Փաշինյանը հուսով է, որ ՀՀԿ վերնախավը անվերապահորեն կճանաչի ժողովրդական հեղափոխության հաղթանակը
Հանրապետության հրապարակում այսօր հրավիրված հանրահավաքը տեղի ունեցավ քաղաքական նոր իրավիճակում` Սերժ Սարգսյանը վարչապետի պաշտոնից հրաժարականի դիմում էր ստորագրել, որն ընդունվել էր նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից, իսկ «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը եւ շարժման մի քանի այլ անդամներ ազատության մեջ էին:
Հանրահավաքը մեկնարկեց Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի տեքստի ընթերցմամբ, ապա ելույթ ունեցան երեկվա հանրահավաքում հանդես եկած «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչները: Հաղթական խոսքերից, շնորհավորանքի եւ շնորհակալության ուղերձներից զատ նրանք խոսեցին առաջիկա անելիքների մասին: «Հետքը» ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում այդ ելույթներից որոշ հատվածներ, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը ներկայացված է ամբողջությամբ:
Էդուարդ Աղաջանյան, Երեւանի ավագանու անդամ
Մենք ֆենոմենալ երիտասարդություն ունենք: Մենք ձեւը գտել ենք` այսուհետ որեւէ իշխանություն, եթե իրեն խելոք չպահի, մենք փողոցները կփակենք: Ուզում եմ մեջբերել Նիկոլ Փաշինյանի ապրիլի 18-ի ելույթից. «Սա հետսովետական եւ նախկին սոցիալիստական երկրներում տեղի ունեցող առաջին շարժումն է, որը չի կապվում օտարերկրյա որեւէ ուժի հետ: Այսօրվանից հիմք է դրվում բոլորովին նոր Հայաստանի, ուր միջանձնային հարաբերությունները հիմնված են լինելու բացառապես փոխադարձ հարգանքի եւ հանդուրժողականության վրա:
Հայկ Մարության, դերասան
Այստեղ հավաքված է մեկ ընտանիք: Նիկոլն այն մարդն է, որն ի սկզբանե հավատաց սրան, միայնակ սկսեց` իր թիմի հետ միասին, եւ բոլորով ավարտեցինք: Ինչ է լինելու հետո. հետոն լավ է լինելու, բայց դրա համար եկեք իմանանք, որ ամեն մեկս իր տեղում անելիք ունի, սա սկիզբն է այն իսկական եւ ճշմարիտ ճանապարհի, որը մեզ բերելու է իրական, ճշմարիտ ու պայծառ Հայաստանի: Մեծ անելիքներ ունենք, սա լավ ճանապարհի սկիզբն է:
Արարատ Միրզոյան, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր
Երբ վառեցի ազատության ջահը, երազում էի այս օրվա մասին: Կեցցեք, որ վառ պահեցիք ազատության ջահը: Այս օրերին, երբ պարզ էր, որ հայ ժողովուրդը թոթափել է վախը, շնորհակալություն էին հայտնում մեզ փողոցներում դրա համար: Մենք ենք ձեզ շնորհակալ: Դուք արել եք անհնարինը: Սա աննախադեպ էր, առանց արյան, առանց արտաքին կողմնորոշման, առանց դրսի փողերի, բաց ձեռքերով դուք հաղթել եք: Բայց շատ լուրջ խոսակցություն կա ձեզ հետ: Հանրապետական կուսակցությունը դեռ դիմադրելու է: Հանրապետական կուսակցությունը Հայաստանում իշխանություն չի լինելու:
