Ցուցարարները Գյուլբենկյան փողոցից շարժվեցին Դավիթաշեն (թարմացվող)
Ազատության պողոտայում ոստիկաններին հրահանգվում է անհատապես բերման ենթարկել ցուցարարներին, սակայն վերջիններս կարողանում են փախչել: Ոստիկանները շարունակում են մայթերը փակ պահել՝ ցուցարարներին արգելելով մոտենալ փողոցին:
12:34
Քիչ առաջ ոստիկանությունը տեղում հավաքված ցուցարարներին զգուշացրեց, որ բոլոր ցուցարարները, ովքեր կշարունակեն գտնվել Ազատության փողոցում, կենթարկվեն պատասխանատվության:
12:20
Քիչ առաջ Արաբկիր վարչական շրջանի Ազատության փողոցից ոստիկանները բռնությամբ, հարվածներով բերման ենթարկեցին ցուցարարների:
Ոստիկանները, ցուցարարներից ոմանց գետնին քարշ տալով, բարձրացնում էին եւ ստիպողաբար, բռնի ուժ կիրառելով` տեղափոխում 1 համարի ավտոբուս:
Ոստիկանները փակել են փողոցի մայթերը, որպեսզի ցուցարարները չկարողանան փողոցը փակել:
Վարորդները որպես աջակցություն ազդանշան են տալիս, իսկ ոմանք կայանեցին ավտոմեքենան եւ միացան ցուցարարներին:
11:30
«Իմ քայլը» շարժման ցուցարարները շրջում են Դավիթաշեն վարչական շրջանով եւ քաղաքացիներին կոչ անում իջնել շենքերից, միանալ պայքարին: Մինչեւ ցուցարարները քայլերթով շարժվում են առաջ, խաչմերուկներում նրանց դիմավորում են տասնյակ բնակիչներ:
11:06
Մինչ Արաբկիր վարչական շրջանից «Իմ քայլը» շարժման մասնակիցները կհասնեին Դավիթաշեն վարչական շրջան, մի խունբ քաղաքացիներ փակել էին Սասնա ծռեր փողոցը՝ ծափերով ողջունելով Գյուլբենկյան փողոցից միացող ցուցարարներին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտեց փողոցը փակած ցուցարարներին եւ հայտնեց, որ 20 րոպե կսպասեն Տիգրան Պետրոսյանի արձանի հարևանությամբ, որպեսզի Դավիթաշենի այլ բնակիչներ եւս միանան քայլերթին:
10:40
Գյուլբենկյան փողոցից սկսած երթն արդեն հասել է Դավիթաշենի կամուրջ: Քայլերթի սկզբից մինչեւ այս պահը չեն դադարում տարածքով անցնող մեքենաների ձայնային ազդանշանները: Նիկոլ Փաշինյանը հայտենց, որ քիչ առաջ փակվել է Երեւան-Աբովյան ճանապարհը եւ կոչ արեց քաղաքացիներին այլ փողոցներ ևս փակել. «Որտեղ ինչ կարողանում եք, փակեք»,- ասաց նա:
10:27
Ցուցարարները քայլերթը շարունակում են Վաղարշյան փողոցով: Որպես աջակցություն վարորդները ձայնային ազդանշան են տալիս, իսկ երթն առաջնորդող Նիկոլ Փաշինյանը նրանց ողջունում և կոչ է անում միանալ իրենց պայքարին:
Մինչ ցուցարարները կհասնեին Վաղարշյան-Կոմիտաս խաչմերուկ, տարածքի բնակիչներից մեկը միայնակ փակում էր վարորդների ճանապարհը՝ հորդորելով միանալ հավաքի մասնակիցներին:
10:06
Գյուլբենկյան փողոցի ցուցարարները քայլերթով շարժվում են Սունդուկյան փողոցով՝ բնակիչներին կոչ անելով միանալ «Թավշյա հեղափոխությանը»:
10:01
Մի խումբ քաղաքացիներ փակել են Արաբկիր վարչական շրջանի Գ. Գյուլբենկյան փողոցը: Այստեղ են նաև ոստիկանական ուժերը: Ոստիկանները հորդորում են ճանապաւհը բացել, երթեւկությունը վերականգնել եւ բողոքի ակցիան իրականացնել խաղաղ եւ առանց խոչընդոտ ստեղծելու: Ոստիկանության ներկայացուցիչը «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին հորդորեց բացել ճանապարհը, այլապես հավաքի մասնակիցների եւ ոստիկանների միջև բախումներ կլինեն: Փաշինյանն ասաց, որ կծանոթանա իրավիճակին եւ նոր կկարողանա քայլեր ձեռնարկել:
Պատգամավորը ցուցարարներին կոչ արեց չվախենալ: Ոստիկանները փորձեցին բերման ենթարկել քաղաքացիներից մեկին, սակայն ցուցարարները նրան շրջափակեցին մինչ ոստիկանական մեքենա հասցնելը: Նիկոլ Փաշինյանը վարորդներին հորդորեց մեքենաները կանգնեցնել եւ դուրս գալ փողոց:
Հավելենք, որ առավոտյան որոշ վարորդներ փակել էին այս փողոցը՝ որպես բողոք Սերժ Սարգսյանի վարչապետության եւ ի աջակցություն Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած թավշյա հեղափոխության:
Սեդա Գրիգորյանը եւս մեքենան կայանեց փողոցի մեջտեղում եւ հրաժարվեց տեղափոխել այն, որքան էլ ոստիկանները հորդորեցին երթեւկությունը վերականգնել: «Ես խաղաղ ցուցարար եմ, էստեղ կանգնած մարդիկ իմ ընկերներն են»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 13-ից Երևանում մեկնարկել են ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության բողոքի ակցիաները։ Թեև վարչապետի ընտրությունն ապրիլի 17-ին ԱԺ-ում արդեն կայացել է, և Սերժ Սարգսյանը 77 կողմ ձայնով դարձել է վարչապետ, բողոքի ակցիաները, որոնք առաջնորդում է Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, չեն մարում։

Манифестанты перекрыли улицу Гюльбенкяна (обновляется)
Находившиеся на проспекте Азатутян полицейские получили указание подвергать приводу участников манифестации, однако последним удается убегать от стражей порядка. Последние перекрыли тротуары, запрещая гражданам подходить к проезжей части.
