Գյուղական տուրիզմի զարգացման նախադրյալներ Արփի համայնքի Շաղիկ բնակավայրում
Լեռնային պայմաններին հարմարեցված ամենագնացի անիվները կպչուն ցեխի արդեն շաղախված հատվածներն անխնա տարածում են շուրջբոլորը՝ ստեղծելով Փարիզ-Դակար ավտոարշավի իմիտացիա: Վարորդը հմտորեն մանևրում է գյուղական ցեխառատ փողոցում՝ վստահ մեքենայի հնարավորությունների վրա: Արփի խոշորացված համայնքի Շաղիկ բնակավայրում ենք: Ձյան հաստ շերտով ծածկված Արփի լճի գեղեցկությունը դեռ անհասանելի է: Գյուղը լճի հյուսիս-արեւմտյան հատվածում է: Ամռանն այստեղ առավել գեղեցիկ է` ալպիական գոտուն բնորոշ բուսատեսակների առկայության շնորհիվ:
Գյուղում, սովորաբար, բնակիչների աշխույժ շարժ է լինում տաքերն ընկնելուն պես: Շատերը ձմռանը հեռանում են՝ տներն օգտագործելով հիմնականում որպես ամառանոց: Ցեխը չի թողնում ազատ տեղաշարժվել գյուղում՝ քայլում ենք օգտագործելով պահպանված ձյան շերտի հատվածները: Անծանոթների տեղաշարժին անտարբեր մի քանի տղամարդ, մեքենայի շուրջ հավաքված, զրուցում են: Նրանցից միայն մեկն է ֆոտոխցիկը տեսնելով` արձագանքում. «Տղե՛ք, մեզի կնկարե»: Տարեց մի կին տուն է հրավիրում՝ պնդելով, որ անպայման պիտի հյուրասիրի մածունով ու թարմ թխած հացով:
Շաղիկցիների հետ զրուցում եմ գյուղական տուրիզմի զարգացումից: Թերահավատ են: Հարցնում են. «Բայց տուրիստն էս ցեխին գյուղ գուքա՞»: Հետո պարզաբանում՝ իրենք էլ են լսել տուրիզմի զարգացման մասին, գյուղում ազատ տներ կան, պատրաստ են հյուրընկալելու, սակայն ճանապարհները, կոմունալ հարմարությունների պակասը կարող են խոչընդոտ լինել: «Չըսինք ասֆալտ էնեն՝ հավատալու բան չէ, բայց էս վիճակն էլ բանի նման չէ: Ըստեղ մենակ ձյան վախտ է հավես, թե չէ գարունը ցեխ կշաղվենք, ամառը՝ թոզ կշնչենք»,- նկատում է բնակիչներից մեկը:
Շիրակի մարզպետ Արթուր Խաչատրյանն ավելի լավատես է: Ասում է՝ փողոցների հարցը կարող են լուծել` խճապատելով: Կոմունալ հարմարությունները շաղիկցիներն իրենք պետք է ապահովեն: Որքան էլ ասեն, թե արտասահմանցի զբոսաշրջիկը խստապահանջ չէ, հասկանալի է, որ փայտե զուգարանով, առանց` լոգանք ընդունելու տարրական հարմարությունների, ոչ ամռանը, ոչ էլ առավել ևս ձմռան խստաշունչ ամիսներին, բարձր լեռնային բնակավայրերում ոչ միայն օտարերկրացի, անգամ տեղացի զբոսաշրջիկին երկու օր չես պահի:
Արթուր Խաչատրյան
«Շիրակի մարզը հարմար է ինչպես ամառային, այնպես էլ ձմեռային զբոսաշրջության զարգացման համար,- ասում է Շիրակի մարզպետ Արթուր Խաչատրյանը,- սա կարեւորագույն հանգամանք է, քանի որ Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտին բնորոշ է խիստ ընդգծված սեզոնայնությունը, երբ ձմռան ամիսներին զբոսաշրջիկների հոսքը կտրուկ նվազում է: Ուղղակի պետք է ունեցած առավելություններն ու ուժեղ կողմերը կարողանանք ներկայանալի դարձնել»:
«Արփի լիճ» ազգային պարկի պոտենցիալի հաշվին շրջակա համայնքների զարգացումը մարզում զբոսաշրջության զարգացման ծրագրերում գերակա ուղղվածություն ունեցող կետերից մեկն է: Տարածաշրջանի առավելությունները թվարկելիս շեշտվում է վայրի բնությունը, լեռնային մաքուր օդը, մարդկանց հյուրընկալությունը, ինչու չէ՝ քաղաքային բնակավայրերից եղած հեռավորությունը:
«Վերցնենք թեկուզ հենց Շաղիկ գյուղը: Մենք պատրաստակամ ենք լուծելու ճանապարհների հարցը, բայց գյուղական տուրիզմը զարգացնելու համար բնակիչներն իրենք պետք է տներում որոշակի մինիմալ պայմաններ ստեղծեն: Գյուղում խանութ չկա: Լավ կլիներ որեւէ մեկը մտածեր այդ ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ տուրիստների հոսք լինի, պահանջարկ լինի` դա էլ կլինի: Գյուղական տուրիզմը զարգացնելու մեծ պոտենցիալ ունի գյուղը»,- նշում է մարզպետը:
Հարեւանությամբ գտնվող Արփի լճում արգելված է լողալը, սակայն` ոչ ձկնորսությունը: Զբոսաշրջիկներին հետաքրքիր կլինի նաեւ այս տարածաշրջան հասնել թռչնադիտարկման նպատակով: Մարզպետի համոզմամբ, ձմեռային տուրիզմի զարգացման առումով մարզն ունի մի քանի անվիճելի առավելություններ՝ սեզոնին ձյան մշտական առկայությունը, արեւոտ օրերի առավելագուն քանակը՝ ինչը մեղմում է ցրտի գործոնը, հարմար բնական լանդշաֆտները՝ ձմեռային մարզաձեւերի զարգացման համար եւ այլն: Թվարկած գործոնները վերաբերում են Արփի լճի շուրջ տեղակայված բոլոր բնակավայրերին:
Շաղիկ գյուղը մարզկենտրոն Գյումրիից հեռու է մոտ 41 կմ, Արփի խոշորացված համայնքի կենտրոն համարվող Բերդաշենից՝ 3 կմ: Գյուղը գազիֆիկացված չէ, ձմռանը ջեռուցման նպատակով օգտագործվում է ավանդական աթարը: Բնակավայրի դրական կողմերից են սարերից եկող սառնորակ ջուրն ու լեռնային մաքուր օդը: Գրող Հրանտ Մաթեւոսյանի ստեղծագործություններում  նկարագրված գյուղերին բնորոշ խաղաղությունն ու լռությունը կարելի է վայելել նաեւ Շաղիկում:  Նրանց համար, ովքեր երազում են քաղաքակրթությունից հեռու գոնե մեկ շաբաթ ապրել ու վայելել բնության բարիքները, Շաղիկը, թերեւս, ամենահարմար բնակավայրն է:

В селе Арпи есть перспективы развития сельского туризма
Внедорожник с прилипшими к колесам комьями грязи ездит по разбитым дорогам села, создавая иллюзию авторалли Париж-Даккар. Водитель умело маневрирует на грязных сельских улицах. Мы находимся в селе Шахик. Красота покрытого толстым слоем льда озера Арпи пока недосягаема. Село находится к северо-западу от озера. Летом здесь невероятно красиво благодаря наличию растений, характерных для альпийской зоны.
Жизнь в Шахике обычно активизируется с наступлением теплой погоды. Грязь не позволяет свободно передвигаться по сельским улицам. Приезд незнакомых людей не остается незамеченным местными жителями. Пожилая женщина приглашает нас в дом, обещая угостить мацуном и свежеиспеченным хлебом.
Я беседую с шахикцами о перспективах развития у них туризма. Люди настроены скептически: “А туристы приедут к нам в такую грязь?” Потом поясняют: они слышали о развитии туризма, в селе есть свободные дома, которые можно предоставить гостям, однако мешают плохие дороги, отсутствие коммунальных удобств. “Мы не требуем заасфальтировать все улицы, но такое положение тоже никуда не годится. Здесь хорошо только зимой. С наступлением весны дороги покрываются грязью,  а летом очень пыльно”,- сказал один из местных жителей.
Губернатор Ширака Артур Хачатрян настроен оптимистично. По его словам вопрос дорог можно решить с помощью щебня. Коммунальные удобства должны создать сами жители. Сколько бы ни говорили, что иностранные туристы нетребовательны, наличие деревянного туалета и отсутствие элементарной душевой не заставит остаться здесь больше двух дней не только иностранных, но даже местных туристов.
Артур Хачатрян
“В Ширакской области можно развивать как летний, так и зимний туризм,- уверен губернатор Артур Хачатрян. – Это очень важное обстоятельство, так как для туристической сферы Армении характерна подчеркнутая сезонность, когда в зимние месяцы туристический поток резко сокращается. Просто нам нужно научиться представлять свои преимущества и сильные стороны”.
Развитие соседних общин за счет потенциала национального парка “Озеро Арпи” является одним из приоритетных направлений программы развития туризма в области. При перечислении преимуществ региона подчеркивается наличие дикой природы, чистого горного воздуха, гостеприимство людей, отдаленность от городских населенных пунктов.
“Возьмем хотя бы село Шахик. Мы готовы решить вопрос дорог, но для развития сельского туризма жители сами должны создать в своих домах определенные минимальные условия. В селе нет магазина. Неплохо было бы подумать в этом направлении. Думаю, если начнут приезжать туристы и появится спрос, то решится и этот вопрос. Село имеет большой потенциал для развития сельского туризма”,- отметил губернатор.
В озере Арпи купаться запрещено, но ловить рыбу можно. Туристам будет интересно приехать в это и для того, чтобы понаблюдать за птицами. Артур Хачатрян выразил уверенность, что в плане развития зимнего туризма область имеет несколько бесспорных преимуществ: постоянное наличие зимой снега, максимальное количество солнечных дней, что смягчает фактор холода, удобный природный ландшафт для развития зимних видов спорта и т.д. Перечисленные факторы касаются всех населенных пунктов, расположенных по соседству с озером Арпи.
Село Шахик находится в 41 километре от областного центра Гюмри и в 3 километрах от Бердашена, считающегося центром укрупненной общины. Село негазифицировано, зимой в целях отопления используют кизяк. Одной из положительных сторон села являются горные источники холодной воды и чистый горный воздух. Умиротворенностью и тишиной, характерными для сел, которые описаны в произведениях писателя Гранта Матевосяна, можно наслаждаться и в Шахике. Для тех, кто мечтает хотя бы неделю пожить вдали от цивилизации и насладиться дарами природы, Шахик,пожалуй, самое удобное место.