Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այցով եղել է Գյումրիում
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ վարչապետի այցը մեկնարկել է Գյումրիում գործունեություն ծավալող «Լենտեքս» ընկերությունից, որը գուլպաների և զուգագուլպաների խոշոր արտադրողներից է Հայաստանում: Շրջայցի ընթացքում վարչապետը ծանոթացել է արտադրական հզորություններին և ապրանքատեսականուն, գործունեության ընդլայնման հեռանկարներին ու զարգացման ծրագրերին: Շուրջ 6000 քմ արտադրական տարածք և մինչև 1000 քմ օժանդակ կառույցներ զբաղեցնող «Լենտեքս» ՍՊԸ-ն հագեցած է ժամանակակից մեքենասարքավորումներով, արտադրում է տղամարդու, կանանց և մանկական գուլպեղեն, ինչպես նաև տրիկոտաժեղեն: Ձեռնարկությունն ունի ավելի քան 300 աշխատակից, շրջանառությունը գերազանցում է 1 մլրդ ՀՀ դրամը: Արտադրանքն իրացվում է Հայաստանում, Արցախում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Վրաստանում և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում: Վարչապետը կարևորել է «Լենտեքս» ՍՊԸ գործունեությունը և կառավարության անունից ընկերության զարգացման ծրագրերին աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հաջորդիվ Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում Գյումրու Ռուսթավելի փողոցում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին: Վարչապետին զեկուցվել է, որ այստեղ իրականացվել են ապամոնտաժման աշխատանքներ՝ Շիրակացի փողոցից մինչև Սայաթ-Նովա փողոցն ընկած հատվածում։ Ամբողջովին ավարտված են կոմունիկացիոն համակարգի նորացման աշխատանքները, կատարվել է հետլիցք, որոշ հատվածներում փողոցը խճապատվել ու բետոնապատվել է: Զուգահեռաբար իրականացվում են նաև մայթերի վերանորոգման աշխատանքներ: Փողոցի վերականգնման նախագծային աշխատանքներն իրականացնում է «Հայնախագիծ» ԲԲԸ-ն:
Վարչապետը նաև շրջայց է կատարել Գյումրու «Սամարիթեր վերականգնողական կենտրոն» և «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունների, Գյումրու պետական բժշկական քոլեջի տարածքում: Կարեն Կարապետյանը եղել է «Տավրոս» կոշիկի գործարանի ֆիրմային խանութում, և, ծանոթանալով ապրանքատեսականուն, ողջունել է տեղական արտադրության զարգացմանը միտված նախաձեռնությունները:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում, ամփոփելով այցի արդյունքները, վարչապետը դրական է գնահատել Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում կատարվող շինարարական աշխատանքները՝ նշելով. «Սեպտեմբերին ավարտում ենք այս փողոցի շինարարությունը: Կարծում եմ՝ օրինակելի, նոր ենթակառուցվածքներով՝ ջուր, գազ, էլեկտրաէներգիա, կապ, փողոց ենք կառուցում և փողոցային շինարարության նոր մշակույթ ենք ներդնում»:
Ինչ վերաբերում է վերոնշյալ ընկերություններում շրջայցին, կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ դիտայցի նպատակն էր ուսումնասիրել նշված տարածքները պետական գերատեսչությունները ավելի ռացիոնալ տեղաբաշխելու և ծառայություններն ավելի հասանելի դարձնելու համար:

Премьер-министр совершил рабочую поездку в Гюмри
Глава Правительства сначала посетил осуществляющую деятельность в Гюмри компанию «Лентекс», которая является одним из крупных производителей чулочно-трикотажной продукции в Армении. Премьер-министр ознакомился с производственными мощностями и ассортиментом выпускаемой продукции, перспективами расширения деятельности и программами развития. ООО «Лентекс», занимающее около 6000 кв. метров производственных площадей и до 1000 кв. метров вспомогательных строений, оснащено современным оборудованием, производит чулочно-носочную продукцию, а также трикотаж для мужчин, женщин и детей. Предприятие имеет более 300 работников, оборот превышает 1 млрд драмов. Продукция реализуется в Армении, Арцахе, Российской Федерации, Грузии и Объединенных Арабских Эмиратах. Премьер-министр отметил важность деятельности ООО «Лентекс» и от имени Правительства выразил готовность оказать поддержку программам развития компании.
Затем Карен Карапетян ознакомился с ходом работ по капитальному ремонту улицы Руставели в Гюмри, осуществляемых в рамках программы развития исторического центра Кумайри. Премьер-министру доложили, что здесь осуществлены демонтажные работы на участке от улицы Ширакаци до улицы Саят-Нова. Полностью завершены работы по обновлению коммуникационной системы, осуществлена засыпка, на некоторых участках улица вымощена и бетонирована. Параллельно осуществляются также работы по ремонту тротуаров. Проектные работы по ремонту улицы осуществляет ОАО «Армпроект».
Премьер-министр в Гюмри также посетил реабилитационный центр «Самаритер», Высоковольтные электрические сети, Гюмрийский государственный медицинский колледж. Карен Карапетян побывал также в фирменном магазине обувной фабрики «Таврос» и, ознакомившись с ассортиментом товаров, приветствовал инициативы, направленные на развитие местного производства.
Подводя итоги поездки во время брифинга с журналистами, Премьер-министр положительно оценил строительные работы, осуществляемые в рамках программы развития исторического центра Кумайри, отметив: «В сентябре завершаем строительство на этой улице. Думаю, что с образцовыми, новыми инфраструктурами: вода, газ, электроэнергия, связь, строим улицу и внедряем новую культуру строительства улиц». Что касается посещения вышеуказанных организаций, Глава Правительства проинформировал, что его целью было изучение указанных территорий для более рационального размещения государственных ведомств и обеспечения большей доступности услуг.