IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Րաֆֆի Պաղճեանը
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի նոր գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Րաֆֆի Պաղճեանը։
Հիմնադրամի լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ` Րաֆֆի Պաղճեաննավելի քան 35 տարի աշխատել է էներգետիկ ոլորտի համաշխարհային առաջատար Shell ընկերությունում՝ զբաղեցնելով ղեկավար տարբեր պաշտոններ։ ՄինչShell ընկերությունից հեռանալը, նա զբաղեցրել է Միացյալ Թագավորությունում ընկերության գործադիր տնօրենի պաշտոնը։
Էդգար Մանուկյանը, ով IDeA հիմնադրամը ղեկավարում էր 2015թ. հուլիսից, որոշել է զբաղվել սեփական նախաձեռնությունների իրականացմամբ։
Րաֆֆի Պաղճեանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1956թ.Բեյրութում։ 1981թ. ավարտել է Ֆրանսիայի Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille ինստիտուտը՝ քիմիական ինժեների որակավորմամբ:
Կարիերան սկսելով Shell-ի Հաագայի գրասենյակում՝ Րաֆֆին 1984թ. տեղափոխվում է Յոկոհամա, որտեղ North West Shelf նախագծում աշխատում է որպես նախագծող ինժեներ: 1987թ. Րաֆֆինտեղափոխվում է Shell-ի կոմերցիոն բաժին՝ բիզնես վերլուծաբան աշխատելով Լոնդոնում՝ Shell International Gas ընկերությունում:
1989թ. Րաֆֆին տեղափոխվում է Տոկիո՝ղեկավարելու Բրունեյի նավթագազային նախագիծը:
1992թ. Րաֆֆին տեղափոխվում է Մուսքաթ՝ ստանձնելու Օմանում Shell-ի կորպորատիվ գործերի կառավարչի պաշտոնը:
Այնուհետև Րաֆֆին տեղափոխվում է Լոնդոն՝ հետևելու ընկերության գործունեությանը Լատինական Ամերիկայում ու դառնալով Վենեսուելայում Mariscal Sucre նախագծի ղեկավարը:
2004թ. Րաֆֆին հաստատվում է Դուբայում՝ աշխատելով որպես Միջին Արևելքում Shell-ի տեխնիկական թևի՝ Shell Global Solutions International-ի գլխավոր տնօրեն:
2007թ. Րաֆֆին տեղափոխվում է Դոհա՝ որպես տեխնիկական ծառայությունների և բիզնես հարաբերությունների գծով փոխնախագահ, ինչպես նաև նշանակվում է Կատարի Shell-ի գործադիր տնօրեն: Րաֆֆին ղեկավարել է Shell-ի տեխնիկական աջակցության ծառայությունը՝ վերահսկելով Qatar Shell Research & Technology Centre-ի գործունեությունն ու Կատարի Shell-ի համար իրականացնելով կառավարության և բիզնես շրջանակների հետ հաղորդակցության ու կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրեր:
2012թ. Րաֆֆին դառնում է Աբու Դաբիում Shell-ի գործառնական տնօրենը, իսկ 2016թ. մայիսին՝նշանակվում Միացյալ Թագավորության Shell-ի գործադիր տնօրեն։

Rafi Baghdjian was appointed the CEO of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation.
Rafi has over 35 years of experience with Shell, covering the technical, commercial and leadership aspects of the energy business. His main expertise lies in cultural navigation, deal-making and strategic leadership.
In May 2016, Rafi was named a Chief Operating Officer of Shell UK, being on call for advisory support, until he retired from Shell in January 2017.
Edgar Manukyan, whohad headed IDeA since July 2015, resigned to engage in private business.
Rafi Baghdjian’s Biography
Rafi was born in Beirut in 1956 and graduated as a chemical engineer from the Ecole NationaleSupérieure de Chimie de Lille (France), in 1981.
After starting his career with Shell in The Hague, Rafi moved to Yokohama in 1984 where he was a design engineer for the North West Shelf (Australia) LNG project. After a couple of years as a process engineer back in The Hague, Rafi moved to the commercial side of Shell as a business analyst for Shell International Gas, in London, in 1987.
In 1989, Rafi transferred to Tokyo, as manager for the Brunei LNG Project, and was involved, among others, in the customer interface of that project.
In 1992, Rafi moved to Muscat to become the Corporate Affairs Manager for Oman LNG where he spent 6 years working on the project from its inception, setting-up its Commercial, Marketing, Public Affairs, IT, Administration and other departments.
Rafi then moved to London to look after the Northern Rim of Latin America and became the Project Leader for the Mariscal Sucre (Venezuela) LNG project.
In 2004, Rafi was based in Dubai as the General Manager Gas, Middle East, for Shell Global Solutions International, the technical arm of Shell.
In mid-2007, Rafi moved to Doha as Vice President Technical Services and Business Relations, also deputizing for Shell’s Managing Director and Country Chair at Qatar Shell. Rafi managed Shell’s technical support services in Qatar, overseeing Shell’s activities at the Qatar Shell Research & Technology Centre and looking after government and business relations and all CSR (Corporate Social Responsibility) activities for Shell in Qatar. Shell’s investments in Qatar during Rafi’s tenure exceeded $21 billion.
In mid-2012, Rafi became the Chief Operating Officer at Shell Abu Dhabi, covering all Shell’s activities in Abu Dhabi, looking after existing shareholding in oil and gas companies to new multi-billion dollar bids in new and existing projects.
In February 2017, Rafi became the CEO for Middle East and North Africa at N2Growth, an executive search and consulting firm.