Կապանի կոմբինատի աշխատակիցները գործադուլ են հայտարարել
Արդեն երկրորդ օրն է՝ «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ի հանքի և ֆաբրիկայի աշխատակիցները գործադուլ են հայտարարել: Նրանք ընկերության տնօրինությունից պահանջում են աշխատավարձերը բարձրացնել 40 տոկոսով:
Գործադուլի մասնակիցներից մեկը, ում անունը չենք հրապարակում նրա խնդրանքով, մեզ հետ հեռախոսազրույցում պատմեց, որ ամիսների առաջ նույն հարցով դիմել են տնօրեն Դմիտրի Ուշկովին, և միայն վերջերս է տնօրինությունը պատասխանել, թե հոկտեմբերին 5 տոկոսով կբարձրացնեն աշխատավարձերը, այսինքն՝ 8750 դրամով: Դա, գործադուլի մասնակիցների ձևակերպմամբ, ծիծաղելի թիվ է, քանի որ ընկերությունը գերշահույթներ է ստանում:
Հիշեցնենք, որ «Կապանի լեռնահարստացման կոբինատ» ՓԲԸ-ն պատկանում է ռուսական «Պոլիմետալ» ընկերությունների խմբին:
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ այսօր գործադուլի մասնակիցներից 11 հոգի հանդիպել են Դ. Ուշկովին, որը, ըստ մեր զրուցակցին, վճռական է տրամադրված աշխատավարձերը չբարձրացնելու հարցում: Ըստ այդմ՝ հանդիպման ժամանակ Ուշկովն ասել է, որ եթե համաձայն չեն իր առաջակած պայմաններով աշխատելուն, կարող են աշխատանքից ազատման դիմում գրել, սակայն աշխատողները հրաժարվել են նման բան անելուց, միաժամանակ տնօրենն հայտարարել է, որ եթե գործադուլը չդադարեցնեն, ապա մայիսի 29-ին աշխատանքից կազատի բոլոր գործադուլավորներին:
«Բոլորս մի մարդու պես կանգնած ենք, որ մեր պահանջը կատարվի»,- մեզ հետ զրույցում ասաց գործադուլ անող աշխատակիցներից մեկը, ով 15 տարի աշխատում է հանքափոր: Նրա փոխանցմամբ՝ եթե իրենց պահանջը չկատարեն, ապա մայիսի 30-ին կոմբինատից խտանյութ տեղափոխող մեքենայի ճանապարհը փակելու են (ըստ նրա՝ խտանյութը Վրաստան է տարվում):
Գործադուլի մասնակիցները նամակ են գրել «Պոլիմետալ» խմբի գլխավոր գործադիր տնօրեն Վիտալի Նեսիսին, որտեղ հայտնել են իրենց պահանջի մասին՝ ասելով, թե հասկանում են, որ գործադուլը հարցի լուծման լավագույն միջոցը չէ, սակայն իրենք ստիպված են դիմել այս քայլին: Ապա նշել են, որ պատրաստ են քննարկել ու ողջամիտ փոխզիջման հանգել, որպեսզի երկու կողմն էլ գոհ լինեն:

Demanding a pay increase of 40%, workers at the mine and plant owned by Kapan Metallurgy Kombinat CJSC have extended their strike for a second day.
One of the strikers, who wished to remain anonymous, telephoned Hetq saying that workers had raised the pay increase issue with company director Dmitry Ushkov months ago but to no avail.
It’s only recently that management has agreed to increase wages by 5%, which translates into 8,750 drams ($18).
The employee Hetq spoke to labelled the increase “laughable”, adding that eleven striking workers met with Ushkov today and were told that they could submit their resignation papers if they weren’t satisfied with the increase.
Hetq’s source, who’s worked in the mine for fifteen years, says that Ushkov threatened to fire all the workers still on strike ad on May 29.
“We’re standing as one,” said the miner, adding that if their demand for a 40% pay raise isn’t met by May 30 they’d block the road leading to the mine and not allow any ore to be trucked out to Georgia.
The striking workers have sent a letter to Vitali Nesis, Executive Director of the PolyMetal Group, the company which owns the Kapan Metallurgy Kombinat, saying they’re willing to discuss the matter and iron out an acceptable compromise.