ՀՀԿ-ի որոշումը կլինի միասնական․ խորհրդարանը պատրաստվում է վարչապետի ընտրություններին
Այսօր՝ ժամը 12-ին, ԱԺ հատուկ նիստն է, որի օրակարգում մեկ հարց է՝ «Ելք» խմբակցության թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի պաշտոնում ընտրությունը։ Տեղեկացնենք, որ վաղ առավոտից խորհրդարան են շտապում մի շարք արտասահմանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
ԱԺ պատգամավորները ևս արդեն մուտք են գործում շենք, այսօր նկատեցինք «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանին, որը շենք էր մտնում հիմնական մուտքից։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածության օգտին կողմ են քվեարկելու «Ելք», «Ծառուկյան» և «ՀՅԴ» խմբակցությունները, իսկ թե ինչպես է քվեարկելու իշխող ուժը՝ ՀՀԿ-ն, այս պահին դեռ հայտնի չէ։ Քիչ առաջ լրագրողների հետ զրույցում ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, որ կլսեն Նիկոլ Փաշինյանի ծրագրային ելույթը, որից հետո կհայտնեն իրենց որոշման մասին։
Մեր հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ ՀՀԿ-ն որոշում կայացնի ազատ քվեարկել, Բաղդասարյանն ասաց․ «Ես չեմ կարծում, որ նման բան լինի, այդ դեպքում կուսակցությունը կարող է դեմքը կորցնել, կարծում եմ քաղաքական մեծամասնությունը, ճիշտ չեմ համարում, որ նման որոշում կայացնի, որոշումը պետք է լինի միասնական, եթե միասնական որոշման դեպքում լինեն այլ զարգացումներ, այդ մասին ես կխոսեմ»։
Տեղեկացնենք, որ ինչպես վարչապետի նախորդ ընտրությունների դեպքում էր, այնպես էլ հիմա ԱԺ նիստերի դահլիճի հարակից տարածքում անվտանգության նկատառումներից ելնելով` տեղադրված է մետաղորսիչ։

Решение РПА будет единым: парламент готовится к выборам премьер-министра
Сегодня в 12 часов начало работу специальное заседание Национального Собрания, в повестке которого стоит один вопрос: избрание кандидата фракции “Елк” Никола Пашиняна премьер-министром Армении. Отметим, что уже с раннего утра в парламент спешили представители ряда зарубежных СМИ.
В Национальное Собрание начали приходить и депутаты. В частности, мы заметили депутата фракции “Царукян” Вардана Гукасяна, вошедшего в здание парламента через главный вход. Как мы уже сообщали, за Никола Пашиняна должны проголосовать фракции “Елк”, “Царукян” и АРФ Дашнакцутюн. На данный момент неизвестно, как будет голосовать парламентское большинство – фракция Республиканской партии Армении. Немногим ранее лидер фракции Ваграм Багдасарян сказал журналистам, что они послушают программное выступление Никола Пашиняна, после чего сообщат о своем решении.
На вопрос, возможно ли, что РПА примет решение голосовать в свободном режиме, В.Багдасарян сказал: “Не думаю, что это возможно. В таком случае партия может потерять лицо. Считаю, что решение должно быть единым. Если же в случае принятия единого решения могут начаться другие процессы, то я выскажусь по этому поводу”.
Отметим, что сегодня, как и во время предыдущих выборов премьер-министра, из соображений безопасности в соседних с залом заседаний НС помещениях установлены металлоискатели.