Հանրային հեռուստատեսությունը Ռուբեն Ջաղինյանի փողերի լվացքատունն է
Հանրային հեռուստաընկերությունը մեծ փողերի «լվացքատուն» է դարձել Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահի եւ իր թիմակիցների համար։ Ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության տեսչությունն այնտեղ ստուգումներ է կատարել, որոնց արդյունքում խոշոր բացահայտումներ են եղել, բայց դրանք հիմնականում «հետեւանքներ» չեն ունեցել, քանի որ, ինչպես պարզվում է, Ռուբեն Ջաղինյանը, որը հանրության մեջ հայտնի է նաեւ Ջազ մականունուվ, բոլորի ընկերն է եւ շատ արագ հարցերը լուծում է։
Իսկ Ջաղինյանն իր թիմով կարողացել է ստեղծել «լվացքատունն» անխափան աշխատեցնելու համակարգը։
Ինչպես արդեն գրել ենք, մոտ 2 մլրդ դրամի խախտման փաստեր են արձանագրվել Հանրային հեռուստաընկերությունում։ Խոսքը պետբյուջեից ստացված գումարների մասին է, այսինքն` հարկատուներիս գումարների։ Բայց այստեղ կա մեկ այլ նրբություն. տեսչությունը չի ստուգել ոչ պետական բյուջեից ստացված գումարների ծախսերը։ Դրանք նույնպես մեծ չափերի են, դրանք գովազդային չեն համարվում (Հանրային հեռուստաընկերությունը չի կարող գովազդ տեղադրել իր եթերում), բայց աջակցություն, հովանավորություն, համատեղ արտադրանք եւ զանազան տերմիններ են մտածված այդ գումարները ստանալու եւ «ծախսելու» համար։
Հանրային հեռուստաընկերությունում արձանագրված խախտումների 2 մլրդ դրամից միայն 321 մլն դրամն է ենթակա վերականգնման (վերաձևակերպման)։ «Հետք»-ի հարցման պատասխանում ֆինանսների նախարարությունը գրել է.
«Նշված գումարից վերականգնման ենթակա 183,6 մլն դրամն արդեն իսկ մուտքագրվել է ՀՀ պետական բյուջե, 132,6 մլն դրամը արձանագրվել է որպես վերաձևակերպման ենթակա գումար, իսկ 1,692,8 մլն դրամը ենթակա չէ վերականգնման կամ վերաձևակերպման, և այդ մասով ընկերության կողմից շտկվել են արձանագրված թերությունները»,- նշված է հարցման պատասխանում:
Հիմա ներկայացնենք մեկ փաստ, թե ինչպես է վերականգնվել այդ 183,6 մլն դրամը։ Շատ պարզ ճանապարհով` Կարեն Կարապետյանի ղեկավարած կառավարությունը պահուստային ֆոնդից հենց մոտավորապես նույնքան գումար է հատկացրել Հանրային հեռուստաընկերությանը։
Մեջբերենք մի հատված որոշումից․ «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության կողմից իրականացված տեխնիկական վերազինման գործընթացի արդյունքում առաջացած պարտավորությունների կատարման նպատակով «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» փակ բաժնետիրական ընկերությանը որպես նվիրաբերություն տրամադրելու համար Հայաստանի հանրային հեռուստառադիոընկերությանը 2017 թվականին հատկացնել 174,728.7 հազ. դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդից (բյուջետային ծախսերի տնտեսագիտական դասակարգման «Կապիտալ դրամաշնորհներ պետական և համայնքային առևտրային կազմակերպություններին» հոդվածով):
Ու ստացվել է` պետությունը նորից է գումար հատկացրել Ջաղինյանի ղեկավարած կառույցին։ Իսկ Ջաղինյանն այդ ընթացքում հասցնում է, օրինակ՝ երկու բնակարան գնել Հյուսիսային պողոտայում եւ իրար միացնել դրանց տարածքները։ Սա ընդամենը մեկ դրվագ է։
Թե ինչ խախտումներ են արձանագրվել Հանրային հեռուստաընկերությունում, ֆինանսների նախարարությունը չի մանրամասնել։ Որովհետեւ եթե մանրամասներ ներկայացվեին, ապա ազատազրկման վայրերում գտնվողներից շատերը պետք է ազատ արձակվեին եւ փոխարինվեին Հանրային հեռուստաընկերության ղեկավար կազմի անդամներով։ Մեզ հաջողվել է պարզել, որ, օրինակ՝ տարիներ շարունակ գումարներ են դուրս գրվել չպատրաստված հաղորդումների համար, իսկ եթերում ցուցադրվել են նախորդ տարիներին պատրաստված նույնանուն հաղորդումները, ձեռք բերված տեխնիկական միջոցները չեն գտնվում Հանրային հեռուստաընկերությունում կամ պարզապես դրանք չկան, չավարտվող շինարարական աշխատանքների վրա կատարված ծախսերն արժանահավատ չեն։
Ներկայացնենք մի փաստ, որը հասկանալի կդարձնի, թե ինչ մեխանիզմով էր Ռուբեն Ջաղինյանն աշխատեցնում իր «լվացքատունը»։ Հանրային հեռուստաընկերության բյուջեի մոտ 75%-ը փոխանցվում էր «Շարմ հոլդինգ» ընկերությանը, այս ընկերությունից գումարի մի մասը գնում էր մեկ այլ ընկերություն` տեխնիկա վարձակալելու համար։ «Շարմ հոլդինգ»-ի սեփականատերերն են Ռուբեն Ջաղինյանը (50%), Հրանտ Թոխատյանը (25%), Կարեն Ղազարյանը (25%)։
Եթե դատախազությունը քրեական գործ հարուցելու հիմքեր չի կարողացել գտնել, ապա մենք պատրաստ ենք օժանդակել այդ գործում։ Պետք է համապատասխան մարմինները հնարավորություն տան մեզ` ծանոթանալու Հանրային հեռուստաընկերության ֆինանսական փաստաթղթերին, եւ մենք կկարողանանք ներկայացնել լվացքատան գործունեության բոլոր մանրամասները։ Կա եւս մեկ փաստ, որ արժե` իմանա հասարակությունը` Հանրային հեռուստաընկերության շենքը գրավադրված է բանկերից մեկում։

Общественна телекомпания – “прачечная” для отмывания денег Рубеном Джагиняном
Общественная телекомпания превратилась в “прачечную” для отмывания больших денег председателем совета Общественной телерадиокомпании и членами его команды.
