էս մեր երկիրն է, ինչ կուզենք, կանենք
«Գիշերվա 1-ին ծածկոցը ձեռքիս եկա ոստիկանատան մոտ, մտածում էի` տամ որդուս, որ չմրսի: Ներս չթողեցին, ներքեւում` պատի մոտ կանգնած, լսում էի որդուս գոռոցները, իսկ ես ոչ մի բան չէի կարող անել, հետո աշխատակիցները եկան ինձ այդտեղից հեռացրին»,-արտասվելով պատմում է Արտաշատի շրջանի Շահումյան գյուղի բնակիչ, 73-ամյա Էմմա Գրիգորյանը: Ապրիլի 23-ին նրա որդուն` Գրիշա Վիրաբյանին, ընդդիմության հանրահավաքներին մասնակցելու համար ոստիկանները տարել են Արտաշատի ոստիկանատուն, հինգ ժամ ծեծելուց հետո գցել են մեկուսարան, իսկ ապրիլի 24-ին շտապ օգնության մեքենայով տարել են հիվանդանոց, որտեղ բժիշկները նրան վիրահատել են` հեռացնելով ձախ ամորձին:
45-ամյա Գրիշա Վիրաբյանը մանկավարժ-պատմաբան է, ապրում է Արտաշատի Շահումյան գյուղում, ունի երկու անչափահաս դուստր: Նա ՀԺԿ վարչության անդամ է: Երկու տարի առաջ աշխատում էր ՀՀ կառավարությունում` վարչապետի աշխատակազմում: Գրիշան այժմ գտնվում է Արտաշատի հիվանդանոցում: Եղելությունը նա մեզ ներկայացրեց հետեւյալ կերպ. «Իմ հետեւից մի հինգ անգամ եկել են: Երեւանում էի մնում, գիտեի, որ հետեւիցս գալիս են: Մոտիս փողը վերջացել էր, ապրիլի 23-ին հետ եկա տուն, նորից պիտի գնայի: Արտաշատի ոստիկանության քրեականի օպեր, ինձ ծանոթ Ռուդիկը եկավ մեր տուն, ասաց, որ պետն ուզում է հետս զրուցի: Ասացի. «Ռուդիկ ջան, ես որ գամ, մեծ պրոբլեմ կլինի: Եւ հետո էլ ասացի, որ մեկ է` ես գնալու եմ միտինգի, իմաստ չունի ավելորդությունների: Բայց նա ասաց, թե պետն է ուզում խոսի եւ ասաց իմ պատասխանատվությամբ է, ոչ մի կալանք չի լինի, ուղղակի կզրուցի»: Ոստիկանությունում ընկերներ շատ ունեմ: Երեւանի ընկերներից մեկն էլ ասել էր, եթե հանկարծ քեզ տանեն ոստիկանություն, անմիջապես մտիր պետի մոտ եւ ասա, որ ՀԺԿ վարչության անդամ ես:
Համաձայնեցի: Եկա հետը: Տարավ ոստիկանության քրեականի պետի` Հովիկ Մովսիսյանի մոտ: Հենց մտանք Հովիկն ասաց. «Գրիշա, էդ ի՞նչ իշխանափոխություն ես անում, մարդկանց միտինգի ես տանում, նախագահ ես փոխում»: Ասի` իմ փոխելով չի, իշխանափոխությունը անձով չի: Ասաց` ու՞մ ես տարել միտինգի, ասի ոչ մեկին: Բայց դե գիտեին, որ ոտքով մարդկանց միտինգի էի տանում: Ինքը գնաց պետի տեղակալի` Գարբուզյանի մոտ եւ ինձ կանչեցին նրա մոտ: Օպեր Ռուդիկը ինձ հետ էր: Հենց ներս մտա, Գարբուզյանն ասաց` ինչու՞ ես աղմկում, միջանցքում բարձր խոսում էիր: Ասի` ես միջանցքում ընդհանրապես չեմ խոսել եւ չեմ աղմկել: Ասաց` հենց հիմա ինձ հետ զազրախոսում ես, գործ կազմեք` վարչական կալանք: Էս ինձ տանող օպերը` Ռուդիկը, ասաց` ես չեմ կազմում: Ինձ տարան դիմացի կաբինետ, Ռուդիկն ասաց` ես չեմ գրի քո վրա, ուզում են թող ինձ գործից հանեն, իմ պատասխանատվությամբ ես եկել: Կանչեցին Արսեն անունով ուրիշ օպերի, ասաց. «Գրի՛շ, ասել են, որ քո վրա արձանագրություն կազմեմ»: Ես էլ ասացի` կազմիր, բայց ես ոչ մի հարցի չեմ պատասխանի: Մենակ կասեմ, որ բարձրագույն կրթություն ունեմ: Դա էլ ասացի, որ իմանան, թե ում հետ գործ ունեն, չմտածեն, թե ես քրեական տարր եմ: Էդ Արսենին սելեկտրով զանգեցին, ասին արագ գործը կազմիր, նա էլ ասաց, որ ես ոչ մի հարցի չեմ պատասխանում: Ես իրոք ոչ մի հարցի չպատասխանեցի: Զգում էի, որ մի բան ուզում են գլխիս սարքեն: Նստած էի Արսենի դիմացը: Ներս մտավ քրեականի պետը` Հովիկը Մովսիսյանը: Դռան դեմը կանգնած մեր հայհոյեց` ավելացնելով, թե «էս մեր երկիրն է, ինչ կուզենք կանենք, մեկ է դուք արդյունքի չեք հասնի, խելքներդ գլուխներդ հավաքեք»: Ասում եմ` Հովիկ, ինձ ճանաչում ես չէ՞, խոսելուդ տոնը փոխիր, մի հայհոյիր: Նորից հայհոյեց եւ մոտեցավ ինձ: Ես նստած էի սեղանի կողքը: Ոտքով հարվածեց կողքիս եւ երկու անգամ բռունցքով խփեց դեմքիս: Ես ափերից դուրս եկա, ինքնապաշտպանական բնազդս աշխատեց. սեղանին կաբել կար դրած, վերցրեցի խփեցի, պարզվեց հեռախոսի լիցքավորման սարքն է, որը պոկվեց եւ կպավ աչքի տակին: Նա ձեռքը տարավ աչքին եւ ասաց. «Վախ, էս ի՞նչ արիր»: Էդ րոպեին քրեականի տղերքը ներս մտան, ինձ տարան մյուս սենյակ: Անցավ երկու րոպե, եկան Հովիկը եւ մի ուրիշ օպեր Արմեն անունով, նրան Պոլիսի Արմեն են ասում: Արտաշատում էս Արմենը հայտնի է իր ծեծով. ում բռնում են, նա է ծեծում: Երկուսով սկսեցին ինձ խփել, կողքիս էին խփում, ես ձեն չէի անում, մտածում էի` թող խփեն հանգստանան, վերջանա էս ամեն ինչը: Հովիկն ու Արմենը առանց դադարի 10 րոպե ինձ ծեծեցին: Հետո Հովիկը գնաց, Արմենը մենակ շարունակեց խփել ոտքերիս արանքին, կողքիս ու երիկամներիս: Ես կողքիս անտանելի ցավ էի զգում: Արմենը դուրս եկավ, եկավ վարչության պետի տեղակալ Աշոտ Կարապետյանը: Հենց ներս մտավ, թքեց վրաս. «Բոմժե՛ր, ի՞նչ եք ուզում, էս երկիրը մեկ է չեք կարող փոխել»: Տեսավ, որ բոթասներով եմ, կրունկներով սկսեց խփել մատներիս, բոլորին դուրս հանեց, ինքը մենակ էր: Ես իրեն զգուշացրի, որ կողքիս չխփի: Սկսեց կողքիս խփել, զգում էի, որ արդեն վատանում եմ, ցավերս ուժեղանում էին: Ես ոչինչ չէի պատասխանում, մտածում էի, եթե մի բան ասեմ, ինձ կսպանեն: Խփելուց անընդհատ փորձում էի բռնել, թեթեւացնել հարվածը, ծնկով էր խփում, ձեռքին սեյֆի մեծ բանալի կար, դրանով էր խփում կողքիս, ոտքերիս արանքին: Տեսավ, որ խփելուց բռնում եմ, կանչեց տղաներին, ասաց` ձեռնաշղթա հագցրեք: Հետեւի կողմից ձեռնաշղթաներ հագցրեցին` պինդ սեղմելով: Ինքը թողեց դուրս եկավ, շտապ օգնության մեքենա կանչեցին, որպեսզի որոշեն` խմած եմ, թե ոչ: Շտապ օգնության աշխատողները եկան: Բժշկուհին թղթից ձագար սարքեց, ասաց` փչի, փչեցի` ասաց, որ խմած չեմ: Բժշկուհուն ասացի, որ վատ եմ զգում, սակայն թույլ չտվեցին օգնել ինձ: Կանչեցին ավտոտեսչության պետին, որ ամպուլա բերի, դրանով ստուգեն` խմած եմ, թե չէ: Ամպուլան բերեց պետը` Ավետիք Հարությունյանը, Ավո ենք ասում նրան, նա էլ ինձ ճանաչում է: Ձեռքերս կապած` ասում է փչի, ես մեծ դժվարությամբ փչեցի, նայեց, ասաց` խմած էս: Ասացի` Ավո՛, խմած չեմ, բռունցքով հարվածեց ճակատիս: Ես երեք անգամ կրկնեցի, երեք անգամ նա հարվածեց: Հետո մի անգամ էլ խփեց ոտքերիս արանքին ու դուրս եկավ: Ինձ ծեծել են այնքան, մինչեւ քրեականի պետը գնացել է Երեւան, աչքի տակին երկու կար են դրել, վերադարձել է: Ապրիլի 23-ին ժամը 20:00-ից մինչեւ ապրիլի 24-ի 01:30-ը ծեծում էին: Քրեականի պետը որ եկավ, տեսավ, որ շատ վատ եմ, բայց ոչ ոք օգնություն ցույց չէր տալիս: Էդ ժամանակ ես արդեն գիտակցությունս կորցնում էի: Օպերներից մեկը` Բաղդասարյան Մանվելը, տեսավ, որ վատ եմ, ձեռնաշղթաներս մի քիչ թուլացրեց, խնդրեցի մի քիչ ջուր տալ, նա ինքը խմացրեց ջուրը, հարցրեց, թե էլ ինչ եմ ուզում, խնդրեցի վրաս ջուր լցնի: Լցրեց, մի քիչ ուշքի եկա: Նա ինձ այդ ժամանակ ասաց, որ սարքը խմածություն ցույց չէր տալիս: Հետո քրեականի պետի տեղակալը, անունը Ռոմիկ է, ինձ ճանաչում է, եկավ, ասաց` նստի, ասացի չեմ կարող: Ձեռնաշղթաները հանեց, ասի` քեզ նեղություն