- Հասկացայ… Եկել ես փարա՜յ վաստակելու… Անունդ ի՞նչ է։
- Մշու սուլթան սուրբ Օհանէսը քեզ պահապան, - բացականչեց համալը և մի առանձին կարօտով գրկեց իւր հայրենակցին։
Բարեսիրտ ծերունին այլ ևս երկար հարցուփորձի պէտք չունէր։ Բաւական էր, որ իմացաւ, թէ պատանին հայ է և մշեցի, իսկ մնացածը՝ նա արդէն կարող էր հասկանալ… Նա գիտէր, թէ մշեցին ի՛նչ նպատակով է թողնում հայրենի երկիրը, գիտէր, թէ ինչո՛ւ է դուրս գալիս դէպի պանդխտութիւն և Ստամբօլի խառնաշփոթ աղմուկի մէջ ի՛նչ է որոնում… Այդ բոլորը գիտէր նա…, որովհետև ինքն ևս մշեցի էր, ինքն ևս նոյն ճակատագրական դա՜ռն պահանջների պատճառով թողել էր հայրենիքը…
Րաֆֆի «Ղարիբ մշեցին» վիպակից:
Բիթլիսի նահանգի հայերի պանդխտութեան և արտագաղթի երևոյթը
Տարօնից և Օսմանեան Հայաստանի (օսմանեան տիրապետութեան տակ գտնուող Հայկական լեռնաշխարհի և կից հայաբնակ այլ շրջանների՝ Փոքր Հայքի եւ Կիլիկիոյ տարածքի հաւաքական անուանում) այլ վայրերից հայերի պանդխտութիւնն ու արտագաղթը դարերից եկող երևոյթ էր, սակայն 1877-78 թթ. ռուս–թուրքական պատերազմից յետոյ այն նոր թափ ստացաւ։ Դա հետևանք էր հայերի նկատմամբ ինչպէս օսմանեան իշխանութիւնների և տեղի քրտական ցեղերի հետզհետէ ուժգնացող հալածանքների` կոտորածների, երկակի` օրինական և ոչ օրինական հարկահանութեան, հողազրկման և ունեզրկման, այնպէս էլ երկրամասի գնալով խորացող ընդհանուր սոցիալ–տնտեսական թերզարգացուածութեան, դրանից բխող՝ հողագործութեան ու անասնապահութեան ցածր եկամտաբերութեան։
Յայտնի գրող և հրապարակախօս Րաֆֆին դեռևս 1875 թ. հետևեալ կերպ էր նկարագրում երևոյթը. «Գաղթականութեան հարցը ամենագլխաւոր տեղն է բռնում Տաճկաստանի հայերի վիճակի մէջ։ Ամեն տարի հազարաւոր երիտասարդներ Վանից, Մուշից, Բաղէշից, Կարինից և այլ գաւառներից դիմում են դէպի Կ. Պօլիս իրենց ընտանիքի համար ապրուստ շահելու։ Այդ հոսանքը գնալով աւելի ընդարձակ քանակութիւն է ստանում, քանի նոյն երկրներում ժողովրդի ապրուստի հնարները դժուարանում են»։
Ըստ դէպքերին ժամանակակից ծնունդով մշեցի Սարգիս Բդէեանի՝ Տարօնից պանդխտութեան պատճառները հետևեալն էին. «Շատեր որեւէ պատճառով մը կը կորսնցնէին իրենց ունեցածը, կամ սալաֆի պատճառով, կամ տոկոսով պարտքի տակ կ՚իյնային, կամ երկրագործութենէ անպակաս փորձանքներու կ՚ենթարկուէին. ինչպէս` մարախ, տաւարի ցաւ, երաշտ, և այլն, և յուսահատ վիճակի մը մէջ կը ստիպուէին դիմելու պանդխտութեան։ Իսկ 1890էն յետոյ, գաղթականութիւնը ընդհանուր երեւոյթ դարձաւ, ամենամեծ մասով` երկրէն հեռանալու, փախչելու դիտաւորութեամբ, հարստահարութենէ ազատելու, իր կեանքը փրկելու համար»։
Պանդխտութեան պատճառների մէջ, յատկապէս նախքան համիտեան հակահայկական հալածանքների շրջանը, իրենց դերն էին խաղում նաև սուբյեկտիվ գործոններ` արագ և գիւղատնտեսութեան զբաղմունքի համեմատ` աւելի հեշտ եկամուտ ստանալու ձգտումը։ «Գիւղացին ամբողջ տարին կ՚աշխատէր  և հազիւ կրնար հագուստի մը գինը ճարել և իր ընտանիքի անդամներուն մերկութիւնը ծածկել, մինչդեռ տեսաւ, որ ոմանք Պոլիս կ՚երթան, անկից Աթենա, կամ ուրիշ տեղ մը և օրական 10-20 ղրուշ կը շահին։ ...Ան հաշիւ չ՚ընէր թէ մարդը կրնայ գործ չգտնել, կրնայ հիւանդանալ, կրնայ որեւէ դժուարութեան հանդիպիլ...», - նշում է Սարգիս Բդէեանը։
