Բոլոր փաստաթղթերը՝ նոր կենսաչափական անձնագրում
2019 թվականից Հայաստանում կներդրվեն նոր որակի կենսաչափական անձնագրեր, որոնց էլեկտրոնային կրիչները՝ չիպերը, իրենց մեջ կպահեն տվյալների մի քանի շտեմարաններ: Հայաստանի կառավարությունը մշակել է տեխնիկական առաջադրանք, որով պետք է առաջնորդվի առաջիկա մեկ ամսում կայանալիք մրցույթի հաղթող ընկերությունը: Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց Ոստիկանության Անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանը:
Հիշեցնենք, որ նոր որակի կենսաչափական անձնագրեր եւ նույնականացման քարտեր Հայաստանի պատվերով պետք է արտադրվեին դեռ 2016 թվականին, այնուհետեւ այդ ժամկետը հետաձգվեց մինչեւ 2017 թվական, եւ այդ մասին խոսվում էր պաշտոնական մակարդակում:
2016 թվականի ամռանը Հայաստանում սպառվել էր կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականացման քարտերի խմբաքանակը: Արտադրողը լեհական «PWPW S.A.»-ն էր, որը շահել էր Հայաստանին կենսաչափական անձնագրեր եւ նույնականացման քարտ մատակարարելու մրցույթը: Լեհերը հույս ունեին, որ համագործակցությունը կշարունակվի, եւ պաշտոնական կայքէջում հաղորդագրություն էին տարածել այն մասին, որ պատվիրակներ կժամանեն Հայաստան համագործակցությունը շարունակելու նպատակով: Մինչ այդ «PWPW S.A.»-ն արդեն կատարել էր պայմանագրով նախատեսված 300 հազար հատ անձնագրի մատակարարումը: Սակայն հայկական կողմը պայմանագիրը չերկարաձգեց: Պատճառը, ըստ ոստիկանության պարզաբանման, գործող անձնագրերի որակից ավելի բարձր որակի անձնագրեր ունենալու ցանկությունն էր: Ու քանի որ նոր տեխնիկական պայմանները չէին համապատասխանում 2011թ. հայտարարված մրցույթի արդյունքում լեհական ընկերության հետ կնքած պայմանագրի դրույթներին, Հայաստանում հայտարարվեց նոր մրցույթի անհրաժեշտության մասին:
PWPW-ն վեցի մեջ է
«Հետք»-ը ԱՎՎ պետ Մնացական Բիչախչյանից տեղեկացավ, որ նախաորակավորման փուլում հայտ է ներկայացրել 11 կազմակերպություն։ Այդ ցանկում հայկական որեւէ ընկերություն չկա, Հայաստանում նման ծառայություն մատուցող ընկերություն գոյություն չունի:
Մրցույթին մասնակցելու իրավունք է ստացել 11 ընկերություններից 6-ը, որոնց թվում նաեւ՝ լեհական  «PWPW S.A.»-ն: Մյուս հինգ ընկերություններն են՝ «Veridos GmbH» (Գերմանիա), «Muehlbauer Services GmbH» (Գերմանիա), «Gemalto SA» եւ «Gemalto OY» ընկերությունների կոնսորցիում (Ֆրանսիա եւ Ֆինլանդիա), «Cetis OJSC» (Սլովենիա) եւ «Idemia» (Oberthur Technologies SA) (Ֆրանսիա):
Ի դեպ, նախաորակավորման փուլի մասնակիցների թվում են եղել ընկերություններ նաեւ Նիդերլանդներից, Ռուսաստանից, Ավստրիայից:
Այժմ փաստաթղթերի պատրաստման ավարտական փուլն է։ Նախաորակավորում անցած 6 ընկերությունների միջեւ մրցույթը տեղի կունենա առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում: Հաղթող ընկերությունը ոչ միայն անձնագրերն է տպագրելու, այլեւ պետք է իրականացնի ծրագրային ապահովում։
Մնացական Բիչախչյանն ասաց, որ տեխնիկական առաջադրանքում նախատեսված են նորամուծություններ։ Նախ՝ կենսաչափական անձնագրի լուսանկարով էջը պետք է լինի պոլիկարբոնատ, ինչը որեւէ ներգործության արդյունքում չի պատռվում, չի վնասվում։
