Հայկական աստղադիտարանի հաջողության բանաձեւը
Բյուրականի աստղադիտարանը (ԲԱ) 2015 թվականին Միջազգային աստղագիտական միության (IAU) կողմից ճանաչվել է աստղագիտության զարգացման տարածաշրջանային կենտրոն: Տարածաշրջանը տվյալ դեպքում Հարավարեւմտյան եւ Կենտրոնական Ասիան է: Աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանն ասում է, որ սա բացառիկ բան է Հայաստանի համար. «Ոչ մի ոլորտում՝ ո՛չ գիտության, ո՛չ քաղաքականության, ո՛չ մշակույթի, ո՛չ սպորտի, չեք կարող մեկ դեպք նշել, որ Հայաստանը միջազգային առումով պաշտոնապես ճանաչված է տարածաշրջանային կենտրոն»:
Միքայելյանը հպարտությամբ շեշտում է, որ տարածաշրջանից Վրաստանը, Իրանը, Տաջիկստանը, Ղազախստանը, Թուրքիան պաշտոնական նամակներով դիմել են միությանը՝ հայտնելով, որ իրենք ճանաչում են Հայաստանը որպես տարածաշրջանային կենտրոն, ինչը պարտադիր պայման է՝ կենտրոնը պիտի ճանաչվի մյուսների կողմից: Ադրբեջանը պաշտոնապես չի միացել, մեր զրուցակիցն ասում է, որ դա մեզ ոչ էլ պետք է՝ հաշվի առնելով այդ երկրի թշնամական վերաբերմունքը:
Հարցին, թե ինչ է տալիս աստղադիտարանին ու Հայաստանին տարածաշրջանային կենտրոն լինելը, Ա. Միքայելյանը կարճ է պատասխանում՝ գլխացավանք: Բայց կարելի է ասել, որ դա ամենեւին էլ տհաճ չէ: «Հերիք չէր, որ մենք պատասխանատու ենք Հայաստանի աստղագիտության զարգացման համար, հիմա արդեն պիտի մտածենք նաեւ հարեւան երկրների աստղագիտության զարգացման մասին: Հայաստանի համար սա շատ բարձր հեղինակության հարց է, բայց ինձ համար ուղղակի ծանրաբեռնվածությունն է ավելացել»,- ասում է գիտնականը: Մյուս երկրներում ԲԱ-ն ունի կոնտակտային անձեր, որոնք ղեկավար անձինք են՝ աստղադիտարանների տնօրեններ, չնայած Միքայելյանն ասում է, թե ուրիշ տարածաշրջաններում այդպիսիք հանդիսանում են նաեւ սովորական գիտնականները:
7 դիտակներից 3-ն են աշխատում
ԳԱԱ-ի մյուս հիմնարկների պես աստղադիտարանն էլ առաջին հերթին ֆինանսի պրոբլեմ ունի, ինչը բերում է կադրերի ներգրավման ու տեխնիկական հագեցվածության բարդությունների:
Աստղադիտարանն ունի 7 դիտակ, որոնցից գիտական նպատակներին ծառայում են միայն 2-ը: Դրանցից մեկի՝ Շմիդտի համակարգի 1-մետրանոց դիտակի մասին պատմել ենք: Այդուհանդերձ, աստղադիտարանի հպարտությունն ու սիմվոլն է դարձել 2,6-մետրանոց դիտակը՝ «ЗТА-2.6»-ը (Зеркальный телескоп им. Амбарцумяна): Այն խոշորագույններից մեկն է Եվրոպայում ու աշխարհում: Արտադրվել է Լենինգրադի օպտիկամեխանիկական միավորումում (ЛОМО), որտեղ ավարտին էր հասցվել նաեւ Գերմանիայից տեղափոխված Շմիդտի 1-մ դիտակը: Բյուրականի ամենամեծ այս դիտակը տեղադրվել է 1975-ին, աշխատանքը սկսել՝ 1976-ից: Ա. Միքայելյանի ասելով՝ 1975-ին այն իր չափերով 7-րդն էր աշխարհում, իսկ այսօր դարձել է 50-րդը, քանի որ այս ընթացքում կառուցվել են շատ ավելի մեծերը: Երկու խոշոր դիտակներն իրենց գործունեության ընթացքում աչքի են ընկել մեծ արդյունավետությամբ:
Ինժեներ-մեխանիկ Հենրիկ Սարգսյանը բյուրականցի է, նա աստղադիտարանի հնաբնակներից է. այստեղ է աշխատում արդեն 60 տարի, Շմիդտի դիտակի պատասխանատուն է: Աչքերում մի տեսակ կրակ է վառվում, երբ պատմում է իր գործի ու Վիկտոր Համբարձումյանի հետ ծանոթության մասին: Ասում է, որ աստղադիտարանի առաջին շենքը կառուցվել է հենց իրենց տան հարեւանությամբ. «Կարելի է ասել՝ հարեւանություն էինք անում: Երբ միջնակարգն ավարտեցի, ընկեր Համբարձումյանին խնդրեցի, որ աշխատանքի ընդունի ինձ: 1958 թվականի սեպտեմբերի 22-ն էր, այսօրվա պես հիշում եմ: Այդ օրվանից առ այսօր աշխատում եմ»:
Շմիդտի դիտակի գմբեթի մեջ ենք մտնում: Վարպետը մասամբ բացում է տանիքը՝ ցույց տալու համար, թե ինչպես են աշխատում աստղագետները: Գմբեթի երկրորդ հարկը, որտեղ տեղադրված է դիտակը, կարող է 360 աստիճան պտտվել՝ թույլ տալով ուսումնասիրել ամբողջ երկինքը: «Աստղադիտարանը, կարելի է ասել, իմ երկրորդ տունն է: Ամբողջ գիտակցական կյանքս անցել է այստեղ, աշխատանքս ինձ շատ է գոհացնում,- ասում է վարպետ Հենրիկն ու հավելում,- իմ բախտը բերել է, որ աշխատել եմ աստղադիտարանի ծաղկուն տարիներին: Այն ժամանակ 250-260 հոգի մարդ էր աշխատում այստեղ, աշխատանքը եռում էր»:
Աստղադիտարանն ունի նաեւ 1 մետրից փոքր տրամագծով 5 դիտակ, որոնցից միայն մեկն է աշխատում՝ տուրիստների սիրողական դիտումների համար:
Ներսում գտնվում է տուրիստական դիտակը
Տնօրենն ասում է, որ չաշխատող փոքր դիտակներն իրենց չափերի պատճառով ոչ մի լուրջ գիտական արդյունք չեն կարող տալ, մյուս կողմից՝ ժամանակակից թվային սարքավորում տեղադրված չէ դրանց վրա: Այդուհանդերձ, Ա. Միքայելյանը այս դիտակները «վերակենդանացնելու» նպատակ ունի. «Հիմա նոր քաղաքականություն եմ սկսել, որ բոլոր փոքր դիտակներն սկսենք աշխատեցնել որեւէ նպատակով՝ կա՛մ գիտական, կա՛մ ուսումնական, կա՛մ գոնե տուրիզմի»:
Գիտական հաստատության վերահսկողության տակ են նաեւ Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի աստղադիտարանին պատկանող դիտակները, որոնք դեռ խորհրդային տարիներին տեղադրվել են Բյուրականում:
Ռուսական կողմի դիտակներից մեկի գմբեթը
Չի բացառվում, որ դրանք ի վերջո որպես նվեր հանձնվեն Բյուրականի աստղադիտարանին:
Հայ աստղագետները պակասել են
Արեգ Միքայելյանը պատմում է, որ առաջին տարում՝ 1946-ին, աստղադիտարանն ուներ 8 գիտաշխատող, իսկ լավագույն տարիներին նրանց թիվը հասել է 150-ի, ընդ որում՝ ընդհանուր աշխատակիցների թիվն այն ժամանակ շուրջ 300 էր:
Այսօր ԲԱ-ն ունի 103 աշխատակից, որից 40-ը գիտնականներ են, 63-ը՝ տեխնիկական աշխատողներ: Տնօրենը 40-ը փոքր թիվ է համարում, բայց ասում է. «Եթե նայենք աշխարհի կտրվածքով, այսպիսի փոքրիկ երկրում 40 աստղագետ ունենալը ֆանտաստիկ է: Իռլանդիան, օրինակ, որ Հայաստանից շատ ավելի մեծ է, տնտեսական ցուցանիշներով առաջ է, ընդամենը 10 աստղագետ ունի, շատ-շատ երկրներ ընդհանրապես ո՛չ աստղագետ ունեն, ո՛չ աստղագիտություն, ո՛չ էլ աստղադիտարան»:
Կադրերի հոսք, մտածելակերպ, աշխատավարձ
Գիտաշխատողներից 13-ը երիտասարդ են: Աստղադիտարանի կադրային դարբնոցը ԵՊՀ-ն է, չնայած տնօրեն Միքայելյանն այնքան էլ գոհ չէ որակից. գիտական մակարդակի անբավարար լինելու պատճառով ամեն տարի չէ, որ նոր ուսանողներ են վերցնում: «Ուսման մակարդակն է ընկել, մտածելակերպն է փոխվել, երիտասարդներն ուզում են միանգամից տեսնել արդյունքը, փոխհատուցումը, իսկ մենք երբ գալիս էինք, կարող է տարիներ շարունակ աշխատեինք ցածր աշխատավարձով, բայց նվիրվածության շնորհիվ աճում էինք, դառնում