1890-ական թթ. Հայկական բարձրաւանդակ այցելած անգլիացի ճանապարհորդ Հենրի Լինչը արձանագրում էր, որ Բիթլիսի նահանգից հայերի պանդխտութիւնն ու արտագաղթի թափը փոփոխական է իր ուժգնութեամբ` կախուած` բերքը լաւ է, թէ աղետալի, իսկ քիւրտերը քաջալերուած են, թէ զսպուած։ Նա նշում էր, որ նահանգում իր մնալու ժամանակ բազմաթիւ շրջանների հայ գիւղացիներ ջանքեր էին գործադրում իրենց պարտքերը մարելու և երկրից հեռանալու թոյլտւութիւն ստանալու ուղղութեամբ։ Շատերը տեղափոխւում են ռուսական սահմանին մօտ` քիւրտերից ապաստան փնտռելու նպատակով։
Բիթլիսի նահանգի հայ բնակչութեան գլխաւոր զբաղմունքը գիւղատնտեսութիւնն էր։ Հողագործութեամբ և անասնապահութեամբ զբաղուող հայերի մեծ մասը գտնւում էր ծանր պարտքերի բեռի տակ, և պանդխտութիւնը դիտւում էր այդ բեռը թօթափելու հիմնական միջոցներից մէկը։  «Տարօնցի հայք ամենն ալ գրեթէ պարտուց տակ ընկճուած են, ստակի տէր մարդ դժուարին է գտնել մէջերնին, իրենց պարտք ընդհանրապէս տաճիկներու և քրդերու է ծանր տոկոսով», – նշւում է 1890-ական թթ. վերաբերող մի վկայութեան մէջ։ Որպէս պարտքի կուտակման պատճառ առանձնացւում էին «երկրագործութեան անյաջողութիւնները և հարստահարութիւնները»։ Հայը դիմում էր պանդխտութեան «պարտքէն ազատելու և ապրելու ճար մը գտնելու յուսով, ուր կամ ...կը մեռնի կամ քանի մը տարիէն կը վերադառնայ քիչ ստակով և կամ ձեռնունայն, և պանդխտութիւնը, որուն արդէն վարժուած կ՚ըլլայ, երկրագործութենէն լաւ համարելով` նորէն շուտով կը վերադառնայ, մինչև որ պանդխտութեան զոհ ըլլայ»։
Բիթլիսի նահանգից պանդխտութեան հիմնական ուղղութիւններն էին Կովկասը` այնտեղ էին գնում նահանգի արևելեան շրջաններից հայերը, Պոլիսն ու Զմիւռնիան` նահանգի արևմտեան շրջանների հայերի նախընտրելի ուղղութիւնը, Կիլիկիան և Հալէպը` այդ ուղղութիւններով մեծ էր Սասունի և Սասունից հարաւ ընկած այլ շրջանների հայութեան հոսքը։
Մշեցի և սասունցի պանդուխտները, չլինելով որևէ արհեստի տէր մարդիկ, որպէս ոչ որակեալ աշխատուժ, իրենց պանդխտութեան վայրերում ներգրաւուած էին ամենածանր աշխատանքների մէջ` հիմնականում ծառայելով որպէս բեռնակիրներ (համալներ) մայրաքաղաքի և այլ ծովեզրեայ առևտրային քաղաքների նաւահանգիստներում, օրավարձու բանուորներ՝ փռերում և ջրաղացներում (Հալէպ), երկաթգծերի շինարարութեան մէջ (Կիլիկիա) և այլն։
Մուշի տարբեր բնակավայրերից պանդխտութեան աշխարհագրութեան մասին պատկերացում է տալիս Սարգիս Բդէեանի յուշերից հետևեալ հատուածը. «Այդ շրջանին զանազան կեդրոններու մէջ, բեռնակրութեան որոշ դիրքեր Մշեցւոց ձեռքը մնացած էին։  ․․․Պոլսոյ մաքսատան բանուորներուն մէջ մեծ թիւ մը կը կազմէին Մշեցի ջրհանկիրները և անուն հանած էին իրենց կռուազանութեամբ։ ․․․Շատ մը վաճառատուներու պահապաններն էին Մշեցիները։ Իզմիրի մէջ, կարգ մը հայ վաճառականներու քով` նորէն Մշեցիներ տեղաւորուած էին իբրեւ բեռնակիր և պահապան։ Սպարթալիի, Սիվրիսարեանի, Պաքըրճեանի, եւ այլն, խաներուն մէջ բաւական թիւով Խասգիւղցիներ, Արաղցիներ կ՚աշխատէին։ Էտիրնէ, քանի մը շոգեշարժ ջրաղացներու մէջ կ՚աշխատէին Արտօնքցիներ, Խարսեցիներ, Վարդենիսցիներ։ Տէտէաղաճ, իբրեւ նաւահանգիստ, բաւական թիւով գիւղացիներ կ՚աշխատէին։  Հոս աւելի յարմար գետին մը գտան` ընտանիքով հաստատուելու համար։ ...