Շնողցիները պահանջում են անվավեր ճանաչել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի՝ կեղծ գործարքներով ձեռք բերած Շնողի անտառները
«Հայաստանում անտառները վաճառքի ենթակա չեն, բայց «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն տարբեր տարիների  կեղծ փաստաթղթերով, սեփականության իրավունքով  հա-ը 250 000-340 000 դրամով  Շնողի  գյուղապետարանից գնել  է տասնյակ հա անտառներ: Պահանջում ենք այդ կեղծ գործարքները համարել անվավեր»,- օրերս ԱԺ-ից  գրավոր պահանջել են  200 շնողցիներ:
Շնողցիները պնդում են, որ «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահ Վ. Մեջլումյանը Շնողում մի քանի տասնյակ հեկտար անտառների սեփականատեր է դարձել:
Շնողի գյուղապետարանը վաճառել է նաև շնողցի Լյովա Ալիխանյանի սեփական այգիներին հարող անտառային տարածքները: Լ. Ալիխանյանը պարզել է, որ Շնողի վարչական տարածքում գտնվող համայնքային սեփականության հողերից  «անօգտագործելի գյուղատնտեսական նշանակության այլ հողեր» ձևակերպմամբ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն, գործարքի մեջ մտնելով Շնողի նախկին գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանի հետ, գյուղապետարանից ապօրինի գնել է 35,5 հա սովխոզային անտառներ:
Lյովա Ալիխանյանը ցույց է տալիս «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին օտարված անտառածածկ տարածքները
Լ. Ալիխանյանը «Հետք»-ին ներկայացրել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի կողմից ապօրինի ձեռք բերած  այդ հողատեսքերի 24 կոդեր և փաստացի չափագրումները, որոնք իրականում անտառներ են:
«Ուրեմն էս թթի ծառ է, այս ծառի հետևն անտառ է: Այդ անտառը 300-049 կոդի տակ է, 5 հա 714 մետր անօգտագործելի տարածք է: Էդ անտառը  «Թեղուտ ՓԲԸ-ն  աճուրդ–վաճառքով է գնել: Ձեզ ցուցակով ներկայացված 35հա 506 մետր տարածքը ամբողջությամբ գնել է: Օրենքով  Շնողի գյուղապետարանի և Թեղուտ ՓԲԸ-ի միջև առուվաճառք է գնացել: «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթում հայտարարություն  և  քարտեզ է դրվել»,- բացատրեց Լ. Ալիխանյանը:
Վերջինիս ասելով` «ԱԺ-ին ուղղված դիմումում Վալերի Մեջլումյանի սեփականաշնորհած անտառների մակերեսը չեն գրել, որ դատախազությունն ու քննչական մարմինները չգան  ու ասեն  էսքանն է: Մենք  նրա սեփականացրած 35,5 հա-ը գիտեք, բա ինչքան էլ կլինի, որ մենք չգիտենք»,-բացատրում է Լ.Ալիխանյանը:
Դիմացը՝ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի գործարանն է, իսկ լանջին՝ վաճառված անտառաին տարածքները
Անտառային տարածքների այդ գնումները Շնողի նախկին գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանի հետ կազմակերպել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Ռուբեն Պապոյանը:  Վերջինս, որպես «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի տնօրեն  2008թ.-ի մայիսի 8-ին գրավոր դիմել է  Շնող համայնքի ղեկավար Հայկազ Քոչինյանին, որտեղ նշել է. «Համաձայն  «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթի հայտարարության ս/թ մայիսի 12-ին Շնողի գյուղապետարանում  պետք է կայանա համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողերի աճուրդ վաճառք: Ցանկանում եմ մասնակցել աճուրդ վաճառքին»,- հայտնել է Ռ. Պապոյանը:
Գույքի աճուրդով մասնավորեցման մասին 12.01.2008թ.-ի N 2 արձանագրությամբ Ռ. Պապոյանը 310-001 ծածկագրով գյուղապետարանից գնել է 6 հա 878 մետր  4-րդ կարգի արոտ: Գյուղապետարանը 6,878 հա  այս արոտավայրը աճուրդային  վաճառքի է հանվել Շնողի ավագանու 13.11.2007թ.-ի որոշմամբ: Աճուրդում 1 հա-ի  համար սահմանվել է 200 հազար դրամ մեկնարկային գին: Աճուրդում առաջարկվել է  1 հա-ի համար առավելագույնը 225 հազար դրամ: Մինչդեռ Լյովա Ամիրխանյանից հողերը գնել են 40-50 դրամ` քմ-ի համար:
Շնողի նախկին գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանը, իր 2008թ.-ի մայիսի 13-ի N 7 որոշմամբ, հիմք ընդունելով  Շնող համայնքի  թիվ 2 աճուրդի արձանագրությունը, որոշել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին  վաճառել  համայնքի սեփականություն հանդիսացող արոտ՝ մեկ հա-ի արժեքը՝ 225 հազար դրամ, 310-001 ծածկագրով  6 հա 878 մ  մակերեսով: Վաճառքի գինը, համաձայն աճուրդի, սահմանվել  է 1 մլն 547 հազար 550  դրամ:
Googl Earth-ի քարտեզի միջոցով տեսանելի են՝ ձախից «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի հանքի տարածքը, մեջտեղում՝ գործարանը, աջից՝ պոչամբարը: Լանջերին երևում են անտառային տարածքները:
Թե ինչու է Շնողի գյուղապետարանից սովխոզային անտառներ գնել արոտի անվան տակ, Ռուբեն Պապոյանը հեռախոսով մեզ պատասխանեց. «Դա «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն է, Ռուբեն Պապոյանը չէ: Եվ այդ հողերի հարցով պետք է դիմեք «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին»:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Լալվարի անտառտնտեսության Շնողի անտառապետության նախկին անտառապետերից մեկը, ով նաև անտառային մասնագետ է, մեր նկարահանած տարածքները դիտելուց հետո  հաստատեց, որ դրանք անտառային տարածքներ են: «Դուքանաձորի շրջանում անտառային տարածքների քարտեզագրման ժամանակ էլ որոշ տարածքների համընկնումներ չեն եղել, քարտեզը չի զրոյականացվել»,- ավելացրեց նա:
Զիլիզայի անտառտնտեսության անտառկուլտուրայի ինժեներ Հովիկ Սահակյանը, ով 2013-2017 թվականներին եղել է Շնողի համայնքի ղեկավար, աշխատել է նաև Լալվարի անտառտնտեսության տնօրեն, հայտնեց, որ  խորհրդային տարիներին եղել է պետական և սովխոզային անտառներ: Շնողն ուներ 5000 հա կոլխոզային անտառ: 1992 թվականին կոլխոզային և սովխոզային անտառները փոխադրվել են պետական անտառների ֆոնդին: Ըստ երևույթին, ձորի փեշերին փռված անտառները դուրս են մնացել «Հայանտառի» ֆոնդից: Հ. Սահակյանն ասում է, որ այդ տարածքներում բնական ձևով աճած ծառեր են, այն, ինչ անտառում կա: Այդ շերտն անտառածածկ է եղել, աճել են կաղնի, հաճարենի, բոխի, թխկի, բարդի, լորենի և այլ ծառատեսակներ: Բայց այդ, տարածքը որպես անտառ, անտառային տնտեսության բալանսում չի եղել:
Թե ինչպես է այդ անտառների հողերի կատեգորիան փոխվել, Հ. Սահակյանը դժվարացավ ասել։
«Փոխել են, որ ցույց չտան, որ անտառ է: Բայց մի մասը, որ ձեռք չեն տվել, պահպանվում է: Մինչև մեղվանոցը, մեղվանոցից հետո շերտեր կան, դրանք խեղաթյուրելով վաճառվել են: Դուքանաձոր կոչվածը, որտեղ հանքերի կենտրոն է, լիքը նման տարածքներ կար, դրանք սովխոզինն էր, անտառտնտեսությունը դրա հետ գործ չուներ, բայց փաստացի անտառ էր»,- հայտնեց  Հ. Սահակյանը:
«Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վարչական շենքը
ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեից փորձեցինք ստանալ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի հանքավայրի կադաստրային քարտեզը: Սակայն մեզնից 210 հազար դրամ պահանջեցին` նշված քարտեզը տրամադրելու համար` հղում կատարելով «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքի 71-րդ հոդվածի պահանջներին, որոնց համաձայն հաշվարկվում է վճարման չափը:
Ո՞ւր է անհետացել Թեղուտի 30 հա անտառը
«Լալվարի» անտառտնտեսության Շնողի անտառապետությունում ունենք 6948 հա անտառ: Մինչև 1992թ.-ը, այո, եղել են սովխոզային անտառներ, որոնք 1992թ.-ին տրվել են «Հայանտառ»-ին: Դրանք մեր քարտեզագրման մեջ երևում են: Մեր քարտեզից անգամ 1 հա տարածք «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին չի տրված: Քարտեզում Թեղուտ ՓԲԸ-ի պոչամբարի մոտ երևում են մեր անտառային տարածքները, երևում են նաև համայնքային տարածքներ, որտեղ անտառներ կան: Մենք ներքին կարգով հսկում ենք այդ անտառները: Հնարավոր է` հենց դրանք են վաճառվել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին»,- ասում է «Լալվարի» անտառտնտեսության գլխավոր անտառապետ Արտեմ Անթանեսյանը:
Հիշեցնենք, որ անտառների մոնիտորինգով զբաղվող միջազգային Global Forest Watch-ի արբանյակային տվյալների վերլուծությամբ ևս անհամապատասխանություն կար: Համադրելով հայաստանյան կառույցների և Global Forest Watch-ի տվյալները՝ ավելի քան 30 հա հատված անտառ ուղղակի արտացոլված չէր հայաստանյան պաշտոնական վիճակագրության մեջ:

Шнохцы требуют признать недействительными фальшивые сделки по продаже лесов ЗАО “Техут”
“В Армении леса не подлежат продаже, однако ЗАО “Техут” по поддельным документам разных лет приобрело у администрации Шноха на правах собственности десятки гектаров лесов по цене 250.000-340.000 драмов за гектар. Требуем признать эти фальшивые сделки недействительными”,- говорится в адресованном Национальному Собранию заявлении 200 шнохцев.
