«Իմ քայլ» շարժումը հրավիրում է միջազգային կառույցների ուշադրությունը
Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում, ներառյալ` Երևան քաղաքում, վերջին օրերին արձանագրվել են Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության ծառայողների կողմից ՀՀ բնակաչության նկատմամբ համակարգային բնույթ կրող մի շարք անօրինական գործողություններ, մասնավորապես՝
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը, խախտելով Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայամանագրերի, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայի, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության, ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի, ՀՀ Հավաքների ազատության մասին օրենքի և այլ իրավական ակտերի պահանջները.
1. կոպտորեն խախտվում են մարդու՝ խաղաղ հավաքներին մասնակցելու, անհնազանդություն իրականացնելու, ազատ տեղաշարժվելու, ինչպես նաև սեփականության ու անձնական անձեռնմխելիության իրավունքները,
2. ՀՀ ոստիկանության ծառայողները, առանց ներկայանալու, առանց տարբերանշանների, հաճախ քաղաքացիական հագուստով, չունենալով որևէ իրավական հիմք, անհամաչափ և առանց անհրաժեշտության, ինչպես նաև բռնության գործադրմամբ զանգվածաբար ձերբակալում և բերման են ենթարկում խաղաղ ցուցարարներին, այդ բռնություններին բացականչություններով արձագանքող պատահական անցորդներին և զանգվածային լրտվության միջոցների ներկայացուցիչներին, ինչը զուգորդվում է մարդկանց գույքի, մասնավորապես՝ տրանսպորտային միջոցների վնասմամբ,
3. ՀՀ ոստիկանության ծառայողները բաժանմունքներ բերման ենթարկածներին ստիպում են հրաժարվել փաստաբանական ծառայություններից, առանց արձանագրություններ կազմելու ապօրինի պահում են օրենքով սահմանված երեք ժամից ավելի,
4. Խաղաղ ցույցերը որակվում են որպես մասսայական անկարգություններ, և այդ պատրվակով հարուցվում են քրեական գործեր, այնուհետև ցույցի մասնակիցների նկատմամբ առաջադրում են մեղադրանքներ, իրականացվում են կալանավորումներ:
5. Պետական գործիչները և տարբեր աստիճանի պաշտոնյաները խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ հատուկ միջոցների կիրառման սպառնալիքներ են հնչեցնում՝ ապահովելով բնակչության շրջանում վախի մթնոլորտի պահպանումը:
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մեր շարժման առաջին իսկ օրից մենք անդադար հայտարարել ենք, որ մեր շարժումը կրում է բացառապես խաղաղ բնույթ, մեր շարժման խորհրդանիշներից են վեր պարզած բաց ձեռքերը, և մենք բազմաթիվ օրինակներով ապացուցել ենք, որ գործում ենք միմիայն այս տրամաբանության սահմաններում: Հետևաբար, տեղի ունեցող բռնությունների ողջ պատասխանատվությունը կրում է անձամբ Սերժ Սարգսյանը: ՀՀ ոստիկանության ղեկավարությանը և աշխատակիցներին, ինչպես նաև Հայաստանի հանրապետական կուսակցության զանազան պաշտոնյաներին և թիկնապահական ջոկատներ ունեցող ներկայացուցիչներին հիշեցնում ենք, որ հրամանով ապօրինություններ կատարելը չի ազատում պատասխանատվությունից:
Սույնի կապակցությամբ հրավիրում ենք ՄԱԿ-ի, ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ինչպես նաև այլ միջազգային կառույցների, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված բոլոր դեսպանությունների, «Հյուման ռայթս վոթչի», «Ֆրիդոմ հաուսի», «Ամնեսթսի ինթերնեշնլի» անհետաձգելի ուշադրությունը:

Движение “Мой шаг” требует незамедлительного внимания со стороны международных структур
В последние дни на всей территории Республики Армения, в том числе в Ереване, зафиксирован ряд носящих системный характер незаконных действий со стороны сотрудников полиции Республики Армения в отношении населения РА.
Полиция Республики Армения нарушает международные договоры Республики Армения, в том числе Европейскую конвенцию об основополагающих правах и свободах человека, Конституцию Республики Армения, Кодекс об административных правонарушениях РА, Закон о свободе собраний РА и другие правовые акты:
1. Грубо нарушаются права человека на участие в мирных собраниях, проведение акций неповиновения, свободное перемещение, личную неприкосновенность;
2. Сотрудники полиции РА не представляются, не имеют знаков различия, часто бывают в гражданской одежде и, не имея никаких правовых оснований, неправомерно и без необходимости, применяя насилие, проводят массовые задержания и подвергают приводу мирных демонстрантов, реагирующих на насилие случайных прохожих и представителей СМИ. Эти действия сопровождаются причинением ущерба имуществу, в частности транспортным средствам, граждан;
3. Служащие полиции РА заставляют доставленных в отделения лиц отказываться от услуг адвокатов, без составления протоколов, незаконно удерживают их дольше установленных трех часов;
4. Мирные митинги квалифицируются как массовые беспорядки, под этим предлогом возбуждаются уголовные дела, после чего участникам митингов выдвигают обвинения, производятся задержания;
5. Государственные деятели и должностные лица различного уровня выступают с угрозами применения спецсредств против мирных демонстрантов, тем самым добиваясь сохранения атмосферы страха среди населения.
Считаем нужны напомнить, что с первого же дня нашего движения мы неустанно повторяем, что наше движение носит мирный характер, символом нашего движения являются поднятые вверх открытые руки, и мы на многочисленных примерах доказывали, что действуем только в рамках этой логики. Следовательно, вся ответственность за применяемое насилие ложится лично на Сержа Саргсяна. Мы напоминаем руководству и сотрудникам полиции РА, а также различным чиновникам-республиканцам и представителям Республиканской партии, имеющим отряды охранников, что допущение беззаконий по приказу не освобождает от ответственности.
В связи с вышеизложенным мы незамедлительно обращаем внимание ООН, Евросоюз, ОБСЕ, ЕАЭС, СНГ, ОДКБ, другие международные структуры, все аккредитованные в Республике Армения посольства, организации “Хьюман Райтс Вотч”, “Фридом хаус”, “Эмнисти Интернэшнл”.