Ադրբեջանից փախստականները՝ որպես ՀՀ վտարյալ քաղաքացիների նոր տեսակ
1995թ.-ին` «Քաղաքացիության մասին» օրենքի ընդունումից հետո, Հայաստանում սկսվեց Ադրբեջանից փախստականների «կամավոր» հպատակագրման գործընթացը՝ վերջիններիս քաղաքացիության տրամադրմամբ, որը նրանց ընտրելու և ընտրվելու, ինչպես նաև` երկրի սահմաններից դուրս գալու իրավունք էր տալիս: 25 տարի անց, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալներով, փախստականի կարգավիճակ է պահպանել Ադրբեջանից շուրջ 20 000 փախստական:
Սակայն, հպատակագրման ծրագրի արդյունքում ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած փախստականները՝ շուրջ 83 000 մարդ, համոզված են, որ հպատակագրումը հարկադրված էր, և իրենց համարում են երկրի միգրացիոն քաղաքականության ծուղակն ընկած զոհեր: Այդպիսի տրամադրության պատճառը չիրականացած երազանքներն են, թե քաղաքացիության ձեռքբերումն արմատապես կփոխի նրանց սոցիալ-տնտեսական դրությունը: Սակայն, դա բավարար չեղավ նրանց դե-ֆակտո լիիրավ քաղաքացի դարձնելու համար, ինչի արդյունքում կավելանային հասարակության կյանքին մասնակցելու նրանց հնարավորությունները: Երկու կատեգորիաներն էլ՝ և´ հպատակագրվածները, և´ փախստականի կարգավիճակը պահպանածները, առ այսօր համարվում են բնակչության ամենաաղքատ, մարգինալացված և խոցելի շերտերը, որոնք ունեն մի շարք չլուծված խնդիրներ, այդ թվում` բնակարանի, կրթության և զբաղվածության հարցերը:
«Մեզ խաբել են»
«Մեզ խաբել են: Խոստացել են, որ քաղաքացիության ընդունումից հետո մեր բնակարանային խնդիրը կլուծվի, բայց դա տեղի չունեցավ: Բացի այդ, Հայաստանի շնորհած փախստականի անձնագիրը սահմանափակում էր տեղաշարժվելու հնարավորությունները, դրանով անհնար էր երկրի սահմաններից դուրս գալ»,-ահա նախկին փախստականների շրջանում ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու ամենատարածված բացատրությունը: Նորաթուխ քաղաքացիները վստահ են, որ հրաժարվելով փախստականի կարգավիճակից` իրենք զրկվեցին միջազգային հանրության պաշտպանությունից՝ անձնատուր լինելով Հայաստանի իշխանությունների գթածությանը: Իսկ վերջինների անտարբեր կեցվածքն ինքնին նպաստեց խնդրից ազատվելուն կամ այն բնական ճանապարհով լուծելուն` արտագաղթի ալիքի և փախստականների շրջանում բարձր մահացության հաշվին:
Միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանն այդպիսի բացատրությունը մոլորություն է համարում: «Շատերը կարծում են, որ փախստականի կարգավիճակն իրենց ավելի շատ առավելություններ է տալիս, քան ՀՀ քաղաքացիությունը: Դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ 90-ականներին Հայաստանը մեծ քանակությամբ մարդասիրական օգնություն էր ստանում, որը բաշխվում էր կարիքավոր սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչների շրջանում, իսկ փախստականները նրանցից մեկն էին: Սակայն, 2000թ.-ից հետո մարդասիրական օգնություն այլևս չի եղել: Իսկ կարծրատիպը մարդկանց շրջանում մնացել է»,-ասում է նա:
Ինչ վերաբերում է ամենացավոտ թեմային՝ բնակարանային խնդրին, ապա փախստակնների շուրջ 700 ընտանիքներ դրանով ապահովվել են փախստականներին բնակարանով ապահովելու ծրագրի շրջանակում, որը գործել է 2005-ից մինչև 2008-ը: Սակայն 2009թ.