Իրադրությունն առաջնագծում` այս տարվա առաջին կիսամյակում
Ըստ Արցախի պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի՝ 2017թ. 1-ին կիսամյակում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 121.000 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև «SPIKE» հակատանկային կառավարվող հրթիռ (3 արկ), TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ (5 արկ), Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ (244 արկ), 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (1373 արկ), տարբեր տիպի նռնականետեր (250 արկ):
2017թ. 1-ին կիսամյակում ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները մի քանի անգամ դիմել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի, որոնք ՊԲ մարտական հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից ժամանակին հավաստանշվել են և հակառակորդը, կորուստներ կրելով հետ է շպրտվել: Այստեղ հատուկ հիշատակման է արժանի փետրվարի 25-ին ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների արևելյան ուղղությամբ ձեռնարկված դիվերսիոն-ներթափանցման փորձը, երբ կրելով կատարյալ անհաջողություն, հակառակորդը հայկական առաջնագծին մոտակա տարածքում թողնելով 5 դիակ, ստիպված նահանջեց ելման դիրքեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը 2017թ. առաջին վեց ամիսներին շարունակել են առաջնագծում լինել թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Ситуация на передовой в первом полугодии этого года
По оперативным данным Армии обороны Республики Арцах, в первом полугодии 2017 г. на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск противник нарушил режим перемирия около 9.000 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 121.000 выстрелов.
Помимо стрелковых видов оружия в указанный период ВС Азербайджана применили противотанковую управляемую ракету "SPIKE” (3 снаряда), реактивные системы залпового огня TR-107 (5 снарядов), пушки Д-30 и Д-44 (244 снаряда), 60-мм, 82-мм и 120-мм минометы (1373 снаряда), гранатометы различного типа (250 снарядов).
В первом полугодии 2017 г. азербайджанские спецназовцы предприняли несколько попыток диверсионного проникновения, которые были своевременно замечены, и противник, понеся потери, был отброшен назад. Здесь необходимо упомянуть предпринятую 25 февраля азербайджанскими спецназовцами попытку диверсионного проникновения на восточном направлении, когда противник, потерпев полную неудачу, был вынужден отступить на исходные позиции, оставив в зоне рядом с передовой 5 трупов.
На протяжении первых шести месяцев 2017 г. передовые подразделения Армии обороны продолжали уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу.