Անապատի գիշերներում: Դուբայի հմայքը կանանց մեջ է
Հայ կանայք Էմիրություններում հայտնվել են 90-ականների սկզբին: Հենց այդ ժամանակ ավիաչվերթեր բացվեցին Էմիրությունների ուղղությամբ, եւ կանայք կամաց-կամաց սկսեցին հիմնավորվել Դուբայում:
Սկզբում նրանք առեւտրով էին զբաղվում` բերում էին էժան ապրանքներ եւ վաճառում Հայաստանում: Հետո տեսան, որ Դուբայում կա բիզնեսի ավելի շահավետ տեսակ, եւ վաճառքի հանեցին իրենց մարմինները: Ավելի գործունյաները, կապեր հաստատելով, որոշեցին Հայաստանից «արտահանել» աջիկներ:
Հայաստանում կանանց վաճառքով զբաղվողներին «մամա ռոզաներ» են ասում, քրեական ամփոփագրերում նրանց անվանում են «կավատներ», իսկ Դուբայում նրանք բոսեր են: Նրանց հսկողության տակ աշխատում են հինգից մինչեւ քսան, երբեմն` երեսուն կանայք:
Սկզբնական շրջանում կանայք Դուբայ էին մեկնում անմիջապես Հայաստանից: Երկու տարի առաջ, սակայն, էմիրություններում ընդունվեց օրենք, ըստ որի մինչեւ 31 տարեկան կանայք չեն կարող մուտք գործել այդ երկիր, եթե ամուսնու կամ ծնողների հետ չեն:
Արդեն երկրորդ տարին է` սեքս-բիզնեսի ներկայացուցիչները մինչեւ 31 տարեկան կանանց էմիրություններ են տեղափոխում Ռուսաստանով: Հիմնականում` Մոսկվայով կամ Կրասնոդարով: Ռուսաստանում աղջիկների համար պատրաստում են կեղծ անձնագրեր, որոնցում նրանց տարիքը 31-ից բարձր է: Կանանց անուններն ու ազգանունները երբեմն նույնպես փոխվում են:
Էմիրություններում աշխատող ոչ միայն տեղական, այլեւ արտասահմանյան լրատվամիջոցների լրագրողների համար չգրված, շատ պարզ օրենք է գործում` երբեք որեւէ վատ բան չգրել այս երկրի, հատկապես` Դուբայի մասին: Տեղի անգլալեզու թերթերում քրեական նորությունների հազվադեպ կարելի է հանդիպել: Բայց դա ամենեւին չի նշանակում, որ այս երկրում հանցագործությունները քիչ են: Մարդասպանությունների մասին գրեթե չեն գրում: Արաբալեզու թերթերում երբեմն ինչ-որ բան սպրդում է: Ասենք` 2004-ին անապատում հայտնաբերվել են ուզբեկ կանանց կտրտված դիակներ: Նույն թվականին անապատում սպանել են նաեւ մի հայ աղջկա. «Մենք մի քանի օր դուրս չէինք գալիս տներից:
Ոստիկանությունը այդ աղջկա նկարներով պտտվում էր, փորձում ինչ-որ բան իմանալ նրա մասին: Այդպես էլ ոչ ոք ոչինչ չասաց հայերից, չգիտենք էլ` ի՞նչ եղավ վերջը, նրա նկարը կպցրած էր Սայկլոնում, այլ դիսկոտեկներում»,-պատմում է երեւանցի Լ-ն:
Դուբայի օդակայանում իջնելիս յուրաքանչյուր ուղեւորի աչքի բիբը նկարվում է, այսինքն` ստուգվում է, արդյոք այդ բիբը գրանցվա՞ծ է Միգրացիոն ծառայության «սեւ ցուցակում»: Եթե կա, տվյալ անձով անմիջապես զբաղվում է ոստիկանությունը: Հայ մարմնավաճառներից մեկը մեզ ասաց, որ Միգրացիոն ծառայության համակարգչից հնարավոր է ջնջել «սեւ ցուցակում» գտնվող աչքաբիբը: «Աբու Դաբիում գտնվող գլխավոր համակարգչից հանում են աչքերը եւ տվյալները: Փող են տալիս, հանում: Մեր աղջիկներից դիլիջանցի Դիանային մի անգամ դեպորտ են արել, աչքն էլ նկարել են, բայց երկու ամիս հետո ետ եկավ: Ահագին փող ծախսեց նրա բոսը` Անուշը, էդ տվյալները հանելու համար»,-պատմում է Լ-ն:
Նելլին, որը Հայաստանի հայտնի կավատներից է եւ, ինչպես նշել ենք նախորդ նյութերից մեկում, իր մասնագիտությունը փոխանցել է որդուն եւ հարսին, այսօր գտնվում է Երեւանում:
Յուրաքանչյուր հայ կավատ Դուբայում իր կողքին ունի մի տղամարդ` որպես սիրեկան եւ անվտանգության երաշխավոր: Նելլիի համար այդ դերում Համլետ Վարդանյանն էր: Նրան մի անգամ Էմիրություններից արտաքսել են: Երեւանում Համլետը փոխել է անձնագիրը եւ ազգանունը դարձրել Միքայելյան: Այժմ այդ ազգանունով Համլետը մեկնում ԱՄԷ եւ վերադառնում: Մեր տեղեկություններով` Նելլին այժմ Հայաստանում աղջիկների նոր խումբ է հավաքագրում: «Նա իր աղջիկներին տեղափոխում է Կրասնոդարով: Նրա ծանոթներն այնտեղ են: Յուրաքանչյուր կեղծ անձնագրով աղջկա համար նա մաքսավորներին վճարում է 1500 դոլար: Ինձ էլ այնտեղով տարավ, երբ մաքսավորը նայեց ինձ, ասաց` դու հիմա 31 տարեկան ես, հա՞: Իսկ ես էդ ժամանակ 20 էի: Ինձ տանում էր էդ Համլետը»,-պատմում է Նելլիի նախկին աղջիկներից Ն-ն: Նելլիին ունեցած վեց հազար դոլար պարտքը փակելուց հետո նա արդեն երկրորդ տարին է Դուբայի «Սեն æորջ» հյուրանոցում մարմնավաճառություն է անում առանց բոսի:
«Ինտեր Սիթի» հյուրանոցը (Inter City Hotel)
«Inter City» հյուրանոցի գիշերային ակումբը ժամը 3-ին ավարտում է աշխատանքը: Ժամը 8-ից արդեն մեծ թվով հայ կանանց կարելի է հանդիպել այստեղ` մոտ երեսուն հոգու: Ակումբում մենք հանդիպեցինք նաեւ արաբուհու տարազով մի հայ կնոջ, որը բիլիարդ էր խաղում ու արաբերեն խոսում տղամարդկանց հետ: «Inter City»-ի գիշերային ակումբի կանայք ավելի էժան են: Որքան էլ շպարված լինեն ու գայթակղիչ հագուստներ կրեն, միեւնույն է` նրանց դեմքերը «թոշնած են»:
Հենց այստեղ մենք հանդիպեցինք երկու բոսերի, ովքեր ժամը 3-ին հյուրանոցի դիմաց վաճառում էին իրենց աղջիկներին: Մեկը Ուզբեկստանից էր, մյուսը` Հայաստանից:
Ահա այդ կանանց լուսանկարները: Ուզբեկ կավատ Ամինան վաճառում էր 19-ամյա Ալեքային, իսկ հայ կավատը` 16-ամյա Ժասմինին: Նա անգլերեն ոչինչ չէր խոսում, ուստի նրա փոխարեն սակարկում էր բոսը` հիշեցնելով հաճախորդներին, որ աղջիկը տասնվեց տարեկան է եւ սեքսի մեջ նորաթուխ է, շատ բաներ չգիտի:
«Inter City»-ի դիմաց փետրվարի 3-ին, առավոտյան ժամը երեքն անց տասին, երբ իմ գործընկեր Արան փորձում էր մի աղջկա հետ սակարկել, գինովցած մի արաբ սկսեց վիճել նրա հետ այդ աղջկա համար: Արան մի քանի անգամ ներողություն խնդրեց տղամարդուց, սակայն նա շարունակում էր բարձրաձայն ինչ-որ բաներ ասել: Հենց այդ պահին մոտեցավ տարազով մի արաբ, ցույց տալով վկայականը` ասաց, որ ոստիկանությունից է. «Ի՞նչ պրոբլեմ ունեք»,- հարցրեց նա Արային:
Արան ասաց, որ ոչ մի խնդիր չկա: Ոստիկանի ներկայությունը, սակայն, չէր խանգարում հայ եւ ուզբեկ կավատներին վաճառել իրենց աղջիկներին, ինչպես եւ տասնյակ այլ աղջիկներին, ովքեր հաճախորդ էին «որսում»:
Թըհարիյաթը` Քրեական հետախուզության ծառայությունը (Criminal Investigation department), իր գործակալներն ունի ամենուր: Նրանք գիտեն` որտեղ է աշխատում եւ ապրում այս կանանցից յուրաքանչյուրը, սակայն չեն խոչընդոտում, որովհետեւ սեքս-բիզնեսը այս երկրի տնտեսության բաղկացուցիչ մասն է: Եւ եթե ընդհանուր համակարգից հանվի այդ մասը, հնարավոր է` այս երկրում ամեն ինչ փուլ գա: «Դուբայի հմայքը այս կանանց մեջ է»,-ասաց «Մուվենպիկ» հյուրանոցում ապրող, բիզնես-ճամփորդության եկած վաթսունին մոտ մի հոլանդացի:
Վճարելով` հաճախորդները երբեմն մտածում են, որ մարմնավաճառների հետ կարող են վարվել ինչպես մտքներով անցնի. «Պատահում է, որ ծեծում են, իհարկե: Ստիպում են անել բաներ, որոնք դու չես ուզում»,-պատմում է քսանմեկամյա Բ-ն, որը Դուբայի ամենագեղեցիկ հայ մարմնավաճառներից մեկն է:
Բ.-ն Արարատյան դաշտավայրի գյուղերից մեկում է ապրում: Ունի մի տղա, որին թողել է ծնողների մոտ, իսկ ինքը «եկել է փող աշխատելու»: «Ամուսնուցս բաժանվել եմ: Չէի կարողանում գործ գտնել, որտեղ գնում էի, ինձ նախ առաջարկում էին իրենց հետ լինել, նոր աշխատանք տալ: Մեր հայերն այդպիսին են, եթե բաժանված ես, վերջ, ուրեմն քո մասին ամեն ինչ կարող են մտածել»,-շարունակում է Բ-ն: Նա փախստական է, Ադրբեջանի Կիրովաբադ քաղաքից:
«Սեն Ջորջ» հյուրանոցը (St. George Hotel)
Սուրբ Գեւորգի անունը կրող այս հյուրանոցում հայ մարմնավաճառները հնաբնակ են: Արդեն 5 տարի է նրանք սպասարկում են այս հյուրանոցի հաճախորդներին:
Մեր աղբյուրներն ասացին, որ «Սեն Ջորջ»-ի տերն ազգությամբ տաջիկ է, անունը` Իլյաս: Նա Շեյխ Մուստաֆայի եղբայրն է: Իսկ Մուստաֆան «Մետրոյի»` ամենամեծ տաքսի-ընկերության ( 3000 մեքենա) տերն է:
«Սեն Ջորջ»-ում կան ռեստորաններ, գիշերային ակումբներ, դիկոտեկներ, բարեր:
Այս հյուրանոցում են գործում «Բաքու բայ նայթ» ադրբեջանական ռեստորանն ու գիշերային ակումբը:
Առավոտյան չորսին մտանք հյուրանոց: Մեզ ընդառաջ եկավ անվտանգության աշխատակիցը: Բարեւելուց հետո հարցրինք` որտե՞ղ կարող ենք աղջիկների շրջապատում ժամանակ անցկացնել: Նա մի պահ անակնկալի եկավ, հետո, ցույց տալով բարի ուղղությամբ, ասաց. «Ահա այնտեղ, բայց հիմա ուշ է, արդեն գնացել են»: Մենք մտանք բար: Երկու հայ կանայք նստած էին մի ծեր արաբի հետ: Նրանք անընդհատ ծերուկի ձեռքն էին շոյում: Կանանցից մեկն անգլերենով վարժ խոսում էր, մյուսը երբեմն ինչ-որ բառեր էր արտաբերում: Մենք սուրճ էինք խմում, երբ սկսեցին ներս ու դուրս անել ինչ-որ կանայք: Անվտանգության աշխատակիցները նրանց տեղեկացրել էին, որ երկու հաճախորդներ են հայտնվել բարում:
«Սեն Ջորջ» մենք այցելել էինք նաեւ 2004թ.-ին` Դուբայ կատարած մեր երկրորդ այցելության ժամանակ: Հունիսի 23-ին կեսգիշերին «Սեն Ջորջ»-ի դիսկոտեկում էինք:
Դիջեյը ողջունեց Ուզբեկստանից, Տաջիկստանից, Հայաստանից եւ Ադրբեջանից եկած հյուրերին` մարմնավաճառներին: Հայ ու ադրբեջանցի կանայք այստեղ մտերիմ են: Իրենց հայրենիքներից հեռու` միմյանց նկատմամբ թշնամանք ունեցող երկու ազգերին անապատի գիշերներում ամենից առաջ միավորում է մարմնավաճառությունը, ապա` նախկին ընդհանուր հայրենիքը եւ, իհարկե, ռուսերենը:
Երբ հնչում է արաբական մեղեդին, պարահրապարակում հայտնվում են գինովցած տղամարդիկ եւ կանայք: Ցանկացած պար այս դիսկոտեկում շուտով վերածվում է պորտապարի: Հայ, տաջիկ, ադրբեջանցի, ուզբեկ կանայք երգչին զուգահեռ ձայնակցում են արաբերենով: Այս կանանցից յուրաքանչյուրն անգիր գիտի արաբական երգերը, որովհետեւ նրանց բոլոր գիշերները լի են արաբական մեղեդիով:

Desert Nights: Dubai's Charm is in its Women
There have been women from Armenia in the United Arab Emirates ever since the early 1990's, when flights started between Yerevan and Dubai. At first, they would buy cheap goods to sell in Armenia. Then they saw that there was a more lucrative business in Dubai, and they started selling themselves for sex. The more business-minded among them made various contacts and started "exporting" girls from Armenia.
In Armenia, people who traffic in women are referred to as "Mama Rosas". In criminal reports, they are pimps. In Dubai , they're called bosses. They have between five and twenty, sometimes even thirty women, working under their supervision.
In the past, women could go to Dubai directly from Armenia . Two years ago, however, a new law came into force in the Emirates wherein any woman under 31 years of age was not allowed to enter the country unless accompanied by her husband or parents.
For the past two years, dealers in the sex trade have been transporting women under 31 to Dubai through Russia , mainly through Moscow and Krasnodar . There, they are given false passports, which state their age as over 31. Sometimes their names are changed as well.
In the UAE there is an unwritten, yet very simple law for the media, both local journalists and foreign correspondents-never write anything negative about the country, especially about Dubai . Articles on crime are very rare in the English language newspapers, though that doesn't mean that the crime rate is particularly low. Murders are almost never mentioned.
Once in a while something slips through in the Arabic papers. For example, in 2004, the mutilated corpses of Uzbek women were found in the desert. The same year, an Armenian girl was murdered in the desert as well. "We wouldn't come out for a few days, said L., from Yerevan "The police were making the rounds with pictures of the girl, trying to find out something about her. But none of the Armenians said anything and we never found out what happened in the end. They put her picture up at Cyclone and other discotheques."
Passengers who arrive in Dubai have to have their pupils photographed, to make sure they're not on the Migration Department's blacklist. If they are, the police are called in right away. But one Armenian prostitute told us that it was possible to tamper with Migration Department' files. "You can remove data on a person's pupil and other details from the central computer in Abu Dhabi . You pay money and it is removed. One of our girls, Diana from Dilijan, was deported once and her pupil was photographed, but she came back two months later. Her boss, Anush, spent a lot of money to get that information out of the computer," L. explained.
