Հանուն Գերմանիայի, որտեղ բոլորը հաճույքով կապրեն, թե հանուն «այլընտրանքի»` Գերմանիան առանց փախստականների
Կիրակի օրը` սեպտեմբերի 24-ին, Գերմանիայի քաղաքացիները նոր խորհրդարան կընտրեն: Բունդեսթագում ձայների բացարձակ մեծամասնություն ստացած քաղաքական ուժը կընտրի կանցլերին առաջիկա չորս տարիների համար: Անգելա Մերկելը, որը ղեկավարում է Գերմանիան արդեն 12 տարի, ցանկություն եւ պատրաստակամություն է հայտնել չորրորդ անգամ ստանձնել այդ պատասխանատվությունը:
Սոցիոլոգիական հարցումները, որոնց քաղաքական ուժերն ու լրատվամիջոցները Գերմանիայում ապավինում են, ցույց են տվել, որ ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ ընտրողների (61 մլն) 46%-ն արդեն կողմնորոշված էր, իսկ 28.5%-ը չի մասնակցելու ընտրությանը` «Իմաստ չունի» պատճառաբանությամբ:
Աջ պոպուլիստների կամ ծայրահեղ ազգայնական ուժերի հնարավոր անակնկալը
Գերմանիայում գրանցված է 48 կուսակցություն, որոնցից 42-ը մասնակցում է Բունդեսթագի ընտրություններին: Սակայն, ըստ սոցիոլոգների, նրանցից վեցը Բունդեսթագում ներկայացված լինելու հնարավորություն ունի` Մերկելի ղեկավարած Քրիստոնեա-դեմոկրատական/Քրիստոնեա-սոցիալիստական միություն բլոկը, Մարտին Շուլցի ղեկավարած Սոցիալ-դեմոկրատական միությունը, Ձախերի կուսակցությունը, Կանաչների կուսակցությունը, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը եւ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը: Քաղաքական լրագրողների կանխատեսումներով` ընտրությունները կանցնեն առանց ցնցումների: Մեծ մասը կասկած չունի, որ Ա. Մերկելը, որին այստեղ անվանում են «ավտոկանցլեր» այն բանի համար, որ նրա օգտին լոբբինգ են անում ավտոմոբիլային արտադրության հսկաները` BMW-ն, Daimler Chrysler-ը եւ այլն, կվերընտրվի: Սոցհարցումներ իրականացնող ինստիտուտները ընտրությունների նախօրեին 35% քվե են կանխատեսում: Գլխավոր ինտրիգն այն է, թե որ քաղաքական ուժերը կոալիցիա կկազմեն, եւ ինչ տեղ կգրավի Բունդեսթագում աջ պոպուլիստական «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը, որը հիմնադրվել է 2013-ին եւ շռնդալից քարոզարշավ է իրականացնում (11% քվե ըստ վերջին սոցհարցումների)` իբրեւ հենարան ունենալով աղքատ շրջանների բնակչությունը: Այս քաղաքական ուժը դեմ է  կանցլեր Մերկելի` Գերմանիայում փախստականներ ընդունելու քաղաքականությանը եւ օգտվում է աղքատ բնակչության այն մտահոգությունից, թե փախստականների ընդունման դեպքում կկրճատվի իրենց` առանց այդ էլ անբավարար պետական աջակցությունը:
Լրագրողներն ու ընտրական փորձագետները «սարսափով են» խոսում այս կուսակցության հնարավոր հաղթանակի եւ Բունդեսթագում ներկայացվածության մասին` որպես ծայրահեղ ազգայնական ուժի: Նրանք վախենում են, որ կկրկնվի Հունգարիայի, Լեհաստանի օրինակը, որտեղ ժողովրդավարական ճանապարհով իշխանության եկան դիկտատուրա հաստատելու հակումներ ունեցող քաղաքական ուժեր: Գերմանացիները հիշում են նաեւ Հիտլերի սոցիալ-նացիոնալիզմի սարսափը: Change.org կայքի համահիմնադիր Գրեգ Հակմակն ասում է. «1945 թվականից հետո առաջին անգամ, հավանաբար, Բունդեսթագ կմտնեն ծայրահեղ աջ ուժեր, ինչը շատ մտահոգիչ է»: Անցյալ շաբաթ նրանց կայքում պետիցիա է սկսվել «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության գործունեությունը արգելելու նպատակով: Նման որոշում կայացնելու իրավունք ունի միայն Սահմանադրական դատարանը: Հակմակի կարծիքով` Գերմանիայում դասակարգային պայքարը վերածվում է ռասսայական պայքարի, ինչպես Հիտլերի ժամանակ: Հարուստների եւ աղքատների միջեւ սեպը խորանում է, մարդիկ դժգոհ են, բայց չեն հասկանում, թե ինչու, եւ շատ ավելի հեշտ է մեղքը գցել օտարազգիների վրա, քան դուրս գալ փողոց ու պահանջել աշխատավարձի բարձրացում:
Չնայած այս մտավախություններին` գերմանացի լրագրողներն ու ընտրական համակարգի մասնագետները վստահ են, որ իրենց երկրում ստեղծված դեմոկրատական համակարգը կգործի: «Մենք կուրորեն վստահում ենք մեր ընտրական եւ դատական համակարգին»,- ասում է երկար տարիներ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության փորձ ունեցող Պետրա Բորնհոֆտը:
«Մեր երկրում դեմոկրատիան գործում է, եւ վստահաբար ընտրվում է նա, ում մարդիկ ձայն են տվել»,-ասում է «Դոյչե Վելե» («Գերմանական ալիք») ռադիոկայանի բեռլինյան ստուդիայի գլխավոր խմբագիր Դագմար Անխելը:
Ինչ են առաջարկում քաղաքական ուժերը գերմանացի ընտրողին
Նախընտրական քարոզարշավի գլխավոր թեման միգրացիոն քաղաքականությունն էր:
Մերկելի Քրիստոնեա-դեմոկրատական/Քրիստոնեա-սոցիալիստական միություն բլոկը եւ նրա հնարավոր կոալիցիոն գործընկերները կողմ են փախստականներ ընդունելուն եւ նրանց իրենց ընտանիքների հետ վերամիավորման հնարավորություն ընձեռելուն: Մինչդեռ աջ ազգայնականները կամ պոպուլիստները կտրականապես դեմ են:
Քրիստոնեա-դեմոկրատները քարոզարշավն իրականացնում էին «Հանուն Գերմանիայի, որտեղ բոլորս լավ եւ հաճույքով կապրենք» լոզունգի ներքո: Ծրագրի կենտրոնական թեման ընտանիքների, հատկապես` բազմազավակ, աջակցությունն է, անվտանգության եւ հասարակական կարգի ամրապնդումը: Նրանք հանդես են գալիս ավանդական արժեքների խրախուսման դիրքերից, թեեւ այս բլոկի բազմաթիվ անդամներ Բունդեսթագում քվեարկել են միասեռ ամուսնությունների օրինականացման օգտին:
Մարտին Շուլցի ղեկավարած սոցիալ-դեմոկրատներն ընտրություններին մասնակցում են «ավելի շատ սոցիալական արդարություն բոլոր ոլորտներում` կրթությունից մինչեւ հարկային համակարգ»: Նրանք նախատեսում են 3% շքեղության հարկ սահմանել հարուստների համար:
«Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը», որը պատմության մեջ առաջին անգամ նախորդ ընտրությունների արդյունքներով չհայտնվեց Բունդեսթագում, այս անգամ իրական շանսեր ունի, սակայն հարց է` արդյոք այն բավարար մանդատներ կստանա` Մերկելի կուսակցության հետ կոալիցիա կազմելու համար, թե անհրաժեշտ կլինի այնտեղ «հրավիրել» Կանաչների կուսակցությանը:
Բարդ ընտրական համակարգ
Գերմանիայի ընտրական համակարգը բավականին բարդ է: Գործում է ինչպես մեծամասնական (առաջնային ձայն), այնպես էլ համամասնական (երկրորդային ձայն) համակարգ: Քվեաթերթիկի ձախ անկյունում նշված են մեծամասնական թեկնածուների անունները, որոնք ներկայացնում են քաղաքական կուսակցություններ կամ անկախ են, աջ անկյունում` կուսակցությունների անունները: Ընտրողը կարող է քվեարկել մի կուսակցության եւ բոլորովին այլ կուսակցության մեծամասնական թեկնածուի օգտին: Հայաստանը սահմանադրական փոփոխություններից հետո ընդունած Ընտրական օրենսգրքով ներդրեց այս համակարգը, սակայն ի տարբերություն գերմանականի, մեզանում մեծամասնական թեկնածուին տված ձայնը մեխանիկորեն անցնում է կուսակցությանը:
Պատգամավորների թիվն այստեղ եւս հստակ չէ. նվազագույնը` 598, բայց կուսակցությունների ստացած ձայներին համապատասխան` մանդատների հավասարեցման արդյունքում այն կարող է ավելին լինել: Արդեն հեռացող Բունդեսթագում 631 պատգամավոր կար:
