«Արի»ն ո՞վ է, «տուն»ը ո՞ւր է
Հայաս­տա­նի Սփիւռքի նա­խարա­րու­թեան կող­մէ ամէն տա­րի կազ­մա­կեր­պուող «Արի Տուն» ծրա­գիրը առա­ջին հա­յեաց­քէն ու­նի բա­րի նպա­տակ մը՝ Հա­յաս­տա­նին, ոմանց խօս­քով հայ­րե­նիքին կա­պել այն երի­տասարդնե­րը, որոնք ծնած ըլ­լա­լով այդ երկրին սահ­մաննե­րէն դուրս, պէտք եղա­ծին չափ չեն ճանչնար զայն, անոր պատ­մութիւ­նը չեն գի­տեր, աւան­դութիւննե­րուն, նիս­տուկա­ցին ծա­նօթ չեն եւլն.։ Ծրա­գիրին կազ­մա­կեր­պի­չը Հա­յաս­տա­նը կը նկա­տէ տուն մը, ուր պէտք է վե­րադառ­նան աշ­խարհաց­րիւ հա­յերը։ Նոյն այդ կազ­մա­կեր­պի­չը հա­յերէնն ալ վստա­հաբար կը նկա­տէ միակ ու ան­փո­փոխ մայ­րե­նին բո­լոր այն հա­յերուն հա­մար, որոնք ծնած են «ար­տա­սահ­ման»ի մէջ։ Հե­տեւա­բար թոյ­լատրե­լի կա­րելի չէ նկա­տել որե­ւէ «օտար» լե­զուի գոր­ծա­ծու­թիւնը այդ ծրագ­րի շրջա­նակ­նե­րուն մէջ։ Առա­ւել եւս թրքե­րէնի գոր­ծա­ծու­թիւնը, որ այ­պա­նելի արարք մըն է ան­կասկած…
Ձեռ­նարկին խո­րագիրն ան­գամ կը մատ­նէ այն մտայ­նութիւ­նը, որ կը տի­րէ Սփիւռքի նա­խարա­րու­թեան մի­ջանցքնե­րուն։ «Արի Տուն»։ Սփիւռքա­հայ հա­սարակ մահ­կա­նացու մը, մա­նաւանդ աշա­կերտ մը, նոյ­նիսկ շատ ան­գամ վար­ժա­րանի մը մէջ պաշ­տօ­նավա­րող ու­սուցիչ մը, հա­յաս­տանցի­ներու կող­մէ յա­ճախ գոր­ծա­ծուող «արի» հրա­մայա­կանը պի­տի շփո­թէ Արի արա­կան անու­նին հետ, որ յա­ճախ կը գոր­ծա­ծուի Պո­լիսի եւ այլ գա­ղութնե­րուն մէջ եւ պի­տի հարցնէ միամ­տա­բար՝ «Արին ո՞վ է»։
Ոչ միայն Հա­յաս­տա­նի իշ­խա­նու­թիւննե­րը, այլ իրենց կող­մէ պար­գե­ւատ­րուած սփիւռքի հա­յապահ­պաննե­րը այս պա­րագա­յին մէկ բան կ՚ըսեն՝ «Թող սոր­վին, հոգ չէ»։
Տու­նի պա­րագան ալ կայ, ան­շուշտ։ Հայ­րե­նասի­րական, ազ­գա­սիրա­կան կեղծ խօս­քե­րը մէկ կողմ պի­տի ձգեմ ու ան­կեղծօ­րէն պի­տի յայ­տա­րարեմ, թէ Հա­յաս­տա­նի Հան­րա­պետու­թիւնը ին­ծի հա­մար տուն մը չէ, պի­տի չըլ­լայ ապա­գային ալ, նոյ­նիսկ երբ օր մը հոն բնա­կիմ։ Շատ սի­րելի վայր մըն է, ուր ու­նիմ բազ­մա­թիւ ըն­կերներ, յի­շատակ­ներ։ 1993-2005 թուական­նե­րուն, այ­սինքն 12 տա­րի հոն ու­սա­նած եմ, ապ­րած եմ։ Թե­րեւս շատ աւե­լի այն ան­ձե­րէն, որոնք օրն ի բուն «Հա­յաս­տա­նը մեր հայ­րե­նիքն է» կը պո­ռան… Եւ շատ սի­րելի Հա­յաս­տա­նի իշ­խա­նու­թիւննե՛ր, գիտ­ցէք որ «Արի Տուն»ի մաս­նա­կից սփիւռքա­հայ երի­տասարդնե­րուն մեծ մա­սը, մէկ կողմ ձգե­ցէք զգաց­մունքա­յին յայ­տա­րարու­թիւնը, որ­պէս իրենց «տուն»ը չեն նկա­տեր ձեր եր­կի­րը։ Ամէն մարդ ու­րախ է հոն, ուր կ՚ապ­րի, ուր ծնած է։ Այս խոս­տո­վանու­թիւններն ալ ան­շուշտ ոչինչ նշա­նակու­թիւն ու­նին, գի­տեմ, եւ պի­տի չփո­խեն այն մտայ­նութիւ­նը, զոր ու­նիք դուք եւ ձեր քա­նի մը տա­րին ան­գամ մը Երե­ւանի կեդ­րո­նին տաս­նօ­րեայ զբօ­սաշրջա­կան պտոյտներ կա­տարող սփիւռքա­հայ հա­յապահ­պաննե­րը. «Թող գիտ­նա՛ն որ իրենց տու­նը հոս է»։
Հոն ուր կայ այս մտայ­նութիւ­նը ան­խուսա­փելի է բա­խու­մը գո­նէ թրքա­հայ խումբե­րուն հետ։ Բո­լոր այն ձեռ­նարկնե­րուն ըն­թացքին, որոնք կազ­մա­կեր­պուած են «Արի Տուն»ի մտայ­նութիւ­նը ու­նե­ցող Հա­յաս­տա­նի իշ­խա­նու­թիւննե­րուն կող­մէ, խնդիր­ներ ծա­գած են թրքա­հայ խումբե­րուն հետ՝ սկսեալ Հա­մահայ­կա­կան խա­ղերէն մին­չեւ «Արի Տուն»ի նման պա­տանե­կան հա­ւաք­նե­րը։ Գլխա­ւոր հար­ցը թրքե­րէնի գոր­ծա­ծու­թիւնը եղած է շատ ան­գամ։ Նե­րելի է երբ Ռու­սաստա­նի խումբը խօ­սի ռու­սե­րէն, կամ Ֆրան­սա­յինը՝ ֆրան­սե­րէն, կամ Ար­ժանթի­նինը՝ սպա­ներէն… Ազ­գա­սիրու­թեան կամ հայ­րե­նասի­րու­թեան այն տե­սակը, որու խոր­քին եր­բեմն կը նկա­տուի Ցա­րական Ռու­սաստա­նէն մին­չեւ այժմ աւան­դուած հա­կաթրքա­կանու­թիւն մը, ան­կա­րելի է որ ըն­դունի այն իրա­կանու­թիւնը, թէ հայ ժո­ղովուրդի լե­զու­նե­րէն մէկն ալ թրքե­րէնն է, նոյ­նիսկ շատ աւե­լի քան ֆրան­սե­րէնը, անգլե­րէնը։ Թէ՝ օրի­նակ Թէ­քէեանի մը մայ­րը թրքա­խօս էր, պատ­մա­կան Հա­յաս­տա­նի հա­յու­թիւնը եր­բեմն թրքա­խօս էր մեծ մա­սամբ, ու­նէինք թրքե­րէնով ստեղ­ծա­գոր­ծողներ… Ան­շուշտ, ցան­կա­լի է որ ամէնքն ալ խօ­սին հա­յերէ­նով, սա­կայն երբ մար­դի­կը իրենց «տու­նը» կը կան­չէք՝ ձգե­ցէք որ խօ­սին այն լե­զուով, որով հան­գիստ կը զգան իրենք զի­րենք։
Երբ մտայ­նութիւ­նը կը փո­խուի մօ­տեցումն ալ կը փո­խուի, բա­րեբախ­տա­բար։ Ու­ղեկցած եմ խումբե­րու՝ մաս­նակցե­լու «Կիւլպէն­կեան» հաս­տա­տու­թեան նա­խաձեռ­նութեամբ կազ­մա­կեր­պուած ձեռ­նարկնե­րուն կամ լսած եմ բազ­մա­թիւ վկա­յու­թիւններ այն ան­ձե­րէն, որոնք Հա­յաս­տա­նի մէջ կը մաս­նակցին տար­բեր կազ­մա­կեր­պութիւննե­րու մի­ջոցա­ռումնե­րուն, ինչպէս՝ «Թու­մօ»ի կամ Դի­լիջա­նի մի­ջազ­գա­յին դպրո­ցի ամ­րան ճամ­բարնե­րը։ «Արի Տուն»ի նման պո­ռոտ խո­րագիր­ներ թէեւ չու­նին անոնք եւ ոչ ալ սո­վետա­կան կո­մերիտ­միու­թեան նախ­կին վա­րիչ մը իրենց գլու­խը։ «Սո­րուեց­նե՛նք»ի, «թող սոր­վի՛ն»ի, «հա­յերէ՛ն պէտք է խօ­սիք»ի մտայ­նութիւ­նը տի­րապե­տող չէ այդ հա­ւաք­նե­րուն, ուր ամէն մարդ իր ու­զած լե­զուն կը խօ­սի, մի՛ մտա­հոգուիք, քա­նի մը օր ետք առանց գի­տակ­ցե­լու, ինքնա­բերա­բար, հա­յերէն ալ կը սկսին խօ­սիլ, Հա­յաս­տանն ալ կը ճանչնան, հա­յաս­տանցին ալ կը տես­նեն ու կը սի­րեն։ Յա­ջորդ տա­րի վերստին մաս­նակցե­լու խոս­տումով ալ կը բաժ­նուին իրար­մէ։
Հա­յաս­տա­նի Սփիւռքի նա­խարա­րու­թիւնը մին­չեւ որ մտայ­նութեան փո­փոխու­թիւն մը չկա­տարէ՝ նման վէ­ճերն ալ ան­խուսա­փելի են։ Սա­կայն այնքան ժա­մանակ որ­քան նա­խարա­րու­թիւնը կը հե­տեւի աւան­դա­կան սփիւռքի տա­րած­քին իր կող­մէ շքան­շա­նատ­րեալ խմբա­գիր­նե­րու գրած­նե­րուն, որոնք «ան­յարգա­լիր կե­ցուածք»ով, «ան­խո­հեմ որո­շում»ով, «կա­թիլ մը ջու­րի մէջ փո­թորիկ ստեղ­ծել»ով կը մե­ղադ­րեն պա­տանի­ները՝ առանց խոր­քա­յին քննու­թեան մը են­թարկե­լու խնդի­րը, հա­զիւ թէ բա­ներ մը փո­խուին. հե­տեւա­բար, նա­խարա­րու­թիւնն ալ կը շա­րու­նա­կէ ըն­կա­լուիլ որ­պէս կազ­մա­կեր­պութիւն մը, որ երկրին մէջ սա­սանած վար­կը կը փոր­ձէ ոտ­քի պա­հել սփիւռքի մէջ։
Նիւթի աղբիւրը՝ Ակօս
garnik
Dear Arka , dear Gurgen you are putting your heads into the sand and assuming nobody can see you You are running away from realities of our homeland , you enjoy watching medal presentation ceremonies . By using totalitarian methods of argument , you can not discredit the solid massage of article from giant of Armenian newspapers nor the website displaying it. Stop taking the easy route out .lets face the very dangerous shortcomings of our homeland , together, rather blame foreigners , as North Korean government does now
Իսկ հայերը ՊԻՏԻ դադարեն ամեն ինչ ԿՐՈՆԱԿԱՆ պրիզմայով նայել: Հերի՛ք եղավ իսկապես:…………….. Հայ է նա,ով իրեն հայ է զգում՝ անկա՛խ ամեն ինչից: Սա կրոնի հարց չէ այլևս. սա լինել-չլինելու հարց է արդեն:
«Արի տուն» ծրագիրը, ընդհանրապես,վատ չէ: Ծրագրի որոշ առկա թերությունները պիտի շտկել, ծրագիրը դուրս պիտի բերել Սփյուռքի նախարարությունից ու այն պիտի հանձնել հայաստանյան և՛ սփյուռքյան տուրիստական կազմակերպությունների՝ պետական պայմանագրով: Իսկ Սփյուռքի նախարարությունը պիտի՛ սկսի զբաղվել ԿԱՐԵՎՈՐ հարցերով,որոնցից մեկն անպայման պիտի լինի Հայաստանում սփյուռքահայ ներդրողների de facto և՛ de jure պաշտպանությունը՝ անազնիվ «քցողներից»: Սփյուռքի նախարարությունում թող նստեն ու գլուխ կոտրեն,թե ինչպես պաշտպանեն Հայաստանում սփյուռքահայ ներդրողներին: Օդում խոսելով ու կոչերով չէ. անցեք ԳՈՐԾԻ վերջապես:

By Sevan Deyirmenjian
This article comes on the heels of an incident that transpired this summer in Armenia during the Ari Tun program in which a dispute, centering around identity, broke out between members of the youth groups from Ukraine and Istanbul. The group from Turkey claims it received little or no guidance from the diaspora ministry and was forced to prematurely return to Istanbul due to safety concerns. In a press release on the incident the ministry claimed that a “small argument” broke out between the youngsters and that ministry representatives intervened and it was quickly resolved. The ministry also claimed that it invited group leaders to its office to discuss the matter and proposed a separate program for the Armenians from Turkey. The ministry says the group declined the offer and left Armenia. - Hetq
At first glance, the “Ari Tun” (Come Home) program organized by Armenia’s Ministry of the Diaspora, has a decent objective – to connect those young people born outside the country, those who aren’t adequately familiar with it - who don’t know its history, traditions, way of life - to Armenia, or as some call it, the “fatherland.
