Մերուժան Տեր-Գուլանյանը «Հրաժեշտ Քաջարանին» վերնագրով գիրք չի գրի
Պրն Տեր-Գուլանյան, ընթերցողներին հետաքրքրում է, թե ինչու եք Քաջարան գնացել ոչ թե մտավորականների, այլ մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի հետ:
Ես չեմ գնացել մարզպետի հետ, գնացել եմ իմ ընկեր Արմենի հետ: Ինձ հետ գալու էր Թովմաս Պողոսյանը, բայց, ափսոս, խնդիր եղավ, վերջին պահին չկարողացավ գալ, ու ընկերոջս հետ գնացի: Գնացել, հասել եմ մինչեւ Կապան, մեր մեքենան բավական դժվար բարձրացավ Որոտանի կիրճը: Կապանում զանգ եմ տվել մարզպետին, որ ինքը մարդ դնի, որ տեղն իմանամ («Գարունի» շրջանում (Մ. Տեր-Գուլանյանը եղել է «Գարուն» ամսագրի գլխավոր խմբագիրը- հեղ.) եղել էի, բայց մոռացել էի տեղը), եւ եթե հնարավոր էր, մի հատ տրակտոր: Այնպես որ ես մարզպետին չէի կարող արգելել, որ մարզպետն ինքն էլ գար իր ենթակայության գյուղ: Մենք միաժամանակ ենք մտել գյուղ. այս է խնդիրը:
Ընթերցողները զարմացել են, որ նույն մեքենայից եք դուրս գալիս:
Չէ, վերադարձիս՝ այո, որովհետեւ իմ մեքենան թողեցի Կապանում: Վերադարձիս մարզպետի մեքենայով վերադարձա, բայց չեմ կարծում, որ ինչ-որ մեծ մեղք է: Մարզպետը շրջանի ղեկավարն է, գումարած դրան՝ մարզպետին ճանաչում եմ 88 թվականից:
Դուք «Առավոտ» օրաթերթին ասել էիք, որ գերակա հանրային շահն առաջին հերթին ժողովրդի շահն է: Հիմա գյուղացիներն ասում են, որ կպած են հողին ու չեն ուզում հեռանալ, բայց միաժամանակ կառավարությունը որպես գերակա հանրային շահ այդ 181,7 հեկտարը տվել է կոմբինատին՝ հանքարդյունաբերության համար: Այսինքն՝ Դուք դե՞մ եք կառավարության որոշմանը:
Իհարկե, չնայած կոմբինատն առաջնային հարկատուներից մեկն է, իսկ հարկահավաքությունը ժողովրդի բարեկեցության համար է՝ որպեսզի ժողովրդին թոշակ տան, աշխատավարձ տան, այսինքն՝ վերջնական նպատակը, գերակա շահը մարդու բարեկեցությունն է, դրանից ավելի բարձր շահ որեւէ պետություն չունի: Ուստի, եթե, գերակա շահ հռչակելով, նա տալիս է կոմբինատին, պետք է առաջին հերթին տեղի բնակիչներին հարցնել, տեղեկացնել, քննարկել, նոր հռչակել գերակա շահ՝ հօգուտ կոմբինատի: Ստացվում է այնպես, որ գերակա շահը կոմբինատինն է, բա ու՞ր մնաց ժողովրդի շահը:
Տեսանյութի մեջ մարզպետը նաեւ ասում է, որ ժողովրդին փոխհատուցում կտրվի, եթե անհրաժեշտ լինի…
Ամբողջ հարցն այն է, որ գյուղը տեղահանելու խնդիր չի դրված: Այն կարող է տեղահանվել, եթե բաց հանքը սկսի գործել, այսինքն՝ քամին անընդհատ մոլիբդենի փոշին պետք է բերի լցնի գյուղ: Գյուղը վախենում է դրանից, թե չէ գյուղին ոչ ոք չի ասում՝ վեր կացեք գնացեք: Այդպիսի որոշում չի կայացվել: Ճիշտ չէր այն, ինչ մինչ այդ կարդացել էի մամուլում. որ իբր գյուղի լույսը, ջուրը կտրել էին, այդպիսի բան չկար, եւ ոչ ոք չի ասել՝ վեր կացեք գնացեք այստեղից: Գյուղացիները վախենում են, որ հանքի հետագա շահագործման ընթացքում իրենք ստիպված կլինեն թողնել գյուղը՝ նկատի առնելով հատկապես փոշին եւ ասելով, որ մոլիբդենի հիմնական երակը գտնվում է իրենց գյուղի տակ, այսինքն՝ այդ հեկտարները մեծացնելով նրանք պիտի գան մինչեւ գյուղ:
Մի կողմից մարզպետն ասում է, թե մենք մեր գյուղացիների մեջքին կանգնած ենք, անելու ենք այնպես, ինչպես իրենք կուզեն, բայց մյուս կողմից ասում է, որ կառավարությունը որոշում է ընդունել, ճիշտ է, թե սխալ է, պետք է հետեւենք դրան: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Ինձ իրավունք չեմ վերապահում մարզպետի փոխարեն պատասխանել: Իմ կարծիքով՝ կառավարությունը հապշտապ որոշում է կայացրել՝ առանց խորանալու հարցի մեջ: Կառավարության որոշումը Աստծո կողմից ստորագրված փաստաթուղթ չէ, միշտ էլ կարելի է վերանայել, կարծում եմ, որ այն վերանայման կարիք ունի այն առումով, որ առաջին հերթին պետք է խոսել բնակչության հետ, համոզել, որ գյուղը երբեք չի տեղափոխվի, կամ չի վնասի այդ փոշին: Կամ եթե ապագայում նման խնդիր առաջանա, մարդկանց վճարեն իրենց ողջ ունեցվածքի դիմաց: Գյուղացիների ուզածը մեծ բան չէ, նրանք ուզում են, որ իրենց մարդու տեղ դնեն:
Իսկ Դուք կարծում եք, որ եկեղեցին ու գերեզմանոցը կարելի է տեղափոխե՞լ:
Տարիներ առաջ, երբ «Գարունի» գլխավոր խմբագիր էի, մենք նման խնդիր ունեցանք Սիսիանի ջրամբարի հետ կապված (խոսքը Տոլորսի ջրամաբարի մասին է- հեղ.), երբ մի հսկակայն գյուղ մնաց ջրի տակ, գյուղացիներին տեղափոխեցին, ջրի տակ մնաց նաեւ եկեղեցին: Ես ապագայում չեմ տեսնում գյուղը (Քաջարանը) տեղափոխելու խնդիր, բայց եթե այդպիսի բան լինի, իհարկե, պիտի եկեղեցին տեղափոխել: Եգիպտական փարավոնների արձանները ինչպե՞ս տեղափոխեցին:
Ենթադրենք այդպիսի խնդիր է առաջանում, եւ եկեղեցին ու գերեզմանոցը տեղափոխում են, բայց ռազմավարական բնակավայրը սահմանին կանգնած զինվորի թիկունքից հետ քաշելը, թիկունքը բաց թողնելը որքանո՞վ է ճիշտ:
Անկեղծ ասած, չեմ ուզում այդպիսի բան քննարկել: Ասում եմ՝ չի դրված գյուղը տեղահանելու խնդիր:
«Առավոտին» ասել էիք՝ «ինչու՞ է բնապահպան մեր ջահել զավակներին թվում, թե երկրի տերն իրենք են: Ինչու՞ չեն մտածում, որ երկրի տերը երկիրը ստեղծողներն են»:
Այդտեղ մի բառ ընկել է: Ես այդպես չեմ ասել: Ասել եմ «ինչու՞ չեն մտածում, որ երկրի տերը նաեւ երկիրը ստեղծողներն են»: Խնդրում եմ ֆիքսեք՝ «նաեւ»-ը ընկել է:
Մեր ուսանող ընթերցողներից մեկը հարց էր տվել, թե ինչու է Տեր-Գուլանյանին թվում, որ երիտասարդությունը չէ այս երկրի տերը:
Շատ ճիշտ է հարցը տալիս, որովհետեւ «նաեւ» բառը ընկել էր: Այսինքն՝ բացի մեր երիտասարդ ջահելներից մենք էլ ենք այս երկիրը տերը: Խնդրում եմ շեշտել դա:
Դուք թերթին ասել էիք նաեւ, որ կնամեծար անձնավորություն եք: Վերջերս ՀՔԾ-ն հաստատեց, որ Սուրեն Խաչատրյանն ապտակել է գործարար Սիլվա Համբարձումյանին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Չեմ ուզում այդպիսի բաների մասին խոսել. ես ներկա չեմ եղել, այդ առիթով որոշում է եղել, ներողություն են խնդրել, անցել է: Չեմ ուզում այդպիսի հարցերի անդրադառնալ: Թե ով որ թվականին ինչ է արել, իմ խնդիրը չէ:
Վալենտին Ռասպուտինը ունի մի հրաշալի վիպակ՝ «Հրաժեշտ Մատյորային»: Մատյորա գյուղը մնաց ջրամբարի տակ: Այդ վիպակի ազդեցությունն էր, որովհետեւ թերթերից դատելով՝ գյուղը տեղահանում էին, ու ես մտածեցի՝ գնամ իմ աչքով տեսնեմ, ես գրող եմ, ու ինձ հետաքրքիր էր դա: Պարզվեց այդպես չէ. գյուղը ոչ ոք չի տեղահանում:
Այսինքն՝ չեք գրի «Հրաժեշտ Քաջարանին» վերնագրով գիրք:
Չէ, հաստատ իմ կյանքում չեմ գրի: Չի լինելու դա: Որ գնում էի, իմ մեջ վերնագիր առաջացավ. կա քաղաք Քաջարանը եւ գյուղ Քաջարանը: Վերնագիրն այսպես մտածեցի՝ «Երկրորդ Քաջարան չի նշանակում երկրորդական Քաջարան»: Բայց առիթը չեղավ, որ այդ վերնագրով հոդված գրեմ, որովհետեւ գյուղը չեն տեղահանում:
Դուք համոզվա՞ծ եք:
Կառավարության որոշման մեջ նման բան չկա: Վաղը մյուս օրը ինչպես կլինի՝ ես չգիտեմ: Բայց ես հույս ունեմ, որ կառավարությունը որոշումը կվերանայի, որովհետեւ դա հապշտապ արված բան էր: Չեմ կարծում, որ Քաջարանը կտեղահանվի, համենայն դեպս, այն կյանքը, որ ինձ մնացել է ապրելու, այդ ընթացքում չի լինելու:
Դուք պայքարելու՞ եք դրա դեմ:
Այո, պայքարելու եմ: Այ, որ օրերը մի քիչ տաքանան, էլի եմ գնալու: Ես պայքարելու եմ: Եվ այսուհետեւ շարունակելու եմ իմ դիրքորոշումն արտահայտել ցանկացած այդօրինակ խնդրի շուրջ:
arevik
Էն էլ ում, Տեր-Գուլանյանի բառապաշարն է սովետական? Ծիծաղելի է: Պարոն, երբ էդ մարդը Ձեր ասած Սովետի դեմ էր դուրս գալիս, Դուք ուր էիք` էսօրվա ազատ ու ոչնչի համար պատասխանատվություն չզգացող >տերերդ
Գեւորգ, աչքիս ժամանակին պարոն Տեր-Գուլանյանը չի տպել անտաղանդ գործերդ, կամ էլ մի այլ հարցով ես նրանից >աբիժնիկ< մնացել... ինչ-որ շատ ես հալումաշ լինում նրա դեմ քոմենթներ գրելուց:
Մերուժան Տեր-Գուլանյանը պայքարելու է...իշխանության դեմ:Եվ խորհրդային ժամանակներում,եվ այսօր նա օգտվում է խշխանության կերակրատաշտից;Հո սոված չի մնալու:

Меружан Тер-Гуланян не напишет книгу под названием "Прощание с Каджараном"
Г-н Гуланян, читателей интересует, почему Вы поехали в село Каджаран не с представителями интеллигенции, а с губернатором области Суреном Хачатряном.
Я поехал не с губернатором, а со своим другом Арменом. Со мной должен был поехать и Товмас Погосян, но, к сожалению, в последний момент возникла проблема, и он не смог приехать. Мы добрались до Капана, наша машина с трудом преодолела Воротанское ущелье. В Капане я позвонил губернатору и попросил, чтобы он прислал человека (в период работы в "Гаруне" (М.Тер-Гуланян был главным редактором журнала "Гарун") я был там, но забыл место), и, если возможно, трактор.  А губернатору я не мог запретить ехать в село, которое находится в его ведении. Мы прибыли в село одновременно. Вот, собственно, и весь вопрос.
Читателей удивило то, что вы вышли из одной машины.
На обратном пути – да, потому что свою машину я оставил в Капане. Возвращались мы на машине губернатора, но я не думаю, что это большой грех. Губернатор – руководитель области, вдобавок я его знаю с 88-го года.
Газете "Аравот" Вы сказал, что превалирующий общественный интерес – это интерес народа. Сейчас крестьяне говорят, что привязаны к своей земле и не хотят покидать свое село. Между тем правительство в качестве превалирующего интереса выделило комбинату 181,7 га для деятельности в сфере горно-добывающей промышленности. Значит, Вы против решения правительства?
Конечно, хотя комбинат является одним из ведущих налогоплательщиков, а налоги собираются ради благосостояния народа, чтобы люди получали пенсии, зарплату, то есть конечная цель, превалирующий интерес – это благосостояние человека. Более высоких интересов у государства нет. Поэтому если правительство, провозглавлашая превалирующий интерес, отдает земли комбинату, то в первую очередь надо спросить местных жителей, проинформировать их, обсудить, а потом провозглашать превалирующий интерес в пользу комбината. Получается, что превалирующий интерес только для комбината. А как быть с интересами народа?