կտան, ասաց` ոչինչ: Հետո ասացին, որ դատախազությունից եկել են քննիչը եւ փաստաբանը: Ես չկարողացա ցուցմունք տալ: Էդ ժամանակ միլպետը մոտեցավ, ասաց` խմա՞ծ ես, ասացի չէ, ասաց` բա արձանագրության մեջ նշված է, որ խմած ես: Ասացի` կողքս վատ է, տարեք ռենտգենի: Բերեցին հիվանդանոց: Այստեղ բժիշկ Ռոբերտ Լիլոյանը նայեց ինձ, բայց ոչ մի օգնություն ցույց չտվեց: Զանգեց միլիցիայի բաժին, չգիտեմ` ի՞նչ ասացին, մի թուղթ տվեց, որ առողջությանս վտանգավոր բան չկա: Նորից տարան բաժին, հետո իջացրին մեկուսարան: Մեկուսարանում երեք ժամ գոռացել եմ, ոչ ոք չէր մոտենում, հետո մահճակալից իջա, սողալով մի կերպ հասա դռանը, սկսեցի ոտքով հարվածել, հերթապահի օգնականը եկավ, ասացի` վատ եմ, բժիշկ կանչեք: Նորից շտապ օգնության նույն բժիշկը եկավ, ցավազրկող սրսկեց, քնեցի: Առավոտյան ցավերից նորից սկսեցի կանչել, շտապ օգնությունով բերեցին հիվանդանոց: Ինձ վրա քրեական գործ են հարուցել, վիրահատությունից հետո խափանման միջոցը փոխել են եւ ստորագրոււթյուն են վերցրել չբացակայելու մասին: Նրանք ինձ լավ գիտեին, հիմա էլ անընդհատ խոսք են գցում, որ չբողոքեմ»,-պատմությունն ավարտում է Գրիշա Վիրաբյանը:
«Ես ապրում եմ ոստիկանության բաժնի մոտերքում: Գնացի հետաքրքրվեցի, որ իմանամ ոնց է վիճակը, ծխախոտ, ուտելիք տանեմ: Ասացին` այստեղ այդպիսի մարդ չկա: Ասացի` ուզում եմ պետին տեսնել, ասացին, թե պետն էլ տեղում չէ»,-պատմեց Գրիշայի հորեղբայր Սաշիկ Վիրաբյանը:
«Բժիշկներով խորհրդակցելուց հետո որոշվեց կատարել ձախակողմյան պոշտահատում, որ մաշկի տակ հավաքված արյունը կամ արյունազեղումը շուտ նստի: Ամորձու բնոցից մակարդուկներ սկսեցին դուրս գալ: Ամորձու ռեվիզիա կատարելուց հետո պարզվեց, որ օրգանը սնուցումից զրկված է եւ ոչ մի շանս չկա փրկելու: Երեւանից էլի բժիշկներ կային, ամորձու հետին պատը ամբողջությամբ պատռված էր, մակամորձու հետ միասին, որտեղից դուրս թափվեց չորս հարյուր գրամ մակարդուկ: Ոչ մի կենդանի բջիջ չկար, լրիվ ջնջխված էր, քայքայված«,-պատմեց Արտաշատի հիվանդանոցի ուրոլոգ, վիրահատությունն իրականացրած բժիշկ Գարիկ Համբարձումյանը:
Ըստ բժշկի` տեսականորեն հնարավոր է, որ մի հարվածից նման բան պատահեր: Սակայն Գրիշայի մարմնի կապտուկներից ակնհայտ է, որ նրան ծեծել են մինչեւ ուժասպառություն: Վնասված է նաեւ Գրիշա Վիրաբյանի ձախ կողը: Առայժմ ոստիկանությունը այս փաստի առթիվ որեւէ պաշտոնական հաղորդագրությամբ կամ մեկնաբանությամբ հանդես չի եկել:

This is our country; we'll do whatever we want
"At one o'clock in the morning I went to the police department with a blanket - I wanted to give it to my son, to keep warm. They wouldn't let me in, so I stood outside by the wall, listening to my son screaming, and I couldn't do anything. Then some officers came out and sent me away," recalls 73-year-old Emma Grigoryan, a resident of the village of Shahumian in Artashat, with tears in her eyes. On April 23, 2004 , her son Grisha Virabyan was arrested by the Artashat police, for participating in an opposition rally. He was beaten for five hours, then thrown into solitary confinement. Finally, on April 24 th , he was taken by ambulance to the hospital for surgery, during which his left testicle was removed.
