Նոյեմբերյանում հանքարդյունաբերության դեմ ուղղված ստորագրահավաք է իրականացվում
Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքում հանքարդյունաբերության դեմ ուղղված ստորագրահավաք է իրականացվում։ Այս մասին իրենց ֆեյսբուքյան խմբում գրում են «Ռեստարտ Նոյեմբերյան» նախաձեռնության անդամները։ Ստորագրահավաքի նպատակն է ստեղծել հանրագիր, որը կարգելի համայնքին պատկանող տարածքում երկրաբանահետախուզական և հանքերի շահագործմանն ուղղված ցանկացած աշխատանքի իրականացում։
Հիշեցնենք, որ «Պոլիմետալ Արմենիա» ՍՊԸ-ն մտադիր էր 2018-2021թթ. ընթացքում Լոռու և Տավուշի մարզերում իրականացնել երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ։ Սակայն հանրային լսումներ չանցկացվեցին, քանի որ տեղի բնակչությունը դժգոհություն հայտնեց ծրագրի եւ հանրային լսումներ անցկացնելու վերաբերյալ։ Դրանից հետո ընկերությունը հայտարարեց, որ դադարեցնում է Լոռիում և Տավուշում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության ու հանրային քննարկման աշխատանքները։ Նոյեմբերյան համայնքի երիտասարդները սակայն այսքանով չեն բավարարվում եւ ցանկանում են օրենսդրական ճանապարհով «ապահովագրել» համայնքին պատկանող հողատարածքները։
«Շնորհիվ Նոյեմբերյան համայնքի բնակիչների միասնականության` «Պոլիմետալ Արմենիա» ՍՊԸ-ի հետ հանրային լսումներ տեղի չունեցան: Սակայն ոչ ոք ապահովագրված չէ, որ մի որոշ ժամանակ հետո չեն հայտնվի նոր պոլիմետալներ, որոնք նորից կփորձեն ոտնձգություններ թույլ տալ Նոյեմբերյան համայնքի բնության նկատմամբ»,- ասում է «Ռեստարտ Նոյեմբերյան» նախաձեռնության անդամ Նունե Ազիզյանը:
Խմբի անդամները ստորագրահավաքի անցկացման համար մեջբերում են Սահմանադրության 53-րդ հոդվածը, ըստ որի՝ «Յուրաքանչյուր ոք ունի անհատապես կամ այլոց հետ մեկտեղ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ու պաշտոնատար անձանց հանրագիր ներկայացնելու և ողջամիտ ժամկետում պատշաճ պատասխան ստանալու իրավունք»։ Նունե Ազիզյանն ասում է, որ ստորագրահավաքը կազմակերպվում է ժողովրդի կարծիքն արտահայտող իրավական ուժ ունեցող փաստաթուղթ ունենալու համար: Նաեւ ավելացնում է, որ նախաձեռնությունը որեւէ անհատի կամ կազմակերպության չի պատկանում։
«Ռեստարտ Նոյեմբերյան» ֆեյսբուքյան խումբը բացվել է մեկ տարի առաջ, երբ հանքերի մասին որեւէ խոսակցություն չի եղել: Խմբի պատասխանատու Գոռ Վաղրամյանը նշում է, որ խումբ ստեղծելու նպատակը տեղի երիտասարդությանը միավորելն է եղել, իսկ հանքարդյունաբերության վերաբերյալ խոսակցություններ ի հայտ գալուց հետո, առավել ակտիվացել է՝ դառնալով նաեւ տեղեկատվական հարթակ։
«Ստեղծվել է նախաձեռնող խումբ, որոնց միացել են բազմաթիվ գաղափարակիցներ։ Սկսվել է ստորագրահավաք, որը հանրագրի տեսքով կներկայացվի համայնքապետարանին: Նպատակն է ստանալ լեգիտիմություն ունեցող որոշում, որը թույլ կտա ցանկացած հանքարդյունաբերության կամ հետազոտական աշխատանքների հետ կապված հանրային լսումների դիմումները մերժել հենց սկզբից»,- ասում է Գոռ Վաղրամյանը։
Նոյեմբերյանի բնակիչ եւ «Ռեստարտ Նոյեմբերյան»-ի անդամ Արտակ Ղուշչյանն էլ նշում է, որ հանրագիրը  պետք է ներառի բնակչության մեծ մասի կարծիքը, որպեսզի կարողանան ներկայացնել համայնքի ավագանու նիստին:
Արտակը ասում է, որ Նոյեմբերյանի սարերը կարեւոր նշանակություն ունեն համայնքի բնակչության համար, քանի որ այդտեղ է կուտակված խմելու եւ ոռոգման ջրի պաշարները, սարերը առատ են բուսական եւ կենդանական աշխարհով։
«Այստեղ մարդկանց ապրելու հարցն է դրված, մարդիկ ապրում են իրենց հող ու ջրից կպած, նաեւ եկամտի աղբյուրն է։ Էս սարերը մեզ համար ոսկի են»,- ընդգծում է Արտակ Ղուշչյանը։
