Լևոն Մնացականյան. «Իրադրությունն առաջնագծում կայուն հանգիստ է, բայց լի` հնարավոր լոկալ դեպքերից վերածվելու ավելի լայն գործողությունների»
Արցախա-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումներն այս տարի, նախորդ տարիների համեմատությամբ, նվազել է, խախտումները հրաձգային զենքից են եղել: Այս մասին ԼՂՀ Պաշտպանության նախարարությունում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՊԲ հրամանատար Լևոն Մնացականյանը:
«Այսօր կարելի է ասել, որ ընդհանուր իրադրությունն առաջնագծում կայուն հանգիստ է, բայց լի` հնարավոր լոկալ դեպքերից վերածվելու ավելի լայն գործողությունների, իրենց մոտ ինտենսիվ պատրաստությունից հետո սպասարկման աշխատանքներ են ընթանում»,- ասաց նախարարը՝ չբացառելով սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին որոշակի լարվածության աճ, քանի որ «նման հանգիստ վիճակ երբեք չի եղել»:
Նախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանում դեռ մարտ ամսվանից ակտիվացել են մարտական պատրաստությանը վերաբերող բոլոր միջոցառումները, նկատելի են եղել զրահատանկային, տանկային բոլոր ստորաբաժանումների վարժանքները, որոնց շարժը, Լևոն Մնացականյանի վստահեցմամբ, ՊԲ մշտադիտարկման սարքերի միջոցով վերահսկելի է եղել:
ՊԲ հրամանատարի տեղեկացմամբ՝ ավելի հաճախակի են դարձել ադրբեջանական բանակի մարտական ավիացիայի թռիչքները: Լևոն Մնացականյանը, սակայն հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը այս տարի ևս շարունակել է ռազմատենչ հայտարարություններ անել. «Բացեիբաց հայտարարում են, որ հիմնախնդրի լուծման միակ ճանապարհը ռազմական ճանապարհն է»,- ասաց Մնացականյանը:

Левон Мнацаканян: “Ситуация на передовой стабильно спокойная, но полная рисков перерастания возможных локальных случаев в широкомасштабные действия”
Напряженность на арцахско-азербайджанской границе в этом году, в отличие от предыдущих лет, снизилась, режим прекращения огня нарушался лишь из стрелкового оружия. Об этом на встрече с журналистами в Министерстве обороны Республики Арцах сказал командующий Армией обороны Левон Мнацаканян.
“Сегодня можно сказать, что общая ситуация на передовой стабильно спокойная, но полная рисков перерастания возможных локальных случаев в широкомасштабные действия. У них после интенсивной подготовки ведутся работы по обслуживанию”,- отметил министр, не исключив возможность определенного возрастания напряженности в сентябре-октябре, поскольку “такой спокойной ситуации никогда не было”.
По словам главы Минобороны Арцаха, уже с марта в Азербайджане активизировались мероприятия по боевой подготовке, было замечено проведение учений бронетанковых и танковых подразделений, перемещения которых контролировались специальной аппаратурой АО.
Участились полеты боевой авиации азербайджанской армии. Вместе с тем Л;Мнацаканян напомнил о том, что в этом году военно-политическое руководство Азербайджана продолжало выступать с милитаристскими заявлениями: “Открыто заявлялось, что проблема может быть решена только вооруженным путем”.