Հայաստանը ճգնաժամի մեջ. «Ժառանգություն» կուսակցությունը դատապարտում է քաղաքացիների դեմ համատարած բռնությունը
Ներկայացնում ենք «Ժառանգություն» կուսակցության հայտարարությունը ներքաղաքական իրավիճակի մասին.
«Այսօր, ապրիլի 22-ին, Սերժ Սարգսյանը Հանրապետության դե ֆակտո վարչապետը եւ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահը, որը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) դիտորդ անդամ է, հրամայեց եւ իրագործեց ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանի, Սասուն Միքայելյանի եւ Արարատ Միրզոյանի, ինչպես նաեւ հարյուրավոր քաղաքացիներ ձերբակալությունները, որոնք խաղաղորեն բողոքում էին երկրում արդարություն հաստատման եւ մասնավորապես նրա հրաժարականի համար:
Բռնաճնշումները Հայաստանի քաղաքացիների (նաեւ լրագրողների) նկատմամբ, որոնք շաբաթների ընթացքում ամբողջ երկրով մեկ ցույցեր են իրականացրել՝ խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության ոգուն եւ տառին ամբողջությամբ համարժեք, հանդիսանում են Հայաստանի՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի Խորհրդի եւ արդեն վերջերս Եվրամիության առջեւ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կանխամտածված եւ արհամարական համապարփակ խախտում:
Տարիների ընթացքում` հերթափոխ փուլերում, «Ժառանգություն» կուսակցությունը, որը նույնպես ԵԺԿ-ի գործընկերն է, եւ նրա անդամները թե’ առաջնորդել եւ թե’ իրենց համեստ մասնակցությունն են ունեցել այն տեւական պայքարի, որպեսզի  Հայաստանը վերածենք ազատ, արդար, ինքնիշխան  եւ իրավական անդամ միջազգային հանրության: Մեկը մյուսի ետեւից գողացված ընտրությունները, փտախտը եւ կոռուպցիան, բազմաթիվ քաղբանտարկյալները եւ այժմ պարոն Սարգսյանի եւ նրա կուսակցության փորձը` հավերժացնելու իր իշխանությունը սահմանադրական խարդախ փոփոխությունների միջոցով, արդյունքում հայ հանրությանը հանգեցրել է  աննախադեպ պայթունավտանգ այս կետին:
Մենք պահանջում ենք. 1) ձերբակալված բոլոր համաքաղաքացիներին անհապաղ ազատ արձակումը, 2) Հայ ժողովրդի եւ մարդկայնության դեմ այս հանցագործության համար պատասխանատու բոլոր պաշտոնյաների դատապնդումը, 3) Սերժ Սարգսյանի  հրաժարականը եւ ժամանակավոր կառավարության նշանակումը եւ 4) արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մոտալուտ անցկացումը՝ աշխարհի ամենաբարձր մակարդակին համապատասխան:
Հայ Դատը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության դատապարտումն ու փոխհատուցումն է, կամ Արցախի Հանրապետության ճանաչումն ու ամբողջականությունը: Հայ Դատը, որպես իրավունքների աղբյուր, նշանակում է արդարություն նաեւ Տանը:
Մենք կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին եւ ընդդիմադիր բոլոր ուժերին  միասնաբար պահպանել հավասարակշռությունը եւ զգոնությունը, չդիմել պատասխան բռնության եւ երբե’ք չհանձնվել մեր հանընդհանուր պայքարում, որն անխուսափելիորեն բերելու է  Նոր Հայաստանի ծննդին:

Armenia in Crisis: Heritage Party Condemns Crackdown on Leaders, Citizens
Armenia’s Heritage (Zharangutyun) Party has released the following statement on developments in the country
Today, April 22, Serzh Sargsyan, the Republic's de facto prime minister and chairman of the Republican Party of Armenia, an observer member of the European People's Party (EPP), ordered and effected the arrests of members of parliament Nikol Pashinyan, Sasun Mikayelyan and Ararat Mirzoyan, as well as hundreds of rank-and-file citizens who were peacefully protesting for justice in the country and particularly for his resignation.
This violent crackdown on the citizenry (including journalists) of Armenia, which for weeks has been demonstrating across the land in full compliance with the letter and spirit of pacific civil disobedience, constitutes an intentional and flagrant disrespect of Armenia's international obligations and commitments undertaken to the United Nations, OSCE, Council of Europe, and most recently the European Union.
Over the years, the Heritage Party, also an EPP partner, and its members have both spearheaded and taken humble part in the sequential stages of Armenia's quest to become a free, just, sovereign, and rightful member of the family of nations.  One stolen election upon the next, graft and corruption, scores of political prisoners, and now the attempt by Mr. Sargsyan and his party to perpetuate his rule through fraudulent constitutional changes have brought the Armenian public to an unprecedented tipping point.
We demand 1) the immediate release of all detained compatriots; 2) the prosecution of all officials responsible for this crime against the Armenian people and all humanity; 3) the resignation of Serzh Sargsyan and appointment of an interim government; and 4) the conduct in short order of extraordinary parliamentary elections of the highest world standard.
The Armenian Cause is not only condemnation of and redemption for the Armenian Genocide or recognition and integrity of the Artsakh Republic.  The Armenian Cause, as fountain of rights, means justice at Home.
We urge our fellow citizens and all opposition forces, in unison, to maintain poise and composure, not to resort to responsive violence, and never ever to surrender our struggle for the new Armenia that is bound soon to be born.