Մի քանի բան ասեմ, որ եթե չանենք, մեզնից պահանջեք` օլիգարխները, բիզնեսմենները պետական իշխանության մեջ ներգրավված չեն լինելու, պետական իշխանություն ունեցողները բիզնեսներում ներգրավված չեն լինելու:
Պետք է կարգավորենք Ընտրական օրենսգիրքը, Հայաստանում պետք է լինեն միայն ու միայն ազատ եւ թափանցիկ ընտրություններ: Իշխանությունը ժողովրդինն է, եւ այն իրացվելու է ընտրությունների միջոցով: Քաղաքականությունը դուրս բերենք դպրոցներից ու մանկապարտեզներից: Մանկավարժները պիտի զբաղվեն միայն երեխաների կրթությամբ ու դաստիարակությամբ:
ԵՊՀ ռեկտորն այլեւս իշխանության առաջ չի խոնարհվելու, պիտի ձեւավորենք գերարդիական կրթական եւ աողջապահական համակարգ: Ոլորտ առ ոլորտ, քայլ առ քայլ պիտի կերտենք մեր երազանքների Հայաստանը:
Սասուն Միքայելյան, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր
Ես այսօր ձեռք եմ բերել հպարտություն: Շնորհակալություն ոստիկանության աշխատակիցներին, ոստիկանությանը Սերժ Սարգսյանն էր սարքել «բոբո», իրենք էլ էին ուզում պրծնել նրանից, բայց ուսադիրներով մարդիկ միշտ ենթակա են: Շնորհակալություն ՄԻՊ-ին եւ ամբողջ գրասենյակի աշխատակիցներին` օբյեկտիվության համար:
Նիկոլ Փաշինյան, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր
Դուք հաղթել եք: «Քայլ արա, մերժիր Սերժին». այս կարգախոսի ներքո մենք հաղթեցինք: Երեկ առավոտյան «Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի ունեցավ իմ եւ Սերժ Սարսգյանի այժմ արդեն հայտնի հանդիպումը, եւ նա հանդիպման կեսից հեռացավ: Այդ պահից ինձ համար հասկանալի էր, որ նա արդեն հեռացել է վարչապետի պաշտոնից: Երեկ, երբ ԱԱԾ ծառայության մի խումբ աշխատակիցներ ինձ բառացիորեն առեւանգեցին Արցախի պողոտայից եւ հույժ գաղտնի պայմաններում տանում էին Սեւանի ոստիկանության բաժին, կատակներ էի անում, ասում էի` տղերք, Սերժի իշխանությունը չկա, դուք չեք հասկանում, որ այս պահից ՀՀ-ում կա նոր իշխանություն, եւ նրա անունն է ՀՀ ժողովուրդ: Ինձ պահում էին կատարյալ մեկուսացման պայմաններում, բայց այն պահից, երբ իմ խուց սկսեցին այցելել ամենաբարձրաստիճան պաշտոնայներ, հասկացա, որ մեր թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը հաղթել է: Առավոտյան ինձ առաջարկում էին համաձայնվել, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա հոկտեմբերին, 2 ժամից ինձ առաջարկում էին, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա մեկ ամսից, ավելի ուշ` ՁՊՎ-ում, ասացին` ապրիլի 25-ին: Ես լսեցի նրանց եւ արեցի իմ սեփական առաջարկը ձեր անունից` Սերժ Սարգսյանը պետք է հրաժարական տա երկու ժամվա ընթացքում: Եվ երկու ժամվա ընթացքում Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց:
Պետք է տոնենք այս իրադարձությունը, որ ժողովրդական թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը տարել է իր առաջին հաղթանակը, բայց ուզում եմ հիշեցնել, որ մեր օրակարգում ոչ թե մեկ, այլ մի քանի հարց էր դրված.
- Ս. Սարգսյանը հրաժարական է տալիս վարչապետի պատոնից: Դա արդեն տեղի է ունեցել:
- Աժ-ն վարչապետ է նշանակում ժողովրդի թեկնածուին: Եվ դա պետք է տեղի ունենա առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում:
- Ձեւավորվում է ժամանակավոր կառավարություն:
- Ամենաշուտ, տրամաբանական ժամկետներում պետք է տեղի ունենան արտահերթ ԱԺ ընտրություններ:
Ասացինք, որ պատրաստ ենք քննարկել Ս. Սարգսյանի հեռացման եւ իշխանության անցնցում փոխանցման պայմանները: Եվ քանի որ Ս. Սարգսյանը հեռացած է, չորեքշաբթի օրը պատրաստվում ենք առավոտյան 11-ին շարունակել բանակցությունները իշխանության անցնցում փոխանցման շուրջ` վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակաար Կարեն Կարապետյանի հետ: Հույս ունեմ, որ ՀՀԿ վերնախավը միանշանակ եւ անվերապահորեն կճանաչի ժողովրդական թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխության հաղթանակը: Եվ այս փաստի արձանագրումը որքան շուտ տեղի ունենա, այնքան ավելի լավ ՀՀ-ի եւ ԼՂՀ-ի համար: Ուզում եմ, որ մենք միանշանակ եւ աներկբա արձանագրենք` մեր հռչակած ժողովրդական հեղափոխությունը չի կարող կիաստ մնալ, այն պետք է շարունակվի մինչեւ վերջ, եւ հույս ունեմ, որ բոլորդ կանգնած եք հանուն այդ վերջնական հաղթանակի:
Եթե Ս. Սարգսյանը եւ ՀՀԿ-ն հույս ունեն, թե այս ամենի արդյունքում կստեղծվի մի այնպիսի իրավիճակ, որ իրենք շարունակելու են ստվերային կառավարում իրականացնել, հորդորում եմ բոլորին րոպե առաջ մոռանալ այդ միտքը: Ժողովուրդը հաղթել է, եւ նրա հաղթանակը պետք է ճանաչվի անվերապահորեն` առանց նախապայմանների:
Հայաստանում երկար տարիներ հաստատված է եղել ատելության, վրեժխնդրության մթնոլորտ: Ես ուզում եմ եւս մեկ անգամ իրար հետ արձանագրենք, որ Հայաստանում ատելության մթնոլորտի էջը փակված է: Ներքաղաքական, ներհասարակական ատելության եւ վենդետայի մթնոլորտը պետք է բացառել: Ես ուզում եմ դիմել բոլոր նրանց, ովքեր մտածում են, թե այս հեղափոխությունը թշնամական է իրենց նկատմամբ, բոլոր նրանց, ովքեր հիմա ճամպրուկներն են հավաքում կամ մտածում են հավաքելու մասին: Դիմում եմ գործարարներին, ովքեր անհանգստություն ունեն քաղաքական այս գործընթացի նկատմամբ, թե սկսվելու է վրեժխնդրություն, որոնք մտածում են կապիտալը Հայաստանից հանելու մասին. «Հարգելիներս, մի արեք այդ բանը, որովհետեւ վենդետա չի լինելու, ատելություն չի լինելու, ՀՀ-ում այս պահից սկսած հաստատվելու է ազատության, եղբայրության, օրինականության եւ ազգային միասնության մթնոլորտ»:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԼՂՀ իշխանություններին, որ ի հեճուկս տարածվող ստահոդ լուրերի, այս իրավիճակում պահպանեցին կատարյալ չեզոքություն եւ զսպվածություն:
Ձեռք ենք բերել վարչապետի ժպ-ի հետ հստակ պայմանավորվածություն` թավշյա հեղափոխության բոլոր ձերբակալված անդամները պետք է ազատ արձակվեն:
Ակնկալում եմ, որ անհապաղ, մինչեւ մեր միջոցառման ավարտը մեր շարժման բոլոր ձերբակալված անդամները պետք է ազատ արձակվեն: Այսօր մենք խոսում ենք մեր շարժման անդամների ազատ արձակման մասին, բայց հասկանալի է, որ հաջորդ փուլում պետք է անդրադառնանք քաղբանտարկյալների խնդրին, եւ նրանք պետք է ազատ արձակվեն: Այս պահից սկսած` ոստիկանությունը դադարեցնում է մեր շարժման մասնակիցներին բերման ենթարկելու գործընթացը: Ուզում եմ հստակ պայմանավորվենք մի հարցի շուրջ. ՀՀ-ում` ի դեմս ժողովրդի, կա բոլորովին նոր իշխանություն, բայց եւ պիտի ցույց տանք, որ նա ի վիճակի է իրավիճակը պահել 100 տոկոսով կառավարելի: Այսօրվա մեր տոնակատարությունը որեւէ տհաճ միջադեպով չպիտի նշանավորվի: Հատուկ խնդրում եմ եւ կոչ եմ անում` զերծ մնալ ալկոհոլի օգտագործումից, դա անել մեր տներում, բացառիկ հարգալից վերաբերմունք դրսեւորել իրավապահների նկատմամբ, միեւնույն ժամանակ ակնկալում եմ, որ ոստիկանությունն այդպիսի վերաբերմունք ցուցաբերի ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ: Այս պահից սկսած` պիտի զբաղվենք Հայաստանի Հանրապետության շատ մոտ ապագայի կառուցմամբ: ՀՀ-ն պիտի լինի ազատ եւ երջանիկ պետություն, ՀՀ քաղաքացին պետք է լինի ազատ, երջանիկ եւ բարեկեցիկ: Համոզված եմ, որ շատ շուտով իրականություն ենք դարձնելու ազատ եւ երջանիկ Հայաստանը:
Նախկինում հայտարարել եմ, որ այս շարժման մեջ աշխարհաքաղաքական ոչ մի կոնտեքստ, դավադրություն գոյություն չունի, սա ուղնուծուծով մաքուր, զտարյուն հայկական հեղափոխություն է, եւ որեւէ այլ մեկնաբանություն չի կարող լինել: Եվ ուրախ եմ, որ շատ պետություններ այդպես էլ ընդունել են մեր ուղերձը: Ռուսաստանի ԱԳ ներկայացուցչի արձագանքը ուրախալի է. «Հայաստան, Ռուսաստանը միշտ քեզ հետ է»:
Վաղը ապրիլի 24-ն է, եւ ես կարծում եմ, որ այս հաղթանակով մենք մեր մեծագույն տուրքն ենք մատուցել Հայոց ցեղասպանության բոլոր զոհերին: Հայ ժողովուրդը ցույց տվեց, որ ցեղասպանությունն իր համար անցյալ է, եւ ինքն այլեւս երբեք չի պարտվելու: Այս հաղթանակով մենք մեր մեծագույն տուրքն ենք մատուցել Առաջին հանրապետության հիմնադրման եւ Սարդարապատի հերոսներին, Ղարաբաղյան պատերազմի զոհերին, Քառօրյա պատերազմի զոհերին, 2008թ. մարտի 1-ի զոհերին: Դու հաղթել ես, ՀՀ ժողովուրդ, եւ որեւէ մեկը չի կարող այդ հաղթանակը քեզնից խլել:
Վաղը` ապրիլի 24-ին, եթե արտառոց ոչ մի բան չպատահի, մեր գործողությունները նվիրում եւ տեղավորում ենք օրվա խորհրդի համատեքստում: Առաջարկում եմ վաղը ժամը 15:00-ին Հանրապետության հրապարակից քայլել դեպի Ծիծեռնակաբերդ` մեր նահատակներին ասելու. «Մեր տառապած, սրի քաշված, տնավեր արված ժողովուրդ, դու այսուհետ հաղթող ես, անպարտ ես»:
Հեղափոխության առաջին փուլն ավարտված է: Ինչպես բանակցություններից առաջ ստացա ձեր լիազորությունը, խնդրում եմ հաստատել, որ լիազորում եք ինձ բանակցելու Կարեն Կարապետյանի հետ իշխանության անցնցում փոխանցման թեմայի շուրջ:

Пашинян выразил надежду, что верхушка РПА безоговорочно признает победу народной революции
Сегодняшний митинг на площади Республики проходил в новой политической ситуации: Серж Саргсян подал в отставку с поста премьер-министра, которая была принята президентом РА Арменом Саргсяном, лидер движения “Мой шаг” Никол Пашинян и несколько других членов движения уже находятся на свободе.
Митинг начался с зачитывания текста отставки Сержа Саргсяна, после чего к микрофону начали по очереди подходить представители инициативы “Отвергни Сержа!” и партии “Гражданский договор”. После поздравлений и слов благодарности выступавшие говорили о ближайших планах. Hetq.am представляет некоторые выдержки из этих выступлений. А выступление Никола Пашиняна приводим полностью.
Эдуард Агаджанян, член совета старейшин Еревана
У нас феноменальная молодежь. Мы нашли способ: впредь если какая-либо власть будет вести себя плохо, мы начнем перекрывать улицы. Хочу привести слова Никола Пашиняна, которые он сказал на митинге 18 апреля: “Это первое движение в постсоветских и бывших социалистических странах, которое не связывают ни с одной иностранной силой. С сегодняшнего дня закладывается основа совершенно новой Армении, в которой межличностные отношения будут основаны исключительно на взаимоуважении и терпимости.
Айк Марутян, актер
Здесь собралась одна семья. Нико – тот человек, который изначально верил в это. Он начал один со своей командой, а завершили мы все вместе. Что будет потом? Потом будет здорово. Но для этого мы должны знать, что каждый на своем месте должен заниматься своим делом. Это только начало того настоящего  правдивого пути, который приведет нас к реальной, истинной и светлой Армении. Нам многое предстоит сделать, и это начало хорошего пути.
Арарат Мирзоян, член партии “Гражданский договор”, депутат парламентской фракции “Елк”
Когда я зажигал факел свободы, я мечтал о сегодняшнем дне. Молодцы, что смогли сохранить факел свободы зажженным. В эти дни, когда стало ясно, что армянский народ избавился от страха, люди на улице благодарили нас за это. Но это мы должны вас благодарить. Вы сделали невозможное. Это беспрецедентно: вы победили без крови, без внешней ориентации, без денег извне, с открытыми руками. Но нам предстоит серьезный разговор. Республиканская партия еще будет сопротивляться. Но в Армении Республиканская партия не будет у власти.
Я представлю несколько шагов, в случае невыполнения которых вы должны будете спросить с нас. Олигархи, бизнесмены не должны быть вовлечены во власть. Те, кто будут обладать государственной властью, не должны быть вовлечены в бизнес.
Необходимо отрегулировать Избирательный кодекс. Выборы в Армении должны быть только и только свободными и прозрачными. Власть принадлежит народу, и она должна реализоваться путем выборов. В школах, детсадах необходимо исключить политику. Учителя должны заниматься только образованием и воспитанием детей.
Ректор Ереванского государственного университета больше не должен склонять голову перед властью. Необходимо сформировать сверхсовременные системы образования и здравоохранения. Сферу за сферой, шаг за шагом мы должны создавать Армению нашей мечты.
Сасун Микаелян, член партии “Гражданский договор”, депутат парламентской фракции “Елк”
Сегодня я преисполнен гордости. Спасибо сотрудникам полиции. Серж Саргсян превратил полицию в монстра. Они тоже хотели избавиться от него, но люди в погонах всегда должны подчиняться. Спасибо Защитнику прав человека и всем сотрудникам офиса за объективность.
Никол Пашинян, член правления партии “Гражданский договор”, депутат парламентской фракции “Елк”
Вы победили! Победы мы добились под лозунгом “Сделай шаг, отвергни Сержа!”. Вчера утром состоялась уже известная встреча между мной и Сержем Саргсяном, и он с половины встречи ушел. С того момента мне стало ясно, что он уже ушел и с поста премьер-министра. Вчера, когда сотрудники Службы национальной безопасности буквально похитили меня с улицы Арцаха и в условиях повышенной секретности везли в отделение полиции Севана, я шутил с ними, говорил: мужики, власти Сержа больше нет, вы не понимаете, что с этого момента в Армении новая власть, и это – власть народа. Меня держали в условиях полной изоляции. Но когда ко мне в камеру начали приходить самые высокопоставленные должностные лица, я понял, что наша “бархатная” ненасильственная революция победила. Мне сперва предложили, чтобы Серж Саргсян ушел в отставку в октябре. Через два часа предложили, чтобы он ушел в отставку через месяц. Потом предложили, чтобы он подал в отставку 25 апреля. Я предложил свой вариант: Серж Саргсян подает в отставку в течение двух часов. И через два часа он подал в отставку.
Мы должны отпраздновать нашу первую победу, одержанную в результате народной “бархатной” ненасильственной революции. Хочу, однако, напомнить, что в нашей повестке не один, а несколько вопросов:
1. Серж Саргсян подает в отставку с поста премьер-министра. Это уже произошло.
2. НС назначает премьером кандидата народа. И это должно быть осуществлено в течение недели.
3. Формируется временное правительство.
4. В максимально разумный ближайший срок проводятся внеочередные парламентские выборы.
Мы сказали, что готовы обсудить условия ухода Сержа Саргсяна и передачи власти без потрясений. И поскольку Серж Саргсян уже ушел, в среду в 11 часов утра мы с временно исполняющим обязанности премьер-министра Кареном Карапетяном продолжим переговоры вокруг передачи власти без потрясений. Надеюсь, что верхушка РПА однозначно и безоговорочно признает победу народной “бархатной” ненасильственной революции. Чем раньше этот факт будет констатирован, тем лучше будет и для Армении, и для Арцаха. Провозглашенная нами “бархатная” революция не может остановиться на полпути, она должна быть продолжена до конца. И я надеюсь, что вы все будете добиваться этой окончательной победы.