գիտնական, իսկ հիմա երիտասարդը չի հանդուրժում, որ մի քանի տարի պիտի սպասի, ուզում է հենց առաջին րոպեից հաջողությունը տեսնել: Եթե աստղադիտարանի այն փառապանծ տարիներին երիտասարդն այդպես պահեր իրեն, միանգամից կհեռացնեին աշխատանքից»,- ներկայացնում է մեր զրուցակիցն ու ավելացնում, որ ստեղծված ներկա իրավիճակում փորձում են լուծումներ գտնել՝ դեռ չավարտած ուսանողներին ընդգրկում են միջազգային նախագծերում, արտասահմանյան գործուղումների են ուղարկում, ինչը ոգեւորում է երիտասարդներին:
Տնօրենի պատմելով՝ նույնիսկ խորհրդային երկաթյա վարագույրի պայմաններում Վիկտոր Համբարձումյանը խրախուսում էր միջազգային համագործակցությունը, ինչը շարունակվում է այսօր: Անցած տարի, օրինակ, 53 գործուղում են ունեցել, դրանցից առնվազն կեսին մասնակցել են երիտասարդները: «Նախկնում երիտասարդները համարյա չէին գնում գործուղման, մեծ աստղագետները, ժողովրդական խոսքով ասեմ, թաթը դրել էին, այդ գործն իրենց ձեռքում էին պահում, եւ իրենք էին ճանապարհորդում»,- պատմում է Արեգ Միքայելյանը:
2006-ից ԲԱ-ում աշխատող ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու Արթուր Հակոբյանն իր հերթին ասում է, որ զարգացած եվրոպական երկրներում կադրերի բնական շրջապտույտ կա: Այսինքն՝ շատերը գնում են արտասահման, կրթություն ստանում, ատենախոսություն պաշտպանում, երբեմն նույնիսկ հիմնական աշխատանք գտնում, բայց, որպես կանոն, վերադառնում են իրենց երկիր, մյուս կողմից՝ եվրոպական ինստիտուտները կադրերի պակաս չեն զգում՝ ավարտողներին փոխարինում են նորերը:
Հայաստանում, ըստ Արթուրի, այդպես չէ. կադրերի մշտական արտահոսք կա: «Ավարտում են համալսարանները, պաշտպանում են, ապա գնում են սովորելու կամ աշխատելու այնպիսի տեղերում, որտեղ պայմանները՝ աշխատավարձը, սոցիալական վիճակը, ավելի լավն են: Դժվար պայմաններում գտնվող երկրի պարագայում այդ վարքը բնական է,- ասում է Արթուրը,- անբնական կլիներ, եթե մարդիկ ընտրեին այնպիսի տեղ, որտեղ աշխատելը դժվար է, ու քիչ աշխատավարձ պիտի ստանան»: Այս պարագայում իր՝ Հայաստանում մնալու մասին ասում է. «Ես կարողացել եմ մեր թիմի համար բավարար պայմաններ ստեղծել Հայաստանում աշխատելու համար, բայց բնական է, որ այդ պայմանները կայուն չեն, չգիտեմ, թե քանի տարի հետո ինչ կլինի, բայց աշխատում ենք այնպես անել, որ ֆինանսավորումը գոնե մինիմալ ապահովվի»:
«Գիտության մեջ ինչ էլ անես, տանուլ չես տալիս, քո գրած հոդվածը, քո աշխատանքը քեզ է ծառայում, բիզնեսում կարող ես տանուլ տալ, բայց գիտության մեջ ինչ անես, կուտակվելու, աճելու, քեզ է ծառայելու, եւ ով ինչքան հաջող անի, էլի բաների կհասնի: Գիտությունը մշտական աճ ապահովող ոլորտներից մեկն է,- շեշտում է Հակոբյանի ավագ գործընկեր Միքայելյանն ու կարծիք հայտնում, որ այս մտածելակերպը կամաց-կամաց սկսում է գերիշխել,- մարդիկ պիտի մտածեն իրենց հետագա կարիերայի մասին, ոչ թե վազեն նրա հետեւից, ինչ այսօր տեսնում են»:
Իր հերթին Ա. Հակոբյանը, խոսելով Հայաստանի գիտության ներկա խնդիրների մասին, ասում է, որ դրանք բազմաշերտ են՝ գիտական ոլորտի խիստ պակաս, ավագ ու երիտասարդ սերունդների միջեւ խզվածություն, սոցիալական վիճակ, ինչը շատ դեպքերում երիտասարդների համար փակուղային վիճակ է ստեղծում, համալսարանական կրթության որակ, կադրային քաղաքականություն եւ այլն:
Ա. Միքայելյանն էլ, համեմատելով նախկին ու ներկա ժամանակները, ասում է, որ այն ժամանակ միջազգային աղբյուրներից լրացուցիչ ֆինանսական հոսքեր չկային, բարձր աշխատավարձ ստանալու համար պետք էր տարիներ շարունակ աշխատել, թեզ պաշտպանել, ավագ գիտաշխատող դառնալ. «Եթե մի 5 տարի առաջ զրուցեինք, կարող էի ասել, որ նույն վիճակն է, բայց հիմա շատ ավելի լավ է, քան մեր ժամանակ էր»:
Աստղադիտարանի եկամուտներն ամենատարբեր աղբյուրներից են
Աստղադիտարանի գիտաշխատողների նվազագույն «մաքուր» աշխատավարձը (լրիվ դրույք) 60.920 դրամ է (ստանում է 2 ավագ լաբորանտ), տեխնիկական աշխատողներինը՝ 59.480 դր (ստանում են մաքրուհիներն ու պահակները): Ամենաբարձրը վարձատրվում է տնօրենը՝ 157.000 դրամ («մաքուր» աշխատավարձ), հաջորդում են փոխտնօրենը՝ 133.800 դր, եւ գիտական քարտուղարը՝ 120.400 դր։ Սրանք բազային աշխատավարձերն են: «Սա այն հիմքն է, որի վրա ձեւավորվում է եկամուտը,- ասում է Արեգ Միքայելյանը,- երբեմն խիստ եմ վերաբերվում մարդկանց, ովքեր շատ են բողոքում, ասում եմ՝ դու ստանում ես 60 հազար դրամ ոչինչ չանելու համար, գոնե մի բան արա, կտեսնես, որ այն կբարձրանա»:
Բացի բազային աշխատավարձերից՝ որոշ գիտնականներ ստանում են նաեւ թեմատիկ ֆինանսավորում, ընդգրկված են տեղական եւ միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերում, մի քանիսն էլ Գիտության պետական կոմիտեի 100 արդյունավետ գիտնականների ցանկում են (ստանում են լրացուցիչ 100.000 դրամ)։ Ըստ տնօրենի՝ նշված գիտաշխատողները, որոնք 10-15 հոգի են, ամսական ստանում են 250.000 դրամ եւ ավել «մաքուր» աշխատավարձ:
ԲԱ
Ընթերցողներին պարզաբանենք, որ պետբյուջեում «ենթակառուցվածքի պահպանում եւ զարգացում» ու «ազգային արժեք ներկայացնող գիտական օբյեկտների պահպանություն» տողերը համարվում են բազային ֆինանսավորում: 2013-ից մինչ օրս աստղադիտարանի բազային ֆինանսավորումը ներկայացվում է միայն «ազգային արժեք ներկայացնող գիտական օբյեկտների պահպանություն» տողի տակ, քանի որ, ինչպես գրել ենք նախորդ հոդվածում, 2013-ին ՀՀ կառավարությունը աստղադիտարանը ճանաչել է ազգային արժեք: Այսինքն՝ ԲԱ-ի պարագայում ազգային արժեք է ամբողջ կառույցը, իսկ, օրինակ, «Հայկենսատեխնոլոգիան» այդ տողով տարեկան ֆինանսավորում է ստանում բացառապես մանրէների ազգային հավաքածուի պահպանման համար:
Ինֆոգրաֆիկայի տվյալները վերցված են պետբյուջեի հավելվածներից: Քանի որ ԲԱ-ն նպատակային-ծրագրային հետազոտությունների ֆինանսավորում չի ստացել, հասկանալի է, որ կապույտ տողը ներառում է միայն թեմատիկ հետազոտությունների հատկացումները: Ա. Միքայելյանի տրամադրած տվյալները, սակայն, մի փոքր տարբերվում են ներկայացվածից: Նախորդ հոդվածներում առիթ ունեցել ենք նշել, որ դա պայմանավորված է տարվա ընթացքում արված փոփոխություններով: Եվ այսպես՝ 2015-2017 թթ. աստղադիտարանը թեմատիկ ֆինանսավորում է ստացել հետեւյալ չափերով. 2015-ին՝ 5,8 մլն դրամ, 2016-ին՝ 16,4 մլն, 2017-ին՝ 26 մլն:
Աստղադիտարանը նաեւ պայմանագրային հիմունքներով համագործակցում է «Ռոսկոսմոսի» հետ, ինչն իր հերթին լրացուցիչ արտաբյուջետային եկամուտ է ապահովում: Ահա գումարները.
