Հայ-ռուսական միացյալ զորախումբ ստեղծելու համաձայնագիրը վավերացվեց
Խորհրդարանը քվեարկության ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև՝ զինված ուժերի և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման մասին» համաձայնագիրը։
Համաձայնագրին դեմ քվեարկեցին միայն «Ելք» խմբակցության անդամները, այն ընդունվեց 83 կողմ, 7 դեմ ձայներով:
Հիշեցնենք, որ խաղաղ ժամանակ միացյալ զորախմբի հրամանատարը ենթարկվում է ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետին, իսկ սպառնալից կամ պատերազմական իրավիճակներում՝ կա´մ ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի հրամանատարին, կա´մ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետին՝ կախված իրավիճակից:

Парламент принял в первом чтении соглашение о создании армяно-российской объединенной группировки войск
Национальное Собрание 83-мя голосами “за” и 7-ю голосами “против” приняло в первом чтении обсуждавшийся накануне законопроект о ратификации соглашения между Республикой Армения и Российской Федерацией “Об Объединенной группировке войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской Федерации”.
Напомним, что в мирное время командующий объединенной военной группировкой подчиняется начальнику Генштаба ВС Армении, а в случае угроз или военной ситуации – либо командующему Южным военным округом ВС РФ, либо начальнику Генштаба ВС РА в зависимости от ситуации.