Կուտակային կենսաթոշակի օրենքի փոփոխություններն ընդունվեցին․ հուլիսի 1-ից պարտադիր բաղադրիչը կգործի բոլոր շահառուների համար
73 կողմ, 2 դեմ և 4 ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգում» փոփոխություններ կատարելու օրենսդրական նախաձեռնությունը։
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը գործում է 2014 թվականի հունվարի 1-ից: Պարտադիր կուտակային բաղադրիչին պարտադիր կարգով մասնակցում են 1974 թվականի հունվարի 1-ին և դրանից հետո ծնված վարձու աշխատողները և հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձինք, բացառությամբ զինվորական ծառայողների և նրանց հավասարեցված անձինք, նոտարները, անհատ ձեռնարկատերերը, ինչպես նաև այն օտարերկրացի կամ քաղաքացիություն չունեցող վարձու աշխատողները և հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձինք, ովքեր օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ստանում են բազային եկամուտ:
Ըստ այս փոփոխության՝ օրենքի շահառու հանդիսացող անձանց եկամուտներից 2,5%-ը պահվելու է, մնացած 7,5%-ը վճարելու է պետությունը: Սա, սակայն, համակարգի վերջնական լուծումը չէ։ Կառավարությունը մտադիր է համակարգին ընդդիմացողների առաջարկները լսել և ներառել հետագա փոփոխություններում։

Парламент принял поправки к закону “О накопительной пенсии”: с 1 июля обязательный компонент будет действовать для всех бенефициаров
73 “за”, 2 “против” и четверо воздержавшихся – с таким соотношением голосов Национальное Собрание приняло во втором чтении и полностью представленную правительством законодательную инициативу о внесении изменений в систему накопительной пенсии.
Обязательная накопительная пенсионная система действует в Армении с 1 января 2014 г. В стистеме в обязательном порядке участвуют наемные работники и состоящие на общественной службе лица, родившиеся после 1 января 1974 г., за исключением военнослужащих и приравненных к ним лиц, нотариусов, частных предпринимателей, а также наемных работников, являющихся гражданами других государств или не имеющих гражданства лиц, которые получают базовый доход  в установленным законом порядке.
Согласно изменениям, с доходов лиц, являющихся выгодоприобретателями, или бенефициарами, закона, будет удерживаться 2,5%, остальные 7,5% будет выплачивать государство. Однако это решение не является окончательным. Правительство намерено выслушать предложения оппонентов системы и учесть их при дальнейшей разработке поправок к закону.