Արմավիրում կիրականացվի տնաշինական ծրագիր՝ Արարատին նայելիս սուրճ խմողների համար
Երիտասարդ ընտանիքների և մասնագետների համար նախատեսված բնակարանաշինական ծրագրերը շրջանցում են մարզերը և իրականացվում են բացառապես Երևանում: Արմավիրի մարզը ևս բացառություն չէ:
Դեկտեմբերի սկզբին Չեխիայից ներդրողներ են եկել Արմավիրի մարզ: Քննարկվել են բազմաթիվ ներդրումային ծրագրեր: Դրանցից մեկն էլ վերաբերում է մարզում երիտասարդ ընտանիքների համար բնակարաններ կառուցելուն:
Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը տարեվերջյան ասուլիսի ժամանակ «Հետք»-ին ասաց, որ ծրագիրը մոտ երկու շաբաթ առաջ ներկայացվել է Պրահայում, և այժմ այն թարգմանվում է հայերեն, որպեսզի պարզ լինի, թե ինչի մասին է խոսքը:
«Կառաջարկեն, տեսնենք 1 քմ բնակարանը որքան կարժենա»,- նշեց մարզպետը:
Աշոտ Ղահրամանյանը նաև հավելեց, որ բացի այդ ծրագիրը, տարածք է հատկացվել Սարդարապատ հուշահամալիրի մոտակայքում, որպեսզի իրականացվի տնաշինական ծրագիր: Տները լինելու են փոքր և զբաղեցնելու են ընդհանուր 600 քմ տարածք:
«Տները լինելու են 2-3 սենյականոց, որպեսզի արտասահմանում ապրող մեր հայրենակիցներն այդ տները գնեն: Ցանկացողներ շատ կան, որ առավոտ նստեն սուրճ խմեն ու Մասիս սարին նայեն»,- ասաց Աշոտ Ղահրամանյանը:

В Армавире будет осуществлена программа строительства жилья для тех, кто хочет, попивая кофе, смотреть на Арарат
Программы жилищного строительства для молодых семей и специалистов осуществляются в основном в Ереване, обходя регионы страны. Исключением не стала и Армавирская область.
В начале декабря в Армавир приехали инвесторы из Чехии, желающие осуществить ряд инвестиционных программ. Одна из них касалась строительства домов для молодых семей.
На итоговой пресс-конференции губернатор Армавира Ашот Каграманян сообщил Hetq.am, что две недели назад программа была представлена в Праге и в настоящее время переводится на армянский язык.
“Предложат, тогда и посмотрим, сколько будет стоить 1 квадратный метр жилья”,- сказал губернатор.
Каграманян также сообщил, что недалеко от мемориала “Сардарапат” выделена территория площадью 600 кв.метров под строительство небольших домов.
“Квартиры будут 2-3-комнатные, чтобы живущие за рубежом наши соотечественники могли их купить. Желающих утром, попивая кофе, смотреть на Арарат, много”,- добавил Ашот Каграманян.