Անապատի գիշերներում: 2004 թվականին Դուբայից մոտ 9 մլն դոլար է փոխանցվել Հայաստան
2001-2004 թվականների ընթացքում Արաբական Միացյալ էմիրություններից /ԱՄԷ/ բանկային համակարգի միջոցով Հայաստան են փոխանցվել հետեւյալ գումարները.
2001 $ 654,200
2002 $ 3,933,300
2003 $ 5,769,500
2004 $ 8,792,800
Այս տվյալները մեզ է տրամադրել ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:
Համեմատելով ներկայացված թվերը, տեսնում ենք, թե վերջին չորս տարում ինչպես են աճել Արաբական Միացյալ Էմիրություններից Հայաստան փոխանցված գումարները:
Ինչի՞ հաշվին են աճում փոխանցումները, ովքե՞ր են փոխանցողները:
Հայտնի է, որ շատ գործարարներ տարբեր ապրանքներ են ներկրում ԱՄԷ-ից Հայաստան: Իսկ ներկրման համար նրանք փողն այստեղից են տանում: ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարության տրամադրած տեղեկատվությամբ' վերջին 14 տարվա ընթացքում (1991-2004) Արաբական միացյալ էմիրություններից կատարվել է 4 մլն 356 հազար ԱՄՆ դոլարի ներդրում: Ակնհայտ է, որ սա փոքր թիվ է ԱՄԷ-ից Հայաստան փոխանցված գումարների համեմատությամբ: Միայն վերջին 4 տարվա ընթացքում այդ երկրից բանկային համակարգով Հայաստան է փոխանցվել 19 մլն 149 հազար դոլար:
ԱՄԷ-ից դրամական փոխանցումների այս դինամիկան արտացոլում է կանանց վաճառքի աճի ճշգրիտ տեմպերը: Հավանաբար, կարելի է ասել, որ սրանք հայ մարմնավաճառների եւ կավատների' Հայաստան ուղարկած փողերն են: Հայ մարմնավաճառները մեզ պատմում էին, որ իրենք հենց բանկերով են գումար փոխանցում հարազատներին: Բայց սա փոխանցված գումարների մի մասն է, մնացածը հայ կավատների փոխանցումներն են' մի մասն իրենց հարազատներին, մյուս մասը' «անհայտ» հասցեատերերին: Լրագրողի համար դժվար է ապացուցել սա: Սակայն պետական մարմիններ կան, որոնք կարճ ժամանակում կարող են պարզել, թե ովքեր են պարբերաբար ստանում այս գումարները, եթե, իհարկե, այդ մարմինները նման ցանկություն ունեն:

Desert Nights: Nearly $9 million was transferred from Dubai to Armenia in 2004
These are the amounts of bank wire transfers from the United Arab Emirates (UAE) to Armenia over the last four years.
$ 654,200
$ 3,933,300
$ 5,769,500
$ 8,792,800
This information, provided to us by the Armenian Central Bank's public relations department, reveals a significant increase in money transfers from 2001 to 2004.
Why has there been such an increase, and who is sending the money?
We know that many Armenian businesses import different products from the UAE. But this involves sending money to the UAE from Armenia. According to Armenia's Ministry of Trade and Economic Development, in the last 14 years (1991-2004), Armenian businesses invested $4,356,000 into the UAE. This is a small sum compared to the amount of money that is sent the other way. In the last four years alone, $19,149,000 was transferred to Armenia from the UAE.
The increase of money transfers from the UAE reflects the growth in the sex trade in recent years. It is probably safe to say that this money is sent to Armenia by Armenian pimps and prostitutes. The prostitutes themselves told us that they use banks to send money to their relatives at home. But this is only a fraction of the money sent; the rest is transferred by Armenian pimps, who send part of the money to their relatives, and the rest to unknown recipients. It's hard for a journalist to prove this. But there are government agencies that could easily find out who regularly receives this money. If, of course, they want to find out.