Ի՞նչ է հայտարարագրել նոր ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը
ՀՀ ԿԱ ոստիկանության Երևան քաղաքի ծառայության գծով վարչության պետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանը (ընտրողների ռեգիստրում՝ Վալերիյ Օսիպյան) երեկ նշանակվեց ոստիկանության պետ: Վարչության պետի տեղակալ նշանակվելու առիթով՝ 2017-ին նա ներկայացրել է գույքի և եկամուտների հայտարարագիր:
Պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ, Վալերի Օսիպյանը բազմաբնակարան բնակելի շենքում բնակարանի սեփականատեր է, ինչպես նաև հողամաս ունի: Միակ շարժական գույքը մարդատար MERCEDES-BENZ ML 350 մակնիշի ավտոմեքենան է:
Վալերի Օսիպյանը 15 հազար դոլար փոխառություն է տվել: Արտարժույթով հայտարարագրել է 300 դոլար և նույքան էլ եվրո:
2 մլն 226 հազար դրամ էլ աշխատանքի վարձատրություն է ստացել: Տարեկան հայտարարագրից երևում է, որ փոխառություն տված 15000 դոլարից ստացել է 1500 դոլար եկամուտ:
Վալերի Օսիպյանի կինը՝ Լուսինե Թադևոսյանը, որևէ անշարժ կամ շարժական գույք չի հայտարարագրել: Միայն 5,8 մլն դրամական միջոց: Զավակներ՝ Ռազմիկ և Վալերիյ Օսիպյանները անչափահաս են և որևէ ունեցվածք կամ դրամական միջոցներ չեն հայտարարագրել:
Վալերի Օսիպյանի մայրը՝ Մարիետա Հոսիպյանը կենսաթոշակառու է: Հայտարարագրել է 606 հազար դրամ կենսաթոշակ և ձեռնարկատիրական գործունեությունից ստացված 472 հազար դրամ:
ՀՀ ԱՆ ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրում իրավաբանական սուբյեկտ գրանցված կա միայն Մարիետա Հոսիպյան ԱՁ-ն: Շահույթ հետապնդող այլ կազմակերպություններում Օսիպյանների անունը չհայտնաբերվեց:
Վալերի Օսիպյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1970թ. ապրիլի 17-ին Աշխաբադ քաղաքում:
2000թ. ավարտել է ՀՀ ՆԳՆ բարձրագույն դպրոցը` «իրավագիտություն» մասնագիտությամբ /հեռակա ուսուցմամբ/:
25.05.1988 - 21.12.1990 թթ. ծառայել է զինված ուժերում,
17.05.1991 - 16.07.1992 թթ. Երևանի Օրջոնիկիձեի շրջանի ՆԳ բաժնի միլիցիոներ,
16.07.1992 - 12.01.1994 թթ. Երևանի ՆԳ վարչության ՊՊԾ գումարտակի միլիցիոներ,
12.01.1994 - 26.10.1994 թթ. Երևանի ՆԳ վարչության ՊՊԾ գումարտակի ջոկի հրամանատար,
26.10.1994 - 09.12.2009 թթ. ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ ոստիկանության գնդում զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ,
09.12.2009 - 28.06.2012 թթ. ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ ոստիկանության գնդի հրամանատար,
28.06.2012 - 01.10.2012 թթ. ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության հասարակական կարգի ապահովման բաժնի պետ,
01.10.2012 – 10.05.2018 թթ. ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետի ծառայության գծով տեղակալ:
10.05.2018 – ՀՀ Նախագահի 10.05.2018 թ. հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնին:
Պարգևատրվել է ՀՀ նախագահի հրամանագրերով.
- 2009 թ.՝ «Հասարակական կարգի գերազանց պահպանման համար» մեդալով։
- 2015 թ.՝ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով:
Պարգևատրվել է նաև ՀՀ ոստիկանության և այլ գերատեսչությունների կողմից տրված մի շարք մեդալներով և կրծքանշաններով:

Что задекларировал новый начальник Полиции РА Валерий Осипян
Назначенный вчера начальником Полиции Валерий Осипян в 2017 г. представил декларацию об имуществе и доходах в связи со вступлением в должность заместителя начальника управления по линии службы полиции города Еревана.
На момент вступления в должность В.Осипян имел квартиру в многоквартирном жилом доме, земельный участок и автомобиль “MERCEDES-BENZ ML 350”.
У Осипяна есть предоставленный займ в размере 15 тысяч долларов, а также денежные средства в размере 300 долларов и 300 евро.
Зарплата В.Осипяна составляла 2 млн 226 тыс. драмов. В соответствии с годовой декларацией от предоставленного займа в 1500 долларов бывший замначальника ереванского управления Полиции получил доход на сумму 1500 долларов.
Жена Валерия Осипяна Лусине, Тадевосян, не указала в своей декларации недвижимое или движимое имущество. У супруги нового начальника Полиции РА имелись денежные средства в размере 5,8 млн драмов. У В.Осипяна двое несовершеннолетних смыновей, смоотвевтственно декларации они не представляют.
Мать Валерия Осипяна, Мариетта Хосипян, пенсионерка. Она задекларировала пенсию в размере 606 тыс. драмов и 472 тыс. драмов от предпринимательской деятельности.
ВА госреестре компаний в качестве юридического субъекта зарегистрирована только компания Мариетты Хосипян.
Биография Валерия Осипяна
Родился 17 апреля 1970 г. в городе Ашхабад. В 2000 г. окончил Высшую школу МВД РА по специальности “Правоведение” (заочное обучение).
С 25.05.1988 по 21.12.1990 гг. служил в Вооруженных силах.
С 17.05.1991 по 16.07.1992 гг. был милиционером отдела ВД Орджоникидзевского района Еревана.
С 16.07.1992 по 12.01.1994 гг. – милиционером полка ППС управления МВД г.Еревана.
С 12.01.1994 по 26.10.1994 гг. – командиром отделения батальона ППС управления МВД г. Еревана.
С 26.10.1994 по 09.12.2009 гг. занимал различные должности в полку ППС ереванского управления Полиции РА.
С 09.12.2009 по 28.06.2012 гг. был командиром полка ППС ереванского управления Полиции РА.
С 28.06.2012 по 01.10.2012 гг. занимал должность начальника отдела обеспечения общественного порядка ереванского управления Полиции РА.
С 01.10.2012 по 10.05.2018 гг. был заместителем начальника управления полиции г.Еревана по линии службы.