Տարբեր մեքենայությունների ու խարդախությունների կատարելագործված համակարգ ունեցող հետխորհրդային երկրների համար շատ արտասովոր է քվեների հաշվարկման գործընթացը Գերմանիայում: Այստեղ այն իրականացնում են նախապես գրանցված կամավորները, որոնք այդ աշխատանքի համար խորհրդանշական գումար են ստանում` 30 եվրո: Եթե կամավորների անհրաժեշտ քանակը չի ապահովվում, այն համալրվում է տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներով, որոնք նույնպես խորհրդանշական գումար են ստանում` 50 եվրո: Ձայների հաշվարկին կարող է ներկա գտնվել ցանկացած մարդ, այն բաց է բոլորի համար:
«Մարդիկ այստեղ ապրիորի հավատում են, որ դեմոկրատական համակարգը ճիշտ է աշխատում, ազնիվ է, եւ եթե ինչ-որ բան տեղի ունենա, միշտ կա վերահաշվարկի հնարավորություն»,_ ասում է հանրային ARD հեռուստաընկերության լրագրող Քրիստինա Նագլը:
Նախընտրական լոբբինգ
Բունդեսթագի ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների նախընտրական ֆոնդերին նվիրատվություններ են անում ինչպես անհատները, այնպես էլ մեծ ու փոքր ընկերություններ: Գերմանական հասարակությունը մտահոգված է նախընտրական ֆոնդերի ֆինանսավորմամբ: Լայպցիգի համալսարանի պրոֆեսոր Մարսել Մակիլը դա համարում է լոբբինգ: Կանցլեր Անգելա Մերկելը, օրինակ, նախընտրական քարոզչության վրա 20 մլն եվրո է ծախսել, որի 20%-ը հոգացել են ավտոմոբիլային ընկերությունները, նրա ֆոնդին զգալի նվիրատվություն են կատարել գերմանական խոշոր բանկերը` «Դոյչե բանկը», «Կոմերցբանկը» եւ այլն: Նույն ընկերությունները նվիրատվություններ են կատարել ընտրություններին մասնակցող մյուս քաղաքական ուժերի ֆոնդերին` այդպիսով ապահովելով ընտրությունների արդյունքում ընտրվելիք ցանկացած քաղաքական ուժի լոյալությունն իրենց հանդեպ: Օրինակ` Կանաչների կուսակցությանը նվիրատվություն են կատարել ինչպես ավտոմոբիլային արտադրության, այնպես էլ մետալուրգիական ընկերություններ: Բունդեսթագ անցած կուսակցությունների նախընտրական ծախսերը հատուցում է պետությունը` յուրաքանչյուր քվեի համար հատկացնելով 70 ցենտ:
Քարոզչությունն այստեղ սկսվում է ընտրություններից վեց շաբաթ առաջ եւ տեւում ընդհուպ քվեարկության նախօրեն: Կուսակցությունների քարոզիչները փողոցներում, մետրոյի կայարաններում ու գնացքներում նախընտրական ծրագրերի հետ ծաղիկներ ու անուշեղեն են բաժանում ընտրողներին:
Լրատվամիջոցները չեն արտացոլում հասարակական իրական տրամադրությունները
Գերմանիայում շատ զարգացած են հանրային լրատվամիջոցները` հասարակական-իրավական հեռուստառադիոընկերությունները: Դրանք ֆինանսավորվում են քաղաքացիների կողմից` յուրաքանչյուր ընտանիք ամսական 17.5 եվրո է վճարում հանրային ԶԼՄ-ների համար, որը փոխանցվում է ոչ թե պետբյուջե, այլ անմիջականորեն Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի հաշվին, որն այն բաշխում է մեկ համապետական եւ տասնմեկ ռեգիոնալ ալիքների միջեւ: Չնայած հասարակական բանավեճին` ինչու պետք է մարդիկ պարտադիր վճարեն, եթե հեռուստացույց չեն նայում, անգամ` չունեն, գերմանացիները հպարտանում են իրենց հանրային հեռարձակման համակարգով, որը հնարավորություն է տալիս իշխանություններից անկախ հեռարձակում ունենալ: Հանրային հեռարձակողի` ARD-ի տարեկան բյուջեն, որի տանիքի ներքո են տասնյակից ավելի հեռուստառադիոալիքներ, 