Ինչպես են քվեարկելու ԱԺ խմբակցությունները 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծին
ՀՀԿ խմբակցության անունից ելույթով հանդես եկավ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը՝ նկատելով, որ բյուջեի նախագիծը բխում է ՀՀԿ ծրագրից:
«Այն ամբողջությամբ իրատեսական է, ոչ մի թիվ շինծու չէ։ ՀՀԿ-ն ողջունում է 2018 թվականի պետական  բյուջեի նախագիծը, այն հիմք է լինելու ապագա տնտեսական զարգացման համար»,- ասաց նա՝ պնդելով, որ կառավարության կողմից առաջ քաշված նպատակներն իրականանալի են։
ՀՅԴ խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը՝ ասելով, որ գոնե իր համար տեսանելի է, որ բարեփոխումները ընթացքի մեջ են.  «Կոալիցիոն կառավարության գնահատականը տրվելու է 2017-2022 հնգամյա ծրագրի իրականացմամբ կամ ձախողմամբ: Մեր կարծիքով, որդեգրված՝ տնտեսական զարգացման հիմքեր ստեղծելու քաղաքականությունը, բյուջեն այդ հեռանկարի իրատեսական առաջին քայլերից է: Բնականաբար, ՀՅԴ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու մեր կառավարության ներկայացրած բյուջեին» ։
«Ծառուկյան» խմբակցության մի շարք պատգամավորներ քննադատական ելույթներով հանդես եկան՝ նկատելով, որ բյուջեով ոչ միայն աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացում նախատեսված չէ, մի շարք կարևոր ոլորտների հատկացվող գումարները կրճատվելու են, ինչպես՝ սոցիալական պաշտպանության և առողջապահության։ Պատգամավորներն անդրադարձան նաև ՊԵԿ-ի կողմից իրականացվող, իրենց խոսքով` կոշտ վարչարարությանը առևտրականների նկատմամբ։ ԱԺ փոխխոսնակ Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ դաշինքը չի կարող կողմ քվեարկել նման նախագծի. «Դաշինքը բնականաբար չի կարող այս բյուջեի իրականացման քաղաքական պատասխանատվությունը կիսել, և մենք միահամուռ դեմ ենք քվեարկելու»։
«Ելք» խմբակցությունից ելույթ չեղավ, քանի որ խմբակցության ղեկավարն ու քարտուղարը բացակայում են։ Ըստ կանոնակարգի՝ միայն խմբակցության ղեկավարն ու քարտուղարը կարող են խմբակցության անունից ելույթով հանդես գալու դիմում ներկայացնել։ Տեղեկացնենք, սակայն, որ խմբակցության պատգամավորներ Արամ Սարգսյանն ու Լենա Նազարյանն իրենց ելույթներով քննադատեցին բյուջեի նախագիծը: Արամ Սարգսյանն այն որակեց որպես հաշվապահական փաստաթուղթ։
Բյուջեի նախագծի քննարկումները ընդմիջվեցին առնվազն չորս օրով: ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն ասաց, որ պատգամավորները կարող են 24 ժամվա ընթացքում ներկայացնել առաջարկություններ։

Как проголосуют фракции НС по проекту госбюджета 2018 года
Фракции правящей Республиканской партии и ее коалиционного партнера АРФ Дашнакцутюн уже заявили, что будут голосовать за проект госбюджета 2018 г.
От имени фракции РПА выступил ее руководитель Ваграм Багдасарян, который отметил, что проект бюджета вытекает из программы партии.
По словам Багдасаряна, это абсолютно реальный документ, который может стать основой для будущего экономического развития.
Позицию АРФ Дашнакцутюн представил секретарь фракции Агван Варданян. “Взятая на вооружение политика создания основ для экономического развития и бюджет – первые реальные шаги к реализации этой перспективы. Фракция Дашнакцутюн, естественно, будет голосовать за представленный правительством бюджет”.
Ряд депутатов фракции “Царукян” выступили с критикой проекта бюджета, отметив, что в нем не предусмотрено повышение зарплат и пенсий, а финансирование некоторых важных сфер, в частности социальной и здравоохранения, сокращено. Депутаты коснулись и осуществляемого Комитетом госдоходов жесткого администрирования в отношении торговцев ярмарок. Вице-спикер Национального Собрания Микаел Мелкумян отметил, что блок “Царукян” не может голосовать за подобный проект бюджета и брать на себя политическую ответственность за его реализацию.
Выступлений от фракции “Выход” не последовало, так как ее руководитель и секретарь отсутствовали на заседании. Тем не менее, депутаты фракции Арам Саркисян и Лена Назарян в своих выступлениях подвергли критике проект Основного финансового документа страны. Арам Саркисян назвал его “бухгалтерским документом”.
Обсуждение проекта госбюджета отложено как минимум на четыре дня. Вице-спикер НС Эдуард Шармазанов сообщил, что депутаты могут представить предложения в течение 24 часов.