Գ. Ծառուկյանի առջեւ բոլոր դռներն են բաց
Մենք արդեն տեղեկացրել ենք, թե ինչպես է ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը Ծաղկաձորի հանգստյան հողերում ապօրինաբար կառուցել երկու առանձնատուն: Մենք պարզել ենք նաեւ, որ չնայած այս շինություններն օրինականացվել են, եւ նրան փաստաթղթերով տրվել է 1,4 հա տարածք, սակայն այսօր այն փաստացի մոտ երկու անգամ գերազանցում է քաղաքապետարանի որոշմամբ օրինականացված տարածքին: Գ. Ծառուկյանը, «ընդլայնվելով», անտառի մեջ կառուցել է օժանդակ շինություններ, մի քանի մետր բարձրությամբ պարսիպներ, որոնք քաղաքապետարանի հաստատած նախագծի մեջ ընդհանրապես չկան:
Ծառուկյանի կատարած ապօրինությունների մասին կասկածները ցրելու համար առաջարկում ենք խորհրդարանական մի հանձնաժողով ստեղծել եւ տեղում ուսումնասիրել:
Ճիշտ այն ժամանակ, երբ Գ. Ծառուկյանը ապօրինի շինարարությունն էր իրականացնում, գնեց նաեւ Ծաղկաձորի Տերեշկովայի անվան ճամբարը:
Այնտեղ այսօր կառուցվում է 26 քոթեջ: Շինարարության ընթացքում հատվել են տասնյակ ծառեր: Տերեշկովայի անվան ճամբարի տարածքը եղել է 3 հա, հիմա այն, ինչպես հավաստիացրեց Ծաղկաձորի քաղաքապետ Գարուն Միրզոյանը, կազմում է 4,4 հա: Ծաղկաձորի քաղաքապետի որոշմամբ է ընդլայնվել այդ տարածքը:
Բոլոր թղթերը, ըստ քաղաքապետի, «նորմալ են»: «Տերեշկովայի ճամբարի մասին ուզում եմ ասել, որ ասեկոսեները վերանան. Ծաղկաձորում սեփականաշնորհված ճամբարներից միակն է, որ վաճառվել է ամենաթանկ գնով, ձեռք է բերվել, բնականաբար, գիտեք ում կողմից: Պետությանը վճարվել 120 հազար դոլար: Նման գնով Ծաղկաձորում սեփականաշնորհում չի եղել: Եւ այնտեղ ներդրումները հստակ երեւում են, տեսանելի են եւ աշխատելու է որպես հանգստյան տուն: Ընդլայնումը եղել հանգստի համար նախատեսված հողերի տարածքում: Եւ հողն արդեն օտարվել է: Չնայած՝ շինարարությունն այնտեղ դեռ չի ավարտվել: Պայմանագիրը վարձակալական է եղել, սակայն հողն արդեն օտարվել է, եւ այն հանդիսանում է Գագիկ Ծառուկյանի սեփականությունը»,-ասում է Գարուն Միրզոյանը:
Ծաղակաձորի բնակիչներից փորձեցինք պարզել` հանրային լսումների մասին իրենք տեղյա՞կ են, քննարկվե՞լ է, արդյոք, Տերեշկովայի ճամբարի ընդլայնման հարցն իրենց հետ: Մեկ տասնյակից ավելի ծաղկաձորցիներ ընդհանրապես չգիտեին, թե ինչ են նշանակում հանրային լսումները:
Իսկ երբ բացատրեցինք, որ անտառում կառուցվող ցանկացած շինության նախագիծը հաստատելուց առաջ քաղաքապետարանը պետք է հանրային լսումներ կազմակերպեր, նրանք զարմացան, որ Գ.Ծառուկյանին հող տալու համար իրենցից պետք է հարցնեն. «Էդքան միամի՞տ ես, թե մեզ ես միամիտի տեղ դրել»,- վրդովված ասաց հիսունին մոտ մի կին:
Մեր հանդիպման ժամանակ Ծաղկաձորի քաղաքապետը նշեց, որ Գ.Ծառուկյանին պատկանող հանգստյան տան ընդլայնման համար քաղաքապետարանը հատկացրել է եւս 1,4 հա: Արձանագրենք, որ այդ տարածքը իրականում ոչ թե ընդլայնվել է 1,4 հա-ով, այլ 2,4-ով: Կասկածողներին դարձյալ խորհուրդ ենք տալիս չափումներ կատարել տեղում:
Դրանից հետո դուք էլ միանշանակ կպնդեք, որ սա այնքան էլ հաջող գործարք չէ, ինչպես հավաստիացնում է Ծաղկաձորի քաղաքապետ Գարուն Միրզոյանը: Իսկ թե ինչու են Գագիկ Ծառուկյանի առջեւ բոլոր դռները բաց, պատասխանը միանշանակ պարզ է` նրա թիկունքում երկրի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է:

All doors are open to Tsarukyan
We have reported that Member of Parliament Gagik Tsarukyan has illegally built two houses in the recreation areas and forest reserves of Tsaghkadzor (See also: Illegal villas in Tsaghkadzor). We have also found out that although these buildings were legalized and Tsarukyan was given ownership documents for 1.4 hectares of land, his territory, in fact, is twice as big as the land plot legalized by the decision of the Tsaghkadzor Mayor's Office. Gagik Tsarukyan has expanded his territory into the forest and built subsidiary constructions and walls a few meters high that are not included in the design approved by the Mayor's Office. To dispel any doubts that Tsarukyan has broken the law, we propose that a parliamentary commission be set up to examine the facts on the site itself.
At the same time that his illegal structures were going up, Tsarukyan purchased the Tereshkova Children's Camp in Tsakhkadzor. Twenty-six cottages are being built there today. During construction, dozens of trees have been cut down. The camp used to occupy 3 hectares; now, according to Tsaghkadzor Mayor Garun Mirzoyan, it amounts to 4.4 hectares. The plot was expanded by a mayoral decision. All the paperwork, the mayor said, is "normal". He explained, "In order to dispel all gossip I want to say of the Tereshkova camp that it was sold for the highest price among other privatized Tsaghkadzor camps; naturally we all know who it was acquired by. The state was paid $120,000. There has been no other privatization in Tsaghtadzor for such a price. And one can clearly see the investments there; they are visible and it will operate as a vacation resort. The enlargement of the property has been made in the recreation area. And the land has already been allotted, though the construction there is not finished yet. It was a lease agreement, but the land has already been allotted and it is Gagik Tsarukyan's property," Garun Mirzoyan said.
We tried to find out from Tsaghkadzor residents whether there had been any public hearings, whether they had been informed in advance about the planned enlargement of the territory of the camp. Many of the people we spoke to had no idea what public hearings were. When we explained that before approving the design of any construction in the forest, the mayor's office is required to organize public hearings, they were surprised that any one was supposed to ask their opinion about allocating land to Tsarukyan. "Are you so naïve, or do you think we're so naive?" a thirty-year-old woman asked angrily.
During our meeting with the Tsaghkadzor mayor, he said that his office had allocated an additional 1.4 hectares of land to Tsarukyan to enlarge his vacation house. We should point out that in fact, the territory was enlarged not by 1.4 hectares but by 2.4 hectares. We again suggest that those in doubt to go and take measurements on site. After that, it will be clear that this deal was not as profitable as Mayor Mirzoyan insists. As to why all the doors are open to Gagik Tsarukyan, the answer is equally clear - he has the support of President Robert Kocharyan.