Nelli, one of Armenia's most notorious pimps, who as we mentioned in a recent article has passed on her business to her son and daughter-in-law, is now in Yerevan . Every Armenian pimp in Dubai has a man by her side, as a lover and guarantor of security. For Nelli, that man was Hamlet Vardanyan. He was deported from the Emirates, at which point he got a new passport in Yerevan and changed his last name to Mikaelyan. Now, using that name, Hamlet comes and goes to the UAE. Our sources tell us that Nelly is now recruiting a new group of girls in Armenia . "She brings her girls through Krasnodar . That is where her contacts are," said N., who used to be one of Nelli's girls. "She pays $1,500 to customs for each girl with a fake passport. She brought me through there as well. When the customs official looked at me, he said 'So you're supposed to be 31 years old, eh?' I was 20 at the time. Hamlet was the one who brought me." N. paid back the $6,000 dollars she owed Nelly two years ago, and has been working on her own at Dubai's St. George Hotel ever since.
The Inter City Hotel
The disco in the Inter City hotel closes at 3 a.m. You can find a lot of Armenian women there, from as early as 8 p.m. We even met an Armenian woman dressed in Arabian clothes there; she was playing billiards and talking to men in Arabic. Women don't cost much at Inter City . No matter how dressed up they are, or how much make-up they put on, their faces still look ravaged.
It was here, at 3 a.m. , that we met two bosses selling their women outside the hotel. One was from Uzbekistan , the other from Armenia . Here is a picture of those women. The Uzbek pimp, Amina, was selling 19-year-old Aleka, and the Armenian pimp was offering sixteen-year-old Jasmine. She couldn't speak a word of English, so her boss was bargaining for her, reminding potential customers that the girl was sixteen, and new to sex, that she didn't know too much about it.
At 3:10, as my colleague Ara tried to arrange a deal for one of his girls, a drunken Arab started to fight over her with him. Ara apologized to the man a number of times, but he kept shouting. At that moment, a man in uniform came up, and showing his badge, said that he was with the police. "What's the problem?" he asked Ara. Ara said that there was no problem. The presence of the policeman disturbed neither the Armenian and Uzbek pimps as they made their bargains, nor the dozens of girls looking for customers.
The Tehariyet, or Criminal Investigation Department, has agents everywhere. They know where each and every one of these women lives and works, but they don't interfere, because the sex business is an integral part of the country's economy. If it is removed from the system, it is possible that everything in the country will collapse. " Dubai 's charm is in these women," said a Dutchman around 60 years old, who was here on business at Movenpick Hotel.
Once they've paid for their women, customers sometimes think they can treat them any way they like. "They beat you sometimes, of course. Or they make you do things that you don't want to," said twenty-year-old B., one of the most beautiful Armenian prostitutes in Dubai .
B. came here from a village in the Ararat Valley , where she was a refugee from the Azerbaijani city of Kirovabad . She has a son, who she left with her parents when she "went to make money".
"My husband and I are separated, "she explained. "I couldn't find a job. Wherever I went, they asked me to sleep with them before they would offer me a job. We Armenians are like that - if you're divorced, then that's it, they can think anything about you."
The St. George Hotel
Armenian prostitutes' have been servicing customers of the St. George Hotel for five years now. Our sources informed us that the owner is a Tajik named Ilias. Ilias is the brother of Sheikh Mustafa, who owns Metro, the largest cab company in Dubai , with 3000 cars. The St. George has restaurants, nightclubs, and bars, including an Azerbaijani place called Baku by Night.
We walked into the hotel at 4 a.m. A security guard approached us. We said hello, and asked if there was somewhere we could spend time with some girls. He seemed surprised for a moment, then motioned towards the bar, saying, "Over there, but it's late, they've all gone." We went into the bar, where we saw two Armenian women sitting next to an elderly Arab, caressing his hands. One of the women was speaking comfortably in English, the other would say something once in a while. We were drinking coffee when women started coming in and out of the bar. The security officials had told them that there were two customers there.
We had visited the St. George Hotel before, on our second trip to Dubai. On June 23, 2004, we were in the discotheque there at midnight and heard the DJ greeting the prostitutes as guests from Uzbekistan, Tajikistan, Armenia, and Azerbaijan.
Armenian and Azerbaijani girls are friendly towards each other here. Far from their homelands, these women from two hostile nations were united in the desert nights by prostitution first of all, and by the history and the Russian language they share.
When the Arabic music gets going, the dance floor fills up with drunken men and women. Every dance turns into a belly dance. Armenian, Tajik, Azeri, and Uzbek women sing along in Arabic. They know all the songs by heart, because all their nights are filled with Arabic music.