Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակեց շարժման հետագա ծրագիրը
Այսօր` Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ սկսված քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունների 8-րդ օրը, Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ «Իմ քայլը» շարժման նախաձեռնող, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ իշխանությունները երկխոսության առաջարկ են արել եւ ստացել իր մերժումը, քանի որ «Սերժ Սարգսյանը քաղաքական դիակ է, իսկ դիակի հետ չեն երկխոսում»: Փաշինյանի խոսքով` իրենք պատրաստ են քննարկել միայն Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի ժամկետները եւ դրա հետ կապված պայմանները: Նա հավաստիացրեց, որ ժողովուրդը վրեժխնդիր չի լինի, եթե Սարգսյանը օր առաջ բացի իր աչքերը եւ հրաժարական տա. «Դա օգուտ կլինի իրեն եւ Հայաստանի Հանրապետությանը»:
Ապա Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց քաղաքական հետագա զարգացումների մասին եւ շարադրեց շարժման քայլերը կամ ծրագրային կետերը.
1. Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տալիս վարչապետի պաշտոնից:
2. Ազգային ժողովը վարչապետ է ընտրում ժողովրդի թեկնածուին:
3. Ձեւավորվում է ժամանակավոր կառավարություն:
4. ՀՀ օրենսդրությամբ վարչապետի ընտրությունից 20 օր հետո ԱԺ-ն պիտի հավանություն տա կառավարության ծրագրին: Ըստ քաղաքական համաձայնության` ԱԺ-ն չի ընդունում ժամանակավոր կառավարության ծրագիրը, եւ տեղի են ունենում ԱԺ արտահերթ ընտրություններ:
Փաշինյանն ասաց, որ այս դրույթները պատրաստ են քննարկել Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի ապահովվի իշխանության անցնցում փոխանցումը ժողովրդին: «Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է լինեն 100 տոկոսով մաքուր, արդար եւ թափանցիկ»,- հայտարարեց Փաշինյանը: Նրա խոսքով` որեւէ մեկը չպիտի կասկածի այդ ընտրությունների արդյունքներին` անկախ, թե որ քաղաքական կուսակցությունը քանի տոկոս ձայն կհավաքի: «Հիմա եւ այսուհետ ընտրություններում պիտի հաղթի ժողովուրդը»,- ծրագրային քայլերի մասին խոսքի ամփոփմանն ասաց Փաշինյանը:
Շարժման ընթացքի առնչությամբ նա եւս մեկ անգամ շեշտադրեց, որ կարեւորը խնդրի խաղաղ հանգուցալուծումն է: Նման պահանջով արդեն հանդես են եկել ինչպես միջազգային կազմակերպություններ` ԵԱՀԿ, ԺՄԻԳ, այնպես էլ Հայաստանի եւ Սփյուռքի անվանի ներկայացուցիչներ, մտավորականներ, որոնց թվում` Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն: «Մենք ընդգծում ենք, որ սա խաղաղ, ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխություն է, եւ պետք է տեղի ունենա բաց ձեռքերի տրամաբանության շրջանակներում: Թող ողջ աշխարհը տեսնի, որ սա խաղաղ քաղաքական պրոցես է: Որեւէ ուժային լուծում չի կարող լինել»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ ոստիկանության հաղորդագրություններն այս կամ այն օրինազանցության մասին կապ չունեն իրականության հետ, շարժման որեւէ անդամ չի կարող բռնությոն կիրառել, հակառակը` նրանց նկատմամբ է բռնություն կիրառվում, հարյուրավոր քաղաքացիներ բերման են ենթարկվում: Փաշինյանի տվյալներով` երեկ վարչական ձերբակալություն է իրականացվել 125, այսօր 300-ից ավելի քաղաքացիների նկատմամբ:
«Ուզում եմ իշխանությունը մի բան հասկանա` գործադրված որեւէ բռնություն ոչ միայն չի կասեցնում շարժումը, այլեւ ուժեղացնում է ժողովրդական ցասման ալիքը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով օրվա ընթացքում եղած ահազանգերին այն մասին, որ գեներալ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Սարոյանի մտերիմները ծեծել են Այգեշատ գյուղի այն բնակիչներին, որոնք ցանկացել են միանալ ցուցարարներին, իսկ Նորք-Մարաշում վարչական ղեկավարի մերձավորները ահաբեկել են բողոքի ակցիայի մասնակիցներին, Նիկոլ Փաշինյանը վերջնագիր ներկայացրեց Հայաստանի բոլոր գեներալներին ու քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին` ասելով, որ ամեն մի նման քայլ արժանի հակահարված կստանա` չնայած այն բանին, որ ինքը չի ցանկանում կրքեր բորբոքել:
Իր ելույթը Նիկոլ Փաշինյանը ամփոփեց` շնորհակալություն հայտնելով շարժման մեջ ընդգրկված կանանց, քանի որ «ոչ մի քաղաքական գործընթաց Հայաստանում կանանց նման ներգրավվածություն չի ունեցել»:
Վաղը քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները կշարունակվեն ինքնաբուխ ձեւով: Ինքը` Նիկոլ Փաշինյանը, ժամը 11:00-ին քայլարշավը սկսելու է Նոր Նորքի 7-րդ զանգվածում գտնվող «Նոր տուն» խանութի տարածքից:

Никол Пашинян обнародовал программу дальнейших действий протестного движения
В ходе состоявшегося сегодня, на 8-ой день акций гражданского неповиновения против премьерства Сержа Саргсяна, митинга на площади Республики инициатор движения “Мой шаг”, депутат парламентской фракции “Елк”, член правления партии “Гражданский договор” Никол Пашинян сообщил, что от властей поступило предложение о диалоге, на которое он ответил отказом, так как “Серж Саргсян – политический труп, а с трупом диалог не ведут”.