2015- 31,9 մլն դրամ
2016- 48 մլն դրամ
2017- 63 մլն դրամ
Բայց սա էլ ամենը չէ: 2015-2017 թթ. ԲԱ-ն դրամաշնորհներ է ստացել տարբեր դոնորներից, որոնցից հիմնականները եղել են Գիտության եւ կրթության հայկական ազգային հիմնադրամը (ԳԿՀԱՀ, ANSEF), ՀՀ Գիտպետկոմը, «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամը:
Ահա դրամաշնորհների գումարները ըստ տարիների. ներառված չեն ԳՊԿ-ի տրամադրած միջոցները (խոսքը թեմատիկ ֆինանսավորման մասին է, որին անդրադարձանք), ինչպես նաեւ «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի հատկացումները. վերջինից ԲԱ-ն 5-6 դրամաշնորհ է ստացել 2015-2017 թթ.:
2015- 11.500 դոլար, 20.000 եվրո
2016- 11.500 դոլար, 6.000 եվրո, 9 մլն դրամ
2017- 51.500 դոլար, 6 մլն դրամ
Տարեցներին ստիպված են պահում
Բյուրականի աստղադիտարանի ամենատարեց գիտնականը 88-ամյա դոկտոր, պրոֆեսոր, ԳԱԱ թղթակից անդամ Էլմա Պարսամյանն է: Հայտնի աստղաֆիզիկոսը մեծ անուն է ձեռք բերել նաեւ Մեծամորում ու Սիսիանում կատարած ուսումնասիրությունների շնորհիվ: Նա է Զորաց քարեր հուշարձանն անվանել Քարահունջ: Աստղադիտարանն ունի նաեւ 77, 71 տարեկան աշխատակիցներ, տնօրենն ասում է, որ 60-70 տարեկանները գերակշռում են: Տարեցներին չեն ազատում բացառապես մի պատճառով՝ սոցիալական վիճակի:
«Արտասահմանում թոշակառու գիտնականները նախընտրում են թոշակի գնալ, որովհետեւ թոշակը նրանց աշխատավարձի 2/3-ն է կազմում, իսկ մեզ մոտ դրանով հնարավոր չէ ապրել»,- ասում է Ա. Միքայելյանը՝ շեշտելով, որ եթե արտերկրում թոշակի ու աշխատավարձի միջեւ ընտրություն պիտի կատարես, Հայաստանում թոշակառու գիտնականները ձգտում են ստանալ երկուսն էլ, որ ինչ-որ գումար կազմի:
Աստղադիտարանն ունի տուրիզմի զարգացման մեծ ներուժ
ԲԱ-ն ունի գիտական բնակելի թաղամաս՝ գիտավան, որտեղ ապրում են գիտնականներն ու նրանց հարազատները: Այն նախագծվել է ի սկզբանե, որպեսզի գիտաշխատողներն ամեն անգամ ստիպված չլինեն Երեւան կամ շրջաններ գնալ-գալ: Հիմա մի մասը շարունակում է ապրել այս ծառայողական բնակարաններում, ոմանք էլ, այդուհանդերձ, ամեն օր գնում-գալիս են, որոշ հատվածն էլ նախընտրում է Բյուրականում մնալ միայն ամռանը:
Աշխատանքն ավարտվել է. վերադարձ Երեւան
«Այդ շենքերում ապրողների մի մասը նախկին աշխատողների ժառանգներն են, բայց պիտի աստիճանաբար ազատենք, որովհետեւ ճիշտ չէ նրանց մշտապես թողնել այդտեղ. նոր սերունդ, նոր գիտնականներ են գալիս»,- բացատրում է կառույցի տնօրենը:
Գիտավանի հարեւանությամբ է գտնվում ԲԱ-ի հյուրանոցը, որը չնայած բարձրակարգ չէ, բայց ունի բավարար պայմաններ տուրիստների ու տարբեր միջոցառումների ժամանող հյուրերի կեցության համար: Վերջին 2 տարիներին վերանորոգվել են գիտավանի շենքերից 4-ի ու հյուրանոցի տանիքները: 2017-ին նորոգումից հետո բացվել է գլխավոր մուտքը՝ «Աստղային դարպասները»:
«Աստղային դարպասները»
Աստղադիտարանն ունի ճաշարան, կոնֆերանս-դահլիճ, որտեղ հյուրընկալվել են նոբելյան մրցանակակիրներ, այստեղ անցկացվել են միջազգային տարբեր գիտաժողովներ, ավելին՝ 1971-ին Համբարձումյանը եւ ամերիկացի հայտնի աստղաֆիզիկոս Կառլ Սագանը հենց Բյուրականում են կազմակերպել արտերկրային քաղաքակրթությունների մասին առաջին միջազգային գիտաժողովը:
«Թռչող ափսե»՝ աստղադիտարանում
Այն, որ ԲԱ-ն մեծ հետք է թողել համաշխարհային գիտության մեջ ու այսօր էլ աստղագիտության առաջատարներից է, փաստ է: Այս հանգամանքը պետք է որ գրավիչ լինի հատկապես գիտական տուրիզմով հետաքրքրվողների համար: Բյուրականի շրջակա բնությունը, աստղադիտակով երկինքը դիտելու հնարավորությունը, հռչակավոր Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարանն ու ցածր գները ԲԱ-ում տուրիզմի զարգացման մեծ ներուժ են կուտակել, սակայն կա այն ռեալիզացնելու հարց: «Զբոսաշրջային ընկերությունները աստղադիտարանը չեն ներառել իրենց ծրագրում: Աստղադիտարանի շուրջը երթուղիներով պտտվում են, բայց աստղադիտարանը չկա,- ասում է Արեգ Միքայելյանը,- մենք ենք մեղավոր, որովհետեւ տուրիզմի սկզբունքներին համապատասխան, պատշաճ ձեւով չենք ներկայացրել, թե ինչ ունենք»: Տնօրենի փոխանցմամբ՝ առաջիկայում այս ուղղությամբ ակտիվ քայլեր պիտի ձեռնարկեն:
Աստղադիտարանի հաջողության գրավականը
Հարցին, թե ԲԱ-ում ամբողջ պատմության ընթացքում որքան հայտնագործություն է եղել, մեր զրուցակիցն ասում է. «Հայտնագործությունը հարաբերական հասկացություն է, այնպես չէ, որ սահման կա՝ սա հայտնագործություն է, սա՝ ոչ: Լավ արդյունքները, խոշոր նվաճումները սովորաբար հենց հայտնագործություն են»:
Այդուհանդերձ, Արեգ Միքայելյանը փորձել է առանձնացնել Բյուրականի պատմության 100 մեծագույն նվաճումները, չնայած ընդհանուր արդյունքները հազարների են հասնում: «Եթե տիեզերական նոր օբյեկտներ են հայտնաբերվել, դա էլ դեռ քիչ է,- նշում է աստղագետը,- ես ավելի խիստ չափանիշ եմ դրել, անձամբ 5500 նոր օբյեկտ եմ հայտնաբերել տիեզերքում, բայց դրանցից որո՞նք են կարեւոր կամ ի՞նչ նշանակություն ունեն աստղաֆիզիկայի համար. այս հարցադրումը պետք է անել»:
Վիկտոր Համբարձումյանի հուշաքարը
Գիտնականը խոստովանում է, որ ԲԱ-ի ծաղկուն տարիներին՝ 1950-60-ականներին,  նվաճումներն ավելի շատ էին: Մյուս կողմից՝ փոքրիկ Հայաստանն իր ներզոր կարողություններով չի կարող մրցակցել աշխարհի հսկաների հետ: «Աշխարհում այնպիսի հայտնագործություններ են անում, որ այստեղ դրանց մի տոկոսն էլ անելու մասին մենք չենք կարող երազել զուտ տեխնիկական առումով: Այսօր այնպիսի խոշոր սարքավորումներ են դրվում, որ Հայաստանն ի վիճակի չէ այդպիսի մասշտաբների հետ ոտք գցել, բայց կարող ենք մասնակցել: Մենք էլ մեր օրիգինալ խնդիրներով ենք փորձում մրցակցել»,- ասում է Ա. Միքայելյանն ու օրինակ բերում իրենց կողմից գրված ծրագիրը, որն օգտագործվում է ամերիկյան դիտակի վրա: «Նրանք 1,5 մլրդ դոլար են ծախսել դիտակի կառուցման համար, որպես արբանյակ ուղարկել են տիեզերք, որ պտտվի ու դիտի տիեզերքը, մենք մի կոպեկի ծախս չենք արել, բայց այն հնարամտության շնորհիվ, որ կարողացանք իրենց հետաքրքրել, ի վերջո ծրագիրը համատեղ ներկայացրեցինք Կոռնելի համալսարանի հետ ու դիտումներ արեցինք այդ դիտակով: Ֆանտաստիկ արդյունք ստացվեց, տիեզերքում հայտնաբերեցինք ինֆրակարմիր ճառագայթում ունեցող ռեկորդային թվով օբյեկտներ»:
Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրենը հայ աստղագետների ու ընդհանրապես գիտնականների հաջողության գրավականը համարում է հետեւյալը. «Մենք պիտի միջազգային շատ ծրագրերի մասնակցենք, ինչքան էլ աշխարհում տեխնիկական ներդրումներ անեն, մենք դեռեւս մեր ուղեղներով կարող ենք մրցել»:

Armenia – A regional center of astrophysics
In 2015, the International Astronomy Union recognized Armenia’s Byurakan Astrophysics Observatory (BAO) as a regional astronomical center for Southwestern and Central Asia.
BAO Director Areg Mickaelian says this is a unique international prize for Armenia and not achieved by any other sector in the country.
Mickaelian proudly points out that, from the region, Georgia, Iran, Tajikistan, Kazakhstan and Turkey have written to the IAU, recognizing Armenia as a regional center. This is an IAU requirement to be granted such status.
When asked what the BOA and Armenia get from being a regional center, Mickaelian offers a one-word reply –a headache.
“It wasn’t enough that we were responsible for advancing astronomy in Armenia. Now we must think about doing the same for the region. This is a matter of top authority for Armenia. But for me, it just adds to my workload,” Mickaelian says.
Byurakan: Only 3 of the 7 Telescopes Work
Like the other units of Armenia’s National Academy of Sciences, the BAO lacks sufficient funding, which leads to personnel and equipment challenges.
The BAO has seven telescopes, but only two are used for research purposes. We talked about one of them before; the Schmidt-class 1m telescope. There’s also the ZTA-2.6 telescope, the largest observational instrument of the BAO, and one of the largest in the world.