Շատերը ցրուած են Պուլկարիոյ զանազան քաղաքները և կայարանները, ուր որ կրցած են գործ գտնել։ ...Նոյնպէս մեծ թիւով Մշեցիներ կը գտնուէին Ռումանիոյ Կալաց, Իպրայիլ և Ճորճովա քաղաքներուն մէջ»։
Պանդուխտները որպէս կանոն իրենց կեանքն անցկացնում էին ծայրայեղ թշուառութեան մէջ` կենցաղային տարրական պայմաններից զուրկ նկուղային կացարաններում, յաճախ իրենց տալով գինեմոլութեանը, ծխամոլութեանն ու խաղամոլութեանը։ Նման ապրելակերպը անշուշտ յանգեցնում էր պանդուխտների բարձր մահացութեան մակարդակին։ Այսպէս, 1900-ական սկզբներին Հալէպում սասունցի պանդուխտների կեանքը նկարագրող մի վկայութիւնում նշւում է. «Սասունցիք փուռերու վատառողջ մթնոլորտին տակ կեղտոտ ու անխնամ կեանք մը վարող դժբախդ արարածներէ կազմուած են, որոնք հակառակ իրենց զօրաւոր հսկայ կազմին, հետզհետէ կը ծիւրին... եւ անհամար զոհեր կու տան, իսկ նիւթապէս ալ իրարու դէմ մրցելով իրարու կը վնասեն եւ շահածնին եւս վաշխառուներու քսակը կը լեցնեն... այս խեղճերը իրենց տգիտութեան հետ խաղամոլ, ծխամոլ ու գինեմոլ ալ են»։
Հալէպ պանդխտութեան մեկնած սասունցիները «գետնափոր նկուղներու տամուկ անկիւնները կեանք վարելով, տարաժամ կը զառամին ու կը կորսնցնեն իրենց առողջութիւնը»։ Որպէս հետևանք` պանդուխտ սասունցիների մահուան տարիքի միջին  թիւը 27–ից չէր անցնում։
Պանդխտութիւնը բազմաթիւ դժուարութիւններով ուղեկցուող զբաղմունք էր։ Պանդուխտի վաղուայ օրուայ անորոշութեանն ու մտահոգութեանը գումարւում էր անվտանգութեան ի սպառ բացակայութիւնը։ Պանդուխտներից շատերը ճանապարհին յարձակման էին ենթարկւում, ձերբակալւում, սպանւում, վիրավորւում։ Մանաւանդ վտանգաւոր էր ռուս–թուրքական սահմանն անցնելը, ինչը շատերին չէր յաջողւում, և ամիսներ շարունակ նրանք մուրացկանի վիճակում թափառում էին սահմանամերձ շրջաններում։ Պանդխտութիւնից վերադարձողներին սպառնում էր ճանապարհին ոչ միայն կողոպտուելու, իրենց վաստակած փողից զրկուելու, այլ յաճախ նաև կեանքից զրկուելու վտանգը։
Շատ պանդուխտներ այդպէս էլ չէին կարողանում կամ չէին ուզում վերադառնալ` համալրելով նահանգից ընդմիշտ հեռացած հայերի թիւը։ Ինչպէս օսմանեան տիրապետութեան տակ գտնուող Հայկական լեռնաշխարհի այլ շրջանների, այնպէս էլ Բիթլիսի նահանգի հայ բնակչութեան մշտական արտագաղթի հիմնական ուղղութիւններն էին Ամերիկայի Միացեալ Նահանգները և Ռուսական կայսրութիւնը։ Բիթլիսի նահանգից հայերի` դէպի ԱՄՆ արտագաղթին նպաստեցին 19-րդ դարի կէսերին Մուշ և Բիթլիս քաղաքներում աւետարանական համայնքների ստեղծումը, ամերիկեան բողոքական միսիոներների կրթական գործունէութիւնը։
