«Սա քաղաքակրթությունների պայքար է, ուսանողությունը դուրս է եկել Սերժ Սարգսյանի փտած համակարգի դեմ». հանրահավաք Հանրապետության հրապարակում
Չնայած այսօր առավոտյան վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և «Իմ քայլը» նախաձեռնության ղեկավար, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի միջև բանակցությունները ձախողվեցին, եւ դրանից մեկ ժամ անց Փաշինյանը ձերբակալվեց, Հանրապետության հրապարակում նախատեսված հանրահավաքը կայացավ:
Այն բացեց նախաձեռնության անդամ, «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Լենա Նազարյանը` ընթերցելով Նիկոլ Փաշինյանի` բանտից ուղարկած նամակը: Նամակի միջոցով Փաշինյանը հայտարարեց, որ այս պայքարը պետք է շարունակել` անկախ ձերբակալություններից: Միեւնույն ժամանակ նա, ինչպես եւ գրեթե բոլոր ելույթ ունեցողները հանրահավաքի մասնակիցներին հորդորեցին անվտանգության նկատառումներով հանրահավաքի ավարտից` ժամը 10-ից հետո չմնալ փողոցում եւ գնալ տուն: Իսկ վաղը եւ հաջորդող օրերին շարունակել ապակենտրոն քաղաքացիական անհնազանդության գործողություններն այնպես, ինչպես արել են մինչ օրս:
Հանրահավաքը վարող, «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության անդամ Ռուբեն Ռուբինյանը հանրահավաքի ավարտին կոչ արեց վաղն առավոտյան 8:15-ից իրականացնել դասադուլ, գործադուլ, զուգահեռաբար` երթեր տարբեր փողոցներում, իսկ երեկոյան հավաքվել Հանրապետության հրապարակում: Նա նշեց, որ մոտավոր հաշվարկներով այսօր Հանրապետության հրապարակում 160 հազար մարդ կա եւ ծիծաղելի որակեց առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ժամանակ վարչապետի այն հայտարարությունը, թե Փաշինյանը ներկայացնում է ոչ թե ժողովրդին, այլ իր ընտրողներին միայն, որոնք կազմում են 7 տոկոս: «Մենք պետք է ուխտ կապենք, որ շարունակելու ենք քաղաքացիական անհնազանդությունը մինչեւ հաղթանակ»,- իր ելույթը եզրափակեց Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Հետքն» առանձնացրել է այսօրվա հանրահավաքում հնչած որոշ ելույթների առանձին դրվագներ: Ելույթ ունեցողների թվում էին ինչպես շարժման ակտիվ մասնակիցներ, այնպես էլ դերասաններ, երգիչներ, որոնց հրապարակ էր բերել բազմամարդ հանրահավաքը:
Սոս Ջանիբեկյան, դերասան
Ես միանում եմ ձեզ, ողջունում եմ եւ ձեր հետ եմ: Այն, ինչ ես կամ, ձեր շնորհիվ է: Նիկոլ Փաշինյանին պետք է ազատ արձակեն: Կոչ եմ անում արվեստագետներին, իմ ընկերներին` անտարբեր չմնալ եւ միանալ մեզ:
Ռուբեն Ռուբինյան, «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության անդամ
Սա քաղաքակրթությունների պայքար է, մեր ուսանողությունը դուրս է եկել Սերժ Սարգսյանի փտած համակարգի դեմ:
ՊՆ այսօրվա հայտարարությունը մեզ որակում է որպես իշխանության զավթիչների: Դիմում եմ Վիգեն Սարգսյանին, Մովսես Հակոբյանին` մի նայեք էս կողմ, ձեր գործը սահմանն է, սահմանի կողմ նայեք:
Դավիթ Պետրոսյան, ԵՊՀ ուսանող
Վաղը ժամը 9-ին սկսում ենք դասադուլը: Շատ կարեւոր է, որ շարունակենք խաղաղ անհնազանդությունը: Ռեժիմն ուզում է մեզ սադրել, այն, ինչ տեսնում ենք, ցույց է տալիս իրենց թուլությունը: Մենք պետք է շարունակենք ապակենտրոնացված շարժումը: Եթե շարժման ակտիվ անդամներից որեէ մեկին ձերբակալում են, դա չի նշանակում, որ հեռանում ենք մեր հաղթանակից: Այստեղ ներկա քաղաքացիները ցույց են տալիս, որ ամեն մեկը վերցրել է պատասխանատվություն եւ պատկերացնում է, թե ինչպես պետք է պայքարի:
Սուրեն Պապիկյան, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության փոխնախագահ
Այսօր ականատես եղանք, թե ինչպես իշխանությունն ուզուրպացրած Սերժ Սարգսյանը սպառնաց մարտի 1-ով: Ամոթ: Մեր քաղաքացիական խաղաղ անհնազանդությանը փորձում են պատասխանել սպառնալիքով: Այդ մարդն ասում է, թե ինքը հանդիսանում է պետությունը: Պետությունն այստեղ է, դո՞ւ ես պետությունը: Պետությունը Հայաստանի հրապարակները լցրած հայ ժողովուրդն է: Դու այլեւս մերժված ուզուրպատոր ես: Անկախ նրանց սպառնալիքներից ու ոճից, ես եւս մեկ անգամ ուզում եմ հիշեցնել, որ այս պայքարը խաղաղ, բաց ձեռքերի քաղաքացիական անհնազանդության պայքար է, որը հաղթանակել է: Սերժիկ, հեռացիր:
Խոսենք շատ կարեւոր խնդիրների մասին: Արձանագրենք, որ Սերժ Սարգսյանը փախավ իր իսկ առաջարկած բանակցությունների սեղանից ու ողջ օրվա ընթացքում հանրապետական 6-րդ շարասյունը լծվել էր մի գործի, որով ուզում էր ցույց տալ, թե նա մի խաղաղասեր անձնավորություն է, որի հետ չեն ուզում բանակցել: Մինչդեռ նա, ով հրապարակավ հայտարարում է, որ մարտի 1-ի պատասխանատուն է, չի կարող մեկ րոպե անգամ մնալ իշխանության ղեկին: Բայց մեր պայքարը պետք է իրականանա խաղաղ անհնազանդության պայմաններում: Մենք հաղթել ենք, դրա վառ ապացույցը հարյուր հազարավոր քաղաքացիներն են, ովքեր իրենց կամարտահայտությամբ մերժում են ՀՀԿ-ի գոյությունը իշխանության ղեկին: Ասում է` 7-8 տոկոս հավաքած մարդը խոսում է ժողովրդի անունից: Ծիծաղելի է: Այդ մարդը չի տիրապետում իրավիճակին: Մենք նրան արդեն մերժել ենք, հիմա պիտի ասենք` հեռացիր եւ մոռացիր, որ դու իրավունք ունես խոսել ժողովրդի անունից: Վաղը ապակենտրոն սկզբունքով շարունակում ենք քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունները:
Ոչ մեկ չի կարող մեզ սպառնալ ոչ մարտի 1-ի կրկնությամբ, ոչ մեր բանակով: Հայ զինվորը իր եղբոր ու ծնողի վրա չի կրակելու, Հայաստանում այլեւս արյուն չի թափվելու: Մենք խաղաղ ենք, մեր ձեռքերը պարզ են, մեր հաղթանակն անկասելի է: Ուզում եմ դիմել բոլոր ժամանակների իմ ուանողներին, դասախոսներին, մանկավարժներին: Վաղն առավոտից` դասադուլ, գործադուլ:
Մարիա Կարապետյան, «Մերժիր Սերժին նախաձեռնության անդամ»
Մենք ավելի լեգիտիմ ենք, քան ԱԺ-ն: Մենք հաղթահարել ենք վախը եւ անտարբերության մթնոլորտը: Քաղաքացիական անհնազանդության մեթոդն անպարտելի է: Մենք գալիս ենք հեղափոխության` ինչպես աշխատանքի: Ինքնակազմակերպվեք ձեր մասնագիտական խմբերում` բժիշկներ, մանկավարժներ: Ժամը 11-ին պատուհաններից հանեք կաթսաներ, հարվածեք կաթսաներին եւ հնչեցրեք Սերժ Սարգսյանի վերջին զանգը:
Դերասան Հովհաննես Ազոյան
Անցած անգամ որոշել էի չխոսել, որովհետեւ ամենապատասխանատու տեղն է այս բեմը, որովհետեւ խոսողները ամեն բառի համար կրում են պատասխանատվություն: Անցած անգամ Նիկոլին խնդրեցի չխոսել, բայց հիմա ստիպված եմ խոսել, որովհետեւ Նիկոլը չկա: Մարտի 1 այլեւս չի լինելու, որովհետեւ այդ զոհերը մեզ նվիրեցին կյանք, քաղաքակիրթ ապրելու իրավունք: Մեր գոյության իմաստը քաղաքակիրթ ապրելն է, մեր պայքարի նպատակն էլ քաղաքակիրթ հասարակություն, երկիր ունենալն է: Կեցցե քաղաքակիրթ Հայաստանը:
Աննա Հակոբյան, Նիկոլ Փաշինյանի կինը
Մենք բոլորս հարուստ ենք մեզնով, մեր երկրով, մեր զինվորներով, մեր Արցախով, դա մեր հարստությունն է, որ պետք է փայփայենք եւ չկորցնենք: Ես չէի համարձակվի խոսել այստեղ, բայց մի միջադեպ եղավ, որը ստիպեց ինձ ելութ ունենալ: Մեր սիրելի Զարուհի Փոստանջյանը ուզում էր ելույթ ունենալ, բայց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության եւ «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության անդամները վերապահումներ ունեին, որովհետեւ նա նախաձեռնության սկզբից ասում էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը ծախված է: Ես ներողություն եմ խնդրում այդ միջադեպի համար բոլորի անունից:
Ինչ էլ լինի այս օրերին, ինչ էլ ասվի, ի սկզբանե հայտարարվածից մի շեղվեք, ինչ որ ասվել է, ուժի մեջ է շարունակում մնալ այնքան ժամանակ, մինչեւ Սերժ Սարգսյանը հրաժարականի դիմում ստորագրի: Սերժ Սարգսյան, մենք Ձեզ խնդրում ենք, շուտ արեք այդ բանը, թեեւ մենք դեմ չենք մի քանի օր էլ վայելել այս վիճակը: Բայց կան կարեւոր խնդիրներ, որոնց մասին հայտարարել է իմ ամուսինն այս հարթակից: Մի վտանգեք Հայաստանի Հանրապետությունը:

“Это борьба цивилизаций”. Студенчество вышло против прогнившей системы Сержа Саргсяна”: митинг на площади Республики
Несмотря на то, что начавшиеся сегодня утром переговоры между премьер-министром Сержем Саргсяном и депутатом парламентской фракции “Елк” Николом Пашиняном провалились, а спустя час после этого Пашинян был  задержан, сегодня на площади Республики состоялся беспрецедентный по своему масштабу митинг.
Открыла митинг депутат фракции “Елк” Лена Назарян, которая зачитала переданное из тюрьмы письмо Никола Пашиняна. В письме Пашинян подчеркивал, что борьба должна прдолжаться, независимо от задержаний. Вместе с тем Никол Пашинян, как и почти все выступавшие  на митинге, призывал после митинга, то есть после десяти часов вечера, на оставаться на улице из соображений безопасности, а завтра и в последующие дни продолжать децентрализованные акции гражданского неповиновения.
Ведущий митинга, член инициативы “Отвергни Сержа!” Рубен Рубинян призвал завтра с 08.15 начать бойкот занятий и забастовку, одновременно организуя шествия на улицах города, а вечером собираться на митинг на площади Республики. Рубинян отметил, что по приблизательным подсчетам на сегодняшнем митинге присутствуют 160 тысяч человек, и назвал смехотворным высказанное премьер-министром на сегодняшней встрече с Николом Пашиняном  мнение о том, что Пашинян представляет не народ, а лишь своих избирателей, которые составляют 7 процентов. “Мы должны поклясться продолжать акции гражданского неповиновения до победы”,- призвал в завершение своего выступления Рубен Рубинян.
Hetq.am  выделил отдельные эпизоды из прозвучавших на митинге выступлений. В числе выступавших были как активные участники движения, так и актеры, певцы.
