«Բիոկաթ»-ի հիմնադիր տնօրեն. «Մենք աշխատում ենք միայն բնական կաթով, ուրիշ ոչինչ չկա»
«Հետք»-ը վերջերս Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հետ համատեղ կաթի լաբորատոր փորձաքննություն էր իրականացրել:
Հրապարակումից հետո ՍԱՊԾ տարածած հաղորդագրության մեջ ներկայացված էին միայն իրենց արձանագրած խախտումները: Մասնավորապես՝ յուղի զանգվածային մասի փաստացի անհամապատասխանություններ և մանրէաբանական շեղումներ՝ 13-ից միայն 1 նմուշում՝ «Բիոկաթ»-ում
«Ծառայությունը հանձնարարել է կասեցնել տվյալ արտադրանքի արտադրությունը, սանիտարահիգիենիկ մշակման և աղտահանման ենթարկել արտադրական գործընթացում օգտագործվող գույքն ու սարքավորումները և թողարկել փորձնական արտադրանք՝ արդյունքները ներկայացնելով վերահսկող մարմնին»,- նշված էր հաղորդագրության մեջ։
«Հետք»-ի հրապարակած 4 այլ խախտող ընկերությունների մասին որևէ խոսք չկար:
Արտադրողներից մի քանիսը կապ հաստատեցին մեզ հետ՝ հրավիրելով իրենց արտադրամաս։
Առաջիններից էր «Բիոկաթ» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Հրաչ Հակոբյանը, ով ցանկություն հայտնեց պարզաբանում տալ «Հետք»-ին՝ հայտնաբերված խախտման վերաբերյալ և հրավիրեց արտադրամաս, որ տեսնենք, թե ինչպես է տեղի ունենում կաթնամթերքի արտադրության գործընթացը։
«Հետք»-ն այսուհետ պարբերաբար այցելելու է նաև արտադրամասեր։
«Երբևիցե ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ խախտում չի լինի». լաբորատորիայի ղեկավար
Էռա Սարգսյան
Դեռևս մարտի սկզբին, երբ «Հետք»-ը հրապարակեց կաթի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները, «Բիոկաթ» ընկերության լաբորատորիայի վարիչ, սննդի անվտանգության ղեկավար Էռա Սարգսյանը մեզ հայտնեց, որ ՍԱՊԾ հանձնարարականի համաձայն՝ իրենք սանիտարական օր են հայտարարել և մաքրել արտադրամասը։
«Մարտի 6-ին բերել են, ասել են, որ ձեզ մոտ՝ էսպես է (և՛ «Հետք»-ի, և՛ ՍԱՊԾ-ի լաբորատոր փորձաքննություններում «Բիոկաթ»-ի կաթում աղիքային ցուպիկ էր հայտնաբերվել, հեղ․),-պատմում է Էռա Սարգսյանը։- «Էկոդեզ»-ից եկել են 2 տեսուչ, լվացում, ախտահանում են արել կաթի արտադրամասում, դրանից հետո ամսի 7-ին կաթն անալիզի ենք ուղարկել»։
Փորձաքննությունից հետո միայն՝ մարտի 14-ին, կասեցումը վերացվել է, և  կաթի արտադրությունը «Բիոկաթ» ընկերությունում վերսկսել է։
Հայտնաբերված խախտումներին Էռա Սարգսյանը թերահավատորեն է մոտենում, քանի որ նույն օրն իրենք իրենց մանրէաբանական լաբորատորիայում ստուգել են ու խախտում չեն հայտնաբերել։ «Համաձայն չեմ երկու լաբորատորիաների տված արդյունքների հետ, որովհետև մենք ինքներս կատարել ենք նույն անալիզները նույն օրը,- նպատմում է նա։- Մենք աշխատում ենք կաթնամթերքի հետ, մենք պարտավոր ենք դա կատարել: Ունենք ներդրված ISO 22 000: Անհամապատասխանության դեպքում երբեք շուկա դուրս չի գալիս ոչ մի ապրանք»,-ասում է Է․ Սարգսյանը։
Սակայն նա նաև նշում է, որ իրենք գործ ունեն մանրէների հետ և ապահովագրված չեն խախտումներից․ «Երբևիցե ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ խախտում  չի լինի․ մենք մանրէների հետ գործ ունենք, որոնք անտեսանելի են անզեն աչքով»։
Հրաչ Հակոբյան
Ընկերության հիմնադիր տնօրեն Հրաչ Հակոբյանը հրապարակված «դիտողություններն ընդունում է», և եթե խախտում կա, պատրաստ են վերացնել, բայց ասում է՝ միայն կաթով աշխատելը հեշտ չէ․
«Մենք աշխատում ենք միայն բնական կաթով, ուրիշ ոչինչ չկա,- ասում է նա։- Բնական կաթով շատ դժվար է աշխատելը, բնական կաթը ավելի շուտ է թթվում»։
Հրաչ Հակոբյանի խոսքով՝ քանի որ իրենք միայն բնական կաթ են օգտագործում, արտադրանքի ծավալները քիչ են․ «Բիոկաթ» կարելի է գնել միայն Երևանի կենտրոնական խանութներում։ Իսկ Նոր տարվա նախօրեին արտադրանք գրեթե չեն ունենում։
«Եթե ծավալներն ավելի մեծացնեմ, ես պետք է կաթի փոշի օգտագործեմ ու դառնամ մրցակից՝ փոշով արտադրողների հետ։ Չեմ ուզում: Ուզում եմ դառնալ միակը»։
Անցյալ տարի ընկերությունը կաթի նոր շշալցնող հոսքագիծ է ներդրել, որն ախտահանումներ է անում, վերջերս էլ՝ ձեռք է բերել հակաբիոտիկների պարունակությունը ստուգող թեստեր։