Նշուած տարիներին Բիթլիս քաղաքում գործում էին աւետարանական համայնքին պատկանող երկու գիշերօթիկ վարժարաններ` նախատեսուած առանձին աղջիկների և տղաների համար, ինչպէս նաև ամերիկեան որբանոց։ Բիթլիսում հաստատուած ամերիկեան միսիոներներից մէկը 1887 թ. թուագրուած իր զեկուցագրում նշում էր, որ այդ ուսումնական հաստատութիւնների հայ ուսանողներից և ուսուցիչներից շատերը մեկնում են ԱՄՆ` Կալիֆոռնիայում այդ ժամանակ նկատուող մեծ տնտեսական աշխուժացման պայմաններում փող վաստակելու ակնկալիքով. «Այստեղի խեղճ, ծեծուած մարդկանց կարծիքով գնացողները մեծ  կարողութեան տէր են դառնում կամ աներևակայելի մեծ աշխատավարձ են ստանում։ Երևակայութիւնը գրգռող վառ պատմութիւնները քաջալերում են երիտասարդների մէջ արտագաղթը, ինչին նպաստում է նաև նրանց անգլերէնը սովորեցնելը»։
Աբդուլ Համիդի վարչակարգը ձգտում էր խոչընդոտել հայերի` յատկապէս դէպի ԱՄՆ արտահոսքը, երկիւղ կրելով, որ նրանցից ոմանք հետագայում` ԱՄՆ քաղաքացիութիւն ձեռք բերելուց յետոյ, կարող են վերադառնալ Օսմանեան կայսրութեան տարածք և այնտեղ յեղափոխական գործունէութիւն ծաւալել` որպէս ԱՄՆ քաղաքացիներ օժտուած լինելով համապատասխան անձեռնմխելիութեամբ։ Հայերի արտագաղթը սահմանափակելու քայլերից էր 1892 թ. կէսերին հայերին դէպի Օսմանեան կայսրութեան նաւահանգիստներ ներքին ճանապարհորդական թոյլտւութիւնների`թեսքերէների (պաշտօնաթուղթ) տրամադրելու կարգի խստացումը։ Մշտական արտագաղթը աճի միտումներ դրսևորեց յատկապէս 1908 թ. երիտթուրքական յեղափոխութիւնից յետոյ, երբ վերացուեցին երկրից դուրս մեկնելու` աբդուլհամիդեան վարչակարգի կողմից մտցուած սահմանափակումները։ Դրա հետ մէկտեղ պէտք է արձանագրել, որ երկրում սահմանադրական կարգերի հաստատման, աբդուլհամիդեան ճնշումների մթնոլորտի թուլացման և արևմտահայ հասարակական–քաղաքական կեանքի աշխուժացման պայմաններում, 1908-1914 թթ. նկատուեցին յատկապէս ռուսական Կովկաս արտագաղթած հայերի` դէպի Վանի, Բիթլիսի և Էրզրումի նահանգներ հայրենադարձութեան միտումներ:
Բիթլիսի նահանգից հազարաւոր հայերի համար պանդուխտութեան հիմնական ուղղութիւններից էր Կ.Պոլիսը։ Հայագէտ Հրաչեայ Աճառեանի տուեալներով՝ Սկիւտարի թաղամասի հայ բնակչութիւնն ի սկզբանէ կազմուած էր Մուշից գաղթած հայերից։
XIX դարի 90–ական թթ. Պոլսի մէջ կար 60,000 հայ գաղթական, որոնք ըստ իրենց նախկին բնակութեան վայրերի մասնագիտացած էին առանձին զբաղմունքների մէջ։ Այսպէս, ակնեցի հայերի հիմնական զբաղմունքն էր սեղանագործութիւնը, վանեցիների` բեռնակրութիւնն ու խոհարարութիւնը, մշեցիների` բեռնակրութիւնը, կեսարացիների` որմնադրութիւնը և ներկարարութիւնը, սեբաստացիների` բաղնեպանութիւնը, երզնկացիների`սուրճի վաճառքը։
Ինչպէս և այլուր, Պոլսում մշեցի պանդուխտներից շատերը ծայրայեղ թշուառ կեանք էին վարում, սովի, զրկուածութեան և հիւանդութիւնների զոհ էին դառնում մայրաքաղաքի քարավանսարաների, բաղնիքների և սրճարանների նկուղների «մութ և գաղջ պատերի մէջ»։
