Ձմռանը կոմունալ վարձավճարները ճեղքվածք են առաջացնում շատերի ընտանեկան բյուջեում։ Տաքանալու տարրական կարիքը հոգալու համար որոշ մարդիկ վարկ են վերցնում, ոմանք՝ դիմում Հայաստանից դուրս գտնվող հարազատներին։
«Հետք»-ն այցելել է 70 տուն՝ Երևանի 11 վարչական շրջաններում, պարզելու, թե որքանով է այդ ընտանիքների ամսական եկամուտը ծածկում սպառողական զամբյուղով նախատեսված նրանց կոմունալ և այլ ծախսերը։ Եղել ենք միայն բազմաբնակարան շենքերում, քանի որ դրանք մեծապես տաքացվում են ջեռուցման անհատական համակարգերով (մեթոդաբանությունը՝ ներքևում):
ԱՐԱԳ ՓԱՍՏԵՐ
Հարցված ընտանիքները ձմռան ամիսներին միջինում ամսական մոտ 40 հազար դրամ են հատկացնում կոմունալ վարձավճարներին, որը ներառում է նաև ջեռուցումը։ Սա նշանակում է, որ անկախ եկամտի չափից՝ հարցվածների կոմունալ ծախսը գրեթե նույն ֆինանսական միջակայքում է։ Հետևապես, որքան ցածր է մարդկանց միջին ամսական եկամուտը, այնքան ծանր է կոմունալ վճարի բեռը նրանց ընտանիքի համար։
Ընտանիքների 70 տոկոսի ամսական եկամուտը չի գերազանցում 250 հազար դրամը։ Ավելին՝ դրանց 22 տոկոսն ունի 5 կամ ավել անդամ։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուր շնչին բաշխվող գումարի չափն այս տնային տնտեսություններում չի գերազանցում 50,000 դրամը, ինչը ցածր է 2016թ. Հայաստանում մեկ շնչի հաշվով միջին ամսական եկամտից (59 690 դրամ՝ ըստ ԱՎԾ զեկույցի):
Մինչև 250 հազար դրամ եկամուտ ունեցող ընտանիքների մեծ մասը թոշակառուներ են, իսկ 250 հազարից ավելին՝ աշխատողներ։
Հարցված ընտանիքների կոմունալ ծախսը հասկանալու համար նրանց բաժանել ենք 6 խմբի՝ ըստ ամսական եկամտի չափի․ մինչև 50 հազար դրամ, 50 - 100 հազար դրամ, 100-150 հազար դրամ, 150 - 250 հազար դրամ, 250 - 400 հազար դրամ և 400 և ավելի հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ։
Եկամուտ ասելով՝ դիտարկել ենք տվյալ տնային տնտեսություն մտնող աշխատավարձերը, թոշակները, նպաստներն ու մասնավոր գործունեության արդյունքում գոյացած գումարները։ Ի տարբերություն Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության մեթոդաբանության՝ ընտանիքին արտերկրից ուղարկվող տրանսֆերտները չենք հաշվարկել որպես ամսական եկամուտ, քանի որ այդ գումարները չեն ուղարկվում որոշակի պարբերականությամբ, մշտական բնույթ չեն կրում և մեծապես կախված են ուղարկողի կամքից։
Մինչև 50 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Այս եկամտային խմբի ընտանիքներն իրենց ամսական բյուջեի միջինը 74 տոկոսը հատկացնում են կոմունալ վարձավճարներին։ Նրանք ձմռանն ամսական միջինը 28 հազար դրամ են վճարում կոմունալ ծառայությունների համար։ Գազի կամ էլեկտրաէներգիայի գնի ամենաչնչին թանկացումն անգամ կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ այս խմբում գտնվող տնային տնտեսությունների սոցիալական վիճակի վրա։ Մինչև 50,000 դրամ եկամուտ ունեցողների խմբում կան ընտանիքներ, որոնց ձմռան կոմունալ ծախսը նույնիսկ գերազանցում է ամսական եկամուտը՝ մոտ 40 տոկոսով։ Նրանք կամ պարտք են վերցնում կամ ֆինանսական օգնություն խնդրում արտասահմանում ապրող հարազատներից։ Այս եկամտային խմբի 72 տոկոսը թոշակառուներ են:
4 տարեկան Ալվարդ Վարդանյանն ամեն անգամ էլեկտրական ջեռուցիչը միացնելիս թույլտվություն է ստանում տատիկից, քանի որ նրա թոշակով պետք է վճարեն կոմունալ վարձերը և գոյատևեն մինչև հաջորդ ամիս։ Ալվարդի տատիկը՝ Սեդա Վարդանյանը, պատմում է, որ գրեթե ամեն ամիս հարևանից պարտքով գումար է վերցնում եւ թոշակը ստանալուն պես վերադարձնում։ Սեդայենց հարևանը, որը չի ցանկանում նշել անունը, այն սակավաթիվ հարցվածներից է, որի կոմունալ վարձավճարը չի գերազանցում ամսական եկամտի 5 տոկոսը։ Նա մասնագիտությամբ թարգմանիչ է և ավելի քան 400,000 դրամ ամսական եկամուտ ունի։
50 – 100 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Այս ընտանիքները ձմռանն իրենց ամսական եկամտի մոտ 40 տոկոսը հատկացնում են կոմունալ վճարներին։ Նրանց միջին կոմունալ վճարն ամսական կազմում է 25 հազար դրամ։ Այս եկամտային խմբի կեսից ավելին թոշակառուներ են, 28 տոկոսը՝ չաշխատողներ, 13 տոկոսն՝ անչափահասներ, իսկ 8 տոկոսն՝ աշխատողներ։
Հրանտ Ալոյանը 30-ից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ է, ունի 8 հեղինակային վկայական՝ հաշվողական տեխնիկայի բնագավառում։ Նրա ամսական թոշակը մոտ 50 հազար դրամ է, որից 10 հազարն ամեն ամիս հատկացնում է դեղորայքին։ Չնայած տասնյակ տարիների գիտական գործունեությանը՝ Ալոյանը միայն պետությունից հատկացվող թոշակով չէր կարող հոգալ իր և ուսանող աղջկա ծախսերը։ Նրան օգնում են արտերկրում բնակվող ընկերներն ու հարազատները։
100 – 150 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Նրանց կոմունալ վարձը կազմում է ամսական եկամտի մոտ 30 տոկոսը։ Այս խմբի ընտանիքներն ամսական միջինը 36 հազար դրամ են վճարում կոմունալ ծառայությունների համար։ Այս եկամտային խմբի ժողովրդագրական պատկերում թոշակառուներն ու չաշխատողները դեռևս զգալի տեղ են զբաղեցնում։ Այստեղ, սակայն, աշխատող անձանց թիվը նախորդ խմբի համեմատ ավելանում է 10 տոկոսով։
Սեդա և Համլետ Ալեքսանյանները թոշակառուներ են, Համլետը նաև աշխատում է։ Նրանց ամսական եկամուտը մոտ 140 հազար դրամ է։ Արտերկրում գտնվող երեխաներից օգնություն չեն ընդունում։ Սեդան ասում է, որ ընտանեկան բյուջեի ճիշտ պլանավորման դեպքում բոլոր ծախսերն էլ հնարավոր է հոգալ։ Ամեն ամսվա սկզբին ամուսինները կատարում են անհրաժեշտ հիմնական գնումները, քանի որ մեկ անգամ և մեծ քանակությամբ գնելիս և´ գումար են խնայում, և´ ժամանակ։ Ավելին, Համլետը հետևում է պարենային մթերքների գներին, որ որոշի, թե որ խանութից կամ շուկայից կարելի է ավելի էժան գնումներ կատարել։
150 – 250 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Այս խումբը իր եկամտից միջինը 24 տոկոս է հատկացնում կոմունալ վճարներին, որը ձմռան ամիսներին կազմում է 47 հազար դրամ։ Երիտասարդ ընտանիքներն այս եկամտային խմբում զգալի թիվ են կազմում։ Դա է պատճառը, որ ժողովրդագրական պատկերը նույնպես հավասար է բաշխված` անչափահասներ (27%), աշխատողներ (27%), չաշխատողներ (25%) և թոշակառուներ (21%): Չնայած ավելի բարձր եկամտին և աշխատողների թվին՝ այս խմբի սոցիալական պատկերը նշանակալիորեն չի տարբերվում նախորդներից, քանի որ անչափահասների առկայությունը մեծացնում է ամսական ծախսը։
Մելս Հայրապետյանը կնոջ հետ հիշում է, թե ինչպես են 1970թ․ գնել տան առաջին գույքը՝ դաշնամուրը։ Նրանց 4 երեխաներից երկուսը երաժշտական կրթություն է ստացել։ Դաշնամուրը սարքին է և դեռ կարող է թոռներին պետք գալ։ Ընտանիքը 7 հոգուց է բաղկացած, որտեղ 3-ն անչափահաս են, 2-ը` թոշակառու, տան միակ աշխատողը Մելսի տղան է։ Ճիշտ է՝ նրանց ամսական եկամուտը գերազանցում է 200 հազար դրամը, բայց եթե այն բաժանենք ընտանիքի անդամների թվին, ապա մեկ շնչին ընկնող գումարի չափը չի գերազանցի 35 հազար դրամը։ Եկամտի 20 տոկոսից ավելին ձմռան ամիսներին հատկացնում են կոմունալ վճարներին, մեծ գումար է ծախսվում նաեւ դեղորայքի վրա։ Ամիսներ առաջ Մելսը վիրահատվել է, որից հետո նա պարբերաբար պետք է ստուգվի և դեղեր ընդունի։ Այդ հարցում ընտանիքին աջակցում են Մելսի դուստրերը։