«Ուսումնասիրել ենք միջազգային փորձը։ Փաստաթղթերի պաշտպանվածության մակարդակը տարեցտարի փոփոխություններ է կրում։ Տեխառաջադրանքների մեջ ներառել ենք բոլոր պարամետրերը։ ՄԱԿ-ի գրասենյակը մեզ տրամադրել է միջազգային փորձագետ, ով խորհրդատվություն է իրականացրել։ Նույնականացման քարտերի չիպերը կունենան մի քանի պահոցներ, որպեսզի հետագայում, էլեկտրոնային կառավարման համակարգի զարգացմանը զուգահեռ, յուրաքանչյուր պահոցում տվյալների մի որեւէ շտեմարան ընդգրկվի։ Մասնավորապես, մի շերտում կարող են լինել վարորդական իրավունքի տվյալները, կամ աշխատանքային, կամ առողջական պատմությունը եւ այլն։ Բոլոր փաստաթղթերը կլինեն մեկում»,- ասաց ԱՎՎ պետը։
Նախատեսվում է, որ առաջիկայում բոլոր անձնագրային բաժինները կունենան սքաներներ, փաստաթղթերը կսքանավորվեն եւ կպահպանվեն բազայում։ Օրինակ, այլեւս զինապարտներից չեն պահանջի ներկայացնել զինգրքույկ կամ դրա պատճենը: Նաեւ հնարավոր կլինի ցանկացած քաղաքում դիմել անձնագրային բաժին եւ կորստյան կամ փոխարինման հիմքով ստանալ զինգրքույկ կամ այլ փաստաթուղթ՝ անգամ եթե գրանցված ես մեկ այլ մարզում կամ քաղաքում: Անձնագրային բաժնում հնարավորություն կունենան ներբեռնել փաստաթղթի էլեկտրոնային տարբերակը, տվյալները վերցնել եւ չծանրաբեռնել քաղաքացուն։
Կրոնական կազմակերպությունները չեն անտեսվի
2017 թվականին փոփոխություն էր կատարվել «Քաղաքացու անձնագրի մասին» եւ «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքներում, եւ հին նմուշի անձնագրերի տրամադրման ժամկետը երկարաձգվեց մինչեւ 2019թ. հունվար: Սրանով վերացվեց արտասահմանյան ուղեւորություններից առաջ 25 հազար դրամ պետտուրք վճարելու եւ կենսաչափական անձնագիր ստանալու պարտադիր պայմանը, որը պետք է գործեր 2014 թվականի հունվարի 1-ից:
Փոփոխությունն արվել էր մի շարք պատճառներով, որոնցից ամենաէականը, թերեւս, կրոնական կազմակերպությունների պահանջն էր կամ ավելի ճիշտ՝ հրաժարումը կենսաչափական անձնագրից` ելնելով դավանաբանական հարցերից:
Սահմանադրական դատարանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա քննել էր «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքի եւ «Բնակչության ռեգիստրի մասին» օրենքի որոշ հոդվածների անհամապատասխանությունը Հայաստանի Սահմանադրությանը: Կրոնական որոշ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ դատարաններում հրաժարվել էին կենսաչափական անձնագիր կան նույնականացման քարտ ստանալ, իսկ օրենքը նման դեպքերի համար ոչինչ չի սահմանում:
Հարցը հետաձգվեց մինչեւ 2019 թվականի հունվարի 1-ը: Ընդամենը ինն ամսից կառավարությունը նորից կանգնելու է նույն խնդրի առաջ: Մնացական Բիչախչյանն ասաց, որ քննարկվում են մի քանի տարբերակներ՝ նաեւ կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների շահերը հաշվի առնելով:

Новый биометрический паспорт включит в себя все документы
В 2019 г. в Армении будут внедрены новые биометрические паспорта, электронные чипы которых смогут хранить несколько баз данных. Правительство Армении разработало техническое задание, которым должны руководствоваться победители предстоящего в ближайший месяц тендера. Об этом Hetq.am сообщил начальник Управления паспортов и виз Полиции РА Мнацакан Бичахчян.
