Աիդա Թոփուզյանին պաշտոնանկ արեցին ծածկագիր փոխանցելու համար
ՀՀ վարչապետի հրամանով Կրթության եւ գիտության փոխնախարար Աիդա Թոփուզյանին աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ մամուլը տարաբնույթ մեկնաբանություններ տվեց: Իրականությունն այն է, որ Աիդա Թոփուզյանը մամուլում ակնարկված Կրթության եւ գիտության նախարարության հենց այն բարձրաստիճան պաշտոնյան է, որին ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության աշխատակիցները քննության ժամանակ խոչընդոտել են ծածկագիր-տետրը փոխանցել իր հովանավորյալին՝ ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանի դստերը: Տիկին Թոփուզյանին պաշտոնանկ անելու հարցը դրվել էր այս միջադեպից հետո:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը «Հետաքննող լրագրողների» հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ 2004թ. հունիսի 3-ին կայացած գերազանցության մեդալի հավակնորդների մաթեմատիկայի կենտրոնացված քննությունից անբավարար գնահատական են ստացել 6 շրջանավարտ: Դրանցից մեկը Լուսինե Դեմիրճյանն է, մյուս երեքը Ե. Չարենցի անվան թիվ 67 դպրոցի աշակերտներ են: Անբավարար գնահատական ստացածներից մեկը Կենտրոն համայնքի թաղապետ Գագիկ Բեգլարյանի եղբոր դուստրն է, մյուսը` ՀՀ կառավարության Քաղաքաշինության եւ բնական ռեսուրսների վարչության պետ Սիրեկան Օհանյանի դուստրը:

Aida Topuzyan was fired for helping a student cheat on an exam
There have been various speculations in the press about the prime minister's dismissal of Aida Topuzyan, deputy minister of education and science. The reality is that Aida Topuzyan was the Ministry of Education and Science official that the press had been hinting about as having been prevented by the president's supervision service from passing a cribsheet to her protégé - the daughter of People's Party of Armenia chairman Stepan Demirchyan, during the graduating class's final examinations. The question of dismissing Aida Topuzyan arose after this incident.
In response to an inquiry by the Association of Investigative Journalists, Sergo Yeritsyan, the minister of education and science, stated that six tenth-grade students had received unsatisfactory marks on the June 3, 2004 centralized math exam for students aspiring to graduate with honors. One of them was Lusine Demirchyan. Other students who had received unsatisfactory marks were the niece of Gagik Beglaryan, mayor of the Kentron district of Yerevan, and the daughter of Sirekan Ohanyan, head of the Department on Town-Planning and Natural Resources of the Government of Armenia.