Հայաստանցի ծանրորդների դոպինգային արկածները
Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականը որակազրկված լինելու պատճառով բաց կթողնի մարտի 26-ին Ռումինիայում մեկնարկող Եվրոպայի առաջնությունը:
2017-ի հոկտեմբերին Ծանրամարտի Հայաստանի  ֆեդերացիան որակազրկվեց մեկ տարով։ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը հույս ունի, որ ապրիլից սանկցիաները կհանվեն: Որակազրկման պատճառը 2008-ի՝ Պեկինի և 2012-ի՝ Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի փորձանմուշների վերստուգումների ժամանակ Հայաստանը ներկայացնող երեք ծանրորդների դրական թեստերն են:
Արգելված խթանիչներ օգտագործելու հետևանքով մրցումներից տարիներ անց՝ 2016-ին Տիգրան Գ. Մարտիրոսյանը և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը վերադարձրին մեդալները: Որակազրկվել են նաև Ռուսաստանի (10 դրական թեստ), Ղազախստանի (10),  Բելառուսի (7), Ադրբեջանի (5), Չինաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Թուրքիայի (3-ական) ֆեդերացիաները:
Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունը (WADA) 2015-ին կասեցրել է Ռուսաստանի հակադոպինգային գործակալության լիազորությունները: Ռուսաստանը մեղադրվում է պետական դոպինգային ծրագրի հովանավորության մեջ: Ռուսաստանի ամենամասշտաբային որակազրկումը տեղի ունեցավ Մաքլարենի երկրորդ զեկույցից հետո՝ ռուսաստանցի մարզիկները զրկվեցին 2018թ. ձեռային Օլիմպիական խաղերում սեփական դրոշի ներքո հանդես գալու իրավունքից: Սպորտային արբիտրաժային դատարանը Ռուսաստանի բողոքարկումը բավարարեց` արդարացնելով Սոչիի օլիմպիական խաղերում դոպինգ օգտագործելու մեջ մեղադրվող 39 մարզիկներից 28-ին: Ինչից հետո Ռուսաստանն առաջարկեց ՄՕԿ-ին ձմեռային օլիմպիական խաղերին հրավիրել 15 մարզիկների, բայց ՄՕԿ-ը մերժեց: Արբիտրաժային դատարանն արդարացրել է 28 ռուս մարզիկների` համարելով, որ Մոսկվայի հակադոպինգային լաբորատորիայի նախկին տնօրեն Գրիգորի Ռոդչենկովի (Григорий Родченков) և ուրիշների վկայություններն ու տրամադրած փաստաթղթերը բավարար չեն ապացուցելու համար, որ մարզիկներից յուրաքանչյուրը մեղավոր է դոպինգ օգտագործելու մեջ:
Ավելի վաղ ՄՕԿ-ը և  WADA-ն ներկայացրել էին Մոսկվայի լաբորատորիայի և «Ռուսադայի» դոպինգ ստուգումների արդյունքների կեղծիքների սխեման: «Նյու Յորք Թայմս»-ի հոդվածում և «Իկարուս» վավերագրական ֆիլմում այդ մեխանիզմը ներկայացվում է հենց Ռոդչենկովի մասնակցությամբ:
Պաշտոնական Ռուսաստանը հերքեց, թե պետությունը դոպինգային ծրագիր է ֆինանսավորել: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գրիգորի Ռոդչենկովին հիմար է անվանել, ում խոսքերին չի կարելի վստահել: «Նա օրենքի հետ խնդիրներ ունի, և ամբողջ գործը հիմնված է նրա վկայությունների վրա, իսկ կարելի՞ է արդյոք նրան հավատալ»,- ասել է Պուտինը:
WADA-ի կողմից լիցենզավորված Մոսկվայի հակադոպինգային լաբորատորիայի ծառայություններից օգտվել են հետխորհրդային մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը:
Ինչու են Հայաստանում աշխատել Ռոդչենկովի հետ
Հայաստանի հակադոպինգային գործակալությունը (ARMNADO, Արմնադո)WADA-ի հավաստագրով  իր աշխատանքը սկսել է 2009-ից: Մինչ այդ չկան պահպանված տվյալներ, թե քանի դոպինգ թեստ են հանձնել և որ լաբորատորիաներից են օգտվել:
