Գեղանկարիչ Արտյոմ Սարգսյան. այցեքարտը` ծիրանի կորիզ
Կյանքի ծիլն իր մեջ ամփոփող ամենահայկական մրգի կորիզի պատկերներն ամենուր են՝ մուտքի դռնից մինչեւ ականջօղեր, կաշվե գոտի, վզնոց ու գեղանկար: Ծիրանի կորիզը գյումրեցի գեղանկարիչ Արտյոմ Սարգսյանի այցեքարտն է: Առավելապես ավանգարդ ոճով ստեղծագործող նկարիչը արվեստի մեջ սեփական ձեռագրով հաստատուն տեղ գրավելու հայտը ներկայացնելուց առաջ բավական երկար ժամանակ փնտրտուքների մեջ է եղել:
7 տարի առաջ, երբ վերջապես որոշեց զբաղվել լատունից, բրոնզից ու արծաթից զարդեր պատրաստելով, հասկացավ, որ կտավի վրա մետաղի, կաշվի եւ անգամ փայտի համադրությունը յուղաներկի հետ, որտեղ առաջին պլան պիտի մշտապես մղվեր կորիզի գաղափարը, դառնալու էր իր՝ աշխարհին ներկայանալու, սեփական երկիրը լավագույնս ներկայացնելու թերեւս ամենագեղեցիկ այցեքարտը:
Ոսկերչի ու մանկավարժի միությունից ծնված երեք զավակներից ավագն է Արտյոմը: Նկարչական ձիրքը տղային փոխանցվել է հորից՝ Էդիկ Սարգսյանից: Պատմում է, որ մանկական տարիներին հայրական տան պատերը ծածկված էին մատիտով արված իր «խզբզոցներով»: «Հիմա, որ պատերի վերանորոգված հատվածներից ցանկացած տեղ քերենք, տակից երեւալու են իմ «գլուխգործոցները»,-կատակում է Արտյոմը:
10 տարեկանից հաճախել է Գյումրու Մերկուրովի անվան նկարչական դպրոց: Մեկ տարվա սան էր, երբ երկրաշարժը ցնցեց հայրենի քաղաքը: Հայրական օջախը կանգուն մնաց, դրա փոխարեն հարկ եղավ ուսումնառության հիմնական տարիներն անցկացնել տնակային պայմաններում: Տնակներում էր տեղավորվել նաեւ Մերկուրովի անվան նկարչական դպրոցը: «Ես լավ ուսուցիչներ եմ ունեցել՝ Միրզոյան Սերգեյը, Ցողիկը, Նինելը, Գասպարյան Հովհաննեսը: Նույնն էլ ակադեմիայում էր՝ չհաշված ամենագլխավոր ուսուցչիս՝ հայրիկիս»,-նկատում է զրուցակիցս:
Գյումրու գեղարվեստի պետական ակադեմիայի գեղանկարչության ֆակուլտետում ուսանել հաջողվում է միայն զինվորական ծառայությունից վերադառնալուց հետո՝ 1998թ-ին: Գեղանկարչի եւ մանկավարժի որակավորումն Արտյոմին կարճ ժամանակով հնարավորություն է տալիս ստեղծագործելուն զուգահեռ զբաղվել նաեւ դասավանդմամբ՝ մեկ տարի Գյումրու «Գեղագիտության ազգային կենտրոնում» եւ 3 տարի «Հայ բուսակ» համալսարանում:
«Իմ մեջ միայն նկարչական ձիրքը չէ: Մենք հորս հետ միշտ էլ տանը մի բան սարքել ենք մեր ձեռքով: Փոքր հասակից մշտապես ձգտել եմ նորության, չկրկնվող բաների,-Արտյոմը ժպտում է եւ զրույցին զուգընթաց սեղանին շարում իր ստեղծած զարդերը,-որ ուշադիր նայեք, իմ գործերում, անգամ օղերը միմյանց չեն կրկնում: Մենք սովոր ենք չէ՞, որ եթե ականջօղեր են, ուրեմն պիտի եւ սիմետրիկ լինեն, եւ պատկերային կրկնեն իրար՝ իմ գործերը հակասում են այդ նորմերին»:
Արտյոմի պատրաստած զարդերի հավաքածուներում, որքան էլ որ գերակշռեն միմյանց չկրկնող օրինակները, կա մի բան, որ մշտապես առկա է՝ ծիրանի կորիզը: «Մի տեղ կարդացի, որ ճապոնացիները մեծ լաբորատորիա են սարքել, որտեղ ծիրան են աճեցնում ՝ 7 մլն ամն դոլար փող են ծախսել, անգամ հայկական հող են տարել էստեղից: Ուրեմն կորիզից մինչեւ շիվ ստանալը, աճեցման պայմանները՝ արեւի, ջերմության, լույսի տեւողության, քամիների ուղղության, ջրի քանակն ու աստված գիտե էլի ինչ մանրուքներ՝ սաղ հաշվարկել են, որ կարողնան իրենց մոտ հայկական ծիրան ստանան: Դե տեսքի առումով ստացել են, համային՝ ոչ,-ինքնագոհ ժպիտը կրկին զարդարում է զրուցակցիս դեմքը,-եթե խոսենք փոխաբերության լեզվով՝ ծիրանի կորիզն ինձ համար հայի կենսունակ, չձուլվող տեսակն է»:
Լատունից, մետաղից, բրոնզից, կիսաթանկարժեք քարերից ու կաշվի համադրությամբ ստեղծված զարդերի երկրպագուները հիմնականում երիտասարդ աղջիկներն են եւ միջին տարիքի, ինքնատիպ ոճով կանայք: Տղամարդիկ եւս ունեն ընտրություն կաշվե թեւնոցների բազմազանության մեջ: Առաջարկվող տեսականին շատերի համար մատչելի չէ(տատանվում է 35-300 հազար դրամի սահմաններում):
«Դե արդեն պարզ է, որ իմ գործերը լայն սպառման համար չեն՝ նախասիրության հարց է, գնահատելու, ինչպես նաեւ ֆինանսական հնարավորության,-նկատում է զրուցակիցս,-հնարավոր է, որ մարդը գնահատի, սակայն գումար չունենա գնելու, սակայն չեմ հանդիպել դեպքի, որ գնեն՝ առանց հասկանալու, որովհետեւ սա ոչ ոսկի է, ոչ արծաթ, այսինքն ստանդարտ նյութեր չեն օգտագործված, որին սովոր է մեր աչքը»:
2016 թ-ի աշնանը Արտյոմ Սարգսյանը հրավեր էր ստացել Մոսկվայում մասնակցելու «Հայկական նորաձեւության օրեր»-ին: Հրավիրողը դիզայներ, ծնունդով գյումրեցի Էդիտա Գրիգորյանն էր, ով աշխատում էր Մոսկվայում եւ լավատեղյակ էր Արտյոմի աշխատանքներին: «Ցուցադրությունից հետո որոշ գործեր վաճառվեցին, նաեւ նոր ծանոթություններ ձեռք բերեցի: Կարեւոր է, երբ քո աշխատանքներով ճանաչելի ես դառնում երկրիդ սահմաններից դուրս, ուղղակի ափսոսում եմ, որ նկարչության ասպարեզում դեռ այդ տենդենցը չկա»,-ասում է Արտյոմը:
Նրա պատրաստած զարդերը հիմնականում վաճառվում են համացանցի միջոցով: Շատ է օգնում Ամերիկայում բնակվող քույրը՝ հատկապես անգլիախոս գնորդների հետ շփվելիս: Մի զրույցի ժամանակ, գյումրեցի արվեստաբան Արաքսյա Մարգարյանը պիտի շեշտեր, թե Արտյոմ Սարգսյան արվեստագետի անգնահատելի ներդրումը հենց հայրենի քաղաքում ստեղծագործելն է, այն դեպքում, որ մեծ հնարավորություն ունի ԱՄՆ տեղափոխվելու:
Գյումրիում բնակվող շատ նկարիչների նման, Արտյոմն էլ ունի գեղանկարները վաճառելու խնդիր: Այս տարիների ընթացքում հասցրել է մասնակցել հանրապետական երեք ցուցահանդեսի եւ Գյումրիում հիմնված Real Art նախագծի բոլոր վեց ցուցադրություններին: Նկարիչը ճանաչելի եւ ինչ որ տեղ հասանելի է դառնում հենց այդ ցուցադրությունների միջոցով, շեշտում է արվեստագետը, իսկ դրանք այնքան էլ հաճախակի չեն կազմակերպվում:
«Անհատական ցուցահանդես ունենալու համար յուրաքանչյուր նկարիչ առնվազն 30-40 գործ պետք է ունենա, իսկ դրանք ոչ մեկ օրում են ստեղծվում, ոչ էլ մի քանի ամսում: Ես հիմա պատրաստի 18 գործ ունեմ, զուգահեռ 4-5 գործի վրա էլ աշխատում եմ, բայց մտածում եմ թիվը հասցնել 40-ի ու չգիտեմ, թե ինչքան ժամանակ ինձնից կպահանջվի, մանավանդ որ զուգահեռ էլ զարդեր եմ պատրաստում: Գուցե մեկ տարուց կարողանամ գյումրեցի արվեստասեր հանրությանը ներկայանալ անհատական ցուցահանդեսով՝ հույս ունեմ»:
Գյումրու 2-րդ միջազգային բիենալեին ներկայացված գործը
Լինելով ավանգարդ ոճի ստեղծագործող, Արտյոմ Սարգսյանն ընդամենը մեկ անգամ է մասնակցել Գյումրիում անցկացվող միջազգային բիենալեներին: 2000թ-նն էր եւ Գյումրիում ընթանում էր 2-րդ միջազգային բիենալեն, որին մասնակցում էին նաեւ գեղարվեստի ակադեմիայի նկարչության բաժնի ուսանողները: Արտյոմի ստեղծագործությունը՝ արված փայտի ու յուղաներկի համադրությամբ, կոչվում էր «Քրիստոսի մուտքը Գյումրի»:
Գյումրիում, ոչ գեղանկարների, սակայն զարդերի պատրաստման առումով, ոճային իմաստով միմյանց չեն կրկնում, սակայն նույն «դաշտում» զուգահեռ ստեղծագործում են Ջեւոներ-Անի զույգն ու ակնարկիս հերոսը: Հարցին, թե կա՞ արդյոք մրցակցություն իր եւ Ջեւոների միջեւ, եղավ շատ անմիջական պատասխան. «Ջեւոների աշխատանքներն ինձ շատ են դուր գալիս՝ անկեղծ եմ ասում: Ստեղծագործող, մեծ եռանդ ունեցող արվեստագետներ են ու նրանց հետ մրցակցության մեջ լինելը պատիվ է ցանկացածի համար լավ իմաստով: Աշոտն ու Մամիկոնն իմ լավ ընկերներն են: Ես իրենցից եմ շատ բան սովորել, իրենք էլ ինձնից: Եթե ես մի մարդուց չեմ կարող ինչ որ բան վերցնել, սովորել, ես դադարում եմ իր հետ շփվել»:
Հետո հիշում ենք, որ 5 ստեղծագործող ընկերներով որոշել էին խումբ ստեղծել, որի հիմքի վրա էլ հետագայում՝ դպրոց, որտեղ երեխաները կուսանեին կավագործություն, նկարչություն, զարդարվեստ, քանդակագործություն, դիզայն եւ այլն: Խմբի կազմում էին քանդակագործ Միքայելյան եղբայրները (Ջեւոները), գեղանկարիչ-կավագործ Վազգեն Գեւորգյանը եւ գրաֆիկ Կարեն Թովմասյանը: Նախաձեռնության հեղինակն Արտյոմն էր, նորաստեղծ խումբն էլ կոչվում էր ԱՐԱՏՏԱ: Սակայն համագործակցությունը տեւեց երկու տարուց էլ պակաս: Արտյոմն ասում է, որ բաժանման պատճառն եղել է յուրաքանչյուրի անհատական զբաղվածությունը, սակայն հույս ունի, որ օրերից մի օր կրկին միավորվելու են՝ հիմնելու իրենց երազանքի դպրոցը:

Artist Artyom Sargsyan: “The apricot pit symbolizes the enduring quality of Armenians."
The pit of Armenia’s most beloved fruit, the apricot, has become an emblem for painter Artyom Sargsyan from Gyumri. Its images are everywhere - from the entrance door to earrings, leather belts, necklaces and paintings. The avant-garde artist has been in search for his unique style for a long time.
