Միլիոնատեր և բիզնեսմեն դեսպանը՝ Վրաստանում
Վրաստանում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը լուրջ կարողությունների տեր է: Չնայած դեսպանը դեռ նոր հայտարարագիրը չի ներկայացրել, բայց ԱԺ պատգամավոր եղած տարիներին մեծ գումարներ է հայտարարագրել:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հրապարակել է 2016թ. պաշտոնի ստանձման և տարեկան հայտարարագրեր չներկայացրած հայտարարատու պաշտոնատար անձանց ցուցակը, որի մեջ է նաև արդեն նախկին պատգամավոր Սադոյանը:
Սադոյանը, հիշեցնենք, Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր էր 2007-2017թթ-ին և ընտրվել էր Կենտրոն վարչական շրջանից:
Ռուբեն Սադոյանը 2014 թվականին հայտարարագրել է ավելի քան 1 մլն դոլար, 149 հազար եվրո և 138 մլն դրամ: Մինչդեռ աշխատանքից ստացված վարձատրությունը եղել է ընդամենը 2,9 մլն դրամ:
Ռուբեն Սադոյանը որևէ շարժական կամ անշարժ գույք չի հայտարարագրել: Հայտարարագրեր չեն ներկայացրել նաև նրա հարազատները՝ կինն ու երեխաները:
Ռուբեն Սադոյանի անունը որոնելիս ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում հայտնվում են մի շարք ընկերություններ, որոնցում նորանշանակ դեսպանը կա´մ մասնակցություն է ունեցել, կա´մ շարունակում է բաժնեմաս ունենալ, կա´մ ղեկավարել է դրանք: Մասնավորապես՝ նրա անունը կապակցված է «Ալեմ», «Ռոյալ կրիստալ», «Վան», «Թիվ 16 գրախանութ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների հետ:
Հանրությանը հայտնի է նրա և եղբոր՝ Կենտրոնի վարչական շրջանի թաղապետ Արա Սադոյանի համատեղ «Յունիգրաֆ-իքս» ՍՊԸ-ն, որը թափառող շների վնասազերծման և ստերիլիզացման ծառայություն մատուցող ընկերություն է: Սադոյան եղբայրները, սակայն 2007 և 2012 թվականներին իրենց բաժնեմասը փոխանցել են այլ անձանց:
Ռուբեն Սադոյանը 2005 թվականից մինչ օրս մնում է միանձնյա բաժնետեր «Պոդո առաջին» ՍՊԸ-ում: Պետեկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ ընկերությունը զբաղվում է գազալցման կայաններում ավտոմեքենաների համար հեղուկ գազի և գազոլինի մանրածախ առևտրով: Այդ մասին, իհարկե, նրա հայտարարագրում նշում չկա, և պատգամավորը թաքցրել է իր շահաբաժինն այս գազալցակայանից:
Ֆինանսների նախարարը երկու անգամ՝ 2014 և 2015 թվականներին «Պոդո առաջին» ՍՊԸ-ն կասեցնելու որոշում է կայացրել, սակայն երկու դեպքում էլ կասեցումը հետագայում փոխարինվել է 300 հազար դրամ տուգանքով:
«Յունիգրաֆ-իքս» ՍՊԸ-ի փոխարեն՝ 2006 թվականին հիմնադրվել է նոր՝ «Յունիվերսալ գրաֆիքս» ՍՊԸ-ն, որի բաժնետերը Ռուբեն Սադոյանի որդին է՝ Ալֆրեդ Սադոյանը: «Յունիվերսալ գրաֆիքս»-ը գովազդային ծառայություններ մատուցող ընկերություն է և իր կայքում գովազդվում է որպես նորաոճ, աչքի ընկնող և յուրահատուկ գովազդային համակարգի հիմնադիր: Առավելապես արտաքին գովազդով է զբաղվում:
Ռուբեն Սադոյանի ընտանիքին դուր է եկել գովազդային բիզնեսը, և տարբեր անդամներ, տարբեր ընկերություններով մուտք են գործել այդ դաշտ: 2016-ին Սադոյանները ևս երկու ընկերություն են գրանցել՝ «Գալլերի» ՍՊԸ-ն, որը պատկանում է Սադոյանի կնոջը՝ Մերի Աղայանին և «Դիզայն հաուզ» ՍՊԸ-ն, որի սեփականատերը դուստրն է՝ Էմմա Սադոյանը:
Դեռևս պատգամավոր եղած տարիներին՝ 2015-2016թթ., Ռուբեն Սադոյանը որպես երաշխավոր ներքաշված է եղել վարկային մի պատմության մեջ, որի համար դատարանը որոշում է կայացրել բռնագանձում իրականացնել նաև Սադոյանից: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն դիմել է դատարան՝ ընդդեմ «Սաֆիռ», «Նավթ Ինվեստ» ՍՊԸ-ների և Ռուբեն Սադոյանի՝ շուրջ 174 հազար դոլար բռնագանձելու պահանջով: Բանկի հայցը բավարարվել է և չի բողոքարկվել ո´չ ընկերությունների, ո´չ էլ Սադոյանի կողմից: Վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Ռուբեն Սադոյանն ակտիվությամբ չի փայլել ՀՀ Ազգային ժողովում: Նա երբևէ ելույթ չի ունեցել, ընտրված տարածքի վերաբերյալ որևէ խնդիր չի բարձրաձայնել և հազվադեպ է եղել Ազգային ժողովում:
Կարելի է ենթադրել` նախկին «ձևական» դեսպան Յուրի Վարդանյանն արժանի հետնորդով է փոխարինվել։
«Արա ո՜նց եմ զզվում ձեզանից!»