Արմնադոն դոպինգի վերահսկման իր գործունեությունն իրականացնում է Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության շենքում, որտեղ գտնվում է նաև Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն, ինչպես նաև` Ծանրամարտի Հայաստանի ֆեդերացիան: «Արմնադոյի ստուգումները պետք է իրականացվեն առանց մարզիկներին և ղեկավար մարմիններին տեղյակ պահելու»,- նշվում է WADA-ի կանոնադրության 5.2 կետում:
Արեգ Հովհաննիսյանը
Հայաստանի հակադոպինգային գործակալության տնօրեն Արեգ Հովհաննիսյանն ասում է, թե այդ տարիներին իրենք փող չունեին, որ սեփական նախաձեռնությամբ  դոպինգ ստուգումներ անցկացնեին։ «Պետությունը լուրջ չի վերաբերվում, թող այնքան փող տան, որ մենք որոշենք` ում ենք ստուգում ու երբ: Ովքեր նշել են «Արմնադո», կարող են լինել ֆեդերացիայից նամակով ստացած պատվեր, մենք փող չունեինք, որ ինքներս անեինք»,- ասում է Արեգ Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը պատմում է, որ ֆեդերացիան նամակով էր պատվիրում թեստերը և ասում, թե ում ստուգեն:
Մեզ հասանելի տվյալները, որոնք սկսվում են 2011-ից, ցույց են տալիս, որ «Արմնադոյի» ստուգումների արդյունքում երբեք որևէ հայ ծանրորդ դրական դոպինգ թեստ չի հանձնել: Իսկ դոպինգ ստուգումներ անցկացնելու պատվերը նրանք ստացել են Ծանրամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայից, 2012-ին՝ օլիմպիական տարում, նաև ՀԱՕԿ-ից:
«Արմնադոն» զբաղվում է մարզիկների նմուշների (մեզի) հավաքմամբ և տեղափոխմամբ: Դրանց արդյունքները մշակվում և ուղարկվում են «Արմնադոյին», ինչպես նաև` WADA-ին, այն լաբորատորիայից, որի հետ նրանք համագործակցում են: Մինչև 2014-ը դա եղել է WADA-ի կողմից լիցենզավորված Մոսկվայի հակադոպինգային լաբորատորիան: Հիմա արդեն բոլոր տվյալները գրանցվում են ADAMS էլեկտրոնային համակարգում: 2013-ը ներառյալ` արդյունքների մենեջմենթով զբաղվել է Մոսկվայի լիցենզավորված լաբորատորիան, որի ղեկավարն էր Ռոդչենկովը: Նմուշները մեր հակադոպինգային գործակալությունն ազատ էր ուղարկել նաև այլ լաբորատորիաներ, օրինակ` Ավստրիա, ինչպես հիմա են անում, բայց հատկապես ծանրամարտի դեպքում դրանք ուղարկվել են Մոսկվա:
2014-ից ի վեր` «Արմնադոն» նմուշներ չի ուղարկում Մոսկվա: 2014-ից ի վեր ոչ մի հայ ծանրորդ դոպինգ դրական թեստ չի հանձնել միջազգային և տեղական  ստուգումների ժամանակ:
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի կայքը 2003-ից մինչ օրս թվով 20 որակազրկված հայ ծանրորդների անուններ է նշում: Եթե դրան գումարենք երեք  դեպք ՄՕԿ-ի վերստուգումներից հետո, կստացվի 23:
Ինֆոգրաֆիկան՝ Պարույր Ազիզյանի
Թեստերի հավաքումը, տեղափոխումը և ստուգումը 2012-ին արժեր հատը 150 հազար դրամ, այժմ 200 հազար դրամ է Ավստրիայում ստուգելը: Այս տարվա բյուջեով Հայաստանի հակադոպինգային ընկերությունը կարող է միայն 32 դոպինգ թեստ անցկացնել:
Ինչպես և ինչու են դոպինգ ընդունել. պատմում են ծանրորդները
2008-ի Պեկինի և 2012-ի Լոնդոնի օլիմպիական խաղերում Հայաստանի համար մեդալ բերելն այնքան կարևոր էր, որ ծանրամարտի ֆեդերացիան գործի դրեց «դոպինգային ծրագիրը»:
Մեզ հետ զրույցում հայ ծանրորդներից մի քանիսը հաստատեցին, որ իրենք օգտագործել են խթանիչներ: Ոմանք էլ հրաժարվեցին խոսել իրենց անուններով։ Ըստ մարզիկների` դոպինգ ձեռք բերելու համար երբեմն իրենք են վճարել, երբեմն էլ անվճար տրամադրել է ֆեդերացիան։ Մրցումներից առաջ պարտադիր ստուգել են, որպեսզի ֆեդերացիան վստահ լինի, որ ոչ ոք չի բռնվելու:
Աղասի Աղասյանը
Ծանրամարտի հավաքականի նախկին անդամ Աղասի Աղասյանը  պատմում է. «Մրցումից առաջ մեր նմուշներն ուղարկում էինք, տեսնում էինք Աղասյան Աղասը մաքրվել է՝ գնաց մրցումների, իսկ, օրինակ, Պողոսյան Պողոսը չի մաքրվել, չի՛ գնա: Այսինքն` մաքսիմում այնպես էին անում, որ մարդ չբռնվի: Չեմ կարող ասել` ով էր կոնկրետ ուղարկում անալիզները, բայց ֆեդերացիան հետևում էր, որ մարզիկ չբռնվի»։
Տիգրան Վ. Մարտիրոսյանը՝ Պեկինի օլիմպիական խաղերի վերահաստատված արծաթե մեդալակիրը, ևս հաստատեց, որ մրցումներից առաջ ստուգողական անալիզներ են հանձել. «Մեզի անալիզ վերցրել են մրցումներից առաջ, ասել են` մաքուր ենք կամ մաքուր չենք»:
Աղբյուրներից մեկը, գաղտնի մնալու պայմանով, ասաց, որ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայում նույնիսկ անալիզների ստուգման գներն էին հայտարարում. «Մեզ ասում էին, որ փորձանմուշի ստուգումն արժեր 120 եվրո` Մոսկվայի անալիզինը: Ասում էին` եթե պետք եղավ երկրորդը տալու, դուք կվճարեք: Առաջինի ստուգման ժամանակ, եթե կեղտոտ էիր, մի հատ էլ պետք է ստուգվեիր, շատերն այդպես էին անում, երկու անգամ էին ստուգվում, որ իմանան` երբ են մաքրվում»,-պատմում է անունը բացահայտել չցանկացող ծանրորդը:
«Ֆեդերացիան ասել է` գնիր խթանիչներ կամ էլ ձրի է առաջարկել»
Ծանրորդները հիմնականում օգտագործել են անաբոլիկ ստերոիդներ: ՄՕԿ-ի տվյալների համաձայն` գերակշռել է ստանոզոլոլի և տուրինաբոլի կիրառումը:
Գաղտնի աղբյուրը մեզ պատմում է. «Ուկրաինայից դոպինգն էժանով բերում էին այստեղ, թանկով վաճառում: Օլիմպիական հավաքականում չէին վաճառում, ձրի տալիս էին: Պրեպարատները թանկանոց չէին՝ մոտ 100 հատը 20 000 դրամ»:
Եղել են դեպքեր, երբ մարզիներն իրենք են գնել: «Իմ դեպքում ֆինանսը չի հերիքել, որ վիտամին առնեմ, բայց հերիքել է, որ 1000 դրամ տրամադրեմ դոպինգի: Էժան է, դեղատներում վաճառում են, ես էլ երեխա, առել օգտագործել եմ»- ասում է Ա. Աղասյանը:
«Առանց բժիշկների թույլտվության ոչ մի դեղ, անգամ վիտամին չենք օգտագործել…Բայց եթե մարզիկին ասում են, որ 10 օրում օրգանիզմը մաքրվում է, հետևաբար հավատում ենք»,- «Մեդիամաքսի» հետ զրույցում ասել է  Հռիփսիմե Խուրշուդյանը:
Արդյունքների կեղծման մեխանիզմները
Արդյունքները կեղծվում էին մի քանի տարբերակով և երկու փուլով։
Տարբերակ 1. Մաքուր մեզի նմուշ
Գաղտնի աղբյուրը պատմում է, որ միջազգային ստուգումների ընթացքում սառնարանում պահած մեզ են տվել ստուգողներին, որը դոպինգից մաքուր է եղել։ «Մաքուր» երևալու մեկ այլ մեթոդ էլ են կիրառել: «Երբ արտերկրից պաշտոնական ստուգողները գալիս էին, մենք արդեն մոտավորապես գիտեինք` որ օրը պետք է մաքուր լինենք: Պատկերացրի՞ր ինչ մաքուր՝ մի անգամ ստուգված մաքուր: Սա շարունակվել է մինչև Լոնդոնի օլիմպիական խաղեր»,- ասում է գաղտնի աղբյուրը:
Հայաստանի հակադոպինգային գործակալության տնօրեն Արեգ Հովհաննիսյանը հաստատում է. «Դոպինգ ստուգողները նախօրոք զանգում, գալիս էին, մարզիկներն իրենց հին, պահած անալիզներն էին տալիս: Դա հայտնի պրակտիկա է»:
Փաստորեն, ստուգումներն իրականացվել են WADA-ի կարգի խախտմամբ՝ ստուգողը չի ցանկացել վերահսկել թեստի հանձնման պրոցեսը:
Տարբերակ 2. Կեղտոտ արդյունքներ, մաքուր փաստաթղթեր
Ըստ Արեգ Հովհաննիսյանի` նմուշները տարել են Գրիգորի Ռոդչենկովի մոտ. «Գրիշայի մոտ տարել են, փողն էլ առձեռն են տվել»:
Մինչև 2011-ը պարզ չէ, թե որ լաբորատորիայից են օգտվել հայաստանցի մարզիկները, սակայն 2011-ից Մոսկվայի լաբորատորիայի հետ համագործակցությունը հաստատում է նաև «Ռուսադան» իր տարեկան հաշվետվություններում:
Պավլե Կասրաձեն
Ռեգիոնալ եւ Վրաստանի հակադոպինգային գործակալության տնօրեն Պավլե Կասրաձեն պնդում է, որ խնդիրը Հայաստանի հակադոպինգային գործակալության անկախ չլինելն է: Ասում է նաև, որ հայտնի բան է՝ «եթե ցանկանում էին կեղծել արդյունքները, հենց Ռոդչենկովին էր պետք դիմել»:
«Իսկ հանուն ինչի՞ պետք է Ռոդչենկովը կեղծեր» հարցին պատասխանում է. «Ի՞նչ եք կարծում, հանուն սիրուն աչքերի՞»:
«Փողի՞»,- հարցնում ենք:
Պավլե Կասրաձե. «Այո, վերջ»:
Կասրաձեի խոսքով` Վրաստանը մեկ անգամ է փորձել Մոսկվայի լաբորատորիայի հետ աշխատել և անուհետև հետ է կանգնել այդ մտքից: Անալիզների տեղափոխման ժամանակ նմուշները շաբաթներով մնացել են մաքսատանը: Կասրաձեի խոսքով՝  պետք չէ բացառել, որ հայ ծանրորդների նմուշները կեղտոտ են եղել, իսկ արդյունքները` մաքուր:
Հայաստանում  դոպինգ թեստեր են անցկացրել Հայաստանի և ռեգիոնալ հակադոպինգային գործակալությունները: Հայաստանի հակադոպինգային գործակալությանը ծանրորդների ստուգումները հիմնականում պատվիրում էր Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան, անալիզներն ուղարկվում էին ստուգման՝ Մոսկվա: Ռեգիոնալ հակադոպինգային գործակալությունը` EE RADO-ն, որը Թբիլիսիում է, թեստեր անցկացնելու  համար սեփական ստուգողներին չի ուղարկում, փոխարենը դրանք անցկացնում է EE RADO-ի կողմից լիցենզավորված Կարեն Ստեփանյանը:
ՄՕԿ-ի վերստուգումների արդյունքում «բացահայտված» խթանիչներ օգտագործած հայաստանցի մարզիկների անալիզները պետք է որ այդքան հաճախակի ստուգումների ժամանակ դրական արդյունք տային, բայց չեն տվել: Ստորև ներկայացնում ենք 2012 թվականի դոպինգ ստուգումների հաճախականությունը, ստուգված ծանրորդների թիվը, դրանց հաջորդող մրցումները և մրցումներին մասնակցողների թիվը:
Ըստ WADA-ի կանոնադրության 14. 4 կետի` բոլոր հակադոպինգային գործակալությունները պետք է իրենց կայքերում գոնե տարեկան հաշվետվություններ հրապարակեն: Հայաստանի հակադոպինգային գործակալությունը մասամբ է հրապարակել, կայքն էլ այլևս չի գործում: Տարեկան հաշվետվություններ հրապարակված չեն մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Վրաստանում, Ադրբեջանում, Ուկրաինայում, Ղազախստանում, Մոլդովայում, Բելառուսում (հրապարակված է միայն 2016-ի հաշվետվությունը):
Ովքեր էին գլխավոր դերերում 2008-2012թթ., և որքան խորն են եղել «դոպինգային ծրագրի» արմատները
2016-ին, երբ պարզ դարձավ, որ հայ ծանրորդները պետք է մեդալները վերադարձնեն, Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար և տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավարեդյանն ասուլիսում ասաց. «Օգտագործում էին այդ դեղամիջոցը բոլորը, բայց մրցումներից առաջ՝ դոպինգ հանձնելուց 100-120 օր առաջ պետք է մաքուր լինեիր: Թոմաս Բախը (ՄՕԿ նախագահը- խմբ.) եկավ, ասաց` չէ, ես ուսումնասիրել եմ և պարզել եմ, որ նախորդ 400 օրվա ընթացքում օգտագործածը կարող եմ բռնել»:
Փաշիկ Ալավերդյանը
Փորձեցինք Փաշիկ Ալավերդյանից պարզել, թե որքանով է տեղյակ եղել «դոպինգային ծրագրից»:
«Ոչ ես անալիզ եմ ուղարկել այդ ժամանակ, ոչ անալիզ եմ ստացել, ոչ էլ պատասխանները գիտեմ, ես չեմ զբաղվել դրանով… Ես տեղյակ չեմ, ոչ մի հարցի չեմ կարող պատասխանել: Չորս տարի է ղեկավարում եմ այս ամենը, մեկի քթից արյուն չի եկել… Խնդրում եմ այդպես էլ գրեք՝ ես բանից տեղյակ չեմ»,- ասաց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
Հավաքականի` անունները հրապարակել չցանկացող նախկին անդամների պնդմամբ` «դոպինգային ծրագիրը», այսինքն՝ դոպինգի առքուվաճառքը, գլխավորել է  ֆեդերացիայի  նախկին նախագահ Սամվել Խաչատրյանը: Նա ղեկավարել է ֆեդերացիան 2006-2012 թվականներին:
Գաղտնի աղբյուրն ասում է. «Սամվել Խաչատրյանի ժամանակ սկսվեց դոպինգի առք ու վաճառքը: Մրցումներից առաջ ոմանց ասում էին՝ գնիր, մյուսներին առաջարկում էր ֆեդերացիան: Քեզ ոչ մեկ չի ստիպել, բայց թույլ էլ չեն տվել չանել: Չանեիր, ուրիշը կաներ՝ կբարձրացներ անհրաժեշտ կիլոգրամներն ու քո փոխարեն կընդգրկվեր հավաքական»:
Ս․Խաչատրյանը հրաժարական տվեց Լոնդոնի խաղերից հետո: Նախկին ֆեդերացիայից այսօր մնացել են կեղտոտ անցյալն ու Փաշիկ Ալավերդյանը, բայց մեզ հետ զրուցած մարզիկների խոսքով` դոպինգ բաժանելու կամ վաճառելու գործընթացին նա չի մասնակցել:
Հարցազրույցներում, ոչ հրապարակային հանդիպումներում ամենից հաճախ կրկնվող միտքը հետևյալն էր. «Սիստեմն էր այդպիսին»: Մեր գաղտնի աղբյուրն ասում է, որ այդ տարիներին հետխորհրդային երկրներում բոլորը համատարած օգտագործում էին խթանիչներ, նաև` Թուրքիայում. «Բաց խոսակցություն էր, բոլոր մարզիկներն ազատ պատմում էին` ով ինչ է անում և երբ է մաքրվում»:
Մեզ հետ զրուցած մարզիկների տեղեկություններով` սպորտի ոլորտի պատասխանատուները մասնակից չեն եղել «դոպինգային ծրագրին»։
Սամվել Խաչատրյանը, որին մատնաշում են իբրև միակ մեղավորի, հրաժարվեց մեկնաբանություն տալ։
«Չեմ ուզում, որ հարց տաք»,-մեր հեռախոսազանգին պատասխանեց նա ու անջատեց հեռախոսը:
Վերադարձված մեդալներ և պետությանը չվերադարձված գումարներ
Դոպինգային սկանդալը Հայաստանին արժեցավ 50 հազար դոլար: Դեկտեմբերի 20-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Հայաստանի ծանրամատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը հաստատեց այս գումարը։ Տիգրան Վ. Մարտիրոսյանի մեդալի գույնը փոխվեց՝ բրոնզից դարձավ արծաթ, բելառուս ծանրորդի որակազրկման հետևանքով: Մեդալն առանց արարողակարգի է հանձնվել:
«Հետքի» հարցմանը, թե արդյոք փոխհատացում կամ հետգանձում է իրականացվելու ետ կանչված մեդալների կապակցությամբ, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը պատասխանեց.
«2008թ. Պեկինի ամառային օլիմպիական խաղերում Տիգրան Գևորգի Մարտիրոսյանը և 2012թ. Լոնդոնի ամառային օլիմպիական խաղերում Հռիփսիմե Խուրշուդյանը գրավել են 3-րդ տեղը, պարգևատրվել են տասական մլն դրամով: Պարգևավճարները ՀՀ պետական բյուջե վերադարձված չեն: Պեկինի խաղերում Տիգրան Վարդանի Մարտիրոսյանը գրավել է 3-րդ տեղը, ինչի համար պարգևատրվել է 10 մլն դրամով, պարգևավճարի փոխհատուցում կատարված չէ, քանի որ դոպինգ ստուգումները շարունակվում են: Պարգևավճարների տարբերության փոխհատուցման և հետգանձման ժամկետները սահմանող համապատասխան իրավական ակտեր դեռևս չկան»:
Չնայած նախարարությունը նշում է, թե ստուգումները շարունակվում են, 2008-ի օլիմպիական խաղերի վերստուգումներն ավարտվել են 2016-ին: ՄՕԿ-ի սեպտեմբերի 15-ի զեկույցում ասվում է.
«Վերադարձված 75 մեդալների մեծամասնությունը փոխանցվել է իրենց հասցեատերերին: Հասցեատերերը մեքենայորեն չեն որոշվում, նրանց փորձանմուշները ևս վերստուգվում են մեդալն ուղարկելուց առաջ»:
Փոխհատուցման նախադեպ արդեն կա Լիտվայում: 2008-ին Պեկինում բրոնզե մեդալ նվաճած ծանրքաշային հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Մինդաուգաս Միզգաիտիսին «Հետքին» պատմեց, որ մեկ ամսվա ընթացքում, երբ արդեն որակազրկել էին Հասան Բարոևին, ինքը ստացել է տարբերություն կազմած ողջ գումարը:
«Լիտվայի Օլիմպիական կոմիտեն վճարեց ինձ նվիրած մեքենայի տարբերությունը: Երեք շաբաթ անց էլ սպորտկոմիտեն վճարեց բոլոր չստացածս պարգևավճարները՝  երեսուն հազար եվրո: Մի ամսում ամեն ինչ հատուցեցին»,- ասաց Միզգաիտիսը:
Հայաստանում սպորտի ոլորտի ղեկավարները պատասխանատվությունը չբարդեցին դոպինգ ընդունած մարզիկների վրա, բայց և իրենք էլ չստանձնեցին այն` ասելով, թե ֆեդերացիայի նախկին ղեկավարության մեղքն է:
Գլխավոր լուսանկարում՝ ձախից՝ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Սամվել ԽաչատրյանըPanARMENIAN Photo), կենտրոնում՝ Տիգրան Գևորգի Մարտիրոսյանը (© Getty Images), աջից՝ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (© Zimbio)

Armenia’s Weightlifters: Ups and Downs of the Doping Saga
The national team won’t be competing in the European Senior Weightlifting Championship beginning March 26 in Romania.
Armenia and eight other International Weightlifting Federation (IWF) member federations were slapped with one-year suspensions after the teams had three or more tests that showed illegal drug use by athletes. The violations were found after the retesting of samples taken during the Olympics in Beijing in 2008 and in London in 2012.
Those suspensions took effect on October 20, 2017. Some officials believe Armenia’s suspension will probably be lifted this April.
Armenian weightlifters Tigran G. Martirosyan, an Olympic bronze medalist in 2008, and Hripsime Khurshudyan, a bronze medalist in 2012, were stripped of their medals.
The other suspended member federations are Russia (10 positive tests), Kazakhstan (10), Belarus (7), Azerbaijan (5), and China, Ukraine, Moldova and Turkey (3 each).
Armenia was often using the same drug testing laboratory as Russia.
In 2015, the World Anti-Doping Agency (WADA) declared that the Russian Anti-Doping Agency (RUSADA) was not in compliance with the World Anti-Doping Code, and suspended it.
More damaging evidence of Russian doping was revealed in the 2016 WADA investigation prepared by Richard McLaren, leading to Russia being banned from competing under its own flag at this year’s Winter Olympics in South Korea.
The lifetime bans for 28 athletes were overturned in the Court of Arbitration for Sport (CAS). Another 11 had bans reduced to only the 2018 Games. The CAS decided that the testimony and documentation provided by Grigory Rodchenkov, former director of Russia’s national Anti-Doping Center, didn't prove the athletes were guilty of using banned performance-enhancing substances.
Russia then asked the International Olympic Committee (IOC) to allow 15 athletes to compete in the 2018 Winter Olympics who had previously been banned by the CAS. The IOC declined that request.
Earlier, the IOC and WADA had presented an overview of how test results from the WADA-accredited Moscow Laboratory and RUSADA had been manipulated. Rodchenkov was featured in the 2017 Netflix documentary Icarus, and also gave details to The New York Times .
Russia has officially denied financing any state-sponsored doping program. Russian President Vladimir Putin has described Rodchenkov as “a man with a scandalous reputation” who can’t be trusted.
What does all this have to do with Armenia?
It turns out that other post-Soviet countries, including Armenia, also used the WADA-accredited Moscow Laboratory. The laboratory was suspended by WADA in November 2015.
Why did Armenia Collaborate with Rodchenkov?
ARMNADO (Anti-Doping Agency of Armenia) began operations in 2009, with WADA certification. ARMNADO collects and ships urine samples taken from athletes. Prior to 2009, no data is available regarding how many doping tests were conducted and with what laboratories.
ARMNADO operates out of the building housing the Ministry of Sports and Youth Affairs. Armenia’s National Olympics Committee and the country's Weightlifting Federation are located in the same building.
According to the WADA International Standard for Testing and Investigations (Article 5.2), ARMNADO must conduct testing without giving prior notice to officials, coaches or athletes.
| Areg Hovhannisyan |
ARMNADO director Areg Hovhannisyan told Hetq that in the early years they didn’t have the funds to conduct their own testing. “The government doesn’t take the matter seriously," he said. "They should give us enough money so that we can decide who to test and when."
Hovhannisyan says the weightlifting federation would contact ARMNADO by mail, requesting testing and specifying who should be tested.
Data going back to 2011 reveals that no Armenian weightlifter tested positive for doping as a result of any ARMNADO tests ordered from the Weightlifting Federation, or from the Armenia Olympic Committee starting in 2012.
The laboratories selected by ARMNADO to test the samples send the results to both ARMNADO and to WADA. Until 2014, ARMNADO used the WADA-accredited Moscow Laboratory headed by Rodchenkov. All data is now stored in the Anti-Doping Administration & Management System (ADAMS) – a web-based database managed by WADA.
ARMNADO would also send samples to other laboratories, including Austria, as it does today. But for weightlifters, the samples were usually sent to Moscow.
ARMNADO stopped sending samples to Moscow in 2014. Since 2014, no Armenian weightlifter has tested positive.
The names of 20 sanctioned Armenian weightlifters appears on the International Weightlifting Federation’s (IWF) website. Three other cases were revealed as a result of IOC retesting.
Infographic by Paruyr Azizyan
In 2012, the cost to collect, send and test a sample was 150,000 dram (about $US385). Today, it costs 200,000 dram (about $416) to send a sample to Austria. Based on its budget, ARMNADO can only pay for 32 doping tests in 2018.
Armenian Weightlifters Explain Why They Were Doping
Winning medals at the 2008 and 2012 Olympic Games was so important for Armenia that the country’s weightlifting federation launched a doping program.
In conversations with Hetq, several Armenian weightlifters confessed to using performance enhancers. Some only talked anonymously. Athletes told Hetq they either purchased the drugs themselves or that the federation provided the drugs free of charge.
Athletes were advised on what date they should stop taking the drugs so they wouldn't get caught. They underwent mandatory testing before competitions, so the federation could be certain no one would be caught.
| Aghasi Aghasyan |
Aghasi Aghasyan, a former weightlifting team member, explains: “We’d send our samples before the matches. If they saw, for example, that my sample was clean, I’d be sent to compete. If another weightlifter wasn’t clean, he wouldn’t go. Everything was being done so that no one was caught. I can’t say for certain who sent the test results, but the federation was working to see that no one got caught.”
Tigran V. Martirosyan (no relation to Tigran G.) had a 2008 Olympic bronze medal upgraded to a silver medal because of the disqualification of a Belarus athlete. Tigran V. confirms that he gave urine samples before every major competition. “They took the samples before competitions, so they could tell if we were clean or not.”
One athlete who asked not to be named said the weightlifting federation even announced the cost of sample testing:
“They told us that it cost 120 euro to analyze each sample at the Moscow facility. They told us we’d have to pay if a second test was needed. If the first sample turned out dirty, a second sample was sent. Many were tested twice, to ensure they were clean.”
Some Athletes Were Told to Buy Drugs, Other Were Offered Them for Free
Weightlifters usually take anabolic steroids as performance enhancers. IOC data shows a preponderance of Stanozolol and Turinabol usage.
One athlete told Hetq:: “They would get performance enhancers at a low cost from Ukraine and sell them here. They weren’t sold to the national team, but given free. The drugs weren’t expensive; 100 for 20,000 dram (about $42).”
“In my case, I didn’t have the money to buy vitamins. But I had 1,000 dram (about $2) to buy the enhancers. It was cheap and sold in drugstores. I was a kid. I bought and used it,” says former team member Aghasyan.
2012 Olympic bronze medalist Khurshudyan, said in an interview with the Armenian news agency Mediamax: “We didn’t use any drug, even vitamins, without the permission of the doctors. But if they tell the athlete that the body can clean itself (of these drugs) in 10 days, we believe it.”
Mechanisms For Falsifying Test Results
Version 1: Clean urine sample
One athlete says that refrigerated dope-free samples were sent for international testing. Another method was used to appear “clean”.
“When official testers from overseas would visit, we’d more or less know which day our urine would have to be clean so we could pass one test. This continued until the London Olympics,” this athlete said.
ARMNADO director Areg Hovhannisyan confirms this. “The doping testers would call in advance. The athletes would hand over old samples. This was a well-known practice.”
Such tests were conducted in violation of WADA procedure – the testers didn’t bother to monitor the process.
Version 2: Dirty Sample Results, Clean Documents
ARMNADO director Hovhannisyan says the samples were sent to Grigory Rodchenkov in Moscow. “They sent it, with the cash, to Grisha.”
It’s unclear which laboratory was used for Armenian athletes prior to 2011. But Armenia’s collaboration with the Moscow laboratory since 2011 is confirmed in the Annual Operations Report of RUSADA (the Russian Anti-Doping Agency).
| Pavle Kasradze |
Georgia Anti-Doping Agency (GADA) head Pavle Kasradze believes the problem was that the Armenian Anti-Doping Agency does not operate independently. Kasradze says it was well-known that “if one wanted to falsify the results, you’d have to go to Rodchenkov.”