По словам Пашиняна, они готовы обсудить только сроки и условия отставки Сержа Саргсяна. Если Серж Саргсян “минутой раньше раскроет глаза и подаст в отставку, народ не станет осуществлять вендетту, и“от этого будет лучше и ему, и Республике Армения”, заявил лидер движения.
Затем Никол Пашинян коснулся дальнейших политических процессов и изложил шаги, или программные положения, движения:
1. Серж Саргсян подает в отставку с поста премьер-министра
2. Национальное Собрание избирает премьер-министром кандидата народа
3. Формируется временное правительство
4. По закону РА через 20 дней после избрания премьер-министра Национальное Собрание должно одобрить программу правительства. В соответствии с политическим согласием НС не принимает программу временного правительства и назначаются внеочередные выборы НС.
Пашинян отметил, что они готовы обсудить с представителями Республиканской партии эти положения, чтобы обеспечить мирный переход власти к народу.
“Внеочередные парламентские выборы должны быть на 100  процентов чистыми, справедливыми и прозрачными”,- заявил Пашинян. По его словам, никто не должен поставить под сомнение результаты этих выборов, независимо от того, какая партия сколько голосов наберет. “Сейчас и впредь на выборах должен побеждать народ”,- заявил в заключение Пашинян.
Касаясь хода движения, депутат еще раз подчеркнул: главное – мирное решение проблемы. С таким требованием уже выступили как международные организации – ОБСЕ, БДИПЧ, так и представители интеллигенции, видные деятели Армении и Диаспоры, в том числе Католикос Киликийский Арам Первый.
“Мы подчеркиваем, что это мирная, ненасильственная, “бархатная”, народная революция, которая должна происходить в рамках логики “открытых рук”. Пусть весь мир видит, что это мирный политический процесс. Никакого силового решения быть не может”,- подчеркнул Пашинян.
Он отметил, что сообщения полиции о том или ином нарушении закона не соответствуют действительности – ни один участник движения не применял силу, наоборот, это к ним применяют силу, сотни граждан подвергаются приводу. По данным Пашиняна, вчера в административном порядке были задержаны 125 человек, сегодня – более 300.
“Хочу, чтобы власть поняла одну вещь: никакое насилие не может остановить движение, наоборот, только усилит волну народного гнева”,- отметил Никол Пашинян.
Касаясь поступавших в течение дня сообщений о том, что люди депутата парламентской фракции Республиканской партии, генерала Сейрана Сарояна избили жителей села Айгешат, которые решили присоединиться к демонстрантам, а в Норк-Мараше люди главы этого муниципалитета терроризируют участников акции, Никол Пашинян предъявил всем генералам, а также мэру Еревана Тарону Маркаряну ультиматум, сказав, что хотя он не желает накалять страсти, однако каждый такой шаг будет получать достойный ответ.
Свое выступление Никол Пашинян завершил словами благдарности в адрес участвующих в движении женщин, отметив, что ни один политический процесс в Армении не отличался такой вовлеченностью женщин.
Завтра стихийные акции гражданского неповиновения будут продолжены. Сам Никол Пашинян начнет манифестацию в 11.00 от магазина “Нор тун” в 7-ом Норкском массиве.