Հրաչ Հակոբյանն ասում է, որ առաջիկայում, հնարավոր է՝ թանկացնեն «Բիոկաթ»-ի ապրանքները, որ «մաքուր կաթով արտադրանքը տարբերվի փոշով արտադրանքից»:

Учредительный директор “Биоката”: “Мы используем только натуральное молоко”
Hetq.am и Государственная служба безопасности пищевых продуктов провели недавно совместную лабораторную экспертизу образцов молока.
После появления публикации ГСБПП распространила сообщение, в котором были представлены только выявленные нарушения. В частности, фактическое несоответствие процента жирности и бактериологические отклонения были выявлены только в образце молока компании “Биокат”.
“ГСБПП поручила приостановить производство данной продукции, провести санобработку и дезинфекцию используемых в процессе производства имущества и оборудования, выпустить пробную продукцию, представив результаты экспертизы контролирующему органу”,- говорится в сообщении.
О допустивших нарушения четырех других компаниях, о которых писал Hetq.am, не было ни слова.
Некоторые производители связались с нами и пригласили побывать в их цехах.
В частности, учредительный директор компании “Биокат” Грач Акопян изъявил желание дать нам разъяснения по поводу выявленных нарушений и пригласил Hetq.am посетить их производственный цех, чтобы мы увидели, как осуществляется процесс производства молочной продукции.
Впредь Hetq.am будет регулярно посещать производственные цехи.
“Никто никогда не может гарантировать, что нарушений не будет” – руководитель лаборатории
Эра Саркисян
Еще в начале марта, когда Hetq.am опубликовал результаты лабораторных исследований образцов молока, заведующая лабораторией компании “Биокат” Эра Саркисян сообщила нам, что в соответствии с рекомендацией ГСБПП они объявили санитарный день, почистили цех.
По словам нашей собеседницы, 6 марта им сообщили, что по данным лабораторных исследований, проведенных Hetq.am и ГСБПП, в образце молока “Биокат”, обнаружена кишечная палочка. “Пришли два инспектора из “Экодез”, продезинфицировали цех производства молока. После этого, 7-го числа, мы отправили молоко на анализ”,- рассказала Э.Саркисян.
Только после этой экспертизы, 14 марта, компания “Биокат” возобновила производство.
Руководитель лаборатории скептически относится к выявленным нарушениям, отмечая, что в тот же день они проводили экспертизу в бактериологической лаборатории компании и никаких отклонений не обнаружили.
Вместе с тем Эра Саркисян подчеркнула, что они имеют дело с бактериями, поэтому от нарушений не застрахованы. “Никто никогда не может гарантировать, что нарушений не будет. Мы имеем дело с бактериями, которые не видны невооруженным глазом”,- сказала руководитель лаборатории компании “Биокат”.
Грач Акопян
Учредительный директор компании Грач Акопян сказал, что признает опубликованные замечания, и если нарушения есть, они готовы их устранить. Вместе с тем директор отметил, что использование в производстве только натурального молока сопряжено с трудностями.
“Мы используем только натуральное молоко, работать с которым очень трудно, оно быстро скисает”,- пояснил Акопян. Именно поэтому объемы производства невелики. Продукцию “Биоката” можно купить только в центральных магазинах Еревана.
“В случае увеличения объемов производства мне придется использовать сухое молоко, а я не хочу уподобляться остальным производителям”,- сказал Грач Акопян.
В прошлом году компания запустила новую поточную линию бутилизирования молока, которая одновременно проводит дезинфекцию. А недавно были приобретены тесты на содержание антибиотиков.
Директор также сообщил, что в ближайшее время компания, возможно, повысит цены на свои молочные продукты, чтобы “продукция из натуральноого молока отличалась от продукции из порошка”.