The telescope was constructed at the LOMO (Leningrad Optical-Mechanical Association, Sent-Petersburg, Russia) and was installed at the BAO in 1975.
Mechanical engineer Henrik Sargsyan is from the village of Byurakan and has been working at the BAO for sixty years. He’s responsible for the Schmidt telescope.
Sargsyan’s eyes light up when he talks about his work and his acquaintanceship with Viktor Ambartsumian. He says the BAO’s first building was constructed near his house. “You can say we were neighbors. When I graduated high school, I asked comrade Ambartsumian if he would hire me. I started working here on September 22,1958. I remember as if it was yesterday.”
We enter the dome housing the Schmidt telescope. Sargsyan partially opens the roof to show us how it’s done. The dome’s second floor, where the telescope is housed, can rotate 360 degrees.
“The observatory is like my second home,” Sargsyan tells us. “I’ve spent all my conscious life here. The work really satisfies me. I’m lucky to have worked at the observatory in its heyday. Some 250-260 people worked here. The pace was frenetic.”
The BAO also has five smaller one-meter telescopes, of which only one works. It’s used for visiting tourists who want a taste of what it’s like to explore the heavens.
The telescope for tourists is inside
BAO Director Mickaelian says the non-working telescopes really can’t contribute nothing much in the way of serious scientific work due to their size. They also lack any digital equipment. Nevertheless, Mickaelian plans to “resurrect” them. “I’ve set a new policy to operate all the telescopes, either for scientific or teaching purposes, or just for the tourists.”
The BAO also supervises the telescopes belonging to the St. Petersburg State University’s observatory, which were installed here during the Soviet era.
The dome housing one of the Russian telescopes
Armenia: Decreasing number of astronomers
Mickaelian says that when the BAO opened in 1946 it had eight scientists on staff. That number jumped to 150 during the observatory’s heyday. At the time, the BAO employed 300 in total.
Today, the BAO has a staff of 40 scientists and 63 technical workers. Mickaelian says that forty is a small number only in relative terms. “If we look at the world, for a small country like this to have forty is fantastic. Ireland, which is bigger than Armenia, only has ten astronomers. Many countries don’t even have one astronomer, an observatory, or a school of astronomy.”
BAO’s Challenges: Personnel Exodus, Change in Outlook, Salaries
Most of BAO’s scientists come from Yerevan State University. Mickaelian, however, isn’t all that pleased with the quality of the students, and some years he doesn’t hire any of the graduates.
“The educational quality level has gone down. There’s also been a change in mentality. Young people want to see immediate results and compensation. When we came here, we’d work for next to nothing for years. But, due to our dedication, we grew and became scientists. They would have been fired had they acted like this during the observatory’s prime years,” says Mickaelian, adding that he tries to encourage students by sending them off to international projects and conventions.
Mickaelian says that despite the Iron Curtain, Viktor Ambartsumian managed to foster international collaboration, and that such ties continue today. Last year, the BAO organized 53 academic junkets and that young scientists went on at least half of them.
Artur Hakobyan, a physical math PhD candidate whose been working at the BAO since 2006, says that there’s a natural turnover of staff at scientific institutions in developed European countries. Some go overseas to pursue an education, some find permanent work, but, as a rule, they all return in the end. There’s always substitutes for those graduating.
Hakobyan points out that scientific institutions in Armenia always experience an outflow of personnel.
“They graduate university, defend their dissertations, and then go to work or pursue their education at places where the conditions, salary, social amenities, are better. Such behavior in countries where conditions are tough is understandable,” Hakobyan says.
Regarding his decision to stay in Armenia, Hakobyan says: “I’ve managed to create favorable conditions for my team to work in Armenia. Naturally, those conditions aren’t permanent. Who knows what will happen a few years from now. We working to secure a minimum of financing.”
Mickaelian adds that when it comes to scientific pursuits, one never loses, no matter what. “Your work and articles always serve you. You can lose in business, but whatever you do in science multiples. Science is the one sector that ensure constant growth,” he says, adding that this outlook is slowly coming to the fore. “People must think long-term about their career, and not run after that which is visible today.”
Talking about the challenges Armenia faces today regarding the sciences, Hakobyan says they are multilayered and lists the following: the tensions between the senior and younger generations, the low level of salary and social benefits, which in turn, create a dead-end for young researchers, the low level of university education, and personnel policy.
Comparing today’s situation to that of the past, Mickaelian says that much has improved, noting that international sources of additional finances didn’t exist, and that one had to work for years to earn the title of senior scientific researcher and thus earn more money.
The Observatory’s Revenue Base is Quite Varied
The minimum base monthly net salary for “scientific workers” at the BAO is AMD 60,920 (US$ 127). Technical workers (cleaning attendants and guards) receive a minimum of AMD 59,480. The highest net salary, AMD 157,000, goes to Director Mickaelian. The deputy director gets 133,800 drams, followed by the “scientific secretary” – 120,400 drams.