Если Серж Саргсян и РПА питают надежды, что в результате всего этого сложится сиуация, когда они смогут продолжать теневое управление, то я призываю всех как можно скорее забыть об этом. Народ победил, и его победа должна быть признана безоговорочно и без предусловий.
В Армении долгие годы существовала атмосфера ненависти, мести. Я хочу, чтобы мы еще раз вместе подтвердили, что в Армении с атмосферой ненависти покончено. Необходимо исключить атмосферу внутриполитической и внутриобщественной ненависти и вендетты. Хочу обратиться ко всем тем, кто думает, что эта революция означает вражду по отношению к тем, кто уже пакует или намерен паковать чемоданы. Хочу обратиться к бизнесменам, которые опасаются мести, которые думают о вывозе капитала из Армении. Уважаемые, не делайте этого, потому что вендетты не будет, потому что ненависти не будет. Начиная с этого момента в Армении должна воцариться атмосфера братства, равенства, справедливости, национального единения.
Хочу поблагодарить власти Нагорно-Карабахской Республики, которые вопреки распространяемой дезинформмации сохранили в этой ситуации полный нейтралитет и сдержанность.
С врио премьер-министра мы достигли конкретных договоренностей о том, что все задержанные участники “бархатной” революции должны быть освобождены.
Надеюсь, что до завершения нашего мероприятия все задержанные члены нашего движения будут на свободе. Сегодня мы говорим об освобождении задержанных членов нашего движения, однако понятно, что на следующем этапе мы коснемся вопроса политзаключенных, и они тоже должны быть отпущены на свободу. Начиная с этого момента полиция прекращает подвергать приводу участников нашего движения. Хочу, чтобы мы четко договорились по этому вопросу: в Армении в лице народа есть абсолютно новая власть, но мы также должны показать, что в состоянии контролировать ситуацию на все 100 процентов. Сегодняшний наш праздник не должен быть омрачен каким-либо неприятным инцидентом. Особая просьба и призыв воздержаться от употребления алкоголя, сделайте это у себя дома. Проявляйте подчеркнуто уважительное отношение к правоохранителям. В то же время я ожидаю такого же отношения со стороны полиции к гражданам Армении. Начиная с этого момента мы должны заняться построением в ближайшем будущем Республики Армения. Это должно быть свободное и счастливое государство. Граждане РА должны быть свободны, счастливы и благополучны. Я убежден, что очень свободная и счастливая Армени станет реальностью.
Я уже заявлял, что это движение не содержит геополитический контекст, заговор. Это до мозга костей чистокровная армянская революция, и никаких других трактовок быть не может.
Я рад, что именно так восприняли наш посыл многие государства. Очень порадовала реакция представителя МИД России: “Армения, Россия всегда с тобой!”.
Завтра – 24 апреля, и я думаю, что этой победой мы воздали величайшую дань всем жертвам Геноцида армян. Армянский народ показал, что для него Геноцид – это прошлое и что он больше никогда не потерпит поражений. Этой победой мы воздаем величайшую дань и основателям Первой Республики, героям Сардарапата, жертвам Карабахской войны, жертвам 4-дневной Апрельской войны, жертвам событий 1 марта 2008 г. Народ Армении, ты победил, и никто не может отнять у тебя эту победу!
Если завтра, 24 апреля, ничего из ряда вон выходящего не произойдет, то все наши действия будут соответствовать теме дня. Предлагаю завтра в 15.00 собраться на площади Республики и отсюда направиться к Цицернакаберду, чтобы сказать нашим мученикам: “Наш многострадальный, истребленный мечом, ставший бездомным народ, отныне ты – победитель. И ты непобедим!”
Первый этап революции завершен. Прошу вас, как и до начала переговоров, когда я получил от вас полномочия, подтвердить и сейчас, что вы даете мне полномочия на ведение переговоров с Кареном Карапетяном вокруг передачи власти без потрясений.