Rest-Hotel Expo 2018-ում Յունիբանկը ներկայացրեց տուրիզմի ոլորտի համար նախատեսված վարկերը
Յունիբանկը մասնակցեց Rest-Hotel Expo 2018 ցուցահանդեսին, որում ներկայացրեց ՓՄՁ վարկատեսակներ` հատուկ նախատեսված հյուրանոցային և ռեստորանային ոլորտում աշխատող փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար: Հատուկ ուղղվածություն ունեցող վարկերը հիմնված են բիզնեսի սեզոնային բնույթի և յուրահատկությունների վրա` հնարավորություն ընձեռելով ՓՄՁ-ներին ֆինանսավորում ստանալ առավելագույնս շահավետ պայմաններով: Նման մոտեցման շնորհիվ, 2018թ.-ի առաջին եռամսյակի արդյունքներով ՓՄՁ-ներին տրամադրված վարկերի ընդհանուր քանակը 50%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը:
Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ համագործակցության շրջանակներում զբոսաշրջության ոլորտում ընդգրկված ձեռնարկություններին Յունիբանկն առաջարկում է բիզնես վարկեր մինչև 90 ամիս մարման ժամկետով և 10.5% տարեկան տոկոսադրույքով ՀՀ դրամի դեպքում:
Ձեռնարկությունների գործունեության արդյունավետության և մրցունակության բարձրացման նպատակով KfW գերմանական բանկի հետ համագործակցությամբ Յունիբանկն առաջարկում է «Էներգաարդյունավետ» վարկը, որը նախատեսված է էներգածախսերի կրճատման և օպտիմիզացման համար: Վարկի ժամկետը կազմում է մինչև 5 տարի, գումարը` մինչև 500 մլն ՀՀ դրամ:
Փոքր բիզնեսին բանկն առաջարկում է վարկեր առանց գրավի` տրամադրման պարզեցված ընթացակարգով, առանց նոտարական և ապահովագրական ծախսերի: Շահավետ պայմանները, մարման ճկուն ժամանակացույցը և վաղաժամկետ մարման հնարավորությունը բարձրացնում են վարկային միջոցների հասանելիությունը մեծ թվով ձեռնարկատերերի համար: Անգրավ վարկերի ուսումնասիրման գործընթացը բանկում ավտոմատացված է և իրականացվում է «Պրոտոբեյզ Լաբարատորիզ» ընկերության CRM համակարգի միջոցով:
Հաշվի առնելով հյուրանոցային և ռեստորանային բիզնեսի առանձնահատկությունները, Յունիբանկում կարելի է նաև ձևակերպել վերականգնվող վարկային գծով Visa Business քարտ` աշխարհի ցանկացած կետում օպերատիվ վճարումներ կատարելու համար:
«Զբոսաշրջության ոլորտի ձեռնարկություններին մենք առաջարկում ենք հատուկ վարկեր, որոնք մշակելիս հաշվի ենք առել իրենց գործունեության բոլոր յուրահատկությունները: Նման վարկային ծրագրերն աշխատում են բարձր արդյունավետությամբ և ապահովում են ձեռնարկությունների հետագա զարգացումն ու աճը: Rest-Hotel Expo 2018 գրավիչ հարթակ է նոր գործընկերների հետ համագործակցություն հաստատելու և բիզնեսին մեր վարկատեսակների առավելությունները ներկայացնելու համար, - նշեց Յունիբանկի Կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման և վաճառքների տնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը:

The following is a Unibank press release
Unibank participated in national Rest-Hotel Expo 2018 at which loan products, specifically designed for SMEs of Hotel and Restaurant business, was presented. Special loans take the individual specifications and seasonal characteristics of the business into consideration, creating an opportunity for SMEs to receive financing for specific requirements with the most profitable terms. Due to this approach, the number of loans Unibank provided SMEs with in the first trimester, was higher than that of the last year by 50%.
One of the main requirements of SMEs is the opportunity to get long-term resources for business development. The banks actively cooperates with international organizations, European Investment Bank (EIB) and German KfW bank inclusive. Unibank offers business loans for a period  up to 90 months, and with an annual interest rate of 10.5%.
With the aim of increasing the effectiveness of activity  and competitiveness of enterprises, it’s possible to apply for a business loan which is designed to reduce and optimize energy consumption. The term of “Energy-efficient” loan is up to 5 years, and the amount is AMD 500 million.
Unibank offers business loans without collateral to small businesses with a simplified procedure of receiving the loan, as there is no need of additional costs for notarization of documents and insurance of collateral. Favorable conditions, flexible payment  calendar of the loans and the possibility of early repayment without any limits increase the level of availability of loans for the majority of enterprises. The procedure of application processing for non-collateral loans is automated at the bank owing to the exploitation of the innovative CRM- system by “Protobase Laboratories” company.
Taking into account the peculiarities of Hotel and Restaurant business, it is also possible to apply for Visa Business card with a revolving credit line to operatively make necessary payments at any point of the world.
“We offer loans specifically designed to meet the requirements of enterprises engaged in tourism, who consider all the nuances of their activity. Specialized loan programs are exercised most effectively and they provide conditions for the development of our clients’ business. Rest-Hotel Expo 2018 is a suitable platform for setting up cooperation with new partners and for presenting the benefits of our loan products to business”, said David Petrosyan, Director for corporate business promotion and sales.