Besides their base salaries, some scientists also receive “thematic financing” when involved in domestic or international grant programs. Those included in the State Committee of Science’s Top 100 Productive Scientists receive an additional 100,000 drams per year. The director says that these scientists, some 10-15, receive a minimum monthly salary of 250,000 drams or more - their base salary, plus grants and other extra-budgetary amounts.
The BAO also received, on a contractual basis, the following amounts from Roscosmos for collaborative work.
2015 – 31.9 million drams
2016 – 48 million drams
2017 – 63 million drams
But, the financing doesn’t end here. For 2015-2017, the BAO received grants from various donors; the primary ones being the Armenian National Science and Education Fund, Armenia’s State Science Committee, and the Calouste Gulbenkian Foundation.
The annual grant breakdown, not including those received from the State Science Committee and the Gulbenkian Foundation is as follows.
2015 – US$ 11,500, € 20,000
2016 – US$ 11,500, € 6,000, AMD 9 million
2017 – US$ 51,500, AMD 6 million
The BAO Doesn’t Dismiss Retirement-Aged Staffers
The oldest scientist at the BAO is 88-year-old Professor Elma Parsamian, a Corresponding Member of the National Academy of Sciences of Armenia. Parsamyan attained prominence for her research at Metsamor and Sisian.
The BAO also has workers aged 77 and 71. Director Mickaelian says that workers in the 60-70 age group dominate. He doesn’t discharge them for one simple reason – they need the money.
“Scientists reaching retirement age overseas prefer to leave their jobs and receive a pension because their pensions comprise two-thirds of their salary. Here, you couldn’t survive on such an amount,” Mickaelian says.
The BAO’s Potential as a Major Tourist Site
The observatory has living quarters for scientists and their family members. That’s how it was planned from the beginning, so that scientists didn’t have to constantly go back and forth to Yerevan or elsewhere.
Some scientists continue to live at the observatory, while others daily commute to their homes in Yerevan. Others only stay at Byurakan for the summer.
The bus back to Yerevan after work
“Some of those staying at the observatory are the descendants of former employees. We have to gradually let them go. It’s not right to let them live here permanently. We need the space for the new scientists,” Mickaelian says.
The BAO also operates a nearby hotel. It’s not a deluxe affair but is convenient for tourists and visiting guests attending various events.
Byurakan Observatory’s Main Entrance: The Starry Gates
The BAO has a restaurant and conference hall that has welcomed Nobel Prize winners. Numerous international symposia have been held here, including the first international conference on extraterrestrial civilization, organized by Ambartsumian and prominent American astrophysicist Carl Sagan in 1971.
The BAO’s “Flying Saucer”
There can be no doubt that the BAO has left its mark on international science and that it remains one of the leading centers of astrophysics. These attributes should make it a prime destination for scientific tourism aficionados.
The surrounding natural landscape, coupled with the chance to observe the heavens, the Viktor Ambartsumian House-Museum, and the inexpensive prices, afford the BAO great potential for tourism. But all this must be combined into a comprehensive package and correctly marketed.
“Tourist agencies don’t include the observatory in their itineraries. They circle around the observatory, but don’t come here,” says Director Mickaelian. “We are at fault because we don’t market what we have correctly.”
The director says that steps will be taken to address this shortcoming.
Guaranteeing Success for the Observatory
When asked how many discoveries have been made at the BAO over the years, Mickaelian says, “Discovery is a relative concept. There is no delineation as to whether this is a discovery and that isn’t. Great results and achievements are discoveries in themselves.”
Nevertheless, Mickaelian tried to point out the observatory’s top one hundred achievements.
“Even discovering new celestial objects isn’t enough. I use much more strict criteria. I have discovered 5,500 new objects in the universe. But the question remains, which of them are important or significant for astrophysics.”
Monument dedicated to Viktor Ambartsumian
Director Mickaelian confesses that the observatory made the greatest number of discoveries during its heyday in the 1950s and 1960s. It goes without saying that tiny Armenia, given its internal resources, can’t compete with the astrophysics giants of this world.
“There are such discoveries being made in the world that we cannot even dream of making a tiny fraction of them given our technical resources. The size of the equipment now being installed in the world is such that we can’t compete in terms of scope, but we can participate in the process. We try to compete by tackling specific issues,” Mickaelian says.
He cites the example of a program the BAO wrote that is now being used by an American telescope.
“They spent $1.5 billion to build the telescope. It was sent into space attached to a satellite to take photos. We spent nothing on the project. But we came up with a clever program and jointly presented it with Cornell University. We were allowed the opportunity to make observations of our own. It resulted in a fantastic discovery, the existence of a record number of objects exhibiting infrared radiation.”
So, what’s the guarantee of success for Armenian astronomers and scientists in general?
“We have to participate in as many international projects as possible. We have to compete, in our own way, on the world stage regardless the amount of global technical investment," says Mickaelian.