Հայ համալները` որպէս Կ. Պոլսի հայ բնակչութեան առաւել անպաշտպան և խոցելի խումբ, Բանկ Օտոմանի գրաւման գործողութիւնից յետոյ 1896 թ. օգոստոսի 26-29-ին մայրաքաղաքում տեղի ունեցած ջարդերի հիմնական թիրախներից էին` տալով մեծ թիւով զոհեր։ Դէպքերին ժամանակակից գերմանացի լրագրող Մազդա Նէօյմաննը գրում է. «Համալները` Բիթլիսի, Վանի, Խարբերդի վիլայեթների հողագործ բնակչութեան թարմ ուժերն էին, որոնք քրդերի ճնշումների և թուրք պաշտօնեաների կեղեքումների հետևանքով կտրուել են իրենց սնող հողից։ Ամեն տարի հազարներով նրանք ձգտել են Կոստանդնուպոլիս, Զմիւռնիա և եւրոպական ու ասիական Թուրքիայի այլ ծովեզերեայ քաղաքներ` ծանր ֆիզիկական աշխատանքով վարձատրուելու նպատակով.... 1896 թ., Կոստանդնուպոլսում համալների կոտորածից յետոյ, թուրքերը ստիպուած էին նրանց (առժամանակ – Ռ.Թ.) փոխարինել քրդերով»։

-“Where are you from?”
-“Then may Saint Ohannes, the lord of Moush, watch over you,” exclaimed the porter, and embraced his compatriot with particular ardor.
The old man had no need to ask further questions. The fact that youth was Armenian, and from Moush, was sufficient for him. Everything else could be discussed at a later time… He knew why the people of Moush left their homes and took the road to foreign lands. He knew what they sought in the chaotic, noisy whirlpool of Istanbul… The old man knew it all, because he, too, was from Moush. He, too, had taken the same fateful path, and had left his native land for the same reasons.
Excerpt from the Gharip Mshetsi novella by Raffi
The phenomena of migrant work and emigration among the Armenians of Bitlis Province
The phenomena of migrant work and emigration have a history of many centuries among the Armenians of Daron, Ottoman Armenia (the collective name for the Armenian Highlands within the borders of the Ottoman Empire, as well as the adjacent Armenian-populated areas of Lesser Hayk and Cilicia), and other regions. However, the rates of emigration accelerated rapidly after the 1877-1878 Russo-Turkish War. This was a result of the intense persecution experienced by Armenians at the hands of both the Ottoman authorities and local Kurdish tribes – massacres, both legal and extrajudicial taxation, land grabs and plunder –, as well as the deepening socio-economic crisis in the region caused by under-development, which resulted in widespread loss of land ownership and a fall in the profitability of livestock farming.
In 1875, Raffi, the Armenian prominent author and orator, described the phenomenon of Armenian emigration thus – “The chief cause behind emigration is the living conditions of Armenians in Ottoman Armenia. Every year, thousands of youth leave Van, Moush, Bitlis, Erzurum, and other provinces, heading for Istanbul, to earn a living for their families. This flow of migrants increases proportionally to the worsening of living conditions for the people in their native lands” .