В видеоматериале губернатор говорит, что в случае необходимости людям будет выделена также компенсация...
Все дело в том, что вопрос переселения людей из села не стоит. Люди могут быть переселены, если начнет действовать открытый рудник, и ветер начнет постоянно приносить в село молибденовую пыль. Люди боятся именно этого. Но никто им не говорит уезжайте отсюда. Неправда и то, что в селе отключили электроэнергию, воду, о чем я прочитал в прессе. Сельчане боятся, что в случае дальнейшей эксплуатации рудника они вынуждены будут покинуть село в первую очередь из-за пыли. Они говорят, что основная молибденовая жила проходит под их селом, то есть вследствие постоянного расширения территории рудника доберутся до их села.
Губернатор с одной стороны говорит, что местное руководство поддерживает своих крестьян и сделает так, как они хотят, а с другой стороны заявляет, что правительство приняло решение, и, независимо от того, правильное оно или нет, его нужно выполнять. Как Вы прокомментируете эти слова?
Я не оставляю за собой право отвечать вместо губернатора. На мой взгляд, правительство приняло поспешное решение, не углубилось в проблему. Решение правительство – не документ, подписанный Всевышним, его всегда можно пересмотреть. Думаю, что решение нуждается в пересмотре в том плане, что в первую очередь нужно поговорить с населением, убедить его в том, что они не будут  переселены, что эта пыль не причинит им вреда. А если в будущем возникнет такая проблема, то людям должны выплатить компенсацию за все их имущество. Крестьяне хотят не очень многого – они хотят, чтобы их считали за людей.
А Вы думаете, можно перенести церковь и кладбище?
Мног лет назад, когда я был главным редактором "Гаруна", у нас возникла аналогичная проблема, связанная с Сисианским водохранилищем (речь идет о Толорсском водохранилище. – авт.). Тогда огромное село осталось под водой, люди были переселены. Под водой осталась также церковь. В будущем я не вижу проблемы переселения людей из Каджарана, но если такая проблема возникнет, то церковь тоже нужно будет перенести. Перенесли же статуи египетских фараонов.
Предположим, такая проблема возникнет, и церковь и кладбище будут перенесены. Но насколько правильно оголять тыл охраняющих границу солдат, отводить от них стратегический населенный пункт?
Честно говоря, я не хочу обсуждать такой вопрос. Еще раз повторяю: вопрос переселения людей не стоит.
В интервью "Аравоту" Вы сказали следующее: "Почему молодым экологам, нашим сыновьям, кажется, что именно они являются хозяевами страны? Почему они не думают, что хозяевами страны являются те, кто ее создал?"
Там выпало одно слово. Я сказал так: "Почему они не думают о том, что хозяевами страны являются также те, кто ее создавал". Пожалуйста, зафиксируйте: слово "также" выпало.
"Аравоту" Вы также сказали, что всегда возвеличиваете женщину. Недавно Специальная следственная служба подтвердила, что Сурен Хачатрян дал пощечину Сильве Амбарцумян. Как Вы прокомментируете этот поступок?
Не хочу говорить о подобных вещах. Я при этом не присутствовал, по этому поводу было принято решение, принесены извинения, и все закончилось. Не хочу касаться этих вопросов. Не мое дело, кто что и в каком году сделал. У Валентина Распутина есть замечательный рассказ "Прощание с Матёрой". Село Матёра осталось под водохранилищем. Именно под воздействием этого рассказа, поскольку газеты сообщили, что людей переселяют, я решил поехать и увидеть все собственными глазами. Я писатель, и мне это интересно. Оказалось, что все не так, из села никого не переселяют.
То есть Вы не напишете книгу под заголовком "Прощание с Каджараном"?
Нет, в моей жизни точно не напишу. Когда я ехал туда, то придумал один заголовок. Есть город Каджаран и есть село Каджаран. Заголовок такой: "Второй Каджаран не значит второстепенный Каджаран". Однако повода написать статью с таким названием не возникло, потому что людей не переселяют.
Вы уверены?
В решении правительства об этом ничего не говорится. Я не знаю, что будет завтра или послезавтра, но я надеюсь, что правительство пересмотрит свое решение, потому что оно было принято поспешно. Не думаю, что село Каджаран будет перенесено. Во всяком случае за ту жизнь, которую мне осталось прожить, этого не будет.
Вы будете вести борьбу против этого?
Да, я буду бороться. Как только немного потеплеет, я опять туда поеду. Я буду бороться и буду продолжать выражать свою позицию по каждому такому вопросу.