250 – 400 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Որքան մեծանում է եկամտի չափը, այնքան մարդիկ առավել տաք միջավայր են ապահովում տանը, այսինքն՝ մեծանում է նաև կոմունալ ծախսը։ Դա է պատճառը, որ այս եկամտային միջակայքում գտնվողների կոմունալ ծախսը էապես ցածր չէ նախորդից՝ կազմելով եկամտի 18 տոկոսը։ Այս խմբի մոտավորապես կեսն աշխատողներ են (47%), մյուս մասը՝ թոշակառուներ (25%), չաշխատողներ (17%) և անչափահասներ (11%):
Փոխգնդապետ Տիգրան Հարությունյանը երկար տարիներ ծառայել է Պաշտպանության նախարարությունում։ Ասում է՝ իրեն անարդարացի կերպով ժամանակից շուտ թոշակի են ուղարկել՝ համակարգում առկա թերությունների հետ չհաշտվելու պատճառով։ Այս պահին ստանում է զինվորական թոշակ, մշակում ամառանոցին կից հողամասը և որոշ մասնավոր գործեր անում։ Փոխգնդապետի մշակած այգուց էլ գոյանում է այս տան պարենային մթերքների մեծ մասը։
Ընտանիքում 6 հոգի են, որից 2-ն` անչափահաս։ Տան եկամտի 22 տոկոսը ձմռանը վճարում են կոմունալ ծառայություններին։ Տիգրան Հարությունյանն արտասահմանում գտնվող երեխաներ չունի․ ասում է, որ անկախ սոցիալական պայմաններից՝ իր համար կարևոր է ընտանիքի միասնականությունը, քանի որ այդպիսով է մարդ միայն երջանիկ զգում իրեն։
400 հազար դրամ և ավելի եկամուտ ունեցողներ
Այս եկամտային խմբի ընտանիքներում գերակշռում են աշխատողները (51%), կան չաշխատողներ (20%), անչափահասներ (20%) և քիչ թիվ են կազմում թոշակառուները (9%): Այս ընտանիքներում բնակվում են կամ երկուսից ավելի միջին աշխատավարձ ստացողներ կամ մեկ բարձր եկամուտ ունեցող։ Բարձր եկամուտ ունեցողները մասնագիտությամբ ծրագրավորողներ են կամ առևտրով զբաղվող անհատ ձեռնարկատերեր։
Որքան բարձր է բնակիչների ամսական եկամուտը, այնքան դժվարությամբ են նրանք պատասխանում սոցհարցում անող լրագրողներին։ Դռան հետևից մի քանի հարցի պատասխանելուց հետո նրանք, ի վերջո, ներս են հրավիրում և պատմում իրենց դժվարությունների մասին։ Հարցվածներից մեկը, որը խնդրեց անունը չնշել, ամսական 1,5 մլն դրամից ավելի եկամուտ ունի։ Նա ձեռնարկատեր է, միջին բիզնեսով է զբաղվում։ Պատմեց, որ կոմունալ վարձն իր համար երբեք էլ խնդիր չի եղել, բայց իրեն անհանգստացնում է անարդարությունն ու անօրինությունը, մանավանդ` բիզնեսի ոլորտում։ Նա նշեց, որ արևային էներգիայի ներդրման առաջարկներ է արել կառավարությանը, սակայն այդպես էլ համաձայնության չեն եկել։ Ձեռնարկատիրոջ երեխաները Եվրոպայում են սովորում․ այժմ մտածում է բիզնեսի որոշ ճյուղեր դեպի արևմուտք դուրս բերելու ուղղությամբ։
Հարցվածների 68 տոկոսը գազով է տաքացնում բնակարանը, իսկ 32 տոկոսը՝ էլեկտրաէներգիայով։ Այցելած տների միջին ջերմաստիճանը 19 աստիճան էր։ Հարցումը կատարել ենք դեկտեմբերի 16-28-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ դրսում միջինը 6 աստիճան տաքություն էր։ Չնայած տաք ձմռանը՝ մենք կարողացել ենք չափել կոմունալ վարձավճարների ազդեցությունը հարցվածների սոցիալական դրության վրա, քանի որ գրանցել ենք վերջին 2 տարիներին մուծված կոմունալ վարձավճարների և եկամտի միջին թիվը։