Sarkis Pteyan, who witnessed the phenomenon first-hand, proposed the following causes for emigration – “Many lose their livelihoods for one reason or another. Some lose their land to salaf, others fall behind on their high-interest debts, and yet others who are farmers endure repeated catastrophes – locusts, cattle disease, drought, etc. They then find themselves in despair, and are forced to seek work elsewhere. After 1890, emigration became a much more widespread phenomenon, and was characterized in large part by an effort on the part of Armenians to flee the country to save their lives or escape persecution and plunder”.
There were also subjective factors that affected the rates of emigration, particularly prior to the era of Hamidian persecutions. Chief among these was the desire among Armenians to earn a larger income at a faster rate than they could by farming in their villages. “The villagers worked all year, and earned barely enough to buy clothing for their children to cover their nudity. They realized that some among them were going to Istanbul, and from there to Athens or elsewhere, and earning 10-20 kurush per day… They did not take into consideration the possibility of migrating to these cities and failing to find work, or falling ill, or encountering other serious difficulties…” wrote Sarkis Pteyan.
Henry Lynch, an English traveler who visited the Armenian Highland in the 1890s, wrote that the flow of migration of Armenians from the Bitlis Province varied accordingly to local factors – had the harvest been satisfactory or disastrous? Were the Kurds quarrelsome or restrained? He also mentioned that many of the villagers he encountered in Armenian areas during his travels were engaged in efforts to pay off their debts and receive permission to leave the country. Many would also relocate to the areas near the Russian border, hoping to find shelter from the Kurds.
The main occupation of the Armenian population in Bitlis Province was agriculture. Most Armenians who were engaged farming and husbandry were heavily indebted, and resorted to migration to escape this burden. “Almost all Armenians in Daron strain under heavy debt. It is very difficult to find any among them who is well-off. Most of their debts are owed to Turks and Kurds, and were borrowed at exorbitant interest rates”, reads a description of conditions in the 1890s. This heavy debt burden on Armenian peasants is attributed to “agricultural catastrophes and losses due to plunder” [8]. Armenians resorted to migration “to free themselves from debt and with the hope of making a decent living… If they failed, they would return a few years later with whatever meager sums they had saved, or empty-handed. But they would already have accustomed themselves to life as migrant workers, and would prefer it over working the land. So they would leave again, until eventually they fell victim to the scourge of migration, like many others”.
The main destinations of migrants leaving Bitlis Province were the Caucasus, which was favored by Armenians from eastern parts of the province; Istanbul and Smyrna/Izmir, favored by Armenians from western parts of the province; and Cilicia and Aleppo, favored by the Armenians of Sassoun and areas south of Sassoun.
Migrants from Moush and Sassoun were not skilled craftsmen, were not a high-quality workforce. Consequently, they were only qualified for the most menial of work. They mostly served as porters (hamals) in the docks of the capital city and other commercial centers, toiled as daily laborers in bakeries and water mills (in Aleppo), laid rail lines (in Cilicia); etc.
The following excerpt from Sarkis Pteyan’s memoirs provides a vivid illustration of the geographic distribution of migrants from various areas of Moush – “In many commercial centers, migrant workers from Moush dominated the ranks of the porters … In the Istanbul customs house, they made up a large proportion of the firefighters, and had achieved a certain level of infamy as belligerent characters. … Many stores employed migrants from Moush as guards. In Izmir, many Armenians merchants also hired migrants from Moush as porters and guards. Many migrants from Khaskyugh and Aragh worked in the caravan inns of Sbartali, Sivrisarian, Bakerdjian, and others. Migrants from Ardonk, Khars, and Vartenis worked in a few of the steam mills of Edirne. Many villagers worked in the port of Dedeaghach (present-day Alexandroupoli). Conditions here were more favorable for migrants to bring their families over. … Many were scattered across the cities and centers of Bulgaria – wherever they found work. … There were also a large number of migrants from Moush in the Romanian cities of Galati, Braila, and Giurgiu”
As a rule, migrants lived in extreme squalor, deprived of the basic necessities of life. They lived in cellars dormitories, and often succumbed to drink, smoke, and gambling. Such conditions naturally resulted in a high rate or mortality among them. One description of the life of migrants from Sassoun in Aleppo in the early 1900s states – “The migrants for Sassoun were an unfortunate bunch, who spent their lives in misery and dirt in the insalubrious atmosphere of the bakeries. Despite their innate fitness, they soon began developing a hunch… Countless died, and those who survived wasted their earnings by competing with each other or filling the pockets of moneylenders… These miserable creatures, immersed in ignorance, also became alcoholics, smokers, and gamblers”.