5,6 միլիարդ եվրո է: Նախընտրական քարոզչությունն այս լրատվամիջոցներում «ձանձրալի է», քանի որ ստիպված են բոլոր քաղաքական ուժերին հավասար հնարավորություն ընձեռել: Այս լրատվամիջոցների նախընտրական լուսաբանման հատկանշական կողմը ամեն օր սոցհարցումների թարմ արդյունքների հրապարակումն է, իսկ քվեարկության օրը` exit poll-ի անցկացումը, որն իրականացվում է հետազոտական ինստիտուտներից մեկի` ARD-ի պատվերով: ARD-ի բեռլինյան ստուդիայի նախկին ղեկավար Գերդ Դեպենբրոկի հավաստմամբ` exit poll-ի արդյունքները ճշգրտորեն համընկնում են քվեարկության արդյունքների հետ:
Ի տարբերություն հանրային ԶԼՄ-ների, մասնավոր լրատվամիջոցների անկախության մասին պնդումներ դժվար է անել: Մեդիայի գերմանացի տեսաբաններն ու հետազոտողները ահազանգում են քաղաքական լրագրողների` քաղաքական էլիտայի հետ սերտաճման մասին: Լեյպցիգի համալսարանի պրոֆեսոր Մարսել Մակիլի կարծիքով` քաղաքական թեմաներ լուսաբանող լրագրողները կտրված են գերմանական իրականությունից եւ չեն արտացոլում գերմանական հասարակության բազմազանությունը: Նրանք սերում են ձախ եւ աջ լիբերալ, ինտելեկտուալ հասարակական շերտից, եւ նրանց իրականությունը տարբեր է շարքային գերմանացու իրականությունից:
Լիբերալ շրջանակների հետ մերձեցման հետեւանքով նրանք խուսափում են լուսաբանել այլ քաղաքական ուժերի քարոզարշավը: Օրինակ` աջ պոպուլիստական «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությանը քարոզարշավի սկզբում չէին հրավիրում հեռուստահաղորդումների կամ հարցազրույցների, ինչը դժգոհության առիթ էր տալիս կուսակցությանը եւ նրա համախոհներին:
Նույն համալսարանի մեկ այլ պրոֆեսոր, հետազոտող Ուվե Կրյուգերը, համակարծիք է: «Լրագրողները սերում են հիմնականում կապիտալիստական լիբերալ դասից, դա գուցե վատ չէ, եթե նրանք պատրաստ են այլ հասարակական շերտերի հեռանկարից եւս լուսաբանել իրադարձությունները»: Ուվե Կրյուգերը 2013-ին մի սկանդալային հետազոտություն է հրապարակել քաղաքական լրագրողների կապերի մասին քաղաքական գործիչների, կուսակցությունների եւ նրանց հետ ասոցացվող ռազմա-քաղաքական հիմնադրամների հետ: Այդ հետազոտության արդյունքում երկու թերթերի խմբագիրներ արժանապատվության նվաստացման մեղադրանքով դատական գործընթաց են սկսել ZDF հեռուստաընկերության դեմ, որը երգիծական հաղորդում է պատրաստել Կրյուգերի հետազոտության հիման վրա: Սակայն Գերմանիայի դաշնային դատարանը որոշել է, որ հեռուստաընկերությունը ճիշտ է եղել:
Քաղաքական կոռուպցիան Գերմանիայում
Գերմանիայում հնարավոր է քաղաքական կամ այսպես կոչված պառլամենտական կոռուպցիան: 2014-ին այստեղ օրենք ընդունվեց, որով վերացվեց Բունդեսթագի պատգամավորների անձեռնմխելիությունը, եւ այժմ նրանց կարելի է քրեական պատասխանատվության ենթարկել:
Օրեր առաջ OCCRP-ի կողմից իրականացված Ադրբեջանի փողերի լվացման պատմության շրջանակներում բացահայտվեց, որ դրան մասնակցել է նաեւ գերմանացի քաղաքական գործիչ, ԵԽԽՎ անդամ, Անգելա Մերկելի մերձավոր դաշնակից Կարին Շտրենցը, որն առաջադրվել է վաղը կայանալիք ընտրություններում: Գերմանացի լրագրողները վստահեցնում են, որ այդ գործը կուսումնասիրվի իրավապահների կողմից:
Ավելի վաղ` 2010-ին, օրենքով պատգամավորներին արգելվել էր հարկատուների հաշվին շքեղության առարկաներ ձեռք բերել: Այս օրենքն ընդունվեց այն բանից հետո, երբ լրագրողները դատական ճանապարհով ստացված տեղեկատվության շնորհիվ բացահայտեցին, որ պատգամավորները անարդյունավետորեն են ծախսում հարկատուների գումարները` շքեղ գնումներ (օրինակ` 500 եվրո արժեքով արծաթե գրիչ), հյուրասիրություններ կատարելով:
Change.org կայքի համահիմնադիր Գրեգ Հակմակն ասում է, որ Գերմանիայում ընտրողի ձայնը վճռորոշ է, ուստի քաղաքական գործիչը չի կարող անտեսել այն:

“За Германию, в которой нам всем хорошо жить” или за “Альтернативу” – Германию без беженцев?
В воскресенье, 24 сентября, граждане Германии будут выбирать новый парламент. Та политическая сила, которая составит абсолютное большинство в Бундестаге, выберет канцлера на предстоящие четыре года. Ангела Меркель, возглавляющая Германию уже 12 лет, выразила желание и готовность взять на себя эту ответственность в четвертый раз.
Социологические опросы, на которых основываются германские политические силы и СМИ, показали, что за неделю до выборов сориентированы 46% (61 млн) избирателей, 28,5% не примут участия в выборах с мотивировкой “не имеет смысла”.
Возможный сюрприз правых популистов, или ультранационалистов
В Германии зарегистрировано 48 партий, 42 из которых примут участие в выборах в Бундестаг. Однако, по мнению социологов, возможность быть представленными в Бундестаге имеют шесть партий: возглавляемый Меркель блок Христианско-демократического союза и Христианско-социального союза (ХДС/ХСС), Социал-демократический союз во главе с Мартином Шульцем, Партия правых, Партия зеленых, партия “Свободные демократы” и партия “Альтернатива для Германии”.
По прогнозам политических журналистов выборы пройдут без потрясений. Большинство не сомневается в том, что Ангела Меркель, которую здесь называют “автоканцлер” за то, что ее лоббинг осуществляют гиганты автомобильной промышленности - BMW, Daimler Chrysler и другие компании, будет переизбрана. Проводящие соцопросы институты накануне выборов прогнозируют 35% голосов. Главная интрига в том, какие политические силы образуют коалицию и какое место займет в Бундестаге правопопулистская партия “Альтернатива для Германии”. Она была основана в 2013 году и проводит впечатляющую предвыборную кампанию (11% по последним соцопросам), опираясь на поддержку населения бедных регионов страны. Эта политическая сила выступает против политики Меркель по приему Германией беженцев и использует обеспокоенность бедного населения тем, что оказываемое им и без того недостаточное государственное содействие в случае приема беженцев будет сокращено.
Журналисты и эксперты с “ужасом” говорят о возможной победе этой крайне националистической силы и ее представленности в Бундестаге. Они боятся возможного повторения примеров Венгрии и Польши, где к власти демократическим путем пришли политические силы, склонные к установлению диктатуры. Немцы помнят и ужасы социал-национализма Гитлера. Вот что сказал соучредитель сайта Change.org Грег Хакмак: “Впервые после 1945 года в Бундестаг, по всей видимости, пройдут ультраправые, что вызывает серьезную тревогу”. На прошлой неделе на этом сайте была размещена петиция с призывом запретить деятельность партии “Альтернатива для Германии”.