45-year-old Grisha Virabyan is a history teacher in Shahumian, with two young daughters. He is a member of the board of the Peoples' Party of Armenia. Two years ago he was working in the prime minister's administration. Today, he is in the Artashat Hospital . Here is what he told us:
"They came after me some five times. I was in Yerevan ; I knew they were coming after me. I ran out of money, so on April 23 rd I came home, planning to go back to Yerevan . An acquaintance of mine, Rudik, who works for the Artashat police, came to our house and told me the chief of police wanted to talk to me. I said, 'Rudik, if I go, I'll have serious trouble'. And then I said that I was going to participate in the rallies anyway, so there was no sense in talking. But Rudik said that he had assumed the responsibility for taking me to the police station, and that they wouldn't arrest me, they just wanted to talk.
"I know many people in the police department. And one of my friends from Yerevan told me that if I was taken to the police, I should go directly to the chief and tell him I'm a member of the board of the People's Party. So I went with Rudik. He took me to the head of the Criminal Investigation Department, Hovik Movsisyan. When I came in Hovik said: 'So Grisha, you want to overthrow the government? You lead people to the rallies, are you overthrowing the president?' I said it wasn't up to me to change the government. " 'Who did you take to the rally with you?' he asked. I said, 'No one.' But they knew that I had led people to the rally on foot.
"Then he took me to the deputy chief of police, Garbuzyan. Rudik came with us. Garbuzyan asked, 'Why are you making noise? Why were you shouting in the hallway?' I said, 'I didn't even talk in the hallway, I didn't make any noise.' He said, 'Now you're talking crap.' He turned to Rudik: 'Charge him and put under arrest.' Rudik refused, and they took me to the office across the hall. Rudik told me that he had assumed the responsibility to bring me here and he would not institute proceedings against me even if they dismissed him from his duty.
"They called in another officer, Arsen. He said: 'Grisha, I was told to draw up a statement of the case against you'. I said: 'Go ahead but I will not answer any questions. I will only tell you that I'm university educated'. I said that so they would know I wasn't a common criminal. Somebody called Arsen, and he said that I was refusing to answer questions. I didn't answer any questions; indeed, I felt that they were trying to fabricate a case against me.
"Then the chief of the criminal investigations department, Hovik Movsisyan, came in using foul language and said: 'This is our country, we'll do whatever we want. You won't accomplish anything; come to your senses'. I said, 'Hovik, you know me. Watch your tone, quit cursing.' He swore at me again, came up and kicked me, and punched me in the face twice. My self-defense reflex kicked in and I grabbed a cord lying on the table and hit him back - it turned out to be a cell-phone charger and it hit him under the eye. He grabbed his eye and said, 'Ow! What have you done?'