Kasradze says Georgia tried to work with the Moscow laboratory once, but the samples sat at customs for weeks.
The Eastern European Regional Anti-Doping Organization (EE RADO) is based in Tbilisi. Both EE RADO and ARMNADO conducted doping tests in Armenia, with ARMNADO doing most of the weightlifter tests and then sending them to Moscow. EE RADO didn’t send its own team of testers to Armenia. Instead, the tests were carried out by an Armenian, Karen Stepanyan, who was licensed by EE RADO. Kasradze says this was a cost-saving measure.
Based on IOC retesting, all those Armenian athletes who tested positive for using performance enhancers should have tested positive during these frequently-conducted tests. But they didn’t. This graphic shows the frequency of 2012 doping tests and the number of those tested before every major international event.
According to Article 14.4 (Statistical Reporting) of the WADA World Anti-Doping Code: “Anti-Doping Organizations shall at least publish an annual report of their Doping Control activities, with a copy provided to WADA.”
ARMNADO failed to publish reports every year. Its website no longer works. Other countries (including Georgia, Azerbaijan, Ukraine, Kazakhstan and Moldova) failed to publish any annual reports.
2008-2012: Doping’s Major Players and the Doping Program’s Deep Roots
In 2016, when it was announced that Armenian weightlifters had to return their medals, Weightlifting Federation of Armenia (WFA) general secretary and men’s national team head coach Pashik Alaverdyan stated at a press conference:
“Everyone was using those drugs. But 100-120 days before doping tests, you had to be clean. (IOC president) Thomas Bach came and said: ‘I have investigated and discovered that I can catch someone if they have used drugs in the previous 400 days’.”
| Pashik Alaverdyan |
Hetq contacted Alaverdyan to see just how much he knew about the doping program.
“I did not send test samples,” he said. "Nor did I know the results. I had nothing to do with it. I can’t answer any question. I’ve been in charge for four years now, and no one has even had a bloody nose. Please write that I know nothing.”
The athletes who spoke to Hetq say Alaverdyan wasn’t involved in the sale or distribution of performance enhancers.
Former members of the Armenian national team, who wished to remain anonymous, claim former Federation president Samvel Khachatryan (2006-2012) ran a doping program, the buying and selling of performance enhancers.
An athlete told Hetq: “The buying and selling of drugs began at the time of Samvel Khachatryan. Prior to competitions, some athletes were told to buy the drugs, and the federation supplied it to others. They didn't force you to use, but you had no choice. If you didn’t use, someone else would. And he/she would take your place on the team.”
Khachatryan resigned after the 2012 London Olympics. Reached by phone, he refused to comment. “I don’t want you to question me,” he said, and hung up.
Often heard in interviews and off-the record meetings was “this was the system; the way of doing things”. One athlete says that at the time, Turkey and most of the post-Soviet countries were using performance enhancers:
“All the athletes freely discussed who was taking what, and when they got clean.”
Medals Returned to IOC, But Bonus Money Not Returned to Government
At a December 19, 2017 press conference, Alaverdyan announced that federation had been fined $50,000 by the IWF over the doping scandal.
The two Olympic bronze medal winners, Tigran G. Martirosyan (2008) and Hripsime Khurshudyan (2012), had each been awarded 10 million dram (about $20,800 in 2018) by the Armenian government.
In response to a Hetq inquiry as to whether the award money would be repaid or seized, the Ministry of Sport and Youth Affairs wrote:
“The money hasn’t been returned to the government coffers. There are no laws specifying deadlines on return or seizure of the awards.”
A September 15, 2017 IOC Inquiry Commission update states:
“Seventy-five medals have been withdrawn and most of them have been redistributed to the athletes who deserve them. Even if, for them, it is not the same feeling as receiving their medal in an Olympic venue just after the competition, it is a way to render justice to clean athletes.
When Tigran V. Martirosyan's medal was upgraded from bronze to silver, there was no ceremony, and he has not received the added bonus money for the silver medal. The Ministry of Sports says it hasn't paid the bonus "because the drug retesting continues". But in Tigran V. Martirosyan's case, retesting for the 2008 Olympics ended in 2016.
Mindaugas Mizgaitis, a Greco-Roman wrestler from Lithuania, won an Olympic bronze medal in 2008. He has since been awarded a silver medal after the disqualification of Russian Khasan Baroyev in November 2016.
Mizgaitis told Hetq he was awarded the full amount of the award difference one month after Baroyev’s disqualification -- a car from the Lithuanian Olympic Committee and 30,000 euro from the national sports committee.
Back in Armenia, those sports officials blame neither themselves or the athletes for the doping schedule. They just claim all the guilt lies with the former management of the weightlifting federation.