Инспекция финансово-бюджетного контроля Министерства финансов РА провела проверки, результатом которых стали крупные разоблачения. Но они в основном не имели последствий, поскольку, как выяснилось, Рубен Джагинян, известный общественности под прозвищем Джаз, дружит со всеми и очень быстро улаживает вопросы.
Джагиняну и его команде удалось создать систему бесперебойной работы “прачечной”.
Как мы уже писали, в Общественной телекомпании были выявлены нарушения на сумму около 2 млрд драмов. Речь идет о выделенных из госбюджета средствах, то есть о деньгах налогоплательщиков. Здесь, однако, есть одна тонкость: инспекция не проверила расходование сумм, поступавших из негосударственного бюджета. Между тем это тоже немалые деньги, они не считаются рекламными (Общественная телекомпания не может размещать в эфире рекламу). Однако для получения и “использования” этих средств придуманы различные термины – содействие, спонсорство, совместная продукция и многое другое.
Из выявленных в Общественной телекомпании нарушений на сумму более 2 млрд драмов восстановлению (переоформлению) подлежит лишь 321 млн Вот что сообщило Министерство финансов в ответ на запрос Hetq.am:
“Подлежащие восстановлению183,6 млн драмов от указанной суммы уже оприходованы в госбюджет, 132,6 млн драмов зарегистрированы в качестве подлежащей переоформлению суммы, а 1,692,8 млн драмов не подлежат ни восстановлению, ни переоформлению. По этой части компания устранила выявленные недостатки”.
А теперь расскажем, как были восстановлены эти 183,6 млн драмов. Путь оказался очень простым: Общественной телекомпании из резервного фонда правительства во главе с Кареном Карапетяном была выделена примерно такая же сумма.
Вот выдержка из решения правительства: “С целью выполнения обязательств, возникших в результате осуществления Общественной телекомпанией процесса технического переоснащения, предоставить ЗАО “Общественная телерадиокомпания Армении” в качестве пожертвования 174,728.7 тыс. драмов из резервного фонда, предусмотренного государственным бюджетом Республики Армения 2017 г.”.
Получается, что государство вновь выделяет деньги руководимой Джагиняном структуре. Тем временем сам Джагинян успевает приобрести на Северном проспекте две квартиры и объединить их. Это всего лишь один эпизод.
Минфин не сообщил, какие нарушения были выявлены в Общественной телекомпании. Если бы сообщил, то многие из отбывающих сейчас наказание лиц должны были бы выйти на свободу и уступить свое место членам руководящего состава Общественной телекомпании. Нам, в частности, удалось выяснить, что на протяжении многих лет выписывались деньги на передачи, которые не создавались, а в эфире демонстрировалась аналогичная продукция предыдущих телесезонов, что приобретенные технические средства либо находятся не в Общественной телекомпании, либо их попросту нет, расходы на незавершенные строительные работы не внушают доверия.
Представим один факт, объясняющий механизм задействования Рубеном Джагиняном своей “прачечной”. Около 75% бюджета Общественной телекомпании перечисляется компании “Шарм холдинг”. Оттуда часть денег передается другой компании на оплату аренды техники. Собственниками “Шарм холдинга” являются Рубен Джагинян (50%), Грант Тохатян (25%) и Карен Казарян (25%).
Если прокуратура не смогла найти основания для возбуждения уголовного дела, то мы готовы помочь ей в этом. Для этого необходимо, чтобы соответствующие органы дали нам возможность ознакомиться с финансовыми документами Общественной телекомпании, и тогда мы сможем представить все детали деятельности “прачечной”.
Есть еще один факт, о котором общественность должна знать: здание Общественной телекомпании заложено в одном из банков.