Փյունիկցի երեխաները կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացրին
Կոտայքի մարզի Փյունիկ գյուղի երեխաներն ու ծնողներն այսօր բողոքի ակցիա իրականացրին կառավարության շենքի դիմաց: Նրանց պահանջը նույնն էր՝ չվերամիավորել դպրոցը Արտավազ գյուղի դպրոցի հետ: Երեխաները կառավարության շենքի դիմաց «Կրթության վրա գումար մի՛ խնայեք», «Գյուղը պետք է ունենա իր դպրոցը», «Խնդրում ենք վերանայել որոշումը» կոչերով պաստառներ էին պարզել:
«Մեր հարգարժան մարզպետի նախաձեռնությամբ դպրոցը որոշվել է միացվի: Մարզպետը չի բարեհաճել գա, հասնի դպրոց, տեսնի իր մարզում ինչ է կատարվում, գուցե իրար սպանու՞մ են: Գալիս է փոխմարզպետը, ասում է՝ դիմեք վերին ատյաններն, եկել ենք՝ դիմենք վերին ատյաններին»,-«Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց երեխաներից մեկի ծնողը՝ Վարդուհի Խաչատրյանը:
Ծնողների փոխանցմամբ՝ գյուղի տնօրենն ու ուսուցիչներն արդեն ծանուցումներ են ստացել, որ դպրոցը փակվում է, և հոկտեմբերի 31-ից ազատվելու են աշխատանքից:
Բողոքի ակցիա իրականացնող ծնողներին մոտեցավ քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը: Կառավարության ներկայացուցիչը հավաքվածներին տեղեկացրեց, որ հարցը քննարկվում է, կրթության նախարարությունը գործադիր ներկայացնելու համար որոշման նախագիծ է պատրաստում, որով 6 ամսով սառեցվելու է օգոստոսի 24-ին ընդունված որոշումը:
Ղազարյանը ծնողներին հորդորեց երեխաներին տանել գյուղի դպրոց, մինչ որոշման նախագիծը կքննարկվի, որից 6 ամիս անց հարցը կլուծվի: Ծնողներից մեկի այն հարցին, թե 6 ամիս անց արդյոք փակվելու՞ է դպրոցը, վարչության պետը որևէ պատասխան չտվեց, ասաց՝ այդ մասին հետո կխոսեն:
Ալեքսանդր Ղազարյանի՝ երեխաների դպրոց հաճախելու հորդորը միաձայն չընդունվեց: Կարեն Բաղրամյանն ասաց, որ իր երեխաները ամենայն հավանականությամբ կշարունակեն դպրոց չհաճախել, քանի որ համոզիչ փատարկներ չեն հնչել, որ դպրոցը չի փակվելու և վերամիավորվելու, միայն դպրոցի գործելու ժամկետն է երկարացվել, որը վեց ամիս անց կրկին կարող է փոխվել, ու կրկին կծագի վերամիավորման հարցը: « Աշխատանքից ազատման պաշտոնական ծանուցումներ են ստանում դպրոցի աշխատողները, տնօրենը, որ դպրոցը երկու ամսից փակվում է: Այսինքն՝ նույն հակառակ պրոցեսը կարա լինի, չէ՞»,- մտահոգություն է հայտնում Կարեն Բաղրամյանը:
Գագիկ Սահակյանն էլ որոշեց՝ իր 3 երեխաները դպրոց կհաճախեն, և եթե դպրոցը չի վերամիավորվելու առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում, անիմաստ է երեխաներին տանը պահել: Եթե վեց ամիս անց կրկին կհայտնեն, որ երեխաները պետք է հաճախեն Արտավազ գյուղի դպրոց, Սահակյանը հավաստում է՝ այդ դեպքում առավել կոշտ կերպով կարտահայտեն իրենց բողոքի ձայնը:

Школьники из Пюника провели акцию протеста перед зданием правительства
Приехавшие в Ереван из села Пюник Котайкской области дети и их родители провели сегодня акцию протеста перед зданием правительства. Они требовали не объединять их школу со школой села Артаваз. Дети держали в руках плакаты, на которых было написано: “Не жалейте денег на образование!”, “Село должно иметь свою школу”, “Просим пересмотреть решение”.
“По инициативе нашего уважаемого губернатора решено объединить две школы. Губернатор не соизволил приехать к нам, чтобы узнать что происходит. Приехал вице-губернатор, который посоветовал нам обратиться в вышестоящие инстанции. Вот мы и приехали, чтобы обратиться в эти инстанции”,- сказала в беседе с Hetq.am мать одного из учеников Вардуи Хачатрян.
По словам родителей, директор и учителя уже получили уведомления о закрытии пюникской школы и освобождении от работы с 31 октября.
К участникам акции протеста подошел начальник управления по приему граждан и заявлений правительства Александр Казарян, который сообщил, что вопрос обсуждается, министерство образования готовит проект решения о замораживании на шесть месяцев решения от 24 августа.
Представитель правительства призвал родителей до обсуждения проекта решения отправлять детей в школу.
Этот призыв не был воспринят однозначно. Карен Баграмян отметил, что его дети, по всей вероятности, будут продолжать бойкотировать занятия, так как убедительные обещания о том, что пюникская школа не будет закрыта, не прозвучали, заявили лишь о продлении на полгода срока работы школы, после чего могут вновь принять решение об объединении двух школ. “Учителя и директор получили официальные уведомления об освобождении от работы, о том, что школа через два месяца закроется...» - с тревогой отметил К.Баграмян.
А вот Гагик Саакян намерен отправить своих детей в школу, так как, если объединение отсрочили на шесть месяцев, то, по его словам не имеет смысла держать их дома. Но если через полгода опять заявят, что дети должны ходить в   школу в Артавазе, то тогда уже последуют более жесткие акции протеста, заверил Г.Саакян.