Ստամբուլի հայկական եկեղեցու 100 տարվա փակ դռները շուտով կբացվեն
Ստամբուլի հայկական Սուրբ Որդւոց Որոտման եկեղեցում 100 տարի է' որևէ արարողություն չի եղել: Եկեղեցու' 100 տարուց ի վեր փակ մնացած դռները հուլիսից կբացվեն: «Առաջին աշխարհամարտէն ի վեր այս տեղը որպէս եկեղեցի չէր օգտագործված: Շատ երկար տարիներու երազ էր նորոգությունը. 1987-ին այդ երազը կար, ծրագիրը պատրաստած էր, բայց շատ մեծ գումարներ կազմած էր, և որպէս երազ մնացել էր»,-«Հետքի» հետ զրույցում նշում է Վաղարշակ սարկավագը:
Այս օրերին Սուրբ Որդւոց Որոտման եկեղեցում մեծ թափով ընթանում են վերանորոգման աշխատանքները: Եկեղեցին կպահպանի իր նախկին տեսքը, սակայն միայն որպես եկեղեցի չի գործի, կծառայի նաև որպես մշակութային կենտրոն:
Սուրբ Որդւոց Որոտմանը Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանի տարածքում գտնվող երեք եկեղեցիներից մեկն է: Նշված եկեղեցիները պատկանել են տարբեր պատրիարքարանների' Սուրբ Խաչը Էջմիածնին է ենթարկվել, Մայր Աստուածածինը' Ստամբուլի պատրիարքարանին, իսկ վերանորոգվողը' Երուսաղեմին:
Սուրբ Որդւոց Որստման եկեղեցին կառուցվել է Մահմուդ երկրորդի հրահանգով: Այն բազիլիկ ոճի միակ առաքելական եկեղեցին է Ստամբուլում. քաղաքին համահունչ կառուցելու նպատակով եկեղեցին տարբերվել է Արևմտյան Հայաստանի մյուս հայկական եկեղեցիների ճարտարապետական տեսքից: Սակայն տուժել է երկրաշարժի ժամանակ: «Եթե վեց ամիս առաջ գայիք այս եկեղեցի, անձրևանոցով պետք է պտտվեիք»,- ասում է վերանորոգման նախագծի ղեկավար Գևորգ Կարագյոզեանը:
«Ստամբուլը 2010 եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք» գործակալությունը արդեն վեց ամիս է' սկսել է Գում Գափու թաղամասում գտնվող Սուրբ Որդւոց Որոտման եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Եկեղեցու վերանորոգման ծախսերը կազմել են 2 մլն 200 հազար լիրա: 70 տոկոսը հատկացրել է թուրքական կառավարությունը, իսկ 30-ը' Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանը: «Ամենակարևորը' առաջին անգամ է, որ Օսմանյան պետության մեջ կառավարությունը այսպիսի մեծ դրամ է հատկացնում եկեղեցու վերանորոգման համար»,- ասում է Գևորգ Կարագյոզեանը:
Հունիսի վերջին տեղի կունենա եկեղեցու բացումը: Չնայած նախապես ծրագրված է, որ եկեղեցին նաև մշակութային կենտրոն է լինելու, Գևորգ Կարագյոզեանը հավաստում է, որ արարողություններ էլ կարող են լինել, կլինի նաև մոմ վառելու տեղ:

There have been no religious services in the Istanbul Armenian Surp Vortvots Vorodman Church (Children of Thunder) for the past 100 years. But the doors to the church will finally open this July.
Deacon Vagharshak told me that the site hadn’t been used as a church since World War I. "The community has been dreaming about renovating the church and in 1987 plans were drafted but the amounts needed were staggering. It remained a dream."
Today, renovations on the church are in full swing. After renovations are complete, the church, with its original style intact, will also serve as a cultural center.
This building was built upon the edict dated February 2, 1828 granted Mahmud II to Kazaz Artin (Harutyun Amira Bezdjiyan); and its plans were drawn by royal architect Kirkor Amira Balyan and M.Devlet Garabet. The compound is comprised of a cathedral (Mother Mary) and two chapels (Surp Khach and Surp Vortvots Vorodman) and opened for services on October 14, 1828.
The transformation project in this monumental building is targeted to constitute an example for other churches.
Kevork Karakeuzian, who directs the renovation project, says the cost is 2.7 million Turkish Liras of which 70% has been allocated by the Turkish government. The balance is being contributed by the Istanbul Armenian Patriarchate.
The entire project was a part of the renovations in the city related to the Istanbul’s run as a 2010 European Capital of Culture. A total of 610 projects were completed with a total budget of 300 million Turkish Liras.
"What’s really important is that this is the first time that the government has allocated such a large sum for the renovation of a church," says Karakeuzian.
Allaying concerns that the renovated structure would be used solely as a cultural center, Mr. Karakeuzian said that religious services could be held and that there would be a place to light candles.
Antoine Garabedian
good news Taveet....
Father Shahe Altounian
I would like to hear from Deacon Vagharshak. I would hope he will remember me. WE had made a vacation trip to Istanbul some few years ago and atayed at the Kunali Island.I will be happy to hear from him.