Migrants who relocated to Aleppo from Sassoun “Lived their lives in the dark corners of cellars dug into the earth. They would age early and soon become ill”. As a result, their life expectancy did not exceed 27.
Migrant workers faced a myriad of difficulties. The uncertainty and anxiety they experienced was compounded by a lack of sense of security. Many left their villages only to be attacked, arrested, killed, or injured on the road. Crossing the Russo-Turkish border was particularly fraught with hazards. Many failed to make the crossing, and spent months living as beggars in the border regions. Migrants returning home faced the danger of not only being waylaid and robbed of their earnings along the way, but also of being killed before making it home.
For this reason, many migrant workers were unable or unwilling to return home, adding to the number of Armenians who had permanently abandoned their homelands. Like in many other parts of the Armenian Highland under the rule of Ottoman Turkey, the preferred destinations the Armenians emigrants from Bitlis Province were the United States and the Russian Empire. The flow of Armenians from Bitlis to the USA contributed to the creation, in the mid-19th century, of Evangelical communities in the cities of Moush and Bitlis, and to the launching of educational initiatives by American Protestant missionaries.
Also in those years, the Evangelical community of Bitlis operated two boarding schools in the city, one designed for boys and the other for girls. The community also ran an American orphanage. One of the American missionaries stationed in Bitlis wrote in a report in 1887 that many of the pupils and teachers of these schools emigrated to California in the United States, in the expectation of benefiting from the boom in the American economy and striking it rich. “The wretched, downtrodden locals are convinced that those who leave become very wealthy or that they earn unimaginably high salaries. Stories that give flight to the imagination only encourage the youth to emigrate, as do our efforts to teach them English”.
Sultan Abdul-Hamid’s regime worked to stanch the tide of Armenian emigration, particularly to the USA. The authorities feared that these Armenians would obtain American citizenship, and then return to the Ottoman Empire and conduct revolutionary activities, benefiting from the immunity they would enjoy by virtue of being American citizens [18]. To limit the emigration of Armenians, in 1892 the authorities introduced more stringent rules governing the provision of tezkeres (official permission slips) to Armenians allowing them to travel to the Ottoman Empire’s ports. The rates of permanent emigration accelerated particularly after the 1908 Young Turk Revolution, which resulted in the easing of the constraints on travel that had been imposed by Hamidian administration. At the same time, the revolution resulted in the reinstatement of constitutional rule in the country, and put an end to the reigning atmosphere of oppression. This led to a revival of public life and civic society in Western Armenian communities, and between 1908 and 1914, many Armenians who had left home, particularly those who had settled in the Russian Caucasus, began returning home to the provinces of Van, Bitlis, and Erzurum.
For thousands of Armenian migrants from the Bitlis Province, Istanbul was the principal destination. According to Hrachia Adjarian, the Armenian population of the city’s Scutari/Üsküdar neighborhood consisted, from the very beginning, of migrants from Moush.
In the 1890s, there were 60,000 Armenian migrants in Istanbul, who had brought with them the customary occupations and skills of their homelands. To wit, Armenians from Agn/Eğin (present-day Kemaliye) usually worked as table makers; those from Van as porters or cooks; those from Moush as porters; those from Kayseri as bricklayers and painters; those from Sivas as public bath keepers; and those from Erzincan as coffee sellers.
As elsewhere, many migrants from Moush who had settled in Istanbul lived in abject misery. They often fell victim to hunger, penury, and disease in the “dark and damp” cellars of the capital’s inns, baths, and coffee houses.
Armenian porters, as a particularly vulnerable and unprotected segment of the population, were the main targets of the massacres that broke out in Istanbul after the occupation of the Ottoman Bank on August 26-29, 1896. Many among them were killed. German reporter Magda Neumann, a contemporary, wrote – “These porters were among the fittest of the peasantry of Bitlis, Van, and Kharpert villayets. They had abandoned their native lands that had nurtured them to escape persecution by the Kurds and the plundering of Turkish officials. Every year, thousands of them hoped to make it to Istanbul, Smyrna, and other port cities on the coast of Turkey and Europe, where they resorted to heavy, physical labor to make a living… In 1896, after the massacre of the porters in Istanbul, the Turks were forced to replace them [temporarily – ed.] by Kurds”.