Жители общины утверждают, что председатель Группы компаний “Валлекс” В.Меджлумян стал владельцем нескольких десятков гектаров леса в Шнохе.
Администрация общины продала также лесные территории, примыкающие к садам местного жителя Лёвы Алиханяна. Он выяснил, что ЗАО “Техут”, вступив в сделку с бывшим старостой Шноха Айказом Кочиняном, незаконным образом купил у администрации 35,5 га лесов, офорлменных в качестве “неиспользуемых земель сельскохозяйственного назначения”.
Лёва Алиханян показывает отчужденные ЗАО “Техут” лесные территории
Алиханян показал Hetq.am незаконно приобретенные компанией “Техут” земельные участки, которые на самом деле покрыты лесами. “Этот лес ЗАО “Техут” приобрело путем аукционной продажи. Между администрацией Шноха и компанией “Техут” состоялась предусмотренная законом купля-продажа”,- объяснил наш собеседник.
По его словам, в адресованном парламенту заявлении площадь приватизированных Валерием Меджлумяном лесов не указана, чтобы представители прокуратуры и следственных органов не стали называть конкретные цифры. “Мы знаем о приватизированных им 35,5 гектарах, а сколько еще имеется гектаров, о которых нам неизвестно”,- добавил Лёва Алиханян.
Напротив – завод ЗАО “Техут”, на склоне – проданные лесные территории
Покупку лесных территорий организовал вместе с бывшим старостой Шноха Айказом Кочиняном бывший директор ЗАО “Техут” Рубен Папоян. 28 мая 2008 г. он обратился к А.Кочиняну с письменным заявлением, в котором говорилось: “Согласно объявлению в газете “Айастани Анрапетутюн”, 12 мая с.г. в администрации общины Шнох должна состояться аукционная продажа земель, являющихся общинной собственностью. Хочу принять участие в аукционной продаже”.
Р.Папоян купил у общинной администрации 6 га 878 метров пастбищ 4-ой категории. На аукционе стартовая цена одного гектараа была установлена в размере 200 тыс. драмов. На аукционе было предложено 225 тыс. драмов. Между тем у Лёвы Амирханяна земли были куплены по цене 40-50 тыс. за один квадратный метр.
Бывший староста Шноха Айказ Кочинян своим решением от 13 мая 2008 г. продал являющееся собственностью общины пастбище площадью 6,878 га по цене 225 тыс. драмов за один гектар. Стоимость сделки сделки составила 1 млн 547 тыс. 550 драмов.
На карте Googl Earth можно увидеть территорию рудника ЗАО “Техут” (слева), завод (посередине), хвостохранилище (справа). На склонах видны лесные территории.
В телефонном разговоре сс нами Рубен Папоян на вопрос, почему совхозные леса были приобретены у администрации Шноха под видом пастбищ, сказал: “Это ЗАО “Техут”, а не Рубен Папоян. И по вопросу этих земель вам следует обратиться в ЗАО “Техут”.
Один из бывших лесничих Шнохского лесничества Лалварского лесного хозяйства ГНКО “Айантар”, являющийся также специалистом по лесу, посмотрев сделанные нами снимки территорий, подтвердил, что это леса.
Инженер Джилизского лесного хозяйства Овик Саакян, занимающийся рекультивацией леса, рассказал, что в советские годы были государственные и совхозные леса. В Шнохе имелось 5000 га колхозных лесов. В 1992 г. колхозные и совхозные леса были переданы Государственному лесному фонду. А леса, раскинувшиеся вдоль края ущелья, по всей видимости, не вошли в фонд “Армлеса”. По словам Саакяна, указанные участки не состояли на балансе лесного хозяйства. Наш собеседник затруднился сказать, каким образом была изменена категория этих земель.
Административное здание ЗАО “Техут
Мы попытались получить в Госкомитете кадастра кадастровую карту месторождениий ЗАО “Техут”. Однако в ГКК, сославшись на закон РА “О государственной регистрации прав на имущество”, потребовали за ее предоставление 210 тыс. драмов.
“В Шнохском лесничестве Лалварского лесного хозяйства у нас есть 6948 га лесов. До 1992 г. это действительно были совхозные леса, которые в 1992 г. были переданы “Армлесу”. На нашей карте они видны. Согласно этой же карте, ни один гектар территории не предоставлен ЗАО “Техут”. На карте рядом с хвостохранилищем этой компании видны наши лесные территории, а также общинные земли, на которых растут леса. Мы во внутреннем порядке следим за этими лесами. Возможно, именно они и были проданы ЗАО “Техут”,- сказал главный лесничий Лалварского лесного хозяйства Артем Атанесян.