Ադրբեջանից փախստականները՝ որպես ՀՀ վտարյալ քաղաքացիների նոր տեսակ
1995թ.-ին` «Քաղաքացիության մասին» օրենքի ընդունումից հետո, Հայաստանում սկսվեց Ադրբեջանից փախստականների «կամավոր» հպատակագրման գործընթացը՝ վերջիններիս քաղաքացիության տրամադրմամբ, որը նրանց ընտրելու և ընտրվելու, ինչպես նաև` երկրի սահմաններից դուրս գալու իրավունք էր տալիս: 25 տարի անց, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալներով, փախստականի կարգավիճակ է պահպանել Ադրբեջանից շուրջ 20 000 փախստական:
Սակայն, հպատակագրման ծրագրի արդյունքում ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած փախստականները՝ շուրջ 83 000 մարդ, համոզված են, որ հպատակագրումը հարկադրված էր, և իրենց համարում են երկրի միգրացիոն քաղաքականության ծուղակն ընկած զոհեր: Այդպիսի տրամադրության պատճառը չիրականացած երազանքներն են, թե քաղաքացիության ձեռքբերումն արմատապես կփոխի նրանց սոցիալ-տնտեսական դրությունը: Սակայն, դա բավարար չեղավ նրանց դե-ֆակտո լիիրավ քաղաքացի դարձնելու համար, ինչի արդյունքում կավելանային հասարակության կյանքին մասնակցելու նրանց հնարավորությունները: Երկու կատեգորիաներն էլ՝ և´ հպատակագրվածները, և´ փախստականի կարգավիճակը պահպանածները, առ այսօր համարվում են բնակչության ամենաաղքատ, մարգինալացված և խոցելի շերտերը, որոնք ունեն մի շարք չլուծված խնդիրներ, այդ թվում` բնակարանի, կրթության և զբաղվածության հարցերը:
«Մեզ խաբել են»
«Մեզ խաբել են: Խոստացել են, որ քաղաքացիության ընդունումից հետո մեր բնակարանային խնդիրը կլուծվի, բայց դա տեղի չունեցավ: Բացի այդ, Հայաստանի շնորհած փախստականի անձնագիրը սահմանափակում էր տեղաշարժվելու հնարավորությունները, դրանով անհնար էր երկրի սահմաններից դուրս գալ»,-ահա նախկին փախստականների շրջանում ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու ամենատարածված բացատրությունը: Նորաթուխ քաղաքացիները վստահ են, որ հրաժարվելով փախստականի կարգավիճակից` իրենք զրկվեցին միջազգային հանրության պաշտպանությունից՝ անձնատուր լինելով Հայաստանի իշխանությունների գթածությանը: Իսկ վերջինների անտարբեր կեցվածքն ինքնին նպաստեց խնդրից ազատվելուն կամ այն բնական ճանապարհով լուծելուն` արտագաղթի ալիքի և փախստականների շրջանում բարձր մահացության հաշվին:
Միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանն այդպիսի բացատրությունը մոլորություն է համարում: «Շատերը կարծում են, որ փախստականի կարգավիճակն իրենց ավելի շատ առավելություններ է տալիս, քան ՀՀ քաղաքացիությունը: Դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ 90-ականներին Հայաստանը մեծ քանակությամբ մարդասիրական օգնություն էր ստանում, որը բաշխվում էր կարիքավոր սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչների շրջանում, իսկ փախստականները նրանցից մեկն էին: Սակայն, 2000թ.-ից հետո մարդասիրական օգնություն այլևս չի եղել: Իսկ կարծրատիպը մարդկանց շրջանում մնացել է»,-ասում է նա:
Ինչ վերաբերում է ամենացավոտ թեմային՝ բնակարանային խնդրին, ապա փախստակնների շուրջ 700 ընտանիքներ դրանով ապահովվել են փախստականներին բնակարանով ապահովելու ծրագրի շրջանակում, որը գործել է 2005-ից մինչև 2008-ը: Սակայն 2009թ.-ից խնդիրն այլևս չի բարձրացվել, և բյուջեից դրա լուծման համար միջոցներ չեն հատկացվել: Այնուամենայնիվ, փախստականների ավելի քան 1000 ընտանիք բնակարանի խիստ կարիք ունի: Փախստականների այդ ընտանիքները, որոնք Ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժած կողմ են, Ադրբեջանից բռնի տեղահանումից 30 տարի անց շարունակում են ապրել բնակության համար ոչ պիտանի տարածքներում՝ հյուրանոցներում, հանրակացարաններում, գիշերօթիկ դպրոցներում` հաճախ չունենալով սեփական սանհանգույց, 3-4 հոգով տեղավորվելով 11 քմ մակերեսով միակ սենյակում, որը նրանց համար ծառայում է միաժամանակ և´ որպես խոհանոց և´ որպես ննջարան: Ենթարկվելով իրենց իրավունքների սահմանափակման՝ այդ կիսաքաղաքացիները հաճախ դառնում են այդ շենքերի ղեկավարների և նոր սեփականատերերի կամայականությունների զոհ: Վերջիններն իրենց հայեցողությամբ կարող են խոչընդոտել շենքի տեխնիկական բնականոն սպասարկմանը` պարբերաբար անջատելով էլեկտրաէներգիայի եւ ջրի մատակարարումը, իսկ երբեմն նաև վերահսկում շենքի ելումուտը՝ նպատակ ունենալով ներս չթողնել շենքերի սեփականատերերի համար «անցանկալի» այցելուների մուտքը եւ այդպիսով բնակության պայմանները մոտեցնելով բանտայինի:
Ինչո՞ւ է Հայաստանը դադարեցրել փախստականներին կացարան հատկացնելու գործընթացը. ըստ Եգանյանի` Հայաստանի իշխանություններն ուրախությամբ կօգնեին, բայց նման «բարի մտադրությունները» հակասում են միջազգային փորձին:
«Չկա միջազգային և ոչ մի փաստաթուղթ, որում կասվեր, որ փախստականներին ընդունող երկիրը պարտավոր է նրանց ապահովել բնակարանով»,- ասում է Եգանյանը:
Այն հանգամանքը, որ նրանք ոչ միայն սովորական փախստականներ են, այլև հայեր, որոնց փոխարեն որոշել են իրենց ճակատագիրը՝ հարկադրաբար վերաբնակեցնելով Հայաստանում Ղարաբաղում բարձրացված քաղաքական հիմնահարցի պատճառով, անկարևոր է դառնում միջազգային օրենքի տառի առջև, որն, ինչպես պարզվում է, հայկական իշխանությունները խստորեն պահպանում են:
Լռության մատնելու քաղաքականություն
Ամեն դեպքում, անհրաժեշտ է հարգանքի տուրք մատուցել վերջերս հրաժարական տված ՀՀ բարձրագույն ղեկավարությանը, որը, մինչ փախստականների հիմնախնդիրները թաղելը, 2011թ. մայիսին կազմակերպեց միջազգային համաժողով՝ փորձելով բնակարանային հիմնախնդրի լուծման գործում ներգրավել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելություններին:
Համաժողովին հատուկ հրավիրված էր Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) փախստականների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար և ՄԱԿ-ի այժմյան գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտեռեշը: Համաժողովի նպատակն էր կոչ անել մասնակիցներին հանգանակություն կատարել փախստականներին բնակարանով ապահովելու նպատակով: Այն ժամանակ այդ հարցի լուծումը գնահատվում էր 45 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հատկանշական է, որ համաժողովի իր բացման խոսքում նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ փախստականների բնակարանային հարցը երկրի ամենակարևոր խնդիրներից է, սակայն այսպիսի հայտարարությունը համոզիչ չհնչեց, քանի որ այդ պահի դրությամբ արդեն 3 տարի խնդրի լուծման համար պետական բյուջեից միջոց չէր տրամադրվում:
Բրազիլիայի դեսպանատունը միակն էր դիվանագիտական առաքելություններից, որ նվիրաբերեց 50 000 ԱՄՆ դոլար: Մյուս մասնակիցներն անտեսեցին կոչը՝ հիմնավորելով, որ այդ անձինք դե յուրե ՀՀ քաղաքացի են, և ուրեմն նախկին փախստականների խնդիրը Հայաստանի ազգային խնդիրն է:
Նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն էլ իր հերթին վերջնական ձևակերպեց ՀՀ իշխանությունների վերաբերմունքը փախստականների հիմնահարցերի վերաբերյալ այն ժամանակ, երբ հենց 2011թ. Անտոնիու Գուտեռեշի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց. «Երևանը երբեք չի քաղաքականացրել փախստականների հարցը»: Մնում է միայն կռահել, թե ինչու նախկին ղեկավարն այդքան նսեմացրեց հիմնախնդրի սկզբնապատճառները, հետևաբար նաև հայ բնակչության հարկադիր վերաբնակեցման հետևանքները: Բայց հենց այդ ժամանակ՝ 7 տարի առաջ, փախստականների հիմնահարցը վերջնականապես հանվեց Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքական օրակարգից:
Քաղաքացիներ/ոչ քաղաքացիներ
Այս համատեքստում ակամա հիշում եմ Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի խոսքերը, որը 2007թ. Մադրիդում կայացած ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների նիստի շրջանակներում հայ եւ ադրբեջանցի լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով սույն հոդվածի հեղինակի հարցին, հայտարարեց. «Մի՛ հավատացեք այն ամենին, ինչ ասում են ձեզ Հայաստանում… հայերն Ադրբեջանից մեկնեցին խաղաղ՝ վաճառելով իրենց ողջ ունեցվածքը»:
Եթե պաշտոնական Բաքվի վերաբերմունքը հայ փախստականներին ինչ-որ տրամաբանության մեջ տեղավորվում է, քանի որ առհասարակ հիմնված է նախկին համաքաղաքացիների նկատմամբ հանցագործության վրա՝ նրանց ենթարկելով բռնի տեղահանության և բռնագրավելով Ադրբեջանում նրանց ունեցած գույքն ու բնակարանները, ապա Հայաստանում փախստականների ճակատագրի հանդեպ պաշտոնական Երևանի անտարբեր վերաբերմունքը պակաս հանցագործություն չէ:
Հայաստանում տարվա մեջ 2 անգամ հիշատակվում են Սումգայիթում, Կիրովաբադում/Գանձակում և Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերի զոհերը, սակայն չեն անդրադառնում այն հարցին, թե ի՞նչ վիճակում են գտնվում ջարդերն ու հետապնդումները վերապրած փախստականները:
Պաշտոնական Երևանի կողմից փախստականների հիմնախնդիրները հետագայում ևս հետևողականորեն լռության մատնելը և երկրի տարածքում նրանց ներկայության լիակատար անտեսումը ցինիկ, անգրագետ և հակամարդկային դիրքորոշում է, որը չի տեղավորվում բարոյականության սկզբունքների և արդարության հաստատման հարցում իշխանությունների պատասխանատվության ու Ադրբեջանում հալածանքների ենթարկված ու այսօր Հայաստանում որևէ հատուկ օրենքով չպաշտպանված բազմահազարանոց հայ բնակչության ճակատագրին մասնակցության գաղափարի մեջ:
Հաճախակի դժոխքի հետ համեմատվող մարդկային գոյության լուսանցքում հայտնվելով՝ հայ փախստականներն այսօր Հայաստանում վտարյալ քաղաքացիների հատուկ կարգավիճակում են:

Беженцы из Азербайджана как новый вид граждан-изгоев в Армении
После принятия закона о гражданстве в 1995 году в Армении начался процесс “добровольной” натурализации армянских беженцев из Азербайджана с предоставлением им гражданства, которое давало им право быть избранными и голосовать, а также выезжать за пределы страны. Спустя 25 лет, по данным Государственной миграционной службы Армении, статус беженца все еще сохраняют около 20 тысяч беженцев из Азербайджана.
Однако и те беженцы, которые в результате программы натурализации получили гражданство Армении, а это около 83 тысяч человек, убеждены, что натурализация была вынужденной и считают себя жертвами ловушки, расставленной миграционной политикой страны. Такие настроения связаны с неоправданными надеждами, что факт приобретения гражданства радикально изменит их социально-экономическую ситуацию. Однако этого было недостаточно, чтобы сделать их де-факто полноценными гражданами, в результате чего возросли бы их возможности в полной мере участвовать в жизни общества. Обе категории – и натурализовавшиеся граждане, и сохранившие статус беженца – по сей день остаются самыми бедными, маргинализованными и уязвимыми слоями населения, для которых ряд проблем, в том числе проблема жилья, а также образования и трудоустройства, остаются неразрешенными в абсолютном большинстве случаев.
“Нас обманули”
“Нас обманули. Обещали, что после принятия гражданства наша жилищная проблема будет решена, но этого не произошло. Кроме того, паспорт беженца, выданный Арменией, ограничивал в передвижении, с ним невозможно было выехать за пределы страны”, - самое распространенное объяснение для принятия армянского гражданства среди бывших беженцев. Новоиспеченные граждане уверены, что с отказом от статуса беженца они лишились защиты международного сообщества, отдавшись на милость властям Армении, чья безразличная позиция сама по себе уже способствовала избавлению от проблемы, позволяя ей искорениться естественным путем – за счет прежде всего потока миграции и высокой смертности среди беженцев.
Тем не менее, начальник миграционной службы Гагик Еганян считает такое объяснение заблуждением. “Многие полагают, что статус беженца дает им большее преимущество, чем паспорт Армении, и это связано с тем, что в 90-х годах Армения получала большую гуманитарную помощь, которая распределялась среди нуждающихся представителей социальных групп, а беженцы составляли одну из них. Но после 2000-го года гуманитарной помощи не было. А у людей этот стереотип остался”, - сказал Еганян.