The organizer of the program sees Armenia as a home to which globally dispersed Armenians must return to. The same organizer, most surely, sees the Armenian language as the only, irreplaceable native tongue for all those Armenians born on “foreign shores”. Consequently, the use of a “foreign” language within the program is regarded as unacceptable. Speaking Turkish, surely an act to be scorned, is regarded as extremely unacceptable.
Even the name of the program, “Ari Tun” belies the mentality that permeates the halls of the diaspora ministry. The average diaspora-Armenian, especially a pupil, and even frequently a school teacher, will mistake the often used imperative ‘ari” in Armenia with the male name “Ari” frequently used in Istanbul and other communities. They will naively ask, “Who is Ari?”
The authorities in Armenia, and even those Armenian identity preservationists in the diaspora who are awarded medals by these authorities, have just one thing to say in this regard – “No big deal. Let them learn.”
There’s also the issue of the “tun” (home).
Putting aside the fake patriotic and nationalist platitudes, I sincerely declare that for me the Republic of Armenia is not a home, and will never be in the future, even if I live there one day.
It’s a very dear place for me, where I have many friends and memories. For twelve years, from 1993 to 2005, I lived and studied there. Probably more than those who day and night shout “Armenia is our fatherland”.
And a word to our very dear authorities in Armenia…Please know that a majority of diaspora Armenian young people who participate in “Ari Tun”, put to one side the emotional declarations, do not see your country as their “home”.
Everyone is happy in the place where they live, and where they were born. These confessions, of course, I know have no significance and will not change that mentality which you, and your diaspora-Armenian preservationists that make ten-day trips to downtown Yerevan every few years, possess. They should know that their home is here!
Conflict, at least with Turkish-Armenian groups, is unavoidable wherever this mentality exists.
During all those events organized by authorities in Armenia who possess this “Ari Tun” mentality, problems have arisen with Turkish-Armenian groups; starting with the Pan-Armenian Games and ending with youth gatherings like “Ari Tun”. Often, the main problem has been the use of Turkish.
It’s somehow OK for a group from Russia to speak Russian, a group from France to speak French, or those from Argentina to speak Spanish.
This type of patriotism or nationalism, at the root of which we sometimes see an anti-Turkish stance passed down from Czarist Russia, can never accept the reality that one of the languages used by Armenians is Turkish; even more so that French or English.
For example, the mother of [Vahan] Tekeyan was a Turkish speaker. At times, many Armenians in historic Armenia spoke Turkish. We had people creating in Turkish… Naturally, it’s desirable that all speak Armenian. However, we you call people back to their “home”, let them speak the language they’re comfortable with.
When the mentality changes, luckily, so will the approach. I have escorted groups to participate in events organized by the Gulbenkian Foundation, and have heard many testimonies from those who have participated in various events in Armenia (Tumo, or summer camps at the Dilijan International School). The latter don’t have the boastful titles of “Ari Tun”, nor are they headed by a former first secretary of the Komeritmiutyun (Young Communist League of Armenia).
The mentality of “let them learn”, “you must speak Armenian”, “teach them”, does not dominate those programs/events where everyone speaks their language of choice.
Do not be concerned! In a few days, without be aware of it, they will automatically start to speak Armenian. They will get to know Armenia, see its citizens, and like them. They will say farewell to Armenia with the promise of participating the following year.
Such disputes are unavoidable if Armenia’s Ministry of the Diaspora fails to make change in its mentality.
For as long as the ministry continues to follow the writings of editors in the traditional diaspora it has awarded medals to, editors who have blamed the youngsters for “making a mountain out of a molehill” and for taking a “disrespectful position”, surely nothing will change.
Consequently, the ministry will continue to be regarded as an organization that attempts to maintain its reputation, badly shaken in Armenia, in the diaspora.