Խմբի անդամները տեղեկացնում են, որ ստորագրահավաքն իրականացնելու համար թերթիկներ են բաժանում եւ տեղադրում խանութներում, դեղատներում, բենզալցակայաններում։ Ստորագրահավաքին կարող են մասնակցել Նոյեմբերյանի գրանցում ունեցող անձինք։

В Ноемберяне организован сбор подписей против открытия месторождений
В общине Ноемберян организован сбор подписей против открытия месторождений. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщили члены инициативы “Рестарт Ноемберян”. Цель сбора подписей – составить петицию с требованием запретить на территории общины любые работы, направленные на проведение геологической разведки и эксплуатацию месторождений.
Напомним, что ООО “Полиметал Армения” намерено в 2018-20121 гг. осуществить  в Лорийской и Тавушской областях геолого-разведочные работы. Однако публичные слушания не были проведены, так как местное население выразило недовольство программой и проведением обсуждения. После этого компания заявила, что прекращается проведение экспертизы воздействя на окружающую среду и публичных слушаний в Лори и Тавуше.
Однако молодежь Ноемберяна это заявление не удовлетворило, поэтому было решено “застраховать” общинные земли законодательным путем.
“Благодаря единству ноемберянцев публичные слушания с участием представителей компании “Полиметал Армения” не состоялись. Однако нельзя исключать, что через некоторые время не объявятся новые желающие посягнуть на нашу природу”,- отметила член инициативы “Рестарт Ноемберян” Нуне Азизян.
При организации сбора подписей члены группы основывались на ст.53 Конституции Армении, согласно которой каждый человек имеет право в индивидуальном порядке или совместно с другими лицами направить  государственным органам, местным властям и должностным лицам петицию и получить ответ в разумные сроки.
По словам Нуне Азизян, сбор подписей организуется для получениия имеющего правовую силу документа, который будет отражать мнение народа.
Фейсбуковская группа “Рестарт Ноемберян” была создана год назад, когда о месторождениях еще не было речи. Руководитель группы Гор Варданян отметил, что целью создания группы было объединение молодежи. А после появления разговоров о горнодобывающей промышленности эти шаги еще больше активизировались.
“Создана инициативная группа, объединившая многих единомышленников. Уже организован сбор подписей под петицией, которая будет передана в администрацию общины. Цель состоит в получении легитимного решения, которое позволит изначально отклонять заявления о проведении публичных слушаний по вопросу развития горнодобывающей промышленности или о проведении геологических изучений”,- сказал Гор Варданян.
Житель Ноемберян, член “Рестарт Ноемберян” Артак Гушчян отметил, что в Ноемберяне горы имеют важное значение для местных жителей, так как именно там находятся запасы питьевой и оросительной воды. Кроме того, горы богаты своей флорой и фауной.
“В данном случае мы имеем дело с условиями жизни людей, которые привязаны к своей земле и воде, имеют источник дохода. Для нас эти горы дороже золота”,- подчеркнул Артак Гушчян.
Члены группы сообщили, что к сбору подписей могут присоединиться лица, имеющие ноемберянскую прописку.