По мнению Хакмака, в Германии классовая борьба переросла в борьбу расовую, как во времена Гитлера. Разрыв между богатыми и бедными увеличивается. Люди недовольны, но не понимают, почему зачастую легче переложить вину на иностранцев, чем выйти на улицу и потребовать повышения зарплаты.
Несмотря на эти опасения, немецкие журналисты и специалисты по избирательной системе уверены, что созданная в их стране демократическая система сработает. “Мы однозначно доверяем нашей избирательной и судебной системам”,- говорит имеющая многолетний опыт наблюдательской миссии в ОБСЕ Петра Борнхофт.
“В нашей стране действует демократия, и избирается тот, кому люди отдают свои голоса”,- уверена главный редактор берлинской студии радио “Дойче Велле” (“Немецкая волна”) Дагмар Анхель.
Что предлагают политические силы немецкому избирателю
Главной темой предвыборной кампании была миграционная политика. Блок ХДС/ХСС Ангелы Меркель и ее потенциальные партнеры по коалиции выступают за прием беженцев и предоставление им возможности воссоединения с семьями, в то время как националисты, или популисты, против этого.
Христианские демократы проводили свою предвыборную кампанию под лозунгом “За Германию, в которой нам всем хорошо жить”. Основными целями этой политической силы являются помощь семьям, особенно многодетным, укрепление безопасности и общественного порядка. Блок ХДС/ХСС Ангелы Меркель выступает с позиций защиты традиционных ценностей, хотя многие члены этого блока в Бундестаге голосовали в пользу легализации однополых браков.
Возглавляемые Мартином Шульцем социал-демократы участвуют в выборах под лозунгом “Больше социальной справедливости во всех сферах – от образования до налоговой системы”. Они планируют ввести для богатых 3-процентный налог на роскошь.
Свободная демократическая партия, которая на предыдущих выборах впервые не прошла в Бундестаг, на этот раз имеет реальные шансы. Однако еще неизвестно, получит СДП достаточное количество мандатов для образования коалиции с партией Меркель или потребуется “пригласить” туда Партию зеленых.
Сложная избирательная система
Избирательная система Германии довольно сложная. Она предусматривает как мажоритарную систему (первичный голос), так и пропорциональную (вторичный голос). В левом углу избирательного бюллетеня указываются фамилии представляющих политические партии или независимых кандидатов-мажоритарников, в правом углу – названия партий. Избиратель может проголосовать за одну партию и за одного кандидата-мажоритарника от любой партии.
В Армении эта система была внедрена Избирательным кодексом, принятым после осуществления конституционных изменений. Однако в отличие от германской избирательной системы у нас голос, поданный за кандидата-мажоритарника, механически переходит к партии.
Число кандидатов здесь также четко не определено. Минимальное число 598, однако с учетом полученных партиями голосов оно может увеличиться в результате уравнивания мандатов.
В уже уходящем Бундестаге был 631 депутат. В постсоветских странах, где действовала усовершенствованная система махинаций и мошенничества, процесс подсчета голосов в Германии представляется весьма необычным. Здесь этим занимаются заранее зарегистрированные волонтеры, которые получают за эту работу символическую сумму – 30 евро. Если нужное число волонтеров не обеспечивается, то их состав пополняют представители местных властей, которые тоже получают символическую плату – 50 евро. При подсчете голосов может присутствовать любой человек, этот процесс открыт для всех.
“Люди здесь априори верят, что демократическая система работает правильно, честно, и если что-то произойдет, то всегда есть возможность для пересчета голосов”,- отметила журналист общественной телекомпании ARD Кристина Нагл.
Предвыборный лоббинг
Пожертвования в предвыборные фонды баллотирующихся в Бундестаг партий могут передавать как частные лица, так и большие и маленькие компании. Германское общество волнует вопрос финансирования предвыборных фондов. Профессор Лейпцигского университета Марсель Макил считает это лоббингом. Ангела Меркель, например, потратила на предвыборную кампанию 20 млн евро. 20% этой суммы обеспечили автомобильные компании. Значительные пожертвования в фонд Меркель осуществили крупные немецкие банки – “Дойче банк”, “Коммерцбанк” и другие. Те же компании перечислили пожертвования в фонды и других участвующих в выборах политических сил, тем самым обеспечив лояльность к себе со стороны любой политической силы, которая будет избрана.
