Խնձորեսկում ֆունիկուլյոր է կառուցվելու
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի ներկայությամբ,  հոկտեմբերի 8-ին «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ինստիտուտի և «Դոփփելմեյր Գարավենտա» խմբի (Doppelmayr Garaventa Group) վերազգային ընկերության անդամ «Գարավենտա ԱԳ» (Garaventa AG) շվեյցարական ընկերության միջև ստորագրվել է պայմանագիր։
Նախարարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ այդ նպատակով հոկտեմբերի 6-8-ը Հայաստան էին ժամանել «Գարավենտա ԱԳ» ընկերության մարքեթինգի և վաճառքների մասով նախագահ Ֆիլիպ Բիները և վաճառքների գծով տնօրեն Թոմաս Կուրտը:
Պայամանագրով նախատեսվում է Խնձորեսկ գյուղում, «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի ծրագրի զարգացման շրջանակներում, «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ինստիտուտի կողմից ֆունիկուլյորի կառուցում:

A funicular (cliff railway) will be built in Khndzoresk, a village in Armenia’s southern Syunik Province, as part of a project to develop the area for cultural tourism.
On October 8, Armenian Minister of Economic Development and Investment Souren Karayan, signed a contract to build the funicular with the HayHydroEnerganakhagitz Institute and Garaventa AG, a member of the Doppelmayr Garaventa Group.
The initial stage of construction will cost US$6.1 million.
People from far and wide now flock to Khndzoresk to walk across a 160-meter long swinging bridge that rises 63 meters from the gorge below.