«Զաբել». դիվանագետի ասելիքը՝ գինու տեսքով
«Հիշեք, դիվանագիտությունը պրոտոկոլի ու ալկոհոլի արանքում է» (Remember that diplomacy happens between protocol and alcohol). այս խորհուրդը դիվանագետ Իրինա Ղափլանյանը լսել է Լոնդոնում սովորելու տարիներին իր դասախոսներից մեկից: Մասնագիտությամբ դիվանագետ, քաղաքագետ Իրինա Ղափլանյանն արդեն մի քանի տարի գինեգործությամբ է զբաղվում Հայաստանում: Ասում է՝ լավ պետք է իմանալ և՛ դիվանագիտության հիմքերը, և՛ սեղանի շուրջ անցուդարձը, որը ևս գիտություն է: Գինեգործությամբ զբաղվելը պատահական չէ: Արմատները տանում են 2005 թ., Լոնդոն:
Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում սովորելուն զուգահեռ Իրինան աշխատում էր մի կազմակերպությունում, որ գործնական ճաշեր և ընթրիքներ էր կազմակերպում: Պատմում է, որ այդտեղ իրեն բախտ վիճակվեց շփվել հետաքրքիր շեֆ խոհարարների հետ ու փորձել այնպիսի գինիներ, որ զուտ ուսանող լինելու դեպքում չէր կարող: Գինեգործության հանդեպ Իրինայի հետաքրքրությունը ձևավորվել է այդ ժամանակ, ու սկսել է ավելի խորն ուսումնասիրել ոլորտը: Վաշինգտոնի գինու ակադեմիայում է սովորել, միջազգային մասնագետի վկայական է ստացել:
2011-ին վերադարձել է Հայաստան. այստեղ նա իր թեզի համար հետազոտում էր  հետխորհրդային Հայաստանի քաղաքական տարբեր ասպեկտներ: Ասում է, որ այդ ժամանակ հանդիպեց Վահե Քուշգերյանին: Վերջինս, բացի «Կարաս» գինիները թողարկող «Տիեռաս դե Արմենիա» ընկերության մենեջեր լինելուց, հիմնել է «Սեմինա Քընսալթինգ» ՓԲԸ-ն, որը զբաղվում է խաղողագործության և գինեգործության հարցերով:
«Հայաստանում շարունակեցի գիտահետազոտական աշխատանքս, այդ ժամանակ ամուսինս էլ եկավ Հայաստան: Վահեի հետ լավ ընկերներ դարձանք, և նա առաջարկեց աշխատել «Սեմինայում»: Երկու տարի աշխատեցի, մեծ փորձ ձեռք բերեցի: Վահեն միշտ ասում էր՝ բա չես ուզո՞ւմ քո երեխան ունենաս գինեգործության մեջ: Վահեի մոտ հիանալի գաղափար կա՝ «Սեմինան» հնարավորություն է տալիս փոքր նախաձեռնություններին մեկնարկային հարթակ ունենալ: Այնտեղ գործարան կա անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով, և դու՝ որպես սկսնակ գինեգործ, կամ գինեգործության մեջ փոքր նախագիծ ունեցող, կարող ես աշխատել: Քո կողմից ձեռք ես բերում խաղողը, իսկ գինեգործության ամբողջ գործընթացը մատուցում է «Սեմինան»: Այն առաջարկում է բերքահավաքից մինչև շշալցման և նույնիսկ արտահանման ծառայություններ, իսկ այդ կազմակերպության թիմը, անշուշտ, լավագույնն է Հայաստանում իր հմտություններով, փորձով և պրոֆեսիոնալիզմով: Այդ մասին, վստահ եմ, կարձագանքեն «Սեմինայի» բազում հաճախորդները»,- նշում է Իրինա Ղափլանյանը: Այդպես էլ ծնվել է «Զաբել» գինին:
Սրան զուգահեռ՝ Իրինան Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում նաև գենդերային առարկաներ էր դասավանդում:
«Զապել Եսայանն ինձ համար հայոց պատմության մեջ կնոջ այն կերպարն է, որի մասին ուզում եմ խոսել ամեն քայլափոխի, մանավանդ, երիտասարդ կանանց հետ, որովհետև, իմ փորձից ելնելով, շատ կարևոր է երիտասարդների համար: Զապել Եսայանը արդի պատմության հզոր կերպարներից է, ում մասին միշտ խոսում էի դասախոսությունների ժամանակ: Սակայն դա փոքր պլատֆորմ էր, գուցե կոպիտ հնչի, բայց այս դեպքում լայն պլատֆորմը շուկան է»,- ասում է դիվանագետ-գինեգործը:
Ապրանքանիշը կրում է Զապել Եսայանի անունը, Իրինան ավելացնում է, որ բացի այդ հանգամանքից, հայոց պատմության մեջ ունենք նաև Կիլիկիայի Զապել թագուհու կերպարը:
Հիմա նա հետազոտում է Զապել Եսայանի կյանքի վերջին տարիների պատմությունը, նրա մահվան հանգամանքները ստալինյան բռնաճնշումների տարիներին: Ազգային արխիվում Իրինան ուսումնասիրել է գաղտնազերծված փաստաթղթերը:
«Փորձում եմ նրա կյանքի վերջին դրվագը բացահայտել, հուսով եմ առաջիկա 2-3 ամիսներին կպարզեմ այն և կկարողանամ անցնել գրելուն»,- նշում է Իրինա Ղափլանյանը: Հետազոտական աշխատանքը հրատարակվելու է:
«Զաբել» գինին արտադրվում է 2015 թ.-ից (առաջին բերքահավաքը 2014-ին է եղել): Հումքը ձեռք են բերում Վայոց ձորից և Արցախից:
Իրինայի ասելով՝ «Զաբելի» փիլիսոփայության հիմքը հայկական տերուարը հասկանալն ու ներկայացնելն է: Ապա նշում է, որ տերուարը հավաքական հասկացություն է, որը ներառում է հողը, կլիմայական պայմանները, տեղանքն ու մարդկային գործոնը: Հայաստանի գինեգործությունը, ի տարբերություն Վրաստանի,  բարձրավանդակի վրա է, ինչը, ըստ դիվանագետ-գինեգործի, խմիչքին հաղորդում է ավելի արտահայտիչ բույրեր ու համեր:
Այս տարի նոր արտադրանք են թողարկել սպիտակ խաղողի ճիլար և գառան դմակ, ինչպես նաև կարմիր խաղողի պինո նուար սորտերից: Վերջինը ֆրանսիական դասական սորտ է, որը ներկայացնելու նպատակը, ըստ Իրինայի, ոչ թե դրա ճանաչելիությունն ապահովելն է, այլ` դրանով Հայաստանի տերուարը ներկայացնելը: Ֆրանսիական խաղողի բերքն ընդամենը մի քանի տակառ է եղել ու հնացվել է 4 տարի:
Իրինան ասում է, որ պատմական սորտերը դյուրազգաց են, ու բերքի քանակը կարող էր շատ չլինել, այնինչ խորհրդային տարիներին կաևոր էր քանակը, և խաղողի հիբրիդացման նախագծեր էին իրականացնում, ինչպիսիք են, օրինակ, հաղթանակը, կանգունը: Հիբրիդային այս սորտերն արտադրվում էին ագրոինստիտուտի կողմից: Դրան զուգահեռ՝ կոլեկցիոն այգիներ կային, որոնք հետո լքվեցին: Միաժամանակ զրուցակիցս նշում է, որ Հայաստանում այսօր կարելի է գտնել պատմական հին տեսակի խաղողներ: «Զաբելի» նպատակներից մեկն այդ տեսակները վերականգնելն է, փորձել գտնել 1 կամ 2 տոննա, պատրաստել ու ներկայացնել սպառողին:
Վերջին 4-5 տարվա ընթացքում Հայաստանի գինեգործության ոլորտում, ըստ Իրինայի, նկատելի զարգացումներ կան, սակայն հայ սպառողը դեռ «աճելու» տեղ ունի: Օրինակ, շարունակում է, 2014-ի տվյալներով, Հայաստանում մեկ շնչի հաշվով տարեկան սպառվում է 1,2 լիտր գինի, Վրաստանում 8 լիտր է, Ֆրանսիայում կամ Իտալիայում՝ 40 լ:
«Այսինքն, և՛ արտադրելու, և՛ սպառելու համար ճանապարհ ունենք անցնելու: Կողմ եմ, որ զարգացնենք մեր ներքին շուկան՝ թե՛ որակը, թե՛ սպառումը մեծացնելու համար, որովհետև եթե մեր պատմությունը նայենք, գինեգործությունն այստեղ եղել է հազարավոր տարիներ առաջ»,- ասում է «Զաբելի» հիմնադիրը:
«Զաբելի» այցեքարտը գաղափարախոսությունն է՝ միկրովինիֆիկացիայի միջոցով վերականգնել պատմական մոռացված խաղողի սորտերը, ներկայացնել սպառողին հետաքրքիր համադրություններ ու հրապուրել հայ սպառողին ընտրել գինի՝ որպես ուտեստի հետ համադրելու լավագույն ոգելից խմիչք, և դրանով վերականգնել մեր դարավոր ավանդույթները»,- ավելացնում է Իրինա Ղափլանյանը:
Սօս
Ինչպէս արդարացիօրէն նշել է պարոն Րաֆֆին, հնչիւնաբանութեան մասին չէ խօսքը, այլ՝ ճիշտ գրելաձեւի: Իսկ ճիշտը միասնական մաշտոցեան ուղղագրութիւնն է, որին վաղ թէ ուշ պէտք է վերադառնանք՝ հրաժարուելով բոլշեւիկների պարտադրած խեղագրութիւնից:
Րաֆֆի
Հնչունաբանութեան խնդիր չէ։ Եթէ գինեգործը այդքան կը յարգէ Տիկին Եսաեանը եւ իր թողած ժառանգը, գոնէ հաւատարիմ մնայ գրելաձեւին։ Հարցը անտիղի մի՛ բարդացուր
Գեւորգ (հայաստանցի)
1 - ին: Հարգելիս, կխնդրեի չվերսկսել անպտուղ վեճը արեւելահայերենի եւ արեւմտահայերենի հնչյունաբանության շուրջ: Խնդիրը գալիս է նրանից, որ որոշ տառեր ճիշտ հակառակն են հնչում՝ այստեղ եւ այնտեղ: Օրինակ՝ գ - կ, ռ - ր, բ - պ: Ինչու է այդպես, չգիտեմ հստակ, սակայն գիտեմ, որ նույնիսկ մոտիկ հարեւան գյուղերում փոքր ինչ տարբեր են խոսում: Արեւելահայերենում «Զաբել» - ը հնչում է ճիշտ այնպես (արեւելահայերիս համար!) ինչպես եւ արեւմտահայերենի «Զապել» - ը սփյուռքի մեր հայրենակիցների համար: Կարծեմ նե հօս մասնավոր մեծ խնդիր չկա, հարգելի Ռաֆֆի (այսինքն՝ Րաֆֆի): Իսկ տիկինը կեցցե!

