«Հայոց այբուբենի հուշակոթող»-ի դիմաց թափված աղբը մաքրվել է
Երկու օր է՝ Աշտարակի քաղաքապետարանի աշխատակիցները սկսել են մաքրել «Հայոց այբուբենի հուշակոթող»-ի դիմացի տարածքում առաջացած աղբանոցը։ Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց «Աշտարակի կոմունալ ծառայություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Էդգար Մելիքյանը։
Մելիքյանի փոխանցմամբ՝ քաղաքապետարանն այդպես էլ չի կարողացել գտնել տարածքի սեփականատիրոջը, որոշել է սեփական միջոցներով մաքրել այն։ Մելիքյանն ասում է՝ այս պահին էլ այդ տարածքում է, հետևում է աշխատանքների կատարմանը։ Բացի այդ, տարածքը մաքրելուց նաև բարեկարգվում է հուշակոթողի շրջակայքը, հավաքվում են ավելորդ քարերը։
ՀՈԱԿ-ի տնօրենը հավաստիացնում է, որ այսուհետ անձամբ է հետևելու հուշակոթողի տարածքի մաքրությանը, և փորձելու են սեփականատիրոջը գտնել՝ տարածքը կրկին աղբանոցի չվերածելու համար միջոցներ ձեռնարկելու։
Երեկ էլ «Ֆեյսբուք»-յան օգտատեր Ռուբեն Մանուկյանը սոցիալական ցանցի իր էջում լուսանկարներ էր հրապարակել՝ հայտնելով, որ երեկ եղել է հուշակոթողի տարածքում և տեսել, որ աշխատակիցները մաքրելիս են եղել կենցաղային և տնտեսական աղբը։ Մանուկյանը աղբանոց դարձած այս տարածքի մասին բարձրաձայնել էր դեռ մարտի 7-ին։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ հայտնել էինք՝ Մեսրոպ Մաշտոցի ծննդյան 1600-ամյակի առթիվ տեղադրված «Հայոց այբուբենի հուշակոթող»-ի դիմացի տարածքը աղբանոցի էր վերածվել, և որ այս հուշարձանի կողքով են անցնում զբոսաշրջիկներն ու դպրոցականները, երբ այցելում են Մեսրոպ Մաշտոցի գերեզման:
Ջիմ Թորոսյանի հեղինակած այս հուշակոթողը ընդգրկված է Օշականի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում: Հուշարձանը տեղադրված է Օշական գյուղի մուտքից քիչ հեռու:
Հավելենք, որ «Աշտարակի կոմունալ ծառայություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Էդգար Մելիքյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ աղբանոցի վերածված տարածքը սեփականատեր ունի, սակայն սեփականատիրոջը չեն կարողանում գտնել: Մելիքյանը խոստացել էր մեկ շաբաթվա ընթացքում մաքրել աղբանոց դարձած տարածքը և որևէ միջոց ձեռնարկել, որպեսզի տուրիստական նշանակություն ունեցող այդ տարածքը կրկին աղբանոցի չվերածվի:

Территория напротив памятника Армянскому алфавиту очищена от мусора
Второй день работники мэрии Аштарака убирают мусорную свалку, образовавшуюся на территории напротив памятника Армянскому алфавиту. Об этом Hetq.am сообщил директор ГНКО “Аштаракская коммунальная служба” Эдгар Меликян.
По словам чиновника, мэрия так и не смогла найти владельца территории, поэтому решила расчистить и благоустроить ее собственными силами.
Директор ГНКО заверил, что впредь будет лично следить за чистотой территории, на которой находится памятник. Э.Меликян также пообещал найти владельца и обязать его принять меры, чтобы исключить в дальнейшем образование здесь свалки.
Вчера пользователь Фейсбука Рубен Манукян разместил на своей странице фотоснимки, сообщив, что побывал на территории памятника и видел, как сотрудники убирали накопившийся мусор. О возникшей на этом месте мусорной свалке Манукян сообщил еще 7 марта.
Несколько дней назад мы написали о том, что территория напротив памятника Армянскому алфавиту, установленного в честь 1600-летия со дня рождения Месропа Маштоца, превратилась в мусорную свалку, мимо которой проезжают многочисленные туристы и школьники, которые посещают могилу создателя армянской письменности.
Мемориал, автором которого является Джим Торосян, включен в список недвижимых памятников истории и культуры Ошакана.
Ранее директор ГНКО “Аштаракская коммунальная служба” Эдгар Меликян в беседе с Hetq.am пообещал в течение недели расчистить территорию и принять меры к тому, чтобы она не превратилась вновь в мусорную свалку.