Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքը Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատարի հետ բանակցությունների վերաբերյալ
Հոկտեմբերի 2-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանին:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը սերտ կապեր ունի ԵՄ հետ և մտադիր է ընդլայնել համապարփակ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ հանձնակատար Հանը կարևորել է Հայաստանի հետ շարունակական արդյունավետ երկխոսությունը։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ երկկողմ հանդիպումներն ու երկխոսությունը կրում են պարբերական բնույթ, ինչը լավ հնարավորություն է ընձեռում քննարկելու Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների օրակարգի բազմաբնույթ հարցեր:
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքը Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանի հետ բանակցությունների արդյունքներով
«Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Ուրախ եմ հերթական անգամ Երևանում ողջունել Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար, իմ լավ բարեկամ Յոհանես Հանին:
Մեր շփումները, հանդիպումներն ու երկխոսությունը պարբերական բնույթ են կրում։ Միայն այս տարվա ընթացքում պարոն Հանի հետ արդեն հինգ հանդիպում ենք ունեցել, վերջին անգամ հանդիպել էինք շաբաթներ առաջ՝ սեպտեմբերի 8-ին Տալլինում՝ Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպման շրջանակներում, և այսօրվա այցելությունը ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում շարունակել մեր քննարկումները Երևանում։
Հայաստանը սերտ կապեր ունի Եվրոպական Միության հետ և մտադիր է ընդլայնել համապարփակ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Եվրոպական Միությունն արժեքավոր աջակցություն է ցուցաբերում մեր երկրում ընթացող բարեփոխումներին՝ սատարում մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության շարունակական խթանման, ժողովրդավարական հաստատությունների առավել ամրապնդման, դատական համակարգի ու արդյունավետ կառավարման բարելավման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող ջանքերին: Ես կցանկանայի ընդգծել մեր համագործակցությունը նախորդ ապրիլին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում։
Ռիգայի Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի համատեղ հռչակագրի ոգուն համաձայն` վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր համագործակցությունը կարևոր ձեռքբերումներ է գրանցել՝ Հայաստանը միացավ «Հորիզոն 2020», «COSME» ծրագրերին։ Ավարտվեցին «Ստեղծագործ Եվրոպա» և Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին պայմանագրերին միանալու մասին բանակցությունները:
Ավարտվել է նաև Հայաստանի և Եվրամիության միջև Գործընկերության առաջնահերթությունների փաստաթղթի համաձայնեցումը։
Հատուկ կցանկանայի ընդգծել, որ ավարտվել և նախաստրոգարվել է Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Դրա ստորագրումը նոյեմբերին Բրյուսելում կայնալիք ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի հիմնական ձեռքբերումներից մեկը կարող է հանդիսանալ։
Բրյուսելյան գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները կարևոր տեղ էին զբաղեցնում հանձնակատար Հանի հետ մեր քննարկումներում։ Մենք մտքեր փոխանակեցինք գագաթաժողովի Եզրափակիչ հռչակագրի շուրջ։
Հայաստան-Եվրամիություն օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում մարդկանց միջև շփումների խրախուսումը։ Վիզային ռեժիմի ազատականացումը հանդիսանում է շարժունակության ու մարդկանց միջև շփումների խորացման կարևոր բաղադրիչներից մեկը, ինչն ամրագրված է Վիլնյուսի ու Ռիգայի գագաթաժողովների հռչակագրերում:
Մեր օրակարգը համալրվում է նոր բովանդակությամբ, մասնավորապես, Տրանս-եվրոպական տրանսպորտային ցանցի (TEN-T) ընդլայնումը, առաջարկներ կան ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրներում ռոումինգի սակագների հարմոնիզացիայի և նվազեցման, ինչպես նաև գործընկեր երկրներում տեղական արժույթով փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման ֆինանսավորման վերաբերյալ: Համոզված եմ, որ մեր փոխգործակցութունը կհամալրվի նաև այլ փոխշահավետ ծրագրերով:
Մենք մտքեր փոխանակեցինք ոլորտային փոխգործակցության շուրջ, անդրադարձանք «20 արդյունք մինչև 2020» փաստաթղթին, որը նախանշում է Արևելյան գործընկերության շրջանակներում գալիք երեք տարվա հիմնական ուղղությունները:
Հայաստանի և Եվրամիության միջև ընդգրկուն փոխգործակցություն է ծավալվում ամենատարբեր ոլորտներում: Բերեմ մի քանի օրինակներ. արդեն շուրջ երեք տարի է, ինչ Եվրոպական միությունը կարևոր աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում գյուղատնտեսության զարգացմանը՝ «Եվրոպական հարևանության գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման ծրագրի»՝ ENPARD-ի միջոցով։ ԵՄ-ն շարունակական աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստան-Վրաստան սահմանային անցակետերի արդիականացման գործընթացին՝ Արևելյան գործընկերության Սահմանների համալիր կառավարման ծրագրի շրջանակներում։ Երեկ Բավրայում անցակետի բացումով ավարտվեց այս ծրագրի հերթական փուլը։
ԵՄ-ն` իր Հարևանության ներդրումային գործիքի միջոցով աջակցել է նաև Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ փոխանակման գծի կառուցմանը:
Կարևորում ենք նաև «Էրազմուս պլյուս» ծրագրի շրջանակներում ակտիվ բազմակողմ համագործակցությունը, համալսարանների միջև փոխգործակցության, ուսանողական փոխանակումների և շարժունակության, լավագույն փորձի փոխանակման հարցերում:
Հանձնակատար Հանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկեցինք նաև հրատապ միջազգային խնդիրներ, մերձավորարևելյան զարգացումները, իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, իրավիճակը կորեական թերակղզում։
Պարոն Հանին ներկայացրեցրի ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարագվորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ ջանքերը, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպման նախապատրաստությունները։ Պարոն Հանը վերահաստատեց Եվրամիության անվերապահ ու ամբողջական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին։

Statement of Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian on the outcomes of negotiations with EU Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Johannes Hahn
I am glad to once again welcome the EU Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy and my good friend Johannes Hahn in Yerevan.
Our contacts, meetings and dialogue are regular. Only this year we have already had five meetings with Mr. Hahn. Last time we met a few weeks ago, on September 8, in Tallinn within the framework of the meeting of Foreign Ministers of the European Union and the Eastern Partnership states, and today's visit gives us yet another opportunity to continue our discussions in Yerevan.
Armenia enjoys close ties with the European Union and intends to expand the comprehensive cooperation in all areas of mutual interest.
The European Union provides valuable assistance for the ongoing reforms in our country, supports the efforts made by Armenia towards the continuous promotion of human rights and the rule of law, further strengthening of democratic institutions, improving judiciary and effective governance. I would like to emphasize our cooperation in the context of parliamentary elections held in Armenia last April.
In line with the spirit of the Joint Declaration of Riga Eastern Partnership Summit, our cooperation has registered significant achievements over the past two years, Armenia has joined the Horizon 2020 and COSME programmes. Negotiations on joining the "Creative Europe" and the Common Aviation Area Agreement have been concluded.
The agreement has been reached over the Partnership Priorities Document between Armenia and the European Union.
I would like to specifically highlight that the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement has been finalised and initialled. The signing of the Agreement can become one of the main achievements of the EU Eastern Partnership Summit to be held in Brussels in November.
The preparatory work for the Brussels Summit has been an important part of our discussions with Commissioner Hahn. We exchanged views on the Final Declaration of the Summit.
Encouraging people to people contacts is an important part of the Armenia-EU agenda. Visa liberalisation is one of the most important components for the mobility and deepening of people to people contacts, which is enshrined in the Vilnius and Riga Summit Declarations.
Our agenda is enriched with new content, particularly, expansion of the Trans-European Transport Network (TEN-T). There are proposals on harmonisation and reduction of roaming tariffs in the EU and Eastern Partnership countries, as well as financing in local currency of the development of small and medium-sized enterprises in partner countries. I am convinced that our cooperation will be supplemented by other mutually beneficial projects.
We exchanged views on sectoral cooperation, touched upon the “20 Deliverables for 2020” document, which outlines the main directions for the next three years within the framework of the Eastern Partnership.
Armenia and the European Union have a comprehensive cooperation in different spheres. Here are some examples: over the past three years, the European Union has provided pivotal assistance to the development of agriculture in Armenia through the European Neighborhood and Rural Communities Development Programme (ENPARD). Within the framework of the Eastern Partnership Integrated Border Management Programme the EU provides a continuous support for modernisation of the Armenia-Georgia border checkpoints. Yesterday, with the opening of the checkpoint in Bavra another phase of this programme was completed.
The EU also supported the construction of the Armenia-Georgia high-voltage transmission line through its Neighborhood Investment Facility.
We also attach importance to the active multilateral cooperation within the framework of the Erasmus Plus programme, collaboration between universities, students exchanges and mobility, exchange of best practices.
At the meeting with Commissioner Hahn, we also discussed urgent international issues, developments in the Middle East, the course of implementation of agreements over the Iranian nuclear programme and the situation in the Korean peninsula.
I briefed Mr. Hahn on the joint efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and the preparations for the upcoming meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan. Commissioner Hahn reaffirmed the unreserved and full support of the European Union to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.