"At that moment, officers from the criminal investigations department rushed in and took me to another room. Then Hovik and another officer, Armen, came in. Armen is notorious in Artashat for brutality - when they catch somebody, he does the beating. They both began to beat me. They were hitting me in my sides. I didn't say a word. I thought, let them do the beating and calm down, get it over with. Hovik and Armen beat me for ten minutes. Then Hovik left and Armen continued the beating; he kicked me between my legs, in my sides and kidneys. I had a terrible pain in my side.
"Armen left, and in came the deputy chief of the department, Ashot Karapetyan. He spat at me and said, 'You bums, what do you want? You can't ever change this country.' I was wearing sneakers, and he stomped on my toes with his heels. He sent everybody out and stayed with me, alone. I asked him not to hit my side. But he was hitting my sides. I felt bad, it was very painful. I wasn't doing anything; I thought if I did something, they would kill me. I was trying to soften the blows with my hands. He was hitting me with his knee, and he had a bunch of keys in his hand and he was using this hand to punch me in the side and between my legs. When he saw I was trying to block his punches, he called other guys and told them to handcuff me. They handcuffed me - my hands behind my back. Then he left and they called an ambulance to check whether I was drunk.
"The paramedics came in and one of them made a funnel out of paper and told me to blow into it. I did, and she said I wasn't drunk. I told her I felt bad, but they didn't let her help me. They called in the chief of traffic inspection, Avetik Harutiunyan. He knows me, we call him Avo. He brought an ampoule for testing for alcohol. My hands still handcuffed, he told me to blow and said, 'You are drunk.' I said, 'Avo, I'm not drunk'. He hit me in the forehead with his fist. I repeated three times that I wasn't drunk, and he punched me three times. Then he kicked me between the legs and left.
"They beat me the whole time it took for the chief of the criminal investigations department to go to Yerevan , get two stitches under his eye, and come back. They beat me from 8 p.m. on April 23 rd till 1:30 a.m. on April 24 th . When the department chief came back, he saw that I was in very bad shape, I was passing out, but nobody would help me. Then one of the officers, Manvel Baghdasaryan, loosened the handcuffs. I asked for some water, and he helped me drink and asked what else I needed. I asked him to spray water on me, and after he did I came to my senses. He told me that the device hadn't shown the presence of alcohol.
"Then the deputy chief of the investigations department, named Romik (he knew me, too) came in and told me to sit down. I said I couldn't. He took off my handcuffs. I said, "You're going to have trouble,' and he said that was OK. Then they told me that an investigator from the prosecutor's office had come to take my statement. But I wasn't able to give it. Then the chief of the police department came in and asked, 'Are you drunk?' I said, 'No'. He said that the statement said I was.
"I told him my side hurt and asked him to send me for X-rays. They took me to the hospital. Doctor Robert Liloyan examined me, but didn't do anything. He called the police department, I don't know what they told him, but he gave me a paper stating that there was no threat to my health.
"They took me back to the police station and put me in a solitary cell. I was screaming for three hours in the solitary cell, nobody reacted. Then I got down from the plank bed and crawled up to the door and pounded on the door with my feet. The duty officer came in and I told him I was feeling very bad and asked him to call a doctor. The same ambulance came-the doctor gave me an analgesic injection and I fell asleep. In the morning I started screaming again, from the pain.
"They called an ambulance and took me to the hospital. Since they had pressed charges against me, after the surgery, they changed the preventive punishment, and told me promise in writing not to leave town. They know me well, and now they're asking me not to complain," Grisha Virabyan concludes his story.
"I live near the police department," says Grisha's uncle, Sashik Virabyan. "I went there to find out how he was doing, took cigarettes and some food. They told me he wasn't there. I asked to see the chief of police, but they told me that he wasn't there either."
We spoke to Doctor Garik Hambardzumyan, the urologist who operated on Grisha at the Ashtarak Hospital . He explained, "After consultations with other doctors, we decided to perform a resection of the left side of the scrotum to treat the hemorrhage. But blood clots came out of the testicle. We inspected the testicle, and found out that its blood supply had been cut off; there was no way to save it. There were doctors from Yerevan there as well. The rear wall of the testicle was completely torn, 400 grams of blood clots came out. There was no living cell. It was completely smashed and eroded."
According to the doctor, it is theoretically possible that an injury like that could be the result of one blow. But it the bruises on Grisha's body, and his cracked rib, tell a very different story. The police have yet to comment on the incident, or issue an official statement.