Դրական եզրակացություն` Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերում գազի և նավթի որոնողական աշխատանքներ իրականացնելու նախագծին
Բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել «Տաշիր Գրուպ» ձեռնարկության սեփականատեր, գործարար Սամվել Կարապետյանին առնչվող «Հայկական նավթի և գազի ընկերություն» ՍՊԸ-ի հայտին: Համաձայն դրան` ընկերությունը ՀՀ տարածքի 1-ին և 3-րդ պայմանական բլոկներում կիրականացնի նավթի և բնական գազի երկրաբանական ուսումնասիրություն: 1-ին և 3-րդ ենթաբլոկները ներառում են Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերը` 8497 քմ տարածք:
ԲՆ-ն եզրակացրել է, որ ուսումնասիրության ընթացքում ազդեցությունները լինելու են ժամանակավոր, տեղային, թույլատրելի նորմերի սահմաններում: Նախատեսված են մի շարք բնապահպանական միջոցառումներ, որոնք կնվազեցնեն գործունեության ազդեցությունը շրջակա միջավայրի բաղադրիչների վրա:
Ավելին, օրենսդրության սահմանված կարգով իրականացվել են հանրային քննարկումներ Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզպետարաններում, որոնց ընթացքում տեղական ինքնակառավարման մարմինները և հասարակությունը հավանություն են տվել նախագծի իրականացմանը:
Հիշեցնենք, որ ընկերությունը 2-րդ պայմանական բլոկում ևս նավթ և գազ որոնելու հայտ է ներկայացրել: Այս բլոկն էլ ընդգրկում է հանրապետության կենտրոնական հատվածը՝ Երևան քաղաքը, Արմավիրի, Արագածոտնի մարզերն ամբողջությամբ, Արարատի, Կոտայքի և Շիրակի մարզերի տարածքները մասնակի:

Проект работ по поиску газа и нефти в Шираке, Лори и Тавуше получил положительное заключение
Министерство охраны природы РА представило положительное заключение по заявке ООО “Армянская компания нефти и газа”, имеющего отношение к владельцу Группы компаний “Ташир”, крупному предпринимателю Самвелу Карапетяну. Согласно заключению, ООО проведет геологическое изучение нефти и природного газа в 1-ом и 3-ем условных подблоках площадью 8497 кв.км, которые охватывают территории Ширакской, Лорийской и Тавушской областей.
Министерство охраны природы пришло к выводу, что воздействие на окружающую среду в ходе изучения будет носить временный характер и ограничится допустимыми нормами. Предусмотрен ряд природоохранных мероприятий, которые снизят уровень воздействия деятельности компании на окружающую среду.
Отметим, что в администрациях Ширака, Лори и Тавуша в установленном законом порядке прошли публичные слушания, в ходе которых органы местного самоуправления и представители общественности дали согласие на реализацию проекта.
“Армянская компания нефти и газа” подала заявку на поиск нефти и газа во 2-ом условном блоке, который охватывает город Ереван, Армавирскую и Арагацотнскую области целиком, Араратскую, Котайкскую и Ширакскую области частично.