Մեղրիգետը «օկուպացնողները». ո՞ւմ դեմ են պայքարում մեղրեցիները
Մեղրիգետի վրա կառուցվող հերթական հէկը զայրացրել է մեղրեցիներին: Նրանք որոշել են ընդդիմանալ և իրենց դժգոհությունը լսելի դարձնել. հունվարի 23-ին մեղրեցիները փակել են Մեղրի-Երևան միջպետական ճանապարհը:
Մեղրի համայնքի ղեկավար Մխիթար Զաքարյանը հորդորել է հանդիպել հէկի ներկայացուցիչներին և լսել նրանց հիմնավորումները: Հանդիպումը, սակայն, մեղրեցիներին չի համոզել, նրանք լքել են դահլիճը, երբ հէկի փոխտնօրեն Հրաչ Հովսեփյանը հերթական խոստումներն է բարձրաձայնել: Որոշվել է հէկի կառուցումը ժամանակավորապես դադարեցնել:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը «Գրին փաուր» ՍՊԸ-ին Մեղրիգետի վրա հէկ կառուցելու լիցենզիա է տրամադրել: Ընկերությունը 2017-2019թթ. պետք է կառուցի ավելի քան 2000 Կվտ հզորությամբ «Մեղրի 2» փոքր հէկը: Հէկի նախագիծը նաև բնապահպանական փորձաքննություն է անցել և ստացել դրական եզրակացություն:
Չնայած բնակիչները բողոքի ակցիայի օրը հայտարարել են, որ որևէ հանրային քննարկում չի եղել, և իրենք չեն մասնակցել, այդուհանդերձ, ԲՆ եզրակացության մեջ նշվում է, որ «օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրականացվել են հանրային քննարկումներ, որոնց ընթացքում տեղական ինքնակառավարման մարմինները և հասարակությունը հավանություն են տվել նախատեսվող գործունեության իրականացմանը»: Եզրակացությունը տրվել է 2017թ. հուլիսի 19-ին:
«Գրին փաուր» ՍՊԸ-ն Մեղրիգետի վրա արդեն իսկ շահագործում է «Մեղրի 1» հէկը՝ 2400 Կվտ հզորությամբ:
Եվս մեկ հէկ՝ ավելի քան 3300 Կվտ հզորությամբ, «Գրին փաուր» ՍՊԸ-ն կառուցում է նաև Մեղրիգետի Տաշտուն վտակի վրա: «Հետք»-ն անդրադարձել է վերջինի կառուցմանը, որի հետևանքով Տաշտուն գետի կեսը հայտնվելու է խողովակաշարի մեջ։
«Գրին փաուր» ՍՊԸ-ի բաժնետերը պաշտոնապես Հակոբ Գրիգորի Թադևոսյանն է: Բնակիչները բողոքի ակցիայի ժամանակ որպես հէկի սեփականատեր տվել են Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի անունը, իսկ փոխտնօրեն Հրաչ Հովսեփյանը ներկայացրել է ընկերության ծրագիրը: Ի՞նչ կապ կա Հակոբ Թադևոսյանի եւ Աղվան Հովսեփյանի միջև։
Հակոբ Թադևոսյանը նաև Աղվան Հովսեփյանի կրտսեր որդուն՝ Միսակ Հովսեփյանին, նախկինում պատկանող «Տելիա Մայնինգ» ՍՊԸ–ի բաժնետեր է դարձել այն բանից հետո, երբ մամուլը սկսեց գրել Հովսեփյան ընտանիքին պատկանող բիզնեսների մասին: Հիշեցնենք՝ «Տելիա Մայնինգ» ՍՊԸ–ն ևս հէկեր կառուցող ընկերություն է, որին արդեն անդրադարձել ենք
Մեղրիգետը 36 կմ է: Համաձայն հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ գետի վրա արդեն գործում է 4 հէկ:
1. «Գրին փաուր» ՍՊԸ-ի «Մեղրի 1» հէկը, հզորությունը՝ 2400 Կվտ, գործում է 2017 թվականից:
Պաշտոնապես բաժնետերը վերոնշյալ անձն է՝ Հակոբ Թադևոսյանը:
2. «Քյու-հաշ» ՍՊԸ-ի «Մեղրի» հէկ, հզորությունը՝ 840 Կվտ, Մեղրիգետի վրա կառուցված ամենաառաջին հէկն է, գործում է 1999 թվականից: Բաժնետերը Նիկիտա Գրիգորյանն է: Տնօրենը` նախկին պատգամավոր Դավիթ Մաթևոսյանը:
• 3. «Սար-Ռուբ» ՍՊԸ-ի «Նժդեհ» հէկը, հզորությունը՝ 1732 Կվտ, գործում է 2012 թվականից:
Բաժնետեր են Ալվարդ Գևորգյանն ու Ժաննա Հովսեփյանը՝ 60 և 40 տոկոս բաժնեմասերով: Ալվարդ Գևորգյանը «Մեղրու ՃՇՇՁ» ՍՊԸ-ի բաժնետեր և տնօրեն Ազատ Գասպարյանի կինն է: Իսկ Ժաննա Հովսեփյանը՝ ընկերության տնօրեն Բորիկ Սարգսյանի կինը:
4. «Գելիեգուզան» ՍՊԸ-ի «Կանթեղ» հէկը, հզորությունը՝ 4200 Կվտ, գործում է 2013 թվականից:
Այս հէկի սեփականատերը մխչյանցի Աշոտ Գառնիկի Վարդանյանն է: 2014 թվականին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր համագյուղացուն նշանակել է «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տնօրենի պաշտոնակատար: Աշոտ Վարդանյանն այժմ «ԳՏՏԶ» ԾԻԳ-ի տնօրենն է: 2015 թվականի հոկտեմբերից Աշոտ Վարդանյանն ընկերությունում ունեցած իր բաժնեմասը ձևակերպել է որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի անունով:
Հանրագումարի բերելով գործող հէկերի խողովակաշարի երկարությունը` գետի ավելի քան 7 կմ-ն արդեն ծանրաբեռնված է: Եթե գումարենք նաև կառուցվող հէկի շուրջ 2 կմ-ի հասնող խողովակաշարը, ապա Մեղրիգետի 25 տոկոսը, բացի բնապահպանական թողքից, անցնելու է ոչ թե իր բնականոն հունով, այլ՝ խողովակաշարով:

“Оккупирующие” реку Мегригет: с кем ведут борьбу мегринцы?