Так, деньги Партии зеленых пожертвовали компании как автомобильной, так и металлургической промышленности. Предвыборные расходы прошедших в Бундестаг партий возмещает государство, выделяя 70 центов за каждый голос.
Предвыборная агитация в Германии начинается за шесть недель до выборов и длится вплоть до дня голосования. Агитаторы партий на улицах, на станциях и в поездах метро вместе с предвыборными программами раздают избирателям цветы и сладости.
СМИ не отражают реальные настроения в обществе
В Германии очень развиты общественные средства массовой информации – общественно-правовые телерадиокомпании, которые финансируются гражданами. Каждая семья платит за общественные СМИ 17,5 евро в месяц. Деньги перечисляются не в госбюджет, а непосредственно на счет совета общественной телерадиокомпании, которая и распределяет их между одним общегосударственным и одиннадцатью региональными каналами.
Несмотря на общественные дебаты о том, почему нужно обязывать людей платить, если они не смотрят и даже не имеют телевизор, немцы гордятся своей системой общественного телевещания, которая дает возможность иметь независимое от властей вещание. Годовой бюджет общественного телевещателя, ARD, под крышей которого работают свыше десятка телерадиоканалов, составляет 5,6 миллиард евро. Предвыборная агитация в этих СМИ проходит неинтересно, так как приходится создавать равные возможности для всех политических сил. Примечательной стороной освещения предвыборной кампании этими СМИ является каждодневная публикация свежих результатов соцопросов и проведение exit poll по заказу ARD в день голосования. Бывший руководитель берлинской студии общественного телевещателя Герд Депенброк заверил, что результаты exit poll в точности совпадают с результатами голосования.
В отличие от общественных СМИ утверждать о независимости частных средств массовой информации довольно трудно. Теоретики и исследователи немецких медиа сигнализируют о тесных связях политических журналистов с политической элитой. По мнению профессора Марселя Макиля, журналисты, освещающие политические темы, оторваны от германской действительности и не отражают мнгообразие общества. Они принадлежат к право- и леволиберальным интеллектуальным кругам общества, реальность которых отличается от реальности рядовых немцев.
Вследствие сближения с либеральными кругами эти журналисты избегают освещения агитации других политических сил. Так, в начале предвыборной кампании правопопулистскую партию “Альтернатива для Германии” не приглашали на телепередачи и интервью, что дало повод для выражения недовольства этой политичческой силой и ее единомышленниками.
С точкой зрения Марселя Макиля согласен другой профессор Лейпцигского университета, исследователь Уве Крюгер: “Журналисты являются в основном представителями капиталистического либерального класса. Это, возможно, неплохо, если они готовы освещать события с точки зрения перспективы других общественных слоев”.
В 2013 г. Уве Крюгер опубликовал скандальное исследование о связях политических журналистов с политиками, партиями и ассоциируемыми с ними военно-политическими фондами. В результате этого исследования редакторы двух газет инициировали судебный процесс по обвинению в унижении достоинства против телекомпании ZDF, подготовившей сатирическую передачу на основе исследования Крюгера. Однако Федеральный суд Германии посчитал, что телекомпания была права.
Политическая коррупция в Германии
В Германии возможна политическая, или так называемая парламентская, коррупция. В 2014 г. здесь был принят закон об отмене неприкосновенности депутатов Бундестага, и сейчас их можно привлекать к уголовной ответственности.
После недавней публикации Центра исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP) о мошеннической схеме по отмыванию денег Азербайджаном стало известно о причастности к этому германского политика, члена ПАСЕ, близкого соратника Ангелы Меркель Карин Штренц, которая участвует в завтрашних выборах в качестве кандидата. Германские журналисты уверяют, что этим делом займутся правоохранители.
В 2010 г. закон запретил депутатам приобретать предметы роскоши за счет налогоплательщиков. Этот закон был принят после того, как благодаря полученной в судебном порядке информации журналисты выяснили, что депутаты неэффективно тратят деньги налогоплательщиков, покупая предметы роскоши (например, серебряную ручку за 500 евро), организуя угощения.
Соучредитель сайта Change.org Грег Хакман утверждает, что в Германии голос избирателя имеет решающее значение, поэтому политики не могут его игнорировать.