Напомним, что биометрические паспорта нового качества и идентификационные карты должны были быть выпущены по заказу Армении еще в 2016 г. Однако этот срок было продлен до 2017 г.
Летом 2016 г. в Армении вся партия биометрических паспортов и идентификационных карт была использована. Документы были изготовлены польской компанией "PWPW S.A.”, выигравшей тендер на поставку Армении биометрических паспортов и идентификационных карт. Поляки надеялись, что сотрудничество будет продолжено. На своем официальном сайте они разместили сообщение о том, что делегаты прибудут в Армению для продолжения сотрудничества. До этого “PWPW S.A.” уже поставила предусмотренные договором 300 тыс. паспортов, однако армянская  сторона не продлила договор. Согласно разъяснениям Полиции, причина состояла в желании получить паспорта более высокого качества. И поскольку новые технические условия не соответствовали положениям договора, заключенного с польской компанией по результатам тендера 2011 г., в Армении заявили о необходимости объявить новый тендер.
“PWPW” – в числе шести компаний
Как сообщил Hetq.am начальник Управления паспортов и виз Мнацакан Бичахчян, на этапе предварительной квалификации заявки подали 11 организаций. В этом списке нет ни одной армянской компании, так как подобного рода услуги в Армении не оказываются.
Право участвовать в тендере получили шесть из 11 компаний, в том числе “PWPW S.A.”. Остальные пять компаний - «Veridos GmbH» (Германия), «Muehlbauer Services GmbH» (Германия), консорциум компаний «Gemalto OY» (Франция и Финляндия), «Cetis OJSC» (Словения) и «Idemia» (Oberthur Technologies SA) (Франция).
Отметим, что на этапе предварительной квалификации в числе участников были также компании из Нидерландов, России, Австрии.
В настоящее время идет этап завершения подготовки документов. Тендер с участием прошедших предварительную квалификацию шести компаний состоится в течение ближайшего месяца. Комания-победитель не только получит право выпустить паспорта, но и должна будет осуществить программное обеспечение.
По словам Мнацакана Бичахчяна, в техническом задании предусмотрены новшества. Во-первых, пластиковая страница с фотографией биометрического паспорта должна быть поликарбонатной, что позволит исключить какие-либо повреждения.
“Мы изучили международный опыт. Уровень защиты документов меняется с каждым годом. В техническое задание мы включили все параметры. Офис ООН предоставил нам международного эксперта для проведения консультаций. Чипы идентификациионных карт будут иметь несколько хранилищ, чтобы в дальнейшем, параллельно развитию системы электронного управления, в каждом хранилище содержались данные какой-либо одной базы – данные водительских прав, медицинской карты, трудового стажа и т.д.”,- пояснил начальник УПВ.
Требования религиозных организаций не будут проигнорированы
В 2017 г. в законы РА “О паспорте гражданина” и “Об идентификационных картах” были внесены изменения. Срок выдачи паспортов старого образца был продлен до января 2019 г. Тем самым обязательное условие выплатить госпошлину в размере 25 тыс. драмов и получить биометрический паспорт в случае поездки за границу, которое должно было вступить в силу с 1 января 2014 г., было отменено.
Это изменение внесли по ряду причин, самой существенной из которых был обусловленный вопросом вероисповедания отказ религиозных организаций от биометрического паспорта.
Конституционный суд на основании обращения Защитника прав человека рассмотрел вопрос несоответствия закона “Об идентификационных картах” и нескольких положений закона “О реестре населения” Конституции Армении. В суде представители некоторых религиозных организаций отказались получать биометрический паспорт или идентификационную карту, а в отношении таких случаев закон ничего не устанавливает.
Решение вопроса было отложено до 1 января 2019 г. Таким образом, через девять месяцев правительство вновь встанет перед этой проблемой. М.Бичахчян сообщил, что обсуждается несколько вариантов, в которых учтены также интересы представителей религиозных организаций.