Նիկոլ Փաշինյան․«Վիգեն Սարգսյանն իր ծառայությունն անց է կացրել Սերժ Սարգսյանի ընդունարանում»
«Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ ճեպազրույցների ժամին անդրադարձավ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի տիկնոջ՝ Ռուզաննա Խաչատրյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը։ Վերջինս գրել էր մի բարձրաստիճան պաշտոնյայի մասին, որը տարիներ առաջ խուսափել է պարտադիր զինծառայությունից, սակայն այսօր «մատ է թափ տալիս բոլորի վրա»:
«Ակամա հիշողություններս ինձ մոտ 18 տարի հետ են տանում. ես աշխատում էի Էրեբունի բժշկական կենտրոնի ֆրանսիական ատամնաբուժարանում և բժշկել եմ այդ մարդուն, անձամբ ճանաչում եմ մոտ 25 տարի: Հիշում եմ՝ ինչպես էր այն ժամանակ խուսափում բանակից, հիշում եմ՝ ինչպես էր ռազմական ոստիկանությունը փնտրում իրեն. հայրը դիմել էր նրա ընկերուհուն, որը զինվորական բարձրաստիճան պաշտոնյայի խորհրդական էր, որպեսզի վերջինս ոստիկանական հետապնդումից ազատի որդուն: Այդ ժամանակ ես բուժում էի նաև այդ աղջկա ատամները և հիշում եմ՝ ինչպես հոգատար ընկերուհին, եթե չեմ սխալվում, այն ժամանակ պաշտպանության փոխնախարար Շիրխանյանի օգնությամբ փրկեց նրան պատժից... Եվ այսօր նա՝ իբրև մեծ «փիլիսոփա», իբրև մեծ «ուսուցիչ», մատը տարբեր ամբիոններից թափահարելով` փորձում է դաստիարակչական խորհուրդներ և խրատներ տալ մատաղ սերնդին։
Այստեղ մնում է միայն բացականչել․ «Օ, ժամանակներ, օ, բարքեր»,- մասնավորապես գրել է Ռուզաննա Խաչատրյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցների ժամին ասաց, որ իր կարծիքով նախկին նախարարի տիկինը նկատի է ունեցել գործող նախարար Վիգեն Սարգսյանին․
«Սեյրան Օհանյանի տիկնոջ գրառումից հետո պետք է պատշաճ պատասխան լինի, որովհետև հանրային տպավորություն կա, որ տիկին Խաչատրյանը խոսում է պաշտպանության գործող նախարար Վիգեն Սարգսյանի մասին։ Անկախ ամեն ինչից՝ կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի, որ պաշտպանության նախարարը հստակ պարզաբանումներ տա 1992 թվականին իր՝ բանակ չզորակոչվելու պատճառների մասին։ Ճիշտ կլինի, որ այդ պատճառները լինեն փաստաթղթային, այլ ոչ թե բանավոր»,- ասաց Փաշինյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձավ նաև Վիգեն Սարգսյանի կենսագրական փաստերին, որտեղ նշվում է, որ վերջինս 2000-2003 թվականներին ծառայել է ԶՈՒ-ում։
«Պետք է պարզաբանվի, որ հանրությունը իմանա՝ Վիգեն Սարգսյանն իր ծառայությունն անց է կացրել Սերժ Սարգսյանի ընդունարանում, որն այդ ժամանակ պաշտպանության նախարար էր՝ որպես ՊՆ ռեֆերենտ։ Այս առումով ծայրահեղ անպարկեշտ վարքագիծ է, երբ ողջ կյանքը կաբինետներում անցկացրած նախարարը կամավոր ծառայության մեկնելու համար տրված պատվոգիրը փորձում է կասկածի տակ դնել»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի» մասին ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը Վիգեն Սարգսյանն ասել էր, թե ի՞նչ խղճով է «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը նախարարությունից պատվոգիր ստացել այն դեպքում, երբ մեկ օր ծառայություն չի անցել։
«Կարծում եմ՝ Արարատ Միրզոյանը Վիգեն Սարգսյանից եռակի-քառակի անգամ ռեալ բանակային ծառայություն է անցել․ այս առումով պարոն Սարգսյանը չի կարող նրա հետ համեմատվել»,- նկատեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատգամավորը հստակեցրեց՝ այդ գրառման հետ կապված Սարգսյանը պետք է պարզաբանումներ ներկայացնի, որից հետո պարզ կդառնա՝ խոսքն իր մասին էր, թե այլ բարձրաստիճան պաշտոնյայի։
Տեղեկացնենք, որ Ռուզաննա Խաչատրյանի գրառմանն անդրադարձել է նաև ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նկատելով, որ հարցման հասցեատերը գրառման հեղինակն է, սակայն նաև ընդգծել է՝ Վիգեն Սարգսյանը երբեք չի խուսափել ծառայությունից։ Գրառումը ներկայացնում ենք ստորև․ «Հարգելի գործընկերներ Ռուզաննա Խաչատրյանի գրառման վերաբերյալ ձեր կողմից ուղարկվող հարցումների հասցեատերը այդ գրառման հեղինակն է: Այդպիսին է նաև ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի «զրպարտություն» և «վիրավորանք» ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի «սուտ մատնություն» հոդվածների տրամաբանությունը: Անկախ այդ պարզաբանումներից, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարում է.
1. Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը երբևէ չի խուսափել զինվորական ծառայությունից: 18 տարեկանից ի վեր (ինչպես և մինչ այդ` կցագրման փուլում) չի եղել զինկոմիսարիատի մեկ ծանուցում, որով նախատեսված օրն ու ժամին չներկայանա առաջին իսկ կանչով: Չի եղել մի զորակոչ, որի ժամանակ զորակոչի ենթակա լինելով խուսափեր այդ պարտավորությունից: Պաշտպանության նախարարը երբևէ չի ունեցել և չունի որևէ առողջական սահմանափակում, զորակոչի տարկետման կամ ազատման առողջական որևէ հիմք:
2. Նախարար Սարգսյանը երբևէ չի եղել հետախուզման մեջ, նրա նկատմամբ ռազմական ոստիկանության կամ իրավապահ որևէ այլ մարմինների կողմից չի իրականացվել որևէ գործողություն, նախաքննական, հետախուզական, քննչական որևէընթացակարգ:
3. ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Վիգեն Ալեքսանդրի Սարգսյանը կատարել է հայրենիքի պաշտպանության իր սահմանադրական պարտքը` ծառայելով ՀՀ Զինված ուժերում որպես սպա: Զորացրվել է պահեստազոր՝ ավագ լեյտենանտ զինվորական կոչումով»,- մասնավորապես գրել է Հովհաննիսյանը:

Никол Пашинян: “Виген Саркисян проходил службу в приемной Сержа Саргсяна”
Руководитель парламентской фракции “Выход” Никол Пашинян на брифинге в Национальном Собрании коснулся записи в Фейсбуке супруги бывшего министра обороны Сейрана Оганяна Рузанны Хачатрян. Последняя написала о некоем высокопоставленном чиновнике, который много лет назад уклонился от воинской службы, а сегодня “грозит всем пальцем”.
“Воспоминания невольно перенесли меня на 18 лет назад. Я работала во французской стоматологической клинике медцентра “Эребуни” и лечила этого человека, знаю его лично около 25 лет. Помню, как он тогда уклонялся от армии, помню, как его искала военная полиция. Отец обратился к его подруге, которая была советником высокопоставленного военного, чтобы тот избавил сына от преследований полиции. В то время я лечила также зубы этой девушки. Помню, как заботливая подруга с помощью, если не ошибаюсь, тогдашнего замминистра Ширханяна спасла его от наказания… И сегодня он как большой “философ”, как великий “учитель”, грозя пальцем с различных трибун, пытается давать менторские наставления молодому поколению. В этом случае остается только воскликнуть: “О времена! О нравы!” – написала в частности Рузанна Хачатрян.
Никол Пашинян высказал мнение, что супруга бывшего министра имела в виду действующего главу Минобороны Вигена Саркисяна.
“После записи супруги Сейрана Оганяна должен последовать соответствующий ответ, поскольку у общественности сложилось впечатление, что г-жа Хачатрян говорит о действующем министре обороны Вигене Саркисяне. Безотносительно ко всему я считаю, что министру обороны следует дать четкие объяснения о том, по каким причинам в 1992 г. он не был призван в армию. Будет правильнее, если эти причины будут представлены не в устной форме, а с документальным обоснованием”,- сказал Пашинян.
Депутат коснулся также биографии Вигена Саркисяна, в которой отмечается, что в 2000-2003 гг. он служил в Вооруженных Силах РА.
“Необходимо, чтобы общественность знала, что Виген Саркисян проходил свою службу в качестве референта в приемной Сержа Саргсяна, который в то время был министром обороны. В этом плане крайне непорядочно, что министр, который всю жизнь провел в кабинетах, пытается поставить под сомнение почетную грамоту, полученную за добровольную отправку на службу”.
Напомним, что в ходе обсуждения в парламенте проекта закона РА”О военной службе и статусе военнослужащего” Виген Саркисян спросил, не стыдно ли было депутату фракции “Выход” Арарату Мирзояну получать Почетную грамоту министерства, если он ни дня не служил.
“Думаю, что заслуги Арарата Мирзояна за время службы в армии в три-четыре раза превышают заслуги Вигена Саркисяна. В этом плане г-н Саркисян не может сравниться с ним”,- отметил Н.Пашинян.
Депутат также заявил, что Саркисян должен представить объяснения по поводу этой записи, после чего станет ясно, речь идет о нем или о другом высокопоставленном должностном лице.
Сообщим, что запись Рузанны Хачатрян прокомментировал также пресс-секретарь Министерства обороны Арцрун Ованнисян, который отметил, что адресатом запроса является автор записи.
В комментарии пресс-секретаря МО также говорится:
“1. Министр обороны РА Виген Саркисян никогда не уклонялся от воинской службы. Начиная с 18 лет он в назначенный день и час являлся в военный комиссариат по первому же зову. Не было ни одного призыва, чтобы он как подлежащий призыву уклонился от этой обязанности. Министр обороны никогда не имел и не имеет каких-либо ограничений по состоянию здоровья, никаких оснований для отсрочки от призыва или освобождения от службы в армии по состоянию здоровья.
2. Министр Саркисян никогда не находился в розыске, в отношении него не осуществлялись предварительное следствие, розыск или какие-либо следственные действия со стороны военной полиции или каких-либо других правоохранительных органов.
3. Виген Александрович Саркисян в установленном законом РА порядке выполнил свой конституционный долг по защите родины, прослужив в Вооруженных Силах РА в качестве офицера. Он был уволен в запас в воинском звании старшего лейтенанта”.