Сос Джанибекян, актер
Я присоединяюсь к вам, приветствую вас. И я с вами! То, какой я сейчас есть, это только благодаря вам. Никол Пашинян должен быть освобожден. Призываю людей искусства, своих друзей не оставаться равнодушными и присоединиться к нам.
Рубен Рубинян, член инициативы “Отвергни Сержа!”
Это борьба цивилизаций. Наше студенчество вышло против прогнившей системы Сержа Саргсяна. Министерство обороны в своем сегодняшнем заявлении назвало нас “узурпаторами власти”. Обращаюсь к Вигену Срагсяну и Мовсесу Акопяну: не смотрите в эту сторону, ваше дело – граница, смотрите в сторону границы.
Давид Петросян, студент ЕГУ
Завтра в 9 утра начинаем бойкот занятий. Очень важно, чтобы акции мирного неповиновения продолжались. Режим хочет спровоцировать нас. То, что мы видим, свидетельствует об их слабости. Мы должны продолжать децентрализованное движение. Если кого-то из активистов задерживают, это не значит, что мы отдаляемся от победы.Присутствующие здесь граждане доказывают, что каждый из нас взял ответственность на себя и представляет, как вести борьбу.
Сурен Папикян, заместитель председателя партии “Гражданский договор”
Сегодня мы стали свидетелями того, как узурпировавший власть Серж Саргсян угрожал событиями 1-го марта. Позор! На наши мирные акции гражданского неповиновения они пытаются ответить угрозой. Этот человек заявляет, что он есть государство. Государство здесь.Это ты государство? Государство – это заполнивший площади народ Армении. Ты - уже отвергнутый узурпатор. Независимо от их угроз, хочу еще раз напомнить, что это мирное гражданское неповиновение, борьба с открытыми руками, которая уже принесла успех. Сержик, уходи!
Поговорим об очень важных задачах. Констатируем, что Серж Саргсян сбежал с предложенных им же переговоров и в течение всего дня 6-я республиканская колонна прилагала все усилия, чтобы показать, что он чрезвычайно миролюбивая личность, с которой не хотят вести переговоры. Между тем тот, кто публично заявляет, что несет основную ответственность за события 1 марта, не может ни минуты оставаться у власти. Но наша борьба должна вестись в условиях мирного неповиновения. Мы победили, и яркое доказательство тому – сотни тысяч граждан, которые своим волеизъявлением отвергают пребывание у власти РПА. Он заявляет, что человек, набравший 7-8 процентов голосов, говорит от имени народа. Смешно! Завтра мы продолжим акции гражданского неповиновения по децентрализованному принципу.
Никто не может угрожать нам ни повторением событий 1 марта, ни нашей армией. Армянский солдат не будет стрелять в своего брата и в своих родителей, в Армении больше не будет проливаться кровь. Мы ведем мирную борьбу, наши руки открыты, наша победа неизбежна. Хочу обратиться ко всем студентам, преподавателям и учителям: завтра с утра начинаем забастовку и бойкот занятий.
Мария Карапетян, член инициативы “Отвергни Сержа!”
Мы легитимнее, чем Национальное Собрание. Мы преодолели атморсферу страха и безразличия. Метод политического неповиновения непобедим.
Актер Ованнес Азоян
В прошлый раз я решил не говорить, так как эта сцена – самая ответственная. Но сейчас я вынужден говорить, так как Никола нет. 1-е марта больше не будет, потому что жертвы тех событий подарили нам жизнь, право на цивилизованную жизнь. Смысл нашего существование – жить цивилизованно. Цель нашей борьбы – создание цивилизованного общества, цивилизованной страны. Да здравствует цивилизованная Армения!
Анна Акопян, жена Никола Пашиняна
Все мы богаты друг другом, нашей страной, нашими солдатами, нашим Арцахом! Это богатство нужно лелеять и не потерять.
Что бы ни происходило в эти дни, что бы ни говорилось, не отступайте от того, что было заявлено раньше. Это остается в силе до тех пор, пока Серж Саргсян не подпишет заявление об отставке. Серж Саргсян, мы просим Вас, сделайте это как можно раньше, хотя мы не против того, чтобы еще несколько дней наслаждаться этим состоянием. Но есть важные задачи, о которых говорил с этой трибуны мой муж. Не ставьте под угрозу Республику Армения!