-ից խնդիրն այլևս չի բարձրացվել, և բյուջեից դրա լուծման համար միջոցներ չեն հատկացվել: Այնուամենայնիվ, փախստականների ավելի քան 1000 ընտանիք բնակարանի խիստ կարիք ունի: Փախստականների այդ ընտանիքները, որոնք Ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժած կողմ են, Ադրբեջանից բռնի տեղահանումից 30 տարի անց շարունակում են ապրել բնակության համար ոչ պիտանի տարածքներում՝ հյուրանոցներում, հանրակացարաններում, գիշերօթիկ դպրոցներում` հաճախ չունենալով սեփական սանհանգույց, 3-4 հոգով տեղավորվելով 11 քմ մակերեսով միակ սենյակում, որը նրանց համար ծառայում է միաժամանակ և´ որպես խոհանոց և´ որպես ննջարան: Ենթարկվելով իրենց իրավունքների սահմանափակման՝ այդ կիսաքաղաքացիները հաճախ դառնում են այդ շենքերի ղեկավարների և նոր սեփականատերերի կամայականությունների զոհ: Վերջիններն իրենց հայեցողությամբ կարող են խոչընդոտել շենքի տեխնիկական բնականոն սպասարկմանը` պարբերաբար անջատելով էլեկտրաէներգիայի եւ ջրի մատակարարումը, իսկ երբեմն նաև վերահսկում շենքի ելումուտը՝ նպատակ ունենալով ներս չթողնել շենքերի սեփականատերերի համար «անցանկալի» այցելուների մուտքը եւ այդպիսով բնակության պայմանները մոտեցնելով բանտայինի:
Ինչո՞ւ է Հայաստանը դադարեցրել փախստականներին կացարան հատկացնելու գործընթացը. ըստ Եգանյանի` Հայաստանի իշխանություններն ուրախությամբ կօգնեին, բայց նման «բարի մտադրությունները» հակասում են միջազգային փորձին:
«Չկա միջազգային և ոչ մի փաստաթուղթ, որում կասվեր, որ փախստականներին ընդունող երկիրը պարտավոր է նրանց ապահովել բնակարանով»,- ասում է Եգանյանը:
Այն հանգամանքը, որ նրանք ոչ միայն սովորական փախստականներ են, այլև հայեր, որոնց փոխարեն որոշել են իրենց ճակատագիրը՝ հարկադրաբար վերաբնակեցնելով Հայաստանում Ղարաբաղում բարձրացված քաղաքական հիմնահարցի պատճառով, անկարևոր է դառնում միջազգային օրենքի տառի առջև, որն, ինչպես պարզվում է, հայկական իշխանությունները խստորեն պահպանում են:
Լռության մատնելու քաղաքականություն
Ամեն դեպքում, անհրաժեշտ է հարգանքի տուրք մատուցել վերջերս հրաժարական տված ՀՀ բարձրագույն ղեկավարությանը, որը, մինչ փախստականների հիմնախնդիրները թաղելը, 2011թ. մայիսին կազմակերպեց միջազգային համաժողով՝ փորձելով բնակարանային հիմնախնդրի լուծման գործում ներգրավել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելություններին:
Համաժողովին հատուկ հրավիրված էր Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) փախստականների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար և ՄԱԿ-ի այժմյան գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտեռեշը: Համաժողովի նպատակն էր կոչ անել մասնակիցներին հանգանակություն կատարել փախստականներին բնակարանով ապահովելու նպատակով: Այն ժամանակ այդ հարցի լուծումը գնահատվում էր 45 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հատկանշական է, որ համաժողովի իր բացման խոսքում նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ փախստականների բնակարանային հարցը երկրի ամենակարևոր խնդիրներից է, սակայն այսպիսի հայտարարությունը համոզիչ չհնչեց, քանի որ այդ պահի դրությամբ արդեն 3 տարի խնդրի լուծման համար պետական բյուջեից միջոց չէր տրամադրվում:
Բրազիլիայի դեսպանատունը միակն էր դիվանագիտական առաքելություններից, որ նվիրաբերեց 50 000 ԱՄՆ դոլար: Մյուս մասնակիցներն անտեսեցին կոչը՝ հիմնավորելով, որ այդ անձինք դե յուրե ՀՀ քաղաքացի են, և ուրեմն նախկին փախստականների խնդիրը Հայաստանի ազգային խնդիրն է:
Նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն էլ իր հերթին վերջնական ձևակերպեց ՀՀ իշխանությունների վերաբերմունքը փախստականների հիմնահարցերի վերաբերյալ այն ժամանակ, երբ հենց 2011թ. Անտոնիու Գուտեռեշի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց. «Երևանը երբեք չի քաղաքականացրել փախստականների հարցը»: Մնում է միայն կռահել, թե ինչու նախկին ղեկավարն այդքան նսեմացրեց հիմնախնդրի սկզբնապատճառները, հետևաբար նաև հայ բնակչության հարկադիր վերաբնակեցման հետևանքները: Բայց հենց այդ ժամանակ՝ 7 տարի առաջ, փախստականների հիմնահարցը վերջնականապես հանվեց Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքական օրակարգից:
Քաղաքացիներ/ոչ քաղաքացիներ
Այս համատեքստում ակամա հիշում եմ Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի խոսքերը, որը 2007թ. Մադրիդում կայացած ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների նիստի շրջանակներում հայ եւ ադրբեջանցի լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով սույն հոդվածի հեղինակի հարցին, հայտարարեց. «Մի՛ հավատացեք այն ամենին, ինչ ասում են ձեզ Հայաստանում… հայերն Ադրբեջանից մեկնեցին խաղաղ՝ վաճառելով իրենց ողջ ունեցվածքը»:
Եթե պաշտոնական Բաքվի վերաբերմունքը հայ փախստականներին ինչ-որ տրամաբանության մեջ տեղավորվում է, քանի որ առհասարակ հիմնված է նախկին համաքաղաքացիների նկատմամբ հանցագործության վրա՝ նրանց ենթարկելով բռնի տեղահանության և բռնագրավելով Ադրբեջանում նրանց ունեցած գույքն ու բնակարանները, ապա Հայաստանում փախստականների ճակատագրի հանդեպ պաշտոնական Երևանի անտարբեր վերաբերմունքը պակաս հանցագործություն չէ:
Հայաստանում տարվա մեջ 2 անգամ հիշատակվում են Սումգայիթում, Կիրովաբադում/Գանձակում և Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերի զոհերը, սակայն չեն անդրադառնում այն հարցին, թե ի՞նչ վիճակում են գտնվում ջարդերն ու հետապնդումները վերապրած փախստականները:
Պաշտոնական Երևանի կողմից փախստականների հիմնախնդիրները հետագայում ևս հետևողականորեն լռության մատնելը և երկրի տարածքում նրանց ներկայության լիակատար անտեսումը ցինիկ, անգրագետ և հակամարդկային դիրքորոշում է, որը չի տեղավորվում բարոյականության սկզբունքների և արդարության հաստատման հարցում իշխանությունների պատասխանատվության ու Ադրբեջանում հալածանքների ենթարկված ու այսօր Հայաստանում որևէ հատուկ օրենքով չպաշտպանված բազմահազարանոց հայ բնակչության ճակատագրին մասնակցության գաղափարի մեջ:
Հաճախակի դժոխքի հետ համեմատվող մարդկային գոյության լուսանցքում հայտնվելով՝ հայ փախստականներն այսօր Հայաստանում վտարյալ քաղաքացիների հատուկ կարգավիճակում են:

Armenian Refugees from Azerbaijan are Treated as Second-Class Citizens in Armenia
After the law on citizenship of the Republic of Armenia was adopted in 1995, the process of "voluntary" naturalization of Armenian refugees from Azerbaijan began.
They were granted citizenship, which gave them the right to be elected to public office and to vote, as well as the right to travel. Yet, 25 years later, according to the State Migration Service of Armenia, about 20,000 refugees from Azerbaijan still retain refugee status.
About 83,000 naturalized citizens are convinced that naturalization was forced upon them. They consider themselves victims of the trap set by the country's migration policy. They were hopeful that acquiring citizenship would radically change their social and economic situation. However, this was not the case. Both naturalized citizens and those who have retained refugee status remain the poorest, most marginalized and vulnerable segments of the population. For them, many issues, including housing, education and employment, remain unresolved.