Что касается самой болезненной темы - проблемы жилья, то порядка 700 семей беженцев получили его по программе обеспечения беженцев жильем, которая действовала с 2005-го по 2008-й год. Однако с 2009-го года проблема больше не поднималась, и из бюджета не выделялись средства на ее решение. Тем не менее, для более чем 1000 семей беженцев жилищная проблема продолжает оставаться самой острой. Эти семьи, которые являются пострадавшей стороной нагорно-карабахского конфликта, спустя 30 лет после насильственного их переселения из Азербайджана продолжают жить в непригодных для жилья помещениях – в зданиях гостиниц, школ-интернатов и общежитий, зачастую не имея собственного санузла и размещаясь по 3-4 человека в единственной комнате площадью 11 кв. м, которая служит им одновременно кухней и спальней. Ущемленные в основных правах, эти полуграждане очень часто страдают из-за самоуправства руководителей и новых владельцев этих зданий, которые по своему усмотрению могут воспрепятствовать нормальному техническому снабжению здания, отключая попеременно электричество и воду, а порой и контролируя вход в здания с целью не впустить “неугодных” для владельцев зданий посетителей, создавая тем самым условия для проживания сродни тюремным.
Говоря о причинах того, почему Армения перестала решать проблему жилья для беженцев, со слов Еганяна выходило, что власти Армении и рады бы помочь, но столь “благие намерения” идут вразрез с международной практикой.
“Нет ни одного международного документа, в котором говорилось бы, что страна, принимающая беженцев, обязана обеспечить их жильем”, - сказал Еганян.
Тот факт, что это не просто беженцы, а армяне, за которых решили их судьбу, насильственно переселив их в результате политического вопроса, поднятого в Армении и Карабахе, оказывается совершенно неважным обстоятельством перед буквой международного закона, который, как оказалось, армянские власти строго coблюдaют.
Политика замалчивания
Нужно-таки отдать должное недавно ушедшему в отставку высшему руководству страны, которое до того, как похоронить проблемы беженцев, организовало в мае 2011 года международный форум, пытаясь вовлечь представителей дипмиссий в Армении в решение жилищной проблемы. На форум был специально приглашен бывший верховный комиссар ООН по делам беженцев, а ныне генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш. Целью форума было призвать участников пожертвовать Армении средства на решение вышеуказанной проблемы, которая на тот период оценивалась в $45 млн. Примечательно, что в своем вступительном слове на форуме бывший премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что проблема жилья для беженцев является самой важной в числе других проблем страны, однако такое заявление прозвучало неубедительно, поскольку на тот период уже третий год в бюджет не выделялись средства на решение этой проблемы. По итогам форума посольство Бразилии оказалось единственным среди дипмиссий, пожертвовавшее $50 тысяч. Остальные участники форума проигнорировали призыв, аргументируя это тем, что беженцы являются де-юре гражданами Республики Армения, а значит, проблема бывших беженцев - это национальная проблема самой Армении.
В свою очередь экс-президент Серж Саргсян на встрече с Антонио Гутерришем в том же 2011 году окончательно оформил отношение властей к проблемам беженцев, заявив, что “Ереван никогда не политизировал вопрос беженцев”. Остается только гадать, почему экс-глава государства столь умалил первопричину, а стало быть и последствия насильственного переселения армянского населения. Но именно тогда, 7 лет назад, проблемы беженцев были окончательно исключены из повестки внешней и внутренней политики Армении.
Граждане/неграждане
В этой связи невольно вспоминаются слова главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова, который во время пресс-подхода в рамках заседания Совета министров иностранных дел стран-членов ОБСЕ в Мадриде в 2007 году, заявил армянским и азербайджанским журналистам, отвечая на вопрос автора этого текста: “Не верьте тому, что вам говорят в Армении… Армяне уехали из Азербайджана спокойно, продав все свое имущество…”
Если подход официального Баку к беженцам-армянам еще поддается логике, замешанной в целом на преступлении против своих бывших сограждан, подвергнутых насильственному гонению с конфискацией их домов и собственности в Азербайджане, то безучастное отношение официального Еревана к судьбам беженцев в Армении – отнюдь не меньшее преступление.
Сегодня два раза в год вспоминают жертв погромов в Сумгаите, Кировобаде и Баку, но никогда не обращаются к вопросу о том, в каком положении находятся выжившие в этих погромах и преследованиях беженцы в Армении.
Дальнейшее старательное замалчивание официальным Ереваном проблем беженцев и полное игнорирование их присутствия на территории страны – это циничная, безграмотная и антигуманная позиция, которая не вписывается в моральный кодекс и ответственность властей за установление справедливости, участие в судьбе многотысячного армянского населения, подвергшегося гонению в Азербайджане и не защищенного сегодня ни одним специальным законом в Армении.
Оказавшись на периферии человеческого существования, зачастую сравниваемого с адом, армянские беженцы сегодня пребывают в Армении в особом статусе граждан-изгоев.