Հրազդանի համայնքապետ Արամ Դանիելյանի ընկերությունը համայնքապետարանի գնումների հաղթողն է
Հրազդանի համայնքապետարանի 2018թ. կարիքների համար հայտարարված սեղմված բնական գազի ձեռքբերման գնումների հաղթողը «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ն է: Ընկերությանը պատկանող գազալցակայանը Հրազդան քաղաքում է եւ, հրազդանցիների ասելով, պատկանում է Հրազդանի համայնքապետ Արամ Դանիելյանին:
«Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ն պետական ռեգիստրում գրանցվել է 2014թ., ընկերության միակ բաժնետերը եղել է համայնքապետի եղբայրը` Անաստաս Դանիելյանը: 2016թ. հոկտեմբերի 25-ից ընկերությունը նոր բաժնետեր է ներգրավել, եւ Անաստաս Դանիելյանն իրեն պատկանող 100% բաժնեմասը կիսել է նրա հետ:
Ընկերությունն այս տարի համայնքապետարանի ենթակա ոչ առեւտրային կազմակերպությունների կարիքների համար սեղմված բնական գազի ձեռքբերման միակ հայտատուն է եղել: 2017թ. համայնքապետարանի ենթակա «Հրազդանքաղլույս» ՀՈԱԿ-ի համար սեղմված բնական գազի ձեռքբերման մրցույթի հաղթողը դարձյալ այս ընկերությունն է:
Հրազդան համայնքի վարչական տարածքում հեղուկ գազի լիցքավորման 5 կայան է գործում՝ «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ, «Հրակնատ» ՍՊԸ, «Բագռաֆ» ՍՊԸ, «Կ.Հ.Ա.Ռ.» ՍՊԸ եւ «Դանիել-Ա» ՍՊԸ: Համայնքապետարանի հայտարարած գնումների մրցույթին նշված 5-ից մասնակցում է միայն «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ն:
2018թ. Հրազդանի համայնքապետարանի հայտարարած սեղմված բնական գազի ձեռք բերման միակ հայտատու «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ի բաժնետեր եւ տնօրեն Անաստաս Դանիելյանը փաստաթղթով հավաստել է, որ
ա) թույլ չի տվել եւ թույլ չի տալու հակամրցակցային համաձայնություն,
բ) բացակայում է գնանշման հարցման հրավերով սահմանված «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ին փոխկապակցված անձանց եւ կամ «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ի կողմից հիմնադրված կամ ավելի քան 50% «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ին պատկանող բաժնեմաս ունեցող կազմակերպությունների միաժամանակյա մասնակցության դեպք:
Հրազդանի համայնքապետարանի ենթակայությամբ գործում է 5 ՀՈԱԿ՝ «Հրազդանի համայնքային կոմունալ տնտեսություն», «Աղբահանություն եւ սանմաքրում», «Հրազդանքաղլույս», «Մաքուր Հրազդան», «Հուղարկավորությունների կազմակերպման, գերեզմանատների, հուշարձանների պահպանման եւ շահագործման», որոնց համար գնվել է սեղմված բնական գազի ծառայությունը: Պայմանագիրը կնքելու համար ընկերության տնօրենը 32 մլն 240 000 հազար դրամ է առաջարկել համայնքապետարանին:
Հրազդանի համայնքապետարանի 2012թ. հուլիսին կայացած աճուրդով Արամ Դանիելյանը հասարակական կառուցապատման 300 քմ հողատարածք է վաճառել 2 եղբայրներին՝ Անաստաս եւ Արթուր Դանիելյաններին, յուրաքանչյուրին՝ 150 քմ: Ընկերությունը պետական ռեգիստրում գրանցվել է 2014թ. սեպտեմբերի 5-ին, եւ արդեն 4 տարի գազալցակայանը գործում է:
Հրազդան համայնքի ավագանու որոշման համաձայն՝ գազալցակայաններն ամեն տարի 200 000 դրամ տեղական տուրք պետք է վճարեն համայնքային բյուջե՝ գործունեության թույլտվություն ստանալու համար: Սակայն «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ն այդպես էլ չի հաշվառվել համայնքապետարանի փաստաթղթերում, եւ համայնքային բյուջե տուրք չի վճարել: Հրազդան համայնքի հնգամյա ռազմավարական ծրագրում նշված է, որ համայնքի վարչական տարածքում գործում է 3 հեղուկ գազալցակայան: Սա նշանակում է, որ տարեկան բյուջեն կազմելիս համայնքապետարանը մուտքեր է նախատեսում միայն 3-ի համար:
Գազալցակայանները, ինչպես նաեւ բենզալցակայանները, շուրջօրյա աշխատող  օբյեկտներ են, հետեւաբար ժամը 24-00-ից հետո աշխատելու համար նույնպես թույլտվություն պետք է ստանան: Գիշերային ժամերին աշխատելու թույլտվության համար տեղական տուրքը առեւտրային օբյեկետների օրացուցային տարվա համար Հրազդանի ավագանին սահմանել է 5000-ից մինչեւ 50 000 դրամ: Սակայն, անցնող 4 տարիներին «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ն չի վճարել նաեւ այս տուրքը:
Այս ընկերության մասին միայն երկու անգամ է հիշատակվում համայնքապետարանի փաստաթղթերում: Դրանցից մեկով Արամ Դանիելյանը եղբոր՝ Անաստաս Դանիելյանի 2014թ. օգոստոսի 21-ի դիմումը հիմք ընդունելով՝ թույլատրել է փոփոխություն կատարել ավտոգազալիցքավորման ճնշման կայանի կառուցման աշխատանքային նախագծի գլխավոր հատակագծում: Երկրորդ անգամ ընկերության անունն ի հայտ է գալիս համայնքապետարանի գնումների փաստաթղթերում` որպես սեղմված բնական գազի ձեռք բերման գնումների հայտատու եւ հաղթող:
Հրազդանի համայնքապետարանն ունի ներքին աուդիտի բաժին, որը գործում է համայնքի ղեկավարի ենթակայությամբ: Նպատակը՝ «նվազեցնել վատնումների  եւ  այլ  չարաշահումների դեպքեր տեղի ունենալու հավանականությունը»: Բնականաբար, աուդիտի պատասխանատուները «չեն նկատել», որ համայնքապետին պատկանող գազալցակայանները տեղական տուրք չեն վճարում եւ դրանով անհավասար հարկման դաշտում են նույն տարածքում գործող մյուս 3 գազալցակայանների հետ: Համայնքային բյուջեից 32 մլն 240 000 հազար դրամ եկամուտ ստացող ընկերությունը չի ցանկանում մոտ 250 000 դրամ տուրք վճարել համայնքային բյուջե:
Միաժամանակ, Հրազդանի համայնքապետարանը երբեք պարտք չի մնում Ա. Դանիելյանի կազմակերպությանը: Համայնքապետարանի 2017թ. պարտքերի գույքագրման ցուցակում ավելի քան 52 պարտատեր կա, սակայն «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ն չկա այդ ցուցակում: Համայնքապետարանն այլ ընկերությունների ու կազմակերպությունների 46 մլն 959 000 դրամի պարտք ունի:  Նրանցից մի քանիսը դատական կարգով են բռնագանձել իրենց գումարները:
Արամ Դանիելյանին փոխկապակցված մյուս ընկերությունը «Կ․Հ․Ա․Ռ.» ՍՊԸ-ն է
Հրազդան համայնքի ղեկավար Արամ Դանիելյանի անվան հետ է կապվում նաեւ «Կ․Հ․Ա․Ռ.» ՍՊԸ-ն: Հրազդանի համայնքապետի եղբայրներից Արթուր Դանիելյանն այս ընկերության 50%-ի բաժնետերն է եղել հիմնադրման օրից: Ընկերությունը պետական ռեգիստրում գրանցվել է 2006թ. սեպտեմբերի 8-ին եւ նույնպես սեղմված գազի վաճառքով է զբաղվում:
Հիմնադրումից 6 ամիս անց` 2007թ. մարտի 1-ից մինչեւ 2016թ. փետրվարի 4-ը, «Կ․Հ․Ա․Ռ.» ՍՊԸ-ի տնօրենը եղել է Արամ Դանիելյանի մյուս եղբայրը՝ Անաստաս Դանիելյանը: Հիշեցնենք, որ նա միաժամանակ «Դանիել-Ա» ՍՊԸ-ի տնօրենն էր:
2016թ. փետրվարի 4-ին ընկերության սեփականատերերի փոփոխություն է տեղի ունեցել՝ բաժնետոմսերն անցել են այլ անձանց, եւ Հրազդան համայնքի ղեկավարի եղբայրները դուրս են եկել ընկերությունից: Սակայն, 2002թ.-ից անընդմեջ Հրազդան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Արամ Դանիելյանը նրանց դուրս գալուց հետո էլ շարունակել է առանձնահատուկ հոգատարությամբ նպաստել այս ընկերության բարգավաճմանը:
Նոր սեփականատերերից մեկը՝ Արմեն Դերձակյանը, դարձել է 50% բաժնեմասի տերը, իսկ նրա որդին՝ Սերոբ Դերձակյանը, ստանձնել է ընկերության տնօրենի պաշտոնը:   Արմեն Դերձակյանի սեփականատեր լինելու ընթացքում, 2016թ. մայիսին տեղի ունեցած աճուրդով, Արամ Դանիելյանը «Կ․Հ․Ա․Ռ.» ՍՊԸ-ին 1918 քմ բնակավայրերի նշանակության հողատարածք է վաճառել: Այնուհետեւ, եւս 840 քմ մակերեսով գյուղատնտեսական նշանակության հողամասը, Հրազդան համայնքի ավագանու թույլտվությամբ, ուղղակի վաճառքով օտարել է «Կ․Հ․Ա․Ռ․» ՍՊԸ-ին՝  գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով: Հրազդան համայնքի Հարավային  թաղամասի Երեւան-Սեւան մայրուղուն հարող տարածքում գտնվող 840 քմ հողակտորը համայնքապետը վաճառել է 9500 դրամով:
2016թ. հուլիսի 11-ի N 396 որոշումով հողամասին  հասցե է տրամադրել՝ քաղաք Հրազդան, Հարավային թաղամաս, Երեւան-Սեւան մայրուղի 62: Մեկ այլ որոշման մեջ այս հասցեն հիշատակվում է՝ գազալցակայան, հիմնական շինություն (Երեւան-Սեւան մայրուղի 45 կմ):
Արմեն Դերձակյանի հետ Հրազդանի համայնքապետի բարեկամությունն, ըստ ամենայնի, ավելի վաղ պատմություն ունի: 2015թ. նոյեմբերի 20-ին կայացած աճուրդով համայնքապետը Ա. Դերձակյանին հատուկ պահպանվող տարածքների հանգստի համար նախատեսված 1000 քմ հողատարածք է վաճառել: Այդ ժամանակ նա դեռեւս «Կ․Հ․Ա․Ռ.» ընկերության բաժնետեր չէր:
Ընկերությունը եւս մեկ սեփական տարածք է ձեռք բերել 2009թ. հոկտեմբերին` Հրազդան քաղաքի Պուրակային  փողոց  4 հասցեում:
2017թ. հուլիսի 3-ին Արմեն Դերձակյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է մեկ այլ բաժնետիրոջ, սակայն նրա որդին՝ Սերոբ Դերձակյանը, շարունակում է զբաղեցնել ընկերության տնօրենի պաշտոնը: Նրա բաժեմասն այլ սեփականատիրոջ անցնելուց հետո միայն, Հրազդան համայնքի ղեկավարն առաջին անգամ տեղական տուրք է գանձել «Կ․Հ․Ա․Ռ.» ՍՊԸ-ից՝ 2017թ. հեղուկ վառելիքի վաճառքի թույլտվության համար: Մինչ այդ, այս ընկերությունը նույնպես արտոնյալ վիճակում է եղել եւ տեղական տուրք չի վճարել համայնքային բյուջե:

Компания мэра Раздана выиграла тендер на закупки для администрации города
Победителем тендера на приобретение в 2018 г. природного сжиженного газа для нужд мэрии Раздана стало ООО “Даниел-А”. Принадлежащая компании газозаправочная станция находится в городе Раздане и, как уверяют местные жители, принадлежит мэру Араму Даниеляну.
В госреестре компаний ООО “Даниел-А” было зарегистрировано в 2014 г. Единственным акционером был брат мэра Анастас Даниелян. 25 октября 2016 г. в компании появился новый акционер, с которым Анастас Даниелян поделил принадлежащие ему 100 процентов акций.
В этом году “Даниел-А” стала единственным подателем заявки на приобретение сжиженного газа для нужд подчиняющихся мэрии некоммерческих организаций . Та же компания выиграла тендера на приобретение сжиженного газа для находящейся в подчинении мэрии ГНКО “Раздангорсвет” и в 2017 г.
На административной территории Раздана действуют 5 газозаправочных станций: ООО “Ара ев Айцемник”, ООО “Гракнат”, ООО “Баграф”, ООО “К.А.А.Р.” и ООО “Даниел-А”. В объявленном мэрией тендере участвовало только ООО “Даниел-А”.
В подчинении мэрии Раздана действуют пять ГНКО – “Общинное коммунальное хозяйство Раздана”, “Вывоз мусора и саночистка”, “Раздангорсвет”, “Чистый Раздан”, “Организация похорон, сохранение и эксплуатация могил и памятников”. Для заключения договора директор компании предложил городской администрации 32 млн 240 тыс. драмов.
В результате проведенного в июле 2012 г. аукциона принадлежащий Араму Даниеляну земельный участок площадью 300 кв.м под общественную застройку был продан мэрией братьям Анастасу и Артуру Даниелянам – каждому по 150 кв.м. Компания была зарегистрирована в госреестре 5 сентября 2014 г. Газозаправочная станция действует уже четыре года.