‘We were deceived’
Naturalized citizens stand united in the belief that the Armenian government deceived them. The government promised that they would receive housing after acquiring citizenship. Also, the refugee passport issued by Armenia limited the refugees’ rights to travel outside Armenia. Naturalized citizens are convinced that they lost the protection of the international community when they gave up their refugee status. They also believe that the Armenian authorities are enacting a silent policy of indifference. Naturalized citizens believe that the authorities are waiting for them to either migrate or simply pass away—the mortality rate is high among former refugees.
Nevertheless, Gagik Yeganyan, who heads the migration service, believes that such an excuse is a delusion.
“Many believe that refugee status gives them a greater advantage than an Armenian passport because in the 1990s Armenia received a large amount of humanitarian aid that was distributed amongst vulnerable social groups, and refugees comprise done of these groups. But after 2000, humanitarian aid ended. And yet, people still have this mindset,” Yeganyan said.
About 700 refugee families received their own houses under the housing security program, which operated from 2005 to 2008. However, since 2009 no funding for housing has been allocated. Nevertheless, for more than 1,000 refugee families, the housing problem continues to be the most acute. These refugee families from Azerbaijan, who were displaced due to the Nagorno-Karabakh conflict nearly 30 years ago, continue to live in unfit housing conditions. They live in derelict hotels, boarding schools, and hostels, often without their own bathrooms. Commonly, four people live in a single11square-meterroom, which serves as both a kitchen and bedroom. They are very often subjected to the arbitrariness of the managers and new owners of these buildings. They experience random water and power outages. Managers sometimes guard building entrances to keep out “unwanted” visitors, thereby creating a prison-like atmosphere.
Yeganyan said that the Armenian authorities would be happy to help those with outstanding housing issues, but such “good intentions” run contrary to international practice.
“There isn’t a single international document that says that the country hosting refugees is obliged to provide them with housing,” Yeganyan said.
The fact that they are not just refugees, but Armenians whose fate has been decided by others, when they were forcibly dislocated as a result of the political issue raised in Armenia and in Karabakh, proved to be absolutely not an important isue in terms of the rule of the international law, which, as it turned out, the Armenian authorities strictly comply with.
Policy of Silence
In May 2011, the Armenian government held an international forum with representatives of the diplomatic missions in Armenia to come up with a way to solve the refugee housing problem. The former UN High Commissioner for Refugees and now UN Secretary-General Antonio Guterres participated. The forum aimed to encourage participants to donate an $45 million in funding to solve the refugee housing issue. In his opening remarks at the forum, former Prime Minister Tigran Sargsyan noted that the refugee housing problem was the most important among the social issues facing the country. Yet, despite that statement, the funds were not allocated to the budget. Among the forum participants, the embassy of Brazil was the sole contributor to the fund, donating $50,000. The other forum participants ignored the appeal, arguing that refugees are de jure citizens of the Republic of Armenia, which means that the issues former refugees face are Armenia’s problem to deal with.
During his meeting with Guterres in 2011, former president Serzh Sargsyan finally stated the authorities' position on the problems facing refugees by saying that “Yerevan has never politicized the issue of refugees.” One can only wonder why Sargsyan so belittled the consequences of the forced resettlement of the Armenian population. In 2011, refugee issues were finally excluded from the agenda of Armenia's foreign and domestic policy.
Citizens and non-citizens
In 2007, during a press conference held on the side-lines of the Ministerial Council of the OSCE conference in Madrid, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammedyarov said, "Do not believe what you are told in Armenia ... Armenians left Azerbaijan calmly, selling all their property.”
Yerevan’s indifferent attitude toward the plight of Armenian refugees is no different from the official Baku line on their crimes of violent persecution and property committed against their own ethnically Armenian citizens. Today, twice a year, the victims of the Sumgait, Kirovabad and Baku pogroms are commemorated, but the issues their survivors face in Armenia are ignored. Yerevan’s silence suggests a cynical, illiterate and antihuman position towards Armenian refugees, who are treated as second-class citizens. Their rights remain unprotected under Armenian law.
Today, Armenian refugees find themselves on the periphery of human existence. They are displaced Armenians whose fate was decided for them, living unjustly in their own hell.