Մեթոդաբանություն
Երևանի քաղաքապետարանից վերցրել ենք յուրաքանչյուր վարչական շրջանի կենտրոնական երկու փողոցներում գտնվող բազմաբնակարան շենքերի հասցեները։ Օգտագործելով պարզ պատահական նմուշառման մեթոդը՝ յուրաքանչյուր վարչական շրջանից ընտրել ենք մեկական բազմաբնակարան շենք։ Յուրաքանչյուր շենքում այցելել ենք միջինը 6 բնակարան` հերթով ծեծելով բոլոր հարկերի դռները։ Կազմել ենք ընտանիքի սոցիալական պատկերը նկարագրող հարցաթերթ, որում տեղ գտած բոլոր հարցերն առանց բացառության տվել ենք հարցվածներին։

In winter, paying utility bills becomes an issue for many households in Armenia. Some people take out loans to pay, while others seek financial assistance from relatives residing outside the country.
In December 2017, Hetq visited 70 households in multi-apartment buildings located in eleven of Yerevan’s twelve administrative districts, to find out the ratio of utility bills to monthly winter income.
QUICK FACTS
Infographics by David Banuchyan
The families surveyed spend an average of AMD 40,000 monthly to pay utility bills. This includes home heating. This means that regardless of income, the amount of utility bills for those surveyed is almost the same. Consequently, the lesser the average monthly income, the greater the burden of paying utility bills.
The monthly income of 70% of the families doesn’t exceed AMD 250,000. 22% of these families consist of five or more people. Thus, the amount allocated to each person in these households doesn’t exceed AMD 50,000, which is less than the average per capita monthly income (AMD 59,690 according to the National Statistical Service).
Most of the families with monthly incomes of less than AMD 250,000 consist of retirees. Families with monthly incomes of more than AMD 250,000 consist of working people.
To get the ratio, we have divided the households into six groups, according to   monthly income:  1)less than 50 thousand drams2)50 - 100 thousand drams3)100 - 150 thousand drams4)150 - 250 thousand drams5)250 - 400 thousand drams և 6)400 and more thousand drams
Monthly income includes salaries, pensions, allowances, and sums generated from private activities.
Households with a monthly income of less than AMD 50,000
In winter, average monthly utility bills of 28,000 drams, make up 74% of these families’ income.
Even the slightest increase in gas or electricity prices may have a major impact on the social status of the households in this group. In some cases, utility bills exceed monthly income by around 40%. Such households either borrow money or seek financial help from their relatives living abroad. Pensioners comprise 72% of this group.
4-year-old Alvard must get her grandma’s permission every time she switches on an electric heater.  Alvard's grandmother, Seda Vardanyan, says that every month she borrows some money from her neighbor and pays it back when she receives her pension. Seda's neighbor is one of the few people whose utility bills do not exceed 5% of the monthly income. She is an interpreter by profession and has a monthly income of more than 400,000 drams.