While studying in London, Irina Ghaplanyan remembers the following memorable line uttered by one of her lecturers - “Remember that diplomacy happens between protocol and alcohol”.
Ghaplanyan has taken the advice to heart, combining her skills as a student of diplomacy with her passion for wine and promoting Armenia as a destination for wine enthusiasts.
She has been engaged in winemaking for several years in Armenia, arguing it’s equally important to know the basics of diplomacy and the science of setting a table.
While studying political science in London in 2005, Irina worked in a catering company, getting a chance to meet knowledgeable chefs and try exceptional wines. It was then that she got interested in winemaking and enrolled at the Washington Wine Academy, receiving an international professional certificate.
Returning to Armenia in 2011, she explored different aspects of post-Soviet Armenian politics for her thesis. She then met Vahe Keushguerian, who besides being the manager of the Tierras de Armenia company, producing Karas wines, had founded Semina Consulting CJSC, engaged in viticulture and winemaking.
"I continued my research in Armenia. My husband moved to Armenia, too. Vahe offered me a job in Semina. I worked for two years and gained great experience. Vahe always asked if I wanted to try my hand in winemaking. In Semina, there is a factory with all the necessary equipment, where you can work as a beginner winemaker or somebody who has a small project in winemaking. You get the grapes on your own, and the whole process of winemaking is ensured by Semina. They provide services from harvesting to bottling and even exporting. The team of this organization is the best in Armenia with its skills, expertise and professionalism,” says Irina Ghaplanyan.
That's how Zabel wine was born. The brand is named after the prominent novelist, translator and literature professor Zabel Yesayan. Irina adds that there was also Queen Zabel of Cilicia in Armenian history.
"Zabel Yesayan represents an outstanding image of a woman in Armenian history. She is one of the strongest characters in modern history. I always talk about her at my lectures. It might sound rude, but the market is a bigger platform than university classrooms, " Irina says. (Irina also teaches gender subjects at the American University of Armenia)
Irina now studies the history of Zabel Yesayan's last years and the circumstances of her death during the Stalinist persecutions. In the Armenian National Archive, Irina has examined declassified documents and hopes to publish the findings of her research in the next few months.
Zabel wine has been produced since 2015 (the first harvest was in 2014). The grape is from  Armenia’s Vayots Dzor Province and Artsakh.
Irina says the wine’s philosophy is to understand and present Armenian terroir - the soil, climatic conditions, location, and human factor. Irina says Armenian grapes grow on the plateau, which gives the drink more expressive aroma and taste.
This year, they started making new sorts of wine from white grape Chilar and Garandmak species, as well as pinot noir species of red grapes. The latter is a classic French species. Only a few barrels are harvested and aged for four years.
Irina says traditional grape species are sensitive, possibly resulting in lessened crop sizes. In the Soviet era, however, quantity was stressed and a program of introducing hybrid species, such as Haghtanak and Kangun, was implemented.
Irina says that today you can find old historic grape species in Armenia. Zabel aims at restoring these species, by finding a few tons, preparing and presenting to the consumer.
According to Irina, there are noticeable developments in Armenia's winemaking sector over the past few years, but the Armenian consumer still has a way to go. For example, according to the data in 2014, 1.2 liters of wine are consumed per person per year in Armenia, 8 liters in Georgia, 40 liters - in France or Italy.
"We have to grow in producing and consuming. I think we need to develop our internal market, to increase both quality and consumption, because if we look at our history, winemaking has been a part of the culture for thousands of years,” says Zabel's founder.
“Zabel's business card is ideology. By using micro-vinification, to restore historic forgotten grape varieties, to introduce consumers to interesting combinations and make Armenian consumers choose wine as the best beverage to combine with food, and restore our centuries-old traditions,"   says Ghaplanyan.