Իր ունեցվածքը ջհանդամը, գոնե խոսել, գրել կարդալ իմանար, որովհետեւՎրաստանի հետ հարաբերությունները չափազանց կարեւոր ու բարդ են մեզ համար: Խիստ անհավատալի է, որ մի անգամ խոսք չասող, նախկին շուն սպանողը դիվանագիտական թաքնված ձիրք ունենա: Սա բացահայտ ծաղր ու ծանակ է հայոց պետականության ու ժողովրդի նկատմամբ: Երեւում է չյորնի Գագոն անվիճելի հեղինակություն է, կամ ամենասովորական բազար է եղել: Նալբանդյանը եթե արժանապատվության նշույլ ունենար պիտի հրաժարականը շպրտեր ու հեռանար: Այդ «հանրային խորհուրդ» կոչվածը, մեդալակիր ինտիլիգենտուկները, դաշնակ - մաշնակները ի՞նչի համար են: Այս ու՞ր ենք հասել ժողովուրդ:

Бизнесмен-посол Армении в Грузии
Новоназначенный посол Армении в Грузии Рубен Садоян владеет значительным состоянием. И хотя он пока не представил новую декларацию, за годы работы депутатом Национального Собрания Садоян декларировал огромные денежные средства.
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц опубликовала список чиновников, которые пока не представили декларации 2016 г. и на момент вступления в должность. В этом списке числится и бывший депутат НС Рубен Садоян.
Напомним, что в 2007-2017 гг. Садоян был депутатом Национального Собрания от правящей Республиканской партии, баллотировался в столичном административном округе Кентрон.
В 2014 г. Рубен Садоян задекларировал более 1 млн долларов, 149 тыс. евро и 138 млн драмов, в то время как его годовая зарплата составляла всего 2,9 млн драмов.
Бывший депутат не задекларировал движимое или недвижимое имущество, а его жена и дети вообще не представили декларации.
В поисковой системе госреестра юридических лиц РА При поиске Рубена Садояна приводятся названия ряда компаний, в которых новоназначенный посол либо имел участие, либо продолжает иметь долю, либо руководил ими. В чатсности, имя Садояна связано с ООО “Алем”, “Роял кристал”, “Ван”, “Книжный магазин номер 16”.
Общественности известно ООО “Юниграф икс”, занимающееся обезвреживанием и стерилизацией бродячих собак. Оно было создано Р.Садояном совместно со своим братом, префектом ереванского административного округа Кентрон Ара Садояном. Однако в 2007 и 2012 гг. братья передали свои доли другим лицам.
С 2005 г. по сей день Рубен Садоян остается единоличным дольщиком ООО “Подо араджин”. По данным Комитета госдоходов, компания занимается розничной торговлей сжиженным газом и газолином для автомобилей на газозаправочных станциях. Об этом в декларации Р.Садояна ничего не сказано, так что депутат скрыл дивиденды, которые он получает от этого бизнеса.
В 2014 и 2015 гг. министр финансов принимал решения о прекращении деятельности ООО “Подо араджин”, однако в обоих случаях дело заканчивалось выплатой штрафа на сумму 300 тыс. драмов.
В 2006 г. вместо ООО “Юниграф икс” было учреждено новое ООО – “Юниверсал графикс”, акционером которого был сын Рубена Садояна Альферд Садоян. “Юниферсал графикс” оказывает услуги в сфере рекламы, занимается в основном внешней рекламой.
Семье Рубена Садояна рекламный бизнес очень понравился, поэтому посредством различных компаний в этом поле развернули деятельность и другие члены его семьи. В 2016 г. Садояны зарегистрировали еще две компании – ООО “Галери”, которая принадлежит жене Садояна Мери Агаян, и ООО “Дизайн хауз”, собственником которого является его дочь, Эмма Садоян.
Еще в 2015-2016 гг., в период работы в парламенте, Рубен Садоян в качестве гаранта был вовлечен в кредитную историю, по которой суд принял решение взыскать деньги и с него. ЗАО “Америабанк” обратилось в суд с иском против ООО “Сафир”, “Нефть Инвест” и Рубена Садояна, требуя взыскать 174 тыс. долларов. Иск банка был удовлетворен и не обжалован ни компаниями, ни Садояном. Решение уже вступило в законную силу.
В Национальном Собрании Рубен Садоян не отличался активностью и появлялся там очень редко.
Можно считать, что предыдущего “формального” посла РА в Грузии Юрия Варданяна сменил “достойный” преемник.