Վաչագան Ղազարյանն ազատ է արձակվել
Ապօրինի հարստացման մեջ մեղադրվող, պետական պահպանության ծառայության պետի նախկին տեղակալ, Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանն ազատ է արձակվել։
Նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված 1 մլրդ դրամ գրավն այսօր վճարվել է։ Նա արդեն դուրս է եկել Ազգային անվտանգության ծառայությանը կից քրեակատարողական հիմնարկից։ Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց Վաչագան Ղազարյանի փաստաբան Արմեն Հարությունյանը։
Նշենք, որ հուլիսի 20-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշեց փոխել Ղազարյանի խափանման միջոցը` կալանավորումը, և նրան 1 մլրդ դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել։
Հիշեցնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Վաչագան Ղազարյանին հունիսի 27-ին մեղադրանք էր առաջադրվել, և նա կալանավորվել էր։ Նա մեղադրվում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու մեջ։
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, հունիսի 20-ին Վաչագան Ղազարյանի` Տերյան փողոցի բնակարանում հայտնաբերվել էր 35 մլն դրամ, 1.110.400 դոլար, 230.500 եվրո։ Իսկ հունիսի 25-ին Ղազարյանը «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի իր հաշվեհամարից կանխիկացրել էր 50 հազար դոլար, «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի իր հաշվեհամարից՝ 120 հազար դոլար և 436 մլն դրամ, որից անմիջապես հետո բերման էր ենթարկվել Ազգային անվտանգության ծառայություն։
Քննությամբ հիմնավորվել է, որ Վաչագան Ղազարյանը 2017թ. իր գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրում, ինչպես նաև պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա՝ 2018թ. մայիսի 17-ի դրությամբ, գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրում թաքցրել է իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի՝ 460 մլն դրամի, 1.272.900 դոլարի և 124 մլն դրամին համարժեք՝ 218.000 եվրոյի չհայտարարագրման։ Բացի դրանից, նախկին պաշտոնյայի գույքի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրա օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվում։

Вачаган Казарян вышел на свободу
Обвиняемый в незаконном обогащении бывший заместитель начальника Службы государственной охраны, бывший начальник службы охраны Сержа Саргсяна Вачаган Казарян вышел на свободу.
К Казаряну была применена мера пресечения в виде освобождения под залог в один миллиард драмов. Сегодня указанная сумма была выплачена, после чего Вачаган Казарян покинул уголовно-исполнительное учреждение при Службе национальной безопасности. Об этом Hetq.am сообщил адвокат В.Казаряна Армен Арутюнян.
Отметим, что 20 июля Апелляционный уголовный суд решил изменить меру пресечения в отношении В.Казаряна и освободить его под залог в1 млрд драмов.
Напомним, что 27 июня в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела Вачагану Казаряну было выдвинуто обвинение, он был взят под стражу. Казарян обвиняется в сокрытии в декларациях, представленных в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, реальных размеров своих денежных доходов и незаконном обогащении.
Как мы уже сообщали, 20 июня в квартире Вачагана Казаряна по улице Терьяна было обнаружено 35 млн драмов, 1.110.400 долларов, 230.500 евро. 25 июня Казарян обналичил со своего счета в ЗАО “Ардшинбанк” 50 тыс. долларов, со счета в ЗАО “Юнибанк” 120 тыс. долларов и 436 млн драмов, после чего сразу же был подвергнут приводу в Службу национальнй безопасности.
Следствием было установлено, что в своей декларации об имуществе и доходах 2017 г., а также в декларации на момент прекращения должностных полночий, 17 мая 2018 г., Вачаган Казарян утаил реальный размер своих денежных средств, что привело к отсутствию в декларации данных об имуществе в особо крупных размерах: 460 млн драмов, 1.272.900 долларов и 218 тыс. евро. Кроме того, увеличение имущества бывшего чиновника существенно прешало его законные доходы и не получило разумного обоснования.