12:34
Немногим ранее полиция предупредила демонстрантов, что те, кто останется на проспекте Азатутян, будут привлечены к ответственности.
12:20
Несколько минут назад полицейские, применив силу, подвергли граждан приводу с проспекта Азатутян. Некоторых активистов стражи порядка тащили по земле и, применяя силу, заталкивали в городской автобус 1-го маршрута.
Полицейские выстроили вдоль тротуара кордон, чтобы не дать манифестантам перекрыть улицу. Водители в знак солидарности сигналили участникам акции, а некоторые из них останавливали машины и присоединялись к активистам.
11:30
Марш сторонников движения “Мой шаг” проходит в округе Давидашен, где манифестанты призывают граждан выйти на улицу и присоединиться к их борьбе. В то время, как манифестанты продолжают шествие, на перекрестках их встречают десятки жителей Давидашена.
11:06
Пока сторонники движения “Мой шаг” добирались из Арабкирского административного округа в Давидашенский округ, группа граждан перекрыла улицу Сасна црер, приветствуя аплодисментами идущих с улицы Гюльбенкяна манифестантов.
Никол Пашинян поблагодарил перекрываших магистраль граждан, сообщив, что собираются сделать 20-минутную остановку рядом с памятником Тиграну Петросяну, чтобы к их шествию присоединились другие жители Давидашена.
10:40
Направлявшиеся с улицы Гюльбенкяна участники марша добрались до Давидашенского моста. С начала акции водители проезжающих мимо автомобилей не перестают сигналить в знак солидарности с манифестантами. Никол Пашинян сообщил, что немноогим ранее была перекрыта магистраль Ереван-Абовян, и призвал граждан перекрывать и другие улицы. “Перекрывайте где только возможно”,- призвал лидер движения “Мой шаг”.
10:27
Марш продолжается по улице Вагаршяна. В знак поддержки водители сигналят участникам акции, а лидер движения “Мой шаг”, депутат парламента Никол Пашинян приветствует их и призывает присоединиться к их борьбе.
Пока манифестанты подходили к перекрестку улиц Вагаршяна-Комитаса, один из жителей в одиночку перекрыл улицу, призывая водителей присоединиться к участникам манифестации.
10:06
Находящиеся на улице Гюльбенкяна сторонники движения “Мой шаг” направляются к улице Сундукяна, призывая граждан присоединиться к “бархатной” революции.
10:01
Группа граждан перекрыла улицу Гюльбенкяна в столичном муниципалитете Арабкир. Здесь находятся также силы полиции. Стражи порядка призывают участников акции разблокировать улицу, восстановить движение.
Представитель полиции призвал депутата фракции “Елк” Никола Пашиняна открыть дорогу, предупредив, что в противном случае между участниками акции и полицейскими могут произойти столкновения. Пашинян сказал, что изучит ситуацию и только после этого примет решение.
Депутат призвал манифестантов не бояться. Полицейские пытались подвергнуть приводу одного из граждан, однако до приезда полицейской машины манифестанты успели взять его в кольцо. Пашинян призвал водителей оставить свои автомобили и выйти на улицу.
Добавим, что утром некоторые водители перекрыли эту улицу в знак протеста против премьерства Сержа Саргсяна и в знак солидарности с объявленной Николом  Пашиняном “бархатной” революцией.
Седа Григорян тоже остановила свой автомобиль на проезжей части и, несмотря на призывы полицейских не препятствовать движению, отказалась переместить его. “Я участвую в мирной манифестации, а стоящие здесь люди мои друзья”,- сказала Седа.
Напомним, что с 13 апреля в Ереване проходят акции протеста против премьерства Сержа Саргсяна. И хотя 17 апреля в Национальном Собрании уже состоялись выборы премьера и Серж Саргсян 77-ю голосами “за” возглавил правительство, акции протеста под руководством депутата парламентской фракции “Выход” Николом Пашиняном не прекращаются.