Households with a monthly income of AMD 50,000 - 100,000
These families spend around 40% of their monthly income on utility bills in winter. Their average utility bills are 25,000 drams per month. More than half of this income group are pensioners, 28% are unemployed, 13% are minors, and 8% are employed.
Hrant Aloyan has authored more than thirty scientific articles. He has eight copyright certificates in computing technology. Hrant receives a monthly pension of 50,000 drams ($103), and spends around 10,000 drams on medicines.
Despite dozens of years of scientific activity, Aloyan, whose daughter is still a student, cannot afford paying all their expenses without the help of his relatives and friends living abroad.
Households with a monthly income of AMD 100,000 – 150,000
Utility bills of this group, an average of 36,000 drams, comprise around 30% of monthly income.
Pensioners and unemployed still comprise a majority, but the number of employed is 10% higher than in the previous group.
Seda and Hamlet Alexanyan are pensioners, Hamlet also works. Their monthly income is 140,000 drams. They don’t accept assistance from their children who live abroad. Seda says a proper planning of expenses helps cover everything. At the beginning of each month, the couple purchases the basics, saving money and time. Moreover, Hamlet continuously compares food prices in stores and markets to buy everything cheaper.
Households with a monthly income of AMD 150,000 - 250,000
This group, mainly composed of young families, allocates an average of 24% of the income to utility bills, which average 47,000 drams in winter.
The demographic picture is equally distributed here: minors (27%), employed (27%), unemployed (25%) and retired people (21%).
Mels Hayrapetyan and his wife recall that the piano was the first property they bought for their apartment in the 1970s. Two of their four children received musical education. They say the piano is still in a good shape, awaiting their grandchildren to play.
The family consists of seven people - two pensioners, three minors, one unemployed, and the only employed person, Mels’s son. More than 20% of the income is spent on utility bills during the winter months, and quite a lot is spent on medicines. Mels got operated on several months ago, and he needs regular checkups and medicine now. His daughters help to cover these expenses.
Households with a monthly income of AMD 250,000 - 400,000
The higher the income - the warmer the apartment, which means that utility bills are also increasing.
The ratio in this group is like the previous one - 18%. Approximately half of this group are employed (47%), the rest are pensioners (25%), unemployed people (17%) and minors (11%).
Lieutenant Colonel Tigran Harutyunyan served at the Armenia’s Ministry of Defense for many years. He says he was illegally sent to retirement because of his disagreement with the shortcomings of the system. Now, he receives a military pension, works the plot of his summer house that provides most of the food of the family, and has some private business.
There are six people in the family, two of whom are minors. In winter, 22% of the household income is spent on utility bills. All of Tigran’s children reside in Armenia. He says that regardless of social conditions, the unity of the family is very important for him, because it’s the key to happiness.
Households with a monthly income of more than AMD 400,000
Employed people (51%) dominate in this group. The rest are unemployed (20%), minors (20%) and pensioners (9%).
In these families, there are two or more people with average salary or one with a higher income. Those with high income are programmers or private entrepreneurs engaged in trade.
The higher the monthly income of the residents, the more difficult it is to get them to open-up and talk frankly. After answering a few questions from behind the door, they finally invite the Hetq journalists in.
One of the respondents, who asked to remain anonymous, has a monthly income exceeding 1.5 million drams. An entrepreneur, he says that utility bills have never been a problem for him, but he is concerned with the injustice and lack of rule of law in the country, especially in the business sphere.
He claims to have made proposals to the government about the introduction of solar energy, but they didn’t reach an agreement. His children study in Europe. He’s now thinking about exporting some business branches to the west.
68% of respondents heat their homes with natural gas; 32% with electricity. The average temperature in apartments we visited was 19°C. We conducted the survey from December 16-28, when the average outside temperature was 6°C. Despite a warm winter, we were able to calculate the impact of utility bill payments on the respondents’ social situation, since we came up with an average number of the utility payments and income of the last two years.
Methodology
We obtained the addresses of multi-residential buildings on the two main streets in each administrative district from the Yerevan Municipality. Using the random sample survey method, we selected on multi-residential building. We visited an average of six apartments per building. talking to the families who responded.  (We knocked on all apartment doors, in turn). Our questionnaire was designed to provide a snapshot of the family’s socio-economic status. Each respondent, without exception, was asked all the questions it contained.