По решению совета старейшин разданской мэрии каждый год газозаправочные станции должны перечислять в общинный бюджет местную пошлину в размере 200 тыс. драмов для получения разрешения на развертывание деятельности. Однако компания “Даниел-А” не была указана в документах городской администрации и не перечисляла пошлину в общинный бюджет. В 5-летней стратегической программе развития города указано, что на административной территории действуют 3 газозаправочные станции. Это значит, что при составлении годового бюджета администрация Раздана предусматривает поступления только от трех ГЗС.
Газозаправочные, как и бензозаправочные, станции – круглосуточно работающие объекты, следовательно для их работы после 24.00 требуется разрешение. Местная годовая пошлина для получения разрешения на работу в ночные часы составляет для торговых объектов от 5000 до 50.000 драмов. Однако за прошедшие четыре года ООО “Даниел-А” так и не выплатило эту пошлину.
В документах городской администрации эта компания упоминается лишь дважды. По одному документу администрация, основываясь на заявлении брата Анастаса Даниеляна от 21 августа 2014 г., разрешила внести изменения в генплан рабочего проекта строительства автогазозаправочной станции. Второй раз компания упоминалась в документах о закупках сжиженного природного газа для общинной администрации в качестве победителя тендера.
В мэрии Раздана действует отдел внутреннего аудита, который подчиняетя главе администрации. Задача этого отдела – “сократить число случаев растрат и других злоупотреблений”. Ответственные за аудит, естественно, “не заметили”, что принадлежащие главе администрации газозаправочные станции не платят местную пошлину, тем самым создавая неравные условия для действующих на этой же территории трех других ГЗС. Компания, получающая из бюджета администрации доход в размере 32 млн 240 тыс. драмов, не хочет перечислять в местный бюджет пошлину в размере 250 тыс. драмов.
В то же время мэрия Раздана никогда не имела долгов перед компанией  А.Даниеляна, хотя остальным компаниям и организациям задолжала 46 млн 959 тыс. драмов. Некоторые из них смогли получить свои суммы только через суд.
Другая взаимосвязанная с Арамом Даниеляном компания – ООО “К.А.А.Р”
С именем руководителя города Раздана Арама Даниеляна связывают также ООО “К.А.А.Р.”. Один из братьев мэра Раздана Артур Даниелян со дня учреждения компании приобрел 50% акций. В госреестре компания была зарегистрирована 8 сентября 2006 г. Она тоже занимается продажей сжиженного газа.
Через 6 месяцев после учреждения, с 1 марта 2007 г. по 4 февраля 2016 г., директором “К.А.А.Р” был другой брат Арама Даниеляна, Анастас Даниелян. Напомним, что он является также директором ООО “Даниел-А”.
4 февраля 2016 г. в комании произошла смена собственников – акции перешли к другим лицам, и братья мэра Раздана ушли из компании. Однако после их ухода занимавший должность мэра с 2002 г. Арам Даниелян продолжал заботиться о процветании компании.
Один из новых собственников “К.А.А.Р.”, Армен Дерцакян, приобрел 50% акций, а его сын, Сероб Дерцакян, занял должность директора компании. На состоявшемся в мае 2016 г. аукционе Арам Даниелян продал ООО “К.А.А.Р.” земельный участок площадью 1918 кв.м. После этого с разрешения совета старейшин администрации Раздана Даниелян отчуждил участок сельскохозяйственного значения площадью 840 кв.м ООО “К.А.А.Р.” с целью развертывания сельскохозяйственной деятельности.
Участок площадью 840 кв.м, расположенный рядом с автомагистралью Ереван-Севан, проходящей через Южный квартал города Раздан, мэр продал за 9500 драмов.
Решением от 11 июля 2016 г. земельному участку был предоставлен адрес: город Раздан, Южный квартал, 62-я магистраль Ереван-Севан. Другим решением этот адрес указан следующим образом: газозаправочная станция, основное здание (45-й километр автомагистрали Ереван-Севан).
Дружба мэра Раздана с Арменом Дерцакяном, по всей вероятности, имеет давнюю историю. На состоявшемся 20 ноября 2015 г. аукционе мэр продал А.Дерцакяну 1000 кв.метров особо охраняемой территории для отдыха. Тогда он еще не был акционером компании “К.А.А.Р.”.
В октябре 2009 г. компания приобрела еще один земельный участок по адресу: г.Раздан, ул.Пуракаин, 4.
3 июля 2017 г. Армен Дерцакян передал свою долю акций другому акционеру, однако его сын, Сероб Дерцакян, продолжает занимать должность директора компании. После того, как его акции перешли к другому лицу, мэр Раздана впервые взыскал с ООО “К.А.А.Р.” местную пошлину для выписывания разрешения на продажу сжиженного топлива в 2017 г. До этого указанная компания также находилась в привилегированном положении и не перечисляла местную пошлину в общинный бюджет.