Seven years ago, when he finally decided to make jewelry from brass, bronze and silver, he realized that combining metal, leather and even wood with oil paints, displaying the apricot pit as a constant theme, would become his way to present himself and his country to the world.
Artyom was born in a family of a jeweler and a teacher. He inherited his love of painting from his father, Edik Sargsyan. He says that as a child he covered all the walls of their family house with his paintings. "Now, if we scratch the renovated parts of the walls, you’ll see my "masterpieces" beneath," Artyom jokes.
At the age of ten, he attended the Merkurov Art School in Gyumri. He’d been a student there for a year when the 1988 earthquake struck. The school had to move to domiks (containers). "I had good teachers, Mirzoyan Sergei, Tsoghik, Ninel and Gasparyan Hovhannes. I also had good teachers in the Academy, and my dad, who was my main teacher," Artyom says.
Artyom started studying in the Gyumri State Academy of Fine Arts, Faculty of Painting, after returning from military service in 1998. Being qualified as an artist and a teacher, Artyom taught for one year at the National Aesthetics Center in Gyumri, and three years at the Haybusak University.
"It's not only painting that I like. We always made something at home, with my father, using our hands. From the beginning, I’ve always strived for creating something new and unique," Artyom says with a smile, arranging the jewelry he’s made on the table.
"If you look closely, you’ll see that there are no duplications in my work. Even the pairs of earrings are different. We know that if there are earrings, they should be symmetrical and resemble each other. All my creations contradict those norms. "
"I read somewhere that some Japanese made a large laboratory to grow apricots. They spent seven million dollars and even took Armenian soil from here. They considered everything - conditions of cultivation, the sun, the heat, light duration, direction of winds, quantity of water and God knows what else, so that they can get Armenian apricots. Well, they’ve managed to get apricots that look like apricots but don’t taste the same. Metaphorically speaking, the apricot pit symbolizes the enduring quality of Armenians."
Artyom’s jewelry is mostly in favor with young and middle-aged women. Men can choose among a variety of leather bracelets. Their prices are not affordable for many (they range from 35 to 300 thousand drams).
"My work isn’t intended for a wide range of people. It’s a matter of preference, appreciation, and financial opportunity," Artyom says. "Somebody might appreciate them but have no money to buy. Those who buy, do it consciously, as this is neither gold nor silver. It’s unusual to our eyes. "
In the autumn of 2016, Artyom Sargsyan was invited to take part in the Armenian Fashion Days exhibition in Moscow. Designer Edita Grigoryan from Gyumri, who was working in Moscow and was aware of Artyom's work, had invited him. "After the show, some works were sold, and I also got acquainted with new people. It's important to be recognized, by your work, outside of your country. It’s a pity that there is no such tendency in the field of painting yet," Artyom says.
His jewelry is mostly sold online. His sister, living in the U.S., helps him a lot, especially when communicating with English-speaking buyers.
Like many other artists in Gyumri, Artyom also has a problem with selling paintings. Recently, he has participated in three national exhibitions and all six exhibitions of the Real Art project, based in Gyumri. “An artist is recognized and somehow accessible via these exhibitions, but they aren’t frequently organized,” Artyom says.
"To have an individual exhibition, each artist must have at least 30-40 works, and they aren’t created in a day or in a few months. I've now got 18 works ready, and I'm working on four or five other things simultaneously. I'm thinking of reaching forty. I don’t know how much time is required for that, especially when I'm making some jewelry as well. I hope I can present myself to the Gyumri public with my own exhibition in a year," Artyom says.
Being an avant-garde artist, Artyom Sargsyan has participated in international biennales in Gyumri only once. It was in 2000, when the Second International Biennale was held in Gyumri, where students from the Academy of Art, participated. Artyom's composition, a combination of wood and oil paintings, was called "The Entrance of Christ to Gyumri."
Artyom and his friends decided to create a group, that would later serve as a basis for a school, where children would learn pottery, painting, make-up, sculpture, design and more.
The group included sculptor Mikayelyan brothers, artist-ceramist Vazgen Gevorgyan and graphic painter Karen Tovmasyan. Artyom was the author of the initiative, and the group was called ARATTA.