Строящаяся на реке Мегригет очередная ГЭС возмутила жителей одноименной общины. Они решили не допустить строительства. 23 февраля люди перекрыли межгосударственную дорогу Мегри-Ереван.
Руководитель общины Мхитар Закарян призвал участников акции протеста встретиться с представителями ГЭС и выслушать их обоснования. Встреча, однако, не убедила мегринцев, и когда замдиректора ГЭС Грач Овсепян начал давать очередные обещания, они покинули зал. Было решено временно приостановить строительство гидроэлектростанции.
Комиссия по регулированию общественных услуг выдала ООО “Грин паур” лицензию на строительство ГЭС на реке Мегригет. В 2017-209 гг. компания должна построить малую ГЭС “Мегри-2” мощностью более 2000 кВт. Проект строительства прошел экологическую экспертизу и получил положительное заключение.
Хотя в день проведения акции протеста жители Мегри заявили, что публичного обсуждения не было и они не участвовали в какой-либо встрече, в заключении Министерства охраны природы говорится, что “органы местного самоуправления и общественность дали согласие на предусмотренную деятельность”. Заключение было выдано 19 июля 2017 г.
ООО “Грин паур” уже эксплуатирует на реке Мегригет ГЭС “Мегри-1”, мощность которой 2400 кВт. Еще одну ГЭС мощностью свыше 3300 кВт компания строит на притоке Мегригета Таштуне, в результате чего половина Таштуна направлена в трубопровод.
Официально акционером “Грин паур” является Акоп Тадевосян. Во время проведения акции местные жители в качестве владельца ГЭС называли председателя Следственного комитета Агвана Овсепяна. Программу компании представил заместитель директора Грач Овсепян. Какая связь существует между Акопом Тадевосяном и Агваном Овсепяном?
После того, как пресса написала писать о бизнесах семьи Овсепянов, Акоп Тадевосян стал также акционером ООО “Телия Майнинг”, принадлежащего ранее младшему сыну Агвана Овсепяна Мисаку Овсепяну. Напомним, что ООО “Телия Майнинг” тоже строит ГЭС.
Решением правительства от 18 мая 2017 г. срок уплаты НДС на товары, импортируемые ООО “Грин паур”, отложен на 3 года.
Протяженность реки Мегригет 36 км. По данным КРОУ, на реке уже действуют 4 ГЭС.
ГЭС “Мегри-1” мощностью 2400 кВт, принадлежащая ООО “Грин паур”, действует с 2017 г.
Официальным акционером компании является вышеупомянутый Акоп Тадевосян.
ГЭС “Мегри” мощностью 840 кВт ООО “Кью-аш”– одна из первых ГЭС, построенных на реке Мегригет. Она действует с 1999 г. Акционером является Никита Григорян, директором – бывший депутат парламента Давид Матевосян.
ГЭС “Нжде” мощностью 1732 кВт, принадлежащее ООО “Сар-Руб”, действует с 2012 г.
Акционеры ГЭС – Алвард Геворкян и Жанна Овсепян, которым принадлежат соответственно 60% и 40% акций. Алвард Геворян – жена акционера и директора ООО “Мегринское ДСЭП” Азата Гаспаряна, а Жанна Овсепян – жена директора компании Борика Саркисяна.
ГЭС “Кантех” мощностью 4200 кВт, принадлежащее ООО “Гелегузан”, действует с 2013 г.
Собственником этой ГЭС является житель села Мхчян Ашот Варданян. В 2014 г. премьер-министр Овик Абрамян назначил своего односельчанина в.и.о. директора госучреждения ”Офис реализации программ экономического развития сельских территорий”. Сейчас Ашот Варданян занимат должность директора Агентства развития программ “ГТТЗ”. В октября 2015 г. Варданян оформил свою долю компании на сына, Давида Варданяна.
Если суммировать протяженность трубопроводов 4 ГЭС, то окажется, что 7 километров реки уже перегружено гидроэлектростанциями. А если учесть также  2-километровый трубопровод строящейся ГЭС, то окажется, что 25% Мегригета, за исключением экологического пуска